5/8 "meşe dübelleri zar zor doğru boyuttaki deliklere nasıl koyabilirim?


9

Ben bir avuç meşe dübel (Tamam, çok) ve her ikisi de 5/8 "çapında delik var, sorun, dübel delik için zar zor çok büyük olmasıdır.

Dübelleri zımparalamak veya delikleri genişletmek için kolay yollar bulmaya çalışıyorum. Bir elektrikli zımpara makinem ve alet açısından çok fazla.

Dübelleri, deliklere sokacak kadar soğumaya devam edip etmediklerini görmek için dondurucuya koymayı ya da bir sürü dübelin uçlarını manuel olarak zımparalamak için bir alternatif mi arıyorsunuz? zımpara.

Güzel bir şekilde uyması için yapabileceğim başka numaralar var mı?

Tam olarak yapmaya çalıştığım şeyin iyi bir resmini bulamıyorum, ancak bu genel fikri gösteriyor (deliklerim sonuna kadar deliniyor):

resim açıklamasını buraya girin


2
Dübelleri küçültmek için bir 150 F fırında 2 veya 3 saat veya daha uzun süre kurutmayı deneyebilirsiniz. Yapıştırıcı kullanacağını varsayıyorum, değil mi? Yapıştırıcı ile koruyucu olun.
Jim Stewart

2
Daha büyük bir saç olmak için delikleri açarım. Ya bir sonraki daha büyük biti satın alabilir ya da delikte bir 5/8 "bit" biraz çıngırak "olabilir
Hot Licks

Ben bir DIY adam değilim, ama biraz yumuşatmak için odun kaynar insanların youtube videoları gördüm (ahşap bulmacalar o çivi için ... - bir ucunda kaynar olabilir ve sonra hafifçe dövülmüş olabilir ?
djsmiley2kStaysInside

5
@JimStewart: Tahta dübelleri kurutmak ve onları tam olarak uygun deliklere sıkıştırmak, eski Mısırlıların piramitleri yapmak için kullandıkları taş blokları nasıl işlediğini gösteriyor. Kaynar su dökerek süreci hızlandırdılar, ancak dübeller sonunda rehidrasyon yapacak - ve içerdikleri odunu bölebilecekler.
Martin Bonner Monica

1
Unutmayın, dübel etrafındaki ahşap da benzer şekilde ıslak, yumuşak ve genişletilebilir olacaktır. Bence. Sadece lanet şeyi boya.
Dan Ross

Yanıtlar:


7

En iyi seçeneğiniz dübel uçlarını zımparalamaktır. Ancak bir bant zımpara veya disk zımpara, bunları zımparalamanın yolu olmaz. Çok fazla kalkış veya düz noktalar yaratma şansı çok fazla olurdu.

Deneyimlerime göre en iyi yol, dübelleri çevirmenin ve sonra dönerken dübel çevresinde elle uygulanan zımparalama tekniğini kullanmanın bir yolunu bulmaktır. Bunun için ideal araç, ahşap torna tezgahında bir ayna olabilir.

BTW (bu arada) Dübelleri çok fazla güç kullanarak deliklere vurmak ve zorlamak istemezsiniz. İlk önce bacaklarınız resimdeki kadar darsa, bacakları bölmek için gerçek bir risk alırsınız.

Tüm yol boyunca ilerleyen deliklere sahip olacağınız için, tutkalın deliğin altına zorlanması ve dübelin dibe batmasını engellemesi ile ilgili bir sorun yaşamazsınız.


1
Katılıyorum, ancak benim teknik tahıl ile zımpara yaparken sadece bir masanın veya tezgahın kenarında dübeli yavaşça yuvarlamak olacaktır. Bir kişi bu teknikle çok iyi bir sonuç alabilir.
isherwood

Temelde yaptığım şey bu. Dübeller tutarsız boyutlardaydı, bu yüzden delikleri (bu korkunç bir fikir olurdu) delme konusunda dikkatliydim, bu yüzden sadece her iki ucu zımparaladım ... Temelde matkap için döner tamburlu zımpara kullandım ve ona güç verdim. Bazıları önemli miktarda zımparalamak zorunda kaldım, bazıları neredeyse hiçbir şey değildi.
enderland

11

Bazı 1/2 "matkaplar mandrenin 5/8" açılmasını sağlar. Aynaya bir dübel takabilirseniz, aynaya kelepçeleyin, matkap çalışırken bir dosyaya dokunun. Matkabı düşük teknolojili bir torna olarak kullanın. Aynaya dosya ile dokunmamaya dikkat edin.


Michael'ın cevabını okuduktan sonra böyle düşünüyordum , tatbikatımın bu kadar açıldığını düşündüğümde deneyebilir miyim ?
enderland

Bu soruda yayınlananla aynı amaç için 3/8 "ve 1/2" yarım inç dübelleri döndürmek için bir el elektrikli matkap kullandım.
Michael Karas

7
İyi fikir, ancak matkap gerekli değildir. Yuvarlak dübelleri büyük düz bir yüzeye koyarsınız ( pürüzsüz bir tezgah iyi, kaba bir tezgah değildir). Dübelini döndürmek için birincil elinizi kullanın ve dübelin ucundaki zımpara kağıdına hafifçe bastırmak için ikincil elinizi kullanın. İdeal olarak en az 1,5 tam dönüş elde edersiniz. En uçta durun, dübel alın ve zımpara kağıdını hareket ettirmeden yaklaştırın. Periyodik olarak tekrarlayın ve test edin. Sıfırlama sayısını takip edin ve bir kez iyi uyduğunda, yeniden takmadan sadece% 80 yapabilirsiniz. Dübel düzgün şekilde yuvarlanmazsa, dübelin altında bir havlu kullanın.
Criggie

Kontrol ettikten sonra, aldığım matkap üzerindeki yığın kesinlikle çok küçük. Yarın @ Criggie'nin önerisini deneyecek ve eğer değilse, daha fazla araç satın alma zamanı geldi :-)
enderland

4
@Criggie "sadece bir araç daha" ve aniden ... :-)
enderland

5

"Zar zor" tanımlamanız gerekir!

Dübel, parazite uygun olmalıdır. Tahta tokmak kullanmadan içeri girebilirseniz, yeterince sıkı değildir. Kuzey İngiltere'den (nereden geldiğimden) standart tavsiye: "Şüphe duyuyorsanız, bir nüfuz edin."

Kardan adamın cevabı yukarıda bunun için hatalı olursa - gerekir değil herhangi wiggle var hiç . Ahşap tutkalı boşlukları doldurmaz, bu nedenle ekleminiz, tutkal tarafından desteklenen parazitten kaynaklanan güçlü sürtünme kuvvetleri yerine, dübelin bir tarafı boyunca sadece birkaç milimetre tutkalla tutulur. Rycochet'ın cevabı, toleransları daha toleranslı hale getirmek için iyi bir çözüm sunar, ancak bunun için bir jilet testeresi istersiniz.

Tabii ki, parazit uyum alanından daha sıkıysa, bir sonraki matkapın bitme zamanı.


3

Dübelleri sürekli olarak - dairesel fakat biraz daha az çaplı - zımparalamak, uygun aletler olmadan çok zor olacaktır.

Delikleri biraz büyütme yoluna giderdim. Bir matkap, zaten farklı boyutlarda iyi bir ağaç biti setiniz yoksa, layık bir yatırımdır.

Burada yapacağım delikler biraz fazla büyük, belki 11/16 "veya 21/32" delikler açmak. Dübeller çok az miktarda kıpır kıpır odasına sığmalıdır. Her dübelin oturmasını test ettikten sonra çıkarın, ucuna biraz ahşap tutkalı sürün ve tekrar takın.


3
Mevcut delikleri genişletmek biraz zımparalamadan daha zordur. Bu boyutta birkaç bit kendi kendine merkezlenir ve çok sayıda yırtma veya her deliği jigging işlemiyle sonuçlanırsınız.
isherwood

3

Deliklerin boyutunu değiştirmek yerine (ve kurutma uygun değilse) o zaman dübellerin uçlarını hafifçe eğmeyi ve muhtemelen dübelin gittiği miktardan daha kısa bir çentiği kesmenizi öneririm (doğrudan dübelden aşağı doğru sonunda, derinliğin yarısından fazlasını değil) - dar bir bıçak kullanın (demir testeresi bile yeterli olacaktır).

Bir kez sonuna kadar girebildiğinizde, dübelde az miktarda esnekliğin bir tokmak ve blok (ahşabı korumak için) ve gerektiği kadar içeri sokabilmeniz için yeterince içeri girmesine izin verir. .

Çok benzer bir uyum, ağaçların benzer olması şartıyla iyidir - tutkalla liberal olun.


2

Bir matkabınız olduğu ve çok fazla delik açtığınız için, döner bir törpüleme ve delikleri biraz büyütmeyi tercih ederim .

Aksi takdirde en iyi bahis, zımpara kağıdı şeritlerini kesmek ve bir ayakkabıyı parlatıyor veya bir boruya zımpara bezi alıyormuş gibi dübel uçlarının üzerinden geçirmektir. İşleri çoğunlukla yuvarlak tutmak için karşı taraflardan eşit olarak çalıştığınızdan emin olun.


Ah, bu mükemmel bir çözüm gibi görünüyor. 1/2 "Bir çeyrek mil uzakta ya da 5/8" bir 30 + mil uzakta alabilirsiniz ... Sanırım ben daha iyi 1/2 "bir delik 5/8 için çok sıkı olması durumunda "sığdırmak için törpü? Daha önce bunlardan hiç kullanmadım, 5/8 "bir tane almak daha iyi olur mu ya da 1/2" biri yeterince iyi çalışır mı? Çok özensiz olabilir.
enderland

1/2 inç çalışmalı, sadece stoğa dik tutmayı ve tüm matkabı deliğin çevresinde hareket ettirmeyi unutmayın. Etrafında kıpır kıpır bir saat cam veya koni şeklinde bir delik yapacak. Ve alışana kadar çok kısa paslar yapın: içeri, deliğin etrafını ovun, dışarı çıkarın ve uygunluğu kontrol edin.
Matthew Gauthier

2

Bir 21 / 32nd matkap ucu alıp deliklerinizi genişletirim. (Dübelin bir matkapla takılması konusunda hevesli olurum, ancak henüz 1/2 "5/8" süren bir ayna ile tanışmadım.)


2

Her dübelin ucunda, deliğin derinliği hakkında ince bir yuva gördüm. Sonrasında deliğe ittiğinizde uç sıkışacaktır. Yapıştırıcı kullanıyorsunuz, metalle çalışıyorsanız da olabildiğince parçaları bir arada tutmak için parazit uyumuna güvenmiyorsunuz. Bu standart ve kanıtlanmış bir tekniktir.


Bununla ilgili sorun:my holes are drilled all the way through, though
enderland

2
@enderland Sorun değil. Aslında, tutkalsız yapının geleneksel bir yolu tam olarak bunu yapmak ve daha sonra dübeli genişletmek için yuvaya ince bir kama sürmektir. Eğer deliğin uzak ucunu uygun törpü ile hafifçe 'zil' yaparsanız, bu daha da iyi çalışmasını sağlar. Buna, dübeli deliğe basmadan önce kama koyarak kör bir delikle de yapabilirsiniz, ancak toleranslar daha karışıktır ve bu davanıza gitmenin yolu olmaz.
UnconditionallyReinstateMonica

@enderland - diğer cevapları ve yorumları okuduktan sonra ... Boşluk doldurma ve boş olmayan doldurma yapıştırıcıları olduğunu unutmayın. "Gorilla Tutkal" boşlukları genişletir ve doldurur ve çok güçlü. Ürününüzün en iyi şekilde görünmesini istiyorsanız, ortaya çıkan fazlalığı temizlemeye hazır olun. Düzenli beyaz ahşap tutkalı boşlukları doldurmaz ve iyi sonuçlar için yakın bir uyum gerektirir.
UnconditionallyReinstateMonica

1

Belki de yanlış soruyu cevaplıyorum - ama iyi bir uyum sağlamak istiyorsanız , delik için ve dübel için konik bir rayba kullanmayı düşünebilirsiniz .

Avantajı, deliğin tüm uzunluğu boyunca uygun bir uyum sağlayabilmeniz ve uygun şekilde yavaşça raybalama ve kontrol etme, tam olarak aradığınızı elde edebilmenizdir.

Ama belki de uygulamanız için aşırıya kaçmış.

Not - Sağladığım bağlantı, kendinizinkini nasıl oluşturabileceğinizi gösterir. Farklı konik açı ve çaptaki raybalar ticari olarak da mevcuttur - ancak elde etmeyi umduğunuz şeye bağlı olarak çok pahalı olabilir.


1

İnşa ettiğim kedi levrek 1 "kalın tabana ve 3 1/4" kalın raflara sahiptir. 1 "delik açtım, fakat 36" uzun dübelin çapının 1/16 "olduğunu keşfetti.

Dübelin tüm uzunluğunu zımparalamak yerine, delikleri delmek için bir yol buldum.

Küçük boyutlu bir dübel parçası (3/4 "x 2" uzunluğunda) alın ve ortada 4 "uzunluğunda ahşap vida için bir delik açın. Vidanın ekstra 2" uzunluğu matkap ucudur. Dübeli matkaba karşı sıkıca basılı tutun.

Ardından, "rayba" yı dübellere bantlanmış kartona sıkıca sarın. Şimdi orta kalın zımpara kağıdını kartona yapıştırmak için tutkal kullanın, zımpara kağıdının sargısının matkap dönüşü ile ters yönde olduğundan emin olun. Bu, çok sıkı delikler için ahşabın düzgün bir şekilde çıkarılmasını sağlayacaktır.


0

Aynı nemde imal edilmişlerse, dübellerin ve deliğin mükemmel bir şekilde eşleşmesi çok olasıdır. Dübellerin düşük bir nemde 5/8 olması ve daha sonra biraz daha büyük olması muhtemeldir. Benzer şekilde, delikler düşük bir nemde 5 / 8'e kadar delinmiş olabilir ve daha yüksek nemde biraz daha küçük olacak şekilde şişmiş olabilir. Uygunluğu belirlemek için her ikisinin de aynı nemde stabilize olmasını istersiniz. 2 hafta boyunca aynı odada yaklaşık% 40 nemde bekletin. Nasıl uyduklarını görün. Tabii ki parazit uyumunuz veya açıklık uyumunuz nem ile belirlenir. % 40'a mükemmel uyum% 10'da bir boşluk ve% 80'de parazite dönüşecektir. Bununla birlikte,% 40 tipik bir nem ortalamasıdır, ancak bulunduğunuz yerde ortalamayı kullanabilirsiniz. Bunu düzeltmeniz gerekiyorsa, temiz bir delik ve yuvarlak bir dübel istiyorsunuz. Yuvarlak dübellerin azaltılması tarif edilmiştir. Ortalamak ve yeni bir temiz delik oluşturmak için, en azından ucuz bir matkaba ihtiyacınız olacaktır. 5/8 forstner biti ve küçük bir tahta veya masonit alın. Tahtayı veya masoniti 5/8 bit ile delin. Ardından yeniden konumlandırılacak deliklerin üzerine yerleştirin, bu bir konumlandırıcı olarak işlev görecektir. Ayrıca yerinde tutmak için bir kelepçe de isteyeceksiniz. Parçalar oda nemine alıştıktan sonra bunu yapın. Uygunluk, başka bir kişi tarafından tarif edildiği gibi, dübelin girmesi için bir tokmaklı hafif bir musluk gerektirmelidir. İnce ahşap işleri. Ayrıca yerinde tutmak için bir kelepçe de isteyeceksiniz. Parçalar oda nemine alıştıktan sonra bunu yapın. Uygunluk, başka bir kişi tarafından tarif edildiği gibi, dübelin girmesi için bir tokmaklı hafif bir musluk gerektirmelidir. İnce ahşap işleri. Ayrıca yerinde tutmak için bir kelepçe de isteyeceksiniz. Parçalar oda nemine alıştıktan sonra bunu yapın. Uygunluk, başka bir kişi tarafından tarif edildiği gibi, dübelin girmesi için bir tokmaklı hafif bir musluk gerektirmelidir. İnce ahşap işleri.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.