Tahrik vidaları için daha fazla torka ihtiyacınız var


8

Hafta sonu bazı raflar koydum ve vidaları duvar prizlerine sürmek için zor bir zaman geçirdim (duvarda 6 mm'lik bir delik açtım, sonra kahverengi duvar fişleri ve # 8 vidalar kullandım). Sonunda oraya vardım, ama tornavida elimde çok fazla çaba ve kabarcık yok.

Böyle işler için daha fazla tork elde etmenin bir yolu var mı? Elektrikli tornavidam var, ancak vidalardan herhangi bir satın alma olmaz. Biraz nişan almak için vidanın yönünde yeterince baskı uygulayabildiğim sürece, bir çeşit mandal kolu mükemmel olurdu. Ayrıca T-saplı tornavidalar ve şafta altıgen ekli sürücüler gördüm, böylece bir anahtarla ekstra tork elde edebilirsiniz. En iyi olan ne?

(Çok büyük olan duvar fişleri kullanıyor olabilirdim, ancak vidalar sonunda gitti ve ne kadar güvenli göründüklerinden memnunum.)


1
İlk adım, delik, tapa ve vidanın uyumlu olduğundan emin olmaktır.
cırcır ucube

1
Bir resim bin kelime değerinde bir olup. Projenize, araçlarınıza ve donanımınıza bir göz atma şansınız var mı?
MonkeyZeus

Cevaplar iyi, ama sadece oraya atmak için: Vidayı deterjanla yağlamak bir reçelde kullanılabilir (cinas yok).
Jim W, Monica

Yanıtlar:


28

duvarda 6 mm'lik bir delik açılmış, sonra kahverengi dübeller ve # 8 vidalar kullanılmıştır

Deliğiniz çok küçüktü ve vida yanlış boyutta veya türde. 8 numaralı vidanın çapı 4 mm'dir.

Kahverengi dübeller 7 mm'lik bir matkap ucu ile yapılmış bir deliğe sığar ve 10-14 vida boyutları içindir

Plug      Hole      Screw
Colour     Size      Size
------     ----      -----
Yellow     5mm       4 - 8
Red       6mm       6 - 10
Brown      7mm       10 - 14
Blue      10mm       14 - 18

Not: yukarıdaki vida boyutları geleneksel boyutu veya vida-ölçer. Metrik delikler açarsanız, boyutun dişli parçanın ana çapı mm olarak ölçüldüğü metrik vidalar satın alıyor olabilirsiniz.

Vidayı normal bir tornavida kullanarak süremezseniz, bir şeyler yanlıştır ve vidayı kesme veya kafasına zarar verme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Daha fazla güç kullanmak doğru cevap değildir.


2
Bu ilginç. İngiltere'de tüm duvar prizi üreticilerinin uyduğu bazı renk standartları var mı?
JPhi1618

1
@ JPhi1618: Birkaç büyük markanın pazar lideri tarafından kurulan bir sözleşmeyi izlemesini bekliyorum.
RedGrittyBrick

1
4 mm doğru boyutta ise 6 mm'lik bir delik nasıl çok küçüktür?
JDługosz

2
@ JDługosz 6mm delik kahverengi bir fiş için çok küçük. Delik zaten ezilmiş tapa ile dolu, bu nedenle vida için yer yok.
alephzero

1
Mükemmel yorumlar için herkese teşekkürler. 7mm fişlerin 6mm deliklere nasıl girdiği konusundaki gizemi ele almak için: matkap ucu 6mm olmasına rağmen, duvarlara girmek için bir çekiçli matkap kullanma sürecinde, biraz daha büyük deliklerle sonuçlandığımı varsayıyorum. Fişler rahatça gitti (bazı durumlarda bir çekiçten biraz cesaretle olsa da).
microlambert

5

Her şeyden önce, elektrikli tornavidanızda doğru ucu kullandığınızdan emin olun. Vidaların çapraz şekilli bir kafası varsa, bunun için bir Philips veya Pozidriv bitine ihtiyacınız olup olmadığını kontrol edin. Pozidriv'in vida üzerinde ek bir "X" şekli vardır ve yanlış türde bir bit kullanılması kaymaya neden olur. Gibi uygun bit tanımlamak için kaç çevrimiçi kılavuzları vardır bu bir .

Bununla birlikte, nihai çözüm Torx (yıldız), Allen (altıgen) veya Robertson (kare) başlı vidalar ve elektrikli tornavida için karşılık gelen bit satın almaktır. Bu vida başları kolayca kaymayacak şekilde tasarlanmıştır ve temas halinde tutmak için tornavidaya basmanıza gerek yoktur.


Torx tasarımının tork transferi için en iyi şekle sahip olduğunu bir yerde okudum. Kararlıdır (düz vidadan farklı olarak), Philips gibi "atlama" eğilimi göstermez ve Allen ve Robertson'dan daha iyi bir saldırı açısına sahiptir.
Crowley

1
Doğru tipin yanı sıra doğru boyutu kullandığınızdan emin olun. .
Peter Green

Pozidriv hakkındaki uyarı için teşekkürler. Farkı operasyonel bir anlayışa sahip olmadığımı itiraf etmeliyim ve bu bazı önemli şaşkınlık ve kederin sebebiydi. Başka bir sürücü türü, bir Phillips / kare sürücü kombinasyonudur. Deck Mate her amaca uygun dış vidalar bu "PSD 2 - 2" etiketli etiketleri içerir. Neden sadece bir Phillips'in bu vidaları bu kadar iyi sürdüğünü anlamadım.
Jim Stewart

@Crowley Eğer daha büyük Torx uçları ve vidaları bulabilseydim, her şey için onları kullanırım .... Bu, şu anda Torx sürücüleri için kullandığım tek şey elektronik ve bilgisayar onarımı için olduğunu söyledi. Ancak vidaların, uçlar manyetik olmadığında bile çıkarıldıktan sonra uçlarda kalma eğiliminde olduğunu söylemeliyim.
NZKshatriya

@Crowley Torx tork aktarımında çok iyi değil, çünkü tüm kenarlar eğik. Torka dik yüzeyleri olmayan hiçbir şekil torkta mükemmel olamaz. Bristol, LINE ve Polydrive hemen hemen bunu yapan tek kişi. Nadir olmaları, tork aktarımının vida başları söz konusu olduğunda düşük üretim maliyeti kadar önemli olmadığını kanıtlamaktadır. Şaftlarda, bu tam tersidir, bu nedenle spline baskındır.
Agent_L

4

Matkap kullanmamalısınız.

Kendi grafik ne kullanmalıyım:

 1. Hassas olan veya zarar verebilecek bir şeye delme / delme = Matkap

Örnekler - Alçıpan, dolaplar, mobilya, oyuncaklar

 1. Duvarlara doğrudan delme = Darbeli Matkap

Örnekler - Doğrudan betona veya tuğlaya vidalama

 1. Çok fazla tork gerektiren zor bir şeye delme = Darbe Sürücüsü

Örnekler - Sert tahta, tuğla, çerçeveleme ahşabı, sac

Sadece iş için yanlış aracı kullanıyorsunuz. Size Darbe Sürücüsünün zorlu bir iş için arının dizleri olduğunu söyleyeyim. Çok fazla kazanır ve kullanıcı tarafından çok daha az baskı gerektirir.


3
Kısa bir süre önce bir darbe sürücüsü satın aldıktan sonra, son birkaç yıldır vidaları sürmek için bir matkap kullandıktan sonra, arıların dizleri olduklarını kabul edemiyorum.
AndyT

3

Soruya doğrudan cevap veren bir çözüm, farklı tipte bir tornavida elde etmektir. Amazon'da listelenen bu, büyük bir kavrama ve vidalı sürüşü kolaylaştırmak için ters çevrilebilir bir mandal hareketi sağlar.

resim açıklamasını buraya girin


2

Bir matkapın tornavida olarak kullanılmasının her zaman kayma riski taşıdığını anlamanız gerekir. Daha iyi sürüş elde etmenin tek yolu

 1. Bir pilot delik açın (yaptığınız)
 2. Daha iyi bir sürücü edinin. Matkaplar öncelikle delmek için tasarlanmıştır. Mili olabildiğince hızlı döndürürler. Bu vidalama için ideal değildir. Darbe sürücüleri bazılarına yardımcı olur, ancak günümüzde çoğu akülü matkapın sürüş ve vidalama arasında bir hız ayarına sahip olduğunu fark ettim. Elektrikli bir tornavida bile bu alanda yardımcı olabilir, çünkü torka odaklanırlar.
 3. Daha iyi baskı uygulayın. Sürmek için sert bir vida varsa, vidanın arkasına çok fazla baskı uygulayın. Bir elinizle girmiyorsa, iki elinizi kullanın. Arkasında yalın. Kısa bir süre önce 3 "vidaları taktığım bir kapıya sürmek için kablosuz kullandım. Sıkışmanın diğer tarafına sert bir şekilde bastırdım ve tetiği hafifçe sıktım ve pilot delik olmadan sorunsuz bir şekilde gitti .
 4. Bitleri değiştirin. Bazı kare tahrik vidaları alın . Yerel olarak bulmak daha zor, ama çok daha iyi deliyorlar . Yıldız tahriki başka bir seçenektir, ancak iç mekan uygulamaları için yaygın değildir (günümüzde çoğu güverte birbirine vidalanmıştır, bu nedenle basınçlı işlem için yıldız tahriki bulmak kolaydır)

Sadece Torx için genel isim olan yıldız sürücü önerisini kabul edin.
NZKshatriya

1

Daha fazla tok ararken (ve "vidanın alabileceğinden daha fazla tork uygulama potansiyeli göz önünde bulundurularak, bu şekilde kesilir"), belki bir uzatma ile basit bir cırcırlı anahtar ve standart boyutta (tipik olarak 1/4 "burada, ama diğerleri var) benim varsayılan yaklaşımdır. Hem itmek hem de çevirmek kolay ve aynı zamanda aşırıya kaçmak ve parçaları elektrikli bir sürücü ile aşırı güçte olduğu gibi şerit / çiğnemek DEĞİL nispeten kolay.

Çok ciddi şeyler için bir el darbe sürücüsünü seviyorum (aslında el ön yükü ve manuel çekiç kombinasyonu), ancak gevşetmek yerine bunu sıkmak için birkaç kez kullanacağım.


0

Bir tornavida ile daha fazla torka ihtiyacım olduğunda, saptaki bir delikten itilmiş ikinci bir tane (philips veya pozidriv) kullanıyorum.

Ayrıca yuvarlak bir yerine altıgen kirişten yapılmış tornavidalar vardı. Torku artırmak için anahtar kullanılabilir.

Başka bir olasılık, mekanik araç setini kullanmaktır . Tornavida bağlı uygun uç, tornavida ve cırcır kullanın. Daha büyük setlerle tork arttırıcıyı ayarlamak için daha fazla seçeneğiniz vardır.


0

Bir darbe sürücüsü alın ve dört inçlik bir vidayı pilot deliği olmayan hemen hemen her sert tahtaya sürdürebilirsiniz. Elle veya elektrikle yapılan her şeyden uzak durun. "elektrikli tornavida?"

Benim seçimim Makita'nın akülü lityum iyon pille çalışan darbe sürücüsü: makita darbe sürücüsü

Bu şimdiye kadar üretilmiş en iyi "eğer-eğer-sen-one-one-have-one-var" vidalama cihazıdır.

Vidaya bit dönüşü ve sarsıntılı darbelerin bir kombinasyonu sayesinde, bir darbe sürücüsü her tür vidayı veya gecikme cıvatasını kolaylıkla çok yoğun malzemelere kolayca yönlendirir. Darbe sürücüleri genellikle bir akülü matkaptan 2-3 kat daha fazla tork sağlar ve son zamanlarda yapılan Popüler Mekanik testinde, 18V akülü darbeli sürücü, 138 adet 3-inç gecikme cıvatasını tek bir şarjla masif ahşaba sürükledi.

Tüm bunlar, ellerinizi bir darbe sürücüsüne alamazsanız, düzgün bir pilot deliği tüm senaryolar için anahtardır. Darbe sürücüsünün olduğu durumlar dahil. Normal bir tornavida ile bile olsa, kullandığınız cihazla kolayca yapılamayacak kadar inanılmaz bir güç kullanmamalısınız.


Belirli bir markayı destekleyecek çok az veri var. Makita darbe sürücüsüyle olumlu kişisel deneyimden bile bahsedemezsiniz.
DepressedDaniel

0

Yani, Phillips bitlerini Pozidriv vidalarıyla kullandığım ortaya çıkıyor - utanç verici! Bazı Dewalt Pozidriv bitleri ile bunu düzelttim.

Ama aynı zamanda en son işimde büyük bir fark yaratan şey, tornavida yerine cırcır sapının kullanılmasıydı. Tüm vidalar kaymadan veya deforme olmadan içeri girdi ve ellerim kabarcıklardan kurtuldu. Ben 6 mm delik kahverengi fişleri ile ısrar ettim, ve gerçekten güvenli hissediyorum söylemek gerekir.

İpuçları için hepinize teşekkürler.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.