Düzgün çalışan bir GFCI devresinden elektrik kesilebilir mi?


11

Anladığım kadarıyla bir GFCI devresinin amacı, akım giriş ve akım çıkışında bir dengesizlik varsa devreyi tetikleyerek şoku önlemektir. Sorum şu ki, bir GFCI çıkışı veya servis panelindeki bir GFCI kesicisi nedeniyle çalışan bir GFCI devresi varsa, elektrik çarpması mümkün mü?

Düzgün çalışan bir GFCI çıkışına sahip olduğunuzu varsayarsak, diğer ucu tutarken sıcak sokete bir parça metal yapıştırmak "güvenli" olur mu? Benzer şekilde, servis panelinde bir GFCI kesiciniz varsa, ilk önce devreye güç kesmeden devre üzerindeki bir ışık fikstürünü veya soketi "güvenli bir şekilde" değiştirebilirsiniz.

(Burada alıntılarda "güvenli" kullanıyorum çünkü bunu yapmak istemeyeceğinizi anlıyorum ... Sadece durumun bu olup olmadığını merak ediyorum.)


5
Bir parçayı sadece sıcak tarafa yapıştırırsanız , elektriğe maruz kalmamalısınız (teorik olarak). Ancak şok olabilirsiniz . GFCI'ler anlık değildir ve yolculuğa 25 milisaniye kadar sürebilir (doğru hatırlarsam). Ayrıca "Elektrik çarpması" kalbin durdurulması ile tanımlanır, kalbi durdurmayan herhangi bir elektrik çarpması teknik elektrik çarpması değildir.
Tester101

Yanıtlar:


25

Evet , çalışan bir GFCI ile bile elektrik kesilebilir. Bir GFCI sadece akım sıcaktan çıktığında ve nötr konuma dönmediğinde açılır. Bu, çatalı sıcak bir çatala yapıştırırsanız ve küvete atlarsanız / buzdolabına tutarken dolaştırırsanız (sıcaktaki akım nötrde görülmediğinden - güç, su veya buzdolabı şasisinden kaçıyorsa) zemin).

GFCI , her elden bir çatal yakalar ve sırasıyla bir çatalı sıcak, diğerine nötr olarak yapıştırırsanız (sıcaktaki akım da nötrde görüldüğü için) açılmaz. Bu noktada, sadece akım akım değerini aştığında (nispeten yüksek dirençli vücudunuzdan geçerken yapabileceği veya yapamayacağı) çalışacak olan akımla çalışan devre kesiciye güveniyorsunuz.

GFCI'nın düşük şok seviyesine olan şoku, sıklıkla başarısız olur ve iyi bir takviyedir (derinlemesine savunma). http://www.thecircuitdetective.com/gfis.htm


Peki bir kişi GFCI korumalı bir devreden elektrik çarpmasına maruz kalabilir mi? GFCI'nın açılmayacağı durumda, bu iki çatal tutan bir kişiye zarar verebilir mi?
Scott Mitchell

2
Evet. İki çatal senaryosunda, GFCI'nin olmadığı gibi olacak. Devre kalbinizde tamamlanacak, ellerinizde bol miktarda ısı üretecek ve size gerçekten kötü bir his verecek veya fibrilasyona (kalp durdu) neden olacaktır. Bir devre kesici sadece yükü aşıldıktan sonra alarm verir .
Jeff Ferland

3
@ScottMitchell GFCI için bir şey / birisinin önce elektrik çarpması gerekir. Uzun sürmeyebilir, ancak onu kurtarmaya gelen ikinci kişiyi kurtarmanın bir yolu olarak düşünün.
BMitch

2
@ BMitch'in yorumunda +1 - hem devre kesici hem de GFCI tepki vermeden önce akımın akmasını gerektirir. Bir GFCI, reaksiyon göstereceği durumlarda bir devre kesiciden daha hızlı tepki verir, ancak güç hatlarına insan arabirimi değildir!
Jeff Ferland

1
GFCI'ler ayrıca cihazdaki arızalara karşı da koruma sağlar - şasinin topraklandığı bir buzdolabı veya elektrikli alet düşünün. Cihazın içinde ısıyı kasaya bağlayan bir kısa devre varsa, bir GFCI açılır ve gücü kapatır. Bir GFCI olmadan, şasi hala elektrikli olacak, ancak en azından toprağa bağlı olacak ve muhtemelen devre kesicinin açacağı yeterli akım akacaktır (ancak Jeff'in dediği gibi, bir devre kesici bir GFCI kadar hızlı hareket etmez). Zemin yoksa, şasiye dokunduğunuzda, toprak yolunu oluşturacaksınız ve ciddi şekilde elektriğe maruz kalacaksınız.
gregmac

7

Bir GFCI, amperin devrenin sıcak ve nötr tarafları arasında her zaman eşit olduğundan emin olarak çalışır. Eğer bu hiç doğru olmazsa, güç kısa devre nedeniyle, bir cihazın metal kabuğundan prizin toprak bacağına "güvenli bir şekilde" veya sizin gibi metal gibi topraklanmış başka bir şeye güvenli olmayan bir şekilde güçten "sızıyor" tesisat.

Bir GFCI böylece şok olabileceğiniz EN ÇOK durumlarını tespit eder ve devreyi öldürür. Hala bir şok hissedeceksiniz, ancak kalıcı olarak zarar vermemeli veya ölümcül olmamalıdır.

Bir GFCI, akımın sıcaktan nötrize akabileceği durumlarda sizi koruyamaz ve böylece akım kaybı olmaz. Örneğin, yıpranmış, topraklanmamış bir cihaz kablosuna (ekmek kızartma makinesinden olduğu gibi) dokunarak kabaca şok alabilirsiniz ve devrenin her iki tarafına da dokunabilirsiniz. Bunu su altında yapmadıkça veya metal lavabonuzu tutmuyorsanız, toprağa çok az veya hiç "sızıntı" olmaz ve bu nedenle GFCI'nin bir arıza kaydetmesi daha uzun sürebilir veya hiç açılmayabilir.

AFCI kesiciler (Ark Arızası Devre Kesicileri) bazı açılardan daha iyidir. A Hot == A Neutral'dan emin olmak yerine, elektrik arkının oluştuğunu gösteren voltaj yükselmeleri veya varyansları ararlar. Bu, yıpranmış bir lamba kablosuna dokunacak olmanız durumunda, cildinizin direncindeki yüksek varyansın bu desenlere neden olacağı ve kesiciyi açacağı anlamına gelir. Ancak, AFCI'ler "yanlış pozitiflere" tabidir; örneğin, AFCI kesicideki bir prize zaten açık olan bir elektrik süpürgesini takarsanız, bunlar açılır. Ağır hizmet motorlarına sahip diğer cihazlar da benzer yanlış yolculuklara neden olabilir. Bu nedenle, sadece elektrik arkının o salonda yangına neden olabileceği yatak odalarında gereklidir, bu da dışarıdaki salondaki duman alarmı çalmadan çok önce sizin için ölümcül bir tehlike olacaktır.


AFCI'lerin GFI koruması da yaptığından emin misiniz? Bunların özelliklerinde hiçbir yerde bahsetmiyorum. Ve (bazı?) Kodu, her ikisinin de çıkışların yatak odalarında veya aile odalarında ıslak bir konumda olduğu devrelerde kullanılmasını gerektirir.
wallyk

@wallyk: Bir AFCI, sıcak / nötr dengesizlikleri algılamak için bir sensör içerecektir, ancak AFCI birimlerine yerleşik sensörler, GFCI birimlerine yerleşik olan sensörler kadar hassas değildir (muhtemelen yanlış açmayı önlemek için). Bir AFCI'deki dengesizlik tespiti, iki eşleşen fazlı devrenin nötrlerinin (yanlış) bağlandığı ve bunlardan birinin nötr besleme telinin arızalandığı senaryolara karşı koruma sağlayacaktır. Devreler "sıradan" 20A kesicilerle korunmuş ve 20 amper değerinde cihazlara hizmet etmiş olsaydı, hayatta kalan nötr, kesici açmadan 40A içinden akacaktır.
supercat

-1

Açma ayar noktaları (örn. 30mA / 20mS), elektro-kesimlerin istatistiksel analizine dayanır. (bkz. IEC60479-1) Buna olan güven>% 95 olabilir. Bu nedenle, bir kişinin elektrik çarpması ve tamamen çalışan GFCI'nın hiçbir şekilde koruma sağlama şansı yoktur.

Ders: Elektrik çarpmasını önlemek için canlı iletkenlere dokunmayın!


1
30mA ekipmanın toprak arıza korumasıdır, personelin toprak arıza koruması (genellikle konut GFCI prizlerinde bulunur) sadece 4-6mA'dır.
Tester101
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.