Çift kutuplu kesiciler için tel boyutu


8

Sadece bir ev denetimi tamamlandı ve düzeltilmesi tavsiye edilen şeylerden biri bir AC birimine çalışan kablolama. Kesici panelinde, 12 telli 30 amperlik çift kutuplu bir kesiciye bağlanır.

Müfettiş, 30 amperlik devreler için # 10 telin kullanılması gerektiğini, böylece kesicinin aşırı akım durumunda işini yapmadan önce telin erimemesi gerektiğini not eder. Bu bana mantıklı geliyor, ama çift kutuplu konfigürasyon tarafından atıldım. Yük 2 iletkenin üzerine bölündüğünden, gerçekten bu kadar ağır tel kullanılması gerekir mi?


1
Telin OCPD veya kesici için boyutlandırılması gerekir. Bununla birlikte, gereken devrenin minimum boyutu, kompresör ünitesinin isim plakasında listelenmelidir. 20 amp için listelenmişse, 30 kablolamayı 10 awg'ye yükseltirse kesiciyi 20 amp olarak değiştirin.
Ed Beal

@EdBeal buna bir cevap vermelisin.
Tyson

Eğer bir klima ünitesi ise, 30A'lık bir kesici tarafından # 12 ile korunmak mümkündür. Bir 50A kesici üzerinde # 10 gördüm (ve kurdum) ve tamamen kod ve güvenlik gereksinimleri içindeydim.
Speedy Petey

1
Tel büzüşmeli 30A devre değildir. Bir kesici çarpma ile 20A devre.
Harper - Monica'yı

1
static.schneider-electric.us/docs/Circuit%20Protection/… "UL 489'un 11. baskısının Bölüm 7.8'i, UL 489 Listesinde bulunan tüm devre kesicilere HACR listesi verir. Artık özel testler için bir gereklilik yoktur. HACR tanımlaması gerektiren grup motor uygulamaları için uygundur. "
Jim Stewart

Yanıtlar:


7

Devre bir klima ünitesini beslediğinde # 12 telin 30A kesici ile korunması mükemmeldir. Ünitenin özelliklerine bağlıdır. Ortalama bir ev müfettişinin bunu bilmesini beklemezdim.

Klima üniteleri, kaynakçılar ve elektrik motorları "standart" kesici boyutlandırma kurallarından farklı kurallara sahiptir. İşler her zaman ev merkezindeki bir grafik veya basit bir elektrikli kitap kadar basit DEĞİLDİR.

Bir klima ünitesi için iletkenleri tipik olarak minimum devre ampaksitesine (MCA) ve kesiciyi maksimum aşırı akım korumasına (MOP) göre boyutlandırırsınız. Bu zor ve hızlı bir kural değildir, ancak tipiktir ve çoğu kurulum için çalışır.

Bu biraz karmaşık, ama hepsi NEC, Madde 44, Bölüm III'te.

İşte elektrik işinde en saygın isimlerden biri olan Art440'a mükemmel bir genel bakış: Mike Holt: http://www.dantespeakheatingcooling.com/upload/Mike_Holt_NEC.pdf Bu .pdf'deki Şekil 440-5 ve 440-6'ya bakın. açık bir açıklama için.


Kaçırma değil, ancak örnek olarak sistemimi kullanarak devresine bir şey yapması gerekip gerekmediğini belirlemek için querant için en basit ve en ucuz rotayı tartışmaya çalışıyor. Yoğuşmalı ünitemdeki etiket aşağıdakileri listeler: RLA 19.9; LRA 107.0; Maksimum aşırı akım koruması: ABD HACR CKT-BKR 40; Kanada CKT-BKR 40. Bunlar kesici boyutu ve tel boyutu için ne anlama geliyor? "HACR" klima yoğuşmalı üniteleri için özel bir tip kırıcı mıdır?
Jim Stewart

Bu ev denetim sitesinden inspectapedia.com/aircond/… : Anma Yükü Amperi veya Çalışma Yükü Amperi - RLA, bazı ekipmanlarda Anma Yük Akımı veya RLC olarak da adlandırılır. Bu, üreticinin normal kullanım sırasında beklenen yükü, yani motor normal çalışırken çekilen akımdır. . Anlık olarak yüksek akım çekildiğinde kompresör başlangıcı sırasında rahatsız edici açmayı önlemeye yardımcı olmak için, A / C kompresör devre kesicilerinin tel boyutunun kendisinin gerektirdiği devre kesiciden bir boyut daha büyük olmasına izin verilebilir.
Jim Stewart

Bu yanlış. "Bir boyut daha büyük" kural yoktur. Bu site öncelikle fikir tabanlı ve kod gerçekleri için güvenilir bir kaynak değil.
Speedy Petey

Downvoter için lütfen gerekçe sağlayın. Nerede yanlış yaptım?
Speedy Petey

Bir boyut yazdıklarınızdan daha büyük değil mi? Klima kondansatörüm için spesifikasyon kullanıldığında minimum kablo boyutu ve kesici kabul edilebilir mi?
Jim Stewart

4

12 AWG telindeki belirli motor yükleri için 30A kesici uygun olabilir.

Benim için ThreePhaseEel ilk yoruma bakın buraya cevap o bölüm ve ayet sesleniyor nerede. Bunu şöyle özetledim:

bazı motorlar 25A veya 30A kesici (NEC 430.52) gerektirir, ancak 12AWG tel (430.22, özellikle 430.22E) kullanmalarına izin verilir

Bu herkesin bilemeyeceği NEC arcana türünün derinliklerinde. Bu nedenle, NEC kopyalarını çıkarmaları ve biraz okuma yapmaları gerekebilir.


440.22, OCPD'nin% 155-225 oranında artırılmasına izin veriyor (yerel AHJ, konuttaki kesici tarafından telin boyutlandırılmasını gerektiriyor).
Ed Beal

@EdBeal, yerel AHJ'niz gereksinimlerini hangi koda dayandırıyor? Ve A / C konut veya ticari ne fark eder ???
Speedy Petey

Çıkışlarda boyunduruk başına 180 va ve maksimum% 80 dahil olmak üzere konut şube devrelerinde aşırı derecede katıdırlar. Bu, devlete (ilçe değil) kabul edilen kurallara gidecekleri 2018 koduyla değişecek gibi görünüyor. İşimin% 90'ı endüstriyel ama bir inşaat şirketimiz var, bu yüzden yılda birkaç ev yapıyorum. Son 2 yılda toplam atık olarak devre eklemek ve tel boyutunu 2 kat yükseltmek zorunda kaldım.
Ed Beal

0

Çoğu yerel müfettiş sadece ilk izlenimde gördüklerini önemsiyor. Biri istediğiniz tüm anlambilimi savunabilir, ancak müfettiş 15 amperlik bir kesiciyle eşleşen # 14 tel, 20 amper için 12 tel, # 10 ila 30 amp, vb. İsteyecektir. ev sahibi için gelecekteki keder. Farklı yalıtım malzemesi derecelendirmeleri sadece daha fazla karışıklık yaratır, çünkü bu, kablolarınız kod altında maksimum ampakiteyi değiştirecektir. Akım taşıma kapasitesini değil, kopan tel yalıtımdır. Müfettişi NEC kod defterinde geçerli bir istisna gösteremezseniz ve söz konusu müfettişi size bir sapma vermeye yavaşça ikna edemezseniz, ciddi bir yokuş yukarı savaşa gireceksiniz. Kesiciyi boyuta gelince, iyi şanslar bunun için gitmemi sağlıyor! Altı torunum, kompresör dışındaki split hvac ünitesi kilitlendiğinde ve ana şalter panelindeki baraları hiç açmadan tamamen eridiğinde üst katta uyuyordu. Bir kabloyu ASLA aşırı akmayacağım, çünkü çok fazla kesicinin işini yapamadığını gördüm ve büyük onarımlara neden oldum. ABD dışında çok fazla malzeme üretiliyor ve hatta burada üretilen bazı malzemelerle, geçmişte standartların altında kaliteyle ilgili sorunlar yaşadım. NEC kod kitabının, minimum kod gereksinimlerine uymanın mutlaka etkili bir kurulum sağlamadığını belirttiğini unutmayın. Overkill her zaman sıyırmayı kesecek. büyük onarımlarla sonuçlanır. ABD dışında çok fazla malzeme üretiliyor ve hatta burada üretilen bazı malzemelerle, geçmişte standartların altında kaliteyle ilgili sorunlar yaşadım. NEC kod kitabının, minimum kod gereksinimlerine uymanın mutlaka etkili bir kurulum sağlamadığını belirttiğini unutmayın. Overkill her zaman sıyırmayı kesecek. büyük onarımlarla sonuçlanır. ABD dışında çok fazla malzeme üretiliyor ve hatta burada üretilen bazı malzemelerle, geçmişte standartların altında kaliteyle ilgili sorunlar yaşadım. NEC kod kitabının, minimum kod gereksinimlerine uymanın mutlaka etkili bir kurulum sağlamadığını belirttiğini unutmayın. Overkill her zaman sıyrılarak boğulur.


2
Kesinlikle . Cevabımı özetlediğim gibi argümanı kazanabilirsiniz, ama sonra bunu dava etmek zorundasınız. Bu, müfettişin kanlı detayları dikkate alma istekliliğine bağlıdır ve elektrikçi olmayan bir kişinin onu kanlı ayrıntılara sürüklemesi konusunda öfkelenmemelidir. Her zaman "Reddedildi. Belediye binası ile eğlenin. Yeni iş için dava açmanın maliyetin 10A ve 12AWG'ye olan değerine değmesini önlemek. Onarımı yasaklayan eski işler için savaşmanız gerekebilir.
Harper - Monica

1
Emekli, müfettişlerinize yeterince kredi vermiyorsunuz. Otomatik olarak 15 amperlik bir kesiciye # 14 tel, 20 ampere 20 amp, # 10 ila 30 amp vb. Eşleşeceklerini düşünüyorsanız, kodu bilmediklerini varsayıyorsunuz. Cevabınızdan, kodu da çok iyi bilmediğiniz açıktır, üzgünüm ama yazdınız. ........... Kodlamaya kablolama KESİNLİKLE güvenlidir. Kodun nedeni budur. 430, 440 ve 630. Maddeler hakkında biraz bilgi vermenizi öneririm. OP'nin tanımladığı gibi bir klima ünitesinin kablolanması kesiciyi "büyük boy" DEĞİLDİR. Uygun şekilde boyutlandırıyor.
Speedy Petey
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.