Nötr voltaja kabul edilebilir topraklama?


10

Her şeyden önce etkinin arkasındaki teoriyi bildiğimden eminim. Endüktif ve kapasitif kuplajı, yaklaşık 3 fazlı denge problemlerini ve zemin sıçramalarını biliyorum, bu yüzden bu soru toprak ve nötr hat arasındaki voltaj varlığının normalliği ile ilgili değil.

Genel olarak bilmek istediğim, voltajın normal olduğu, voltajı araştırmaya başlayacağım ve gücü kesip paniklemeye başlayacağım düzeyler var mı?

!!! LÜTFEN CEVAPLAMADAN ÖNCE BUNU OKUYUN !!!

Son cevaplar nedeniyle, soruya aşağıdaki bölümü ekledim:

İlk olarak, OHM'NİN HUKUKUNU BİLDİRİM ! Sorunun ikinci cümlesinden belli olacağını umuyordum, ama değil.

İkincisi, aradığım cevap türü şöyledir: "Düzgün takılmış olan fark XX V'nin altında olmalıdır, çünkü YY düzenlemesinde yazılmıştır". XX sayısının nasıl türetildiği hakkında bilgi için bonus puan.

Alternatif olarak kabul edilebilir cevap şu şekildedir: "ZZZ nedeniyle herhangi bir düzenleyici belgede sınır yoktur." ZZZ'nin iyi bir açıklaması eşlik ediyorsa.

Temel olarak şu cevapları söyleyeceğim cevapları oylayacağım: Ohm yasası.

Bunun son derece kaba olduğunu biliyorum, ama ne yazık ki tam olarak ne istediğimi açıklamanın başka bir yolunu göremiyorum. Cevabı bilmiyorsanız, benim için sorun değil.


3
iyi sıcak ne taşıması gereken ise panik gerekir
cırcır ucube

@ratchet freak Buna katılıyorum. :) Sadece bazı kaynaklar örneğin voltajın 0,5 V'un altında olması gerektiğini söylüyor (kaynak, inekleri 0,5 V'tan daha yüksek Vgn'a maruz bırakmanın süt üretimini etkileyebileceğini iddia ediyor), diğerleri 2 V'un altında iyi olduğunu söylüyor, bazıları bazı bilgisayarların 30 V'a kadar çalışabilir vb.
AndrejaKo

Gerilimi nerede ölçüyorsunuz?
Tester101

@ Tester101 Fişte, ama genel cevap arıyorum.
AndrejaKo

2
"Branşman yuvalarındaki nötr-toprak gerilimleri, devre uzunluğu ve devre akımı ile doğru orantılıdır ve iletken boyutu veya kesit alanı ile ters orantılıdır. İletken göstergesinin artırılması, belirli bir yükte herhangi bir uzunluk devresi için oluşan nötr-toprak voltajını azaltacaktır. " Kaynak
Tester101

Yanıtlar:


8

Yapabileceğim en iyi şey Ulusal Elektrik Yasası'nda (NEC) ince bir not (FPN) kazmaktı. Teoride, sınır yoktur (diğer cevaplarda belirtildiği gibi). Pratikte sınır, işlerin durduğu zamandır. Bu FPN'de sınır% 3-5'tir. Gerçekte, sınır% 1-2 civarındadır.

NEC 2008

İletkenler - Minimum Genlik ve Boyut.
(A) Şube Devreleri 600 Volttan Fazla Değil.
(1. Genel.
FPN No.4: Güç, ısıtma ve aydınlatma yüklerinin en uzak çıkışında yüzde 3'ü aşan bir voltaj düşüşünü veya bu tür yüklerin kombinasyonlarını ve maksimum toplam voltaj düşüşünün olduğu, 100. maddede tanımlanan şube devreleri için iletkenler en uzak çıkıştaki besleyiciler ve branşman devrelerinde yüzde 5'i aşmaz, makul çalışma verimliliği sağlar. Besleme iletkenlerindeki voltaj düşüşü için 215.2 (A) (3) numaralı FPN No.

Bu İnce Baskı Notu (FPN) " makul çalışma verimliliği " sağlamak için, dal devresinin en uzak noktadaki voltaj düşüşünün% 3'ü geçmemesi gerektiğini söylüyor. Ve besleyiciler de dahil olmak üzere toplam voltaj düşüşünün% 5'i geçmemesi gerekir.

120V * 3% = 3.6V
120V * 5% = 6V

Bu bilgi verildi. Şasiye nötr 3V civarında bir şey ölçerseniz, kablolarınızı incelemeye başlamalısınız.

Not: İnce basılı notlar yalnızca bilgilendirme amaçlıdır ve Ulusal Elektrik Yasası gereği uygulanamaz.


Bu aradığım şeylere çok daha yakın. Teşekkürler!
AndrejaKo

"Makul çalışma verimliliği" basitçe devre direncindeki güç kaybından bahsedebilir mi? Yükün nötr ve toprak arasındaki voltaja toleransının aksine.
Philip Ngai

@PhilipNgai Nötr ve toprak arasındaki voltaj, kablodaki voltaj düşüşüne eşit olacaktır.
Tester101

Toprak ve nötr, devre kesici panelinde birbirine bağlandığından, 0 volt toprak-> nötr olmasına neden olur, istediğiniz metrik% 3'tür. Ancak, toplam voltaj düşüşü hem hattaki hem de nötrdeki düşüşe bağlı olacaktır. Böylece, nötr-toprak ölçümü için% 3'ün yarısını istersiniz. Bu düşüş 240V yüklerde çok daha az olmalıdır, çünkü yük uygun şekilde dengelenirse nötr hat üzerinde akım yoktur.
Ocak'ta Domuzcuk

Bu cevap, diğer cevabınızın bağlamında daha da mantıklıdır, bu da farkın neden ortaya çıktığı hakkında biraz arka plan sağlar. Belki birleştirilebilirler?
mac

6

NÖTR ve ZEMİN ARASI GERİLİM

Doğru Kurulum.

Düzgün bir nötr-toprak kurulumunda, nötr iletken ile elektrik sisteminin herhangi bir metal kısmı arasındaki voltaj, aşağıdakilere uygun olarak nötr iletkenin voltaj düşüşüne eşit olacaktır:

  1. Servis ekipmanında, nötr iletken ile servis ekipmanı kasası arasındaki voltaj farkı 0 volt olacaktır.

  2. Panolarda, nötr iletken ile ekipman topraklama iletkeni (panel kasası) arasındaki voltaj farkı, besleyici nötr iletkeninin voltaj düşüşüne eşit olacaktır.

  3. Branşman devrelerinde, nötr iletken ile ekipman şasisi arasındaki voltaj farkı (kabın toprak kontakları), besleyicinin ve branşman devresi nötr iletkenlerinin voltaj düşüşüne eşit olacaktır.

Kaynak


1

NEC, bir şube devresinde% 3'ten fazla düşüş olmamasını önerir (ancak gerektirmez). 120V'luk bir devrede, 3.6V olurdu, bu sıcak ve nötr arasında bölünür, böylece nötr üzerinde 1.8V'dan fazla görmek istemezsiniz.


Lütfen cevaplamadan önce soruyu okuyun.
AndrejaKo

0

Yük hassasiyeti için yüke bağlıdır. Herhangi bir pertiküler zamanda Vnw.r.tg ve Vlw.r.tg arasındaki voltaj farkına bağımlıdır. Bu fark yükün yük hassasiyetini aşarsa, dışarı çıkacaktır. AC gerilimi olduğundan Vnwrtg senkronize olabilir veya senkronize olmayabilir, bu nedenle t zamanında toplama veya çıkarma olabilir ve değişebilir. Örneğin, yük hassasiyeti 20v ila 25v ve Vnwrtg 200v ve Vlwetg 220v ve mükemmel eşzamanlıysa, herhangi bir pertiküler zaman t voltajı 20 t'yi aşmazsa, o zaman da sorun olmaz.


1
Merhaba, Stack Exchange'e hoş geldiniz. Burada ilginç şeyler var, ancak biçimlendirme ve açıklanamayan kısaltmalar nedeniyle anlaşılması zor. Bu sizin için önemliyse, cevabınızı daha açık hale getirmek için muhtemelen düzenlemelisiniz.
Daniel Griscom

" Toprağa Yönelik Gerilim Nötr Kablosu " ve " Toprağa Yönelik Gerilim Canlı Telleri ", belki?
Tester101

-1

Normalde sıfırdır.
bir binadaki nötr ve toprak iletkeni birbirine bağlanır, bu nedenle voltaj sıfıra yakın olur.


Ama kesin değerler istiyorum.
AndrejaKo
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.