Banyo egzoz fanının amacı nedir?


12

Tamam ben aslında banyo fan amacını anlamak; süper sıcak bir duştan sonra buharı banyodan çıkarır, değil mi? Eh, asla açmam. Sanırım sauna sıcaklıklarında duş almıyorum. Ayrıca duş kapı açıkken eğilimindedir.

Yoksa koku odasına mı biniyor? Böylece, 'osuruk fan' takma adı

Banyo fanının kanalı sadece tavan boşluğunda sonlanır. Açık havada havalandırmanın nedenlerini açıklayan konuları okudum, ama istemiyorum. Yeni sedir kaplama ile güzel bir evim var ve üçgenin ortasında oturan büyük bir havalandırma deliği ile çirkin olmak istemiyorum.

İşte soru; neden? Fanı kullanamaz mıyım? Buhar veya pis koku beni rahatsız etmiyor. Kullanmadığım havalandırma deliğine bir son vermeli miyim?


3
Sonuçlarla bulduğunuz anlaşılıyor, bu yüzden size kalmış. Evi kalıptan hoşlanmayan normal halka satmak istediğinizde en büyük sorun ortaya çıkacaktır.
RQDQ

Düşünülmesi gereken bir şey daha var - fan çalışmıyor olsa bile, sıcak hava yükseliyor ve çoğu tavan arasında olacak. Fan çalışmadığında buharın banyonuza nem atması için biraz daha zamanı olacaktır.
Steve Jackson

1
"Hasta olmak" mı istiyorsun? Çünkü aşırı nemden küf oluşumu kesinlikle yardımcı olacaktır.
Evil Greebo

Tavsiye edilmez, kalbiniz ve ortamınız izlenmelidir, banyo duvarınızda fan freni aşağı ve banyonuzdaki kokulardan arınmış bir pencere oluşturun.

1
Son zamanlarda hortumu bir dış havalandırmaya çalıştırdığımı duymaktan mutluluk duyacaksınız.
Alabalık

Yanıtlar:


17

Seninki tavan boşluğuna girdiği için onu asla kullanmam. Muhtemelen bir banyo havalandırma fanının en büyük kullanımı, özellikle nemli alanlarda banyolarda küfün tutulmasına yardımcı olmaktır. İnşaat parçalarının en ucuz fanı yerleştirdiği ve birkaç yıl sonra sakinlerin küf bulduğu nemli alanlarda konut yollarına karşı birçok dava gerçekleşti. Bir klozetten daha büyük olan banyoların çoğunda fanlar cılızdır ve gürültü yapmaktan başka bir şey yapmazlar.

Bina kodu değişiklikleri, hepsi hazır değilse bile, evlerin saatte belirli bir hava değişimine sahip olması gerekecek. Bunun nedeni, modern evlerin hemen hemen hava geçirmez olması veya bir eve girmesi için kapılar, pencereler ve diğer giriş noktalarıyla alabileceğiniz kadar yakın olması. İnşaatçılar bunun için banyo fanlarını kullanmaya başlıyor ve birçoğu çok az gürültü ile 7/24 kullanılmak üzere tasarlanıyor.

Her iki durumda da, tavan arası boşluklara nem pompalamayın.


10

Banyonuzda bir pencere ve fan yoksa, tüm bu nemli hava küf ve diğer hoş olmayan şeyler için mükemmel bir ortam yaratacaktır.

Ayrıca, aşırı nem muhtemelen duvarlarınıza girecek ve ahşap bir eviniz var, o zaman çürümeye başlayacak.

Bu yüzden bir menfezin çatı katına çıkması kötü bir fikirdir. Sadece banyo yerine aynı sorunlara neden olacak


9

Diğerlerinin söylediği gibi, tavan alanınıza nemli havanın girmesine izin vermek istemezsiniz. Sadece diğerlerinin belirttiği gibi küf elde etmekle kalmayacak, aynı zamanda nem tavan arasındaki yalıtımın etkinliğini de azaltacaktır.

Çatınızda bir havalandırma olmasını istemediğimi anlasam da, ya çatının arka yamacında düşük mütevazi bir çatı havalandırması almayı veya saçak veya duvardan bir havalandırma deliği koymayı öneririm.

İşte bir kurutma deliğini gösteren bir örnek


4
Saçı havalandırırsanız ve tavan havalandırma deliklerine (havalandırma için) havayı çeken havalandırma delikleri varsa, yine de tavan arasına nemli havayı emersiniz. Saçı ancak çatı havalandırması için alt havalandırma delikleriniz yoksa havalandırın.
Tester101

Jim, bu harika. Soffit'i dışarı çıkarsam en 'görünmez' olacak. Çizimin bir kurutucu olduğunu anlıyorum, ancak havalandırma yolu uygulanabilir, değil mi? Birçok malzemede 'havva havalandırma başlığı' yapıyorlar mı? boyutları?
Alabalık

6

Nem giderme.

"Her banyo, açıkken en az 1,5 feet kare hava akış alanı sağlayan açılabilir bir pencere gerektirir - 2006 IRC [303.3] VEYA mekanik tip havalandırma: 50 CFM aralıklı veya 20 CFM sürekli çalışma - 2006 IRC [303.3X]"

Diğer yorumlar için bu konuya bakın: Küflü ve soyulmuş bir banyo tavanını nasıl yenileyebilirim?


1
kodu alıntıladığınız için teşekkürler. ama soruya gerçekten cevap vermedin. Ne düşündüğünü bilmek istiyorum. Asla çalışmadığım bir fan yerine asla açmayacağım bir pencereye sahip olmak ne kadar farklı?
Alabalık

2
@Trout Bence nemi gidermek ve küfü önlemek için pencereyi açmaya başlamak olduğunu düşünüyorum , bu soru birkaç yaşında bu yüzden umarım başladın :-)
MDMoore313 28:13

0

Neden banyo havalandırma fanı kullanıyorsunuz? Nemi gidermek için.

Neden nem giderilmeli? Nem lateks boya ve alçıya nüfuz eder. Tavan sheetrock çok fazla nem tutacak, kağıt desteğinin nemli olduğunu görebilirsiniz.

Ben uzun başarısız elektrik havalandırma (siyah kalıp) olan bir banyo duvar açmak zorunda zaman geri chagrin şekilde öğrendim. Söylemeye gerek yok, duvarlar çıktı, yeni bir fan içeri girdi ve daha sonra kullanıldı.

Kuzeybatı Pasifik'ten gelen diğer masallar, banyolarda durmadan nemli olan "İnanılmaz Azalan Taht" tarafından, babamın üzerinde otururken olanlardan birinin hikayesini anlattı. Kontrplak alt zemin de neme çok iyi dayanmaz.


Bir müteahhit bir yerlerde biraz karmik intikam almasına rağmen, nemli havayı çatı boşluğuna havalandırmak için fizik ve malzemelere karşı bir suçtur.
Fiasco Labs

0

Bir banyo egzoz fanı veya banyo penceresinin amacı nemli havayı dışarıda havalandırmaktır.

Evimi satın aldığımda banyo fanı yoktu. Banyo fanı olan bir evde büyüdüm ve belki de nemi havalandırmanın gerekli olmadığını düşündüm, sonuçta, kışın pencereyi açmak bana mantıklı değildi.

Ben hatalıydım. Bir veya iki yıl sonra, tavan dokusu çatlamaya ve düşmeye başladı ve aynı zamanda tavanda da siyah lekelerin geliştiğini fark ettim. Görünüşe göre nemli havayı havalandırmanın amacı kalıbın büyümesini önlemek ve nemin tavanınıza, duvarlarınıza ve dolaplarınıza zarar vermesini önlemektir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.