Erimiş izolasyonlu ve açıkta kalan bakır ile kablolama tehlikeli midir?


9

Bir tesisatçı, bitişik bir bakır boru üzerinde bir bağlantı lehimlemek için mutfağımızda iki damarlı bir elektrik kablosu üzerindeki gri kılıfı eritmiştir. Açıkta kalan bakırı kablo kovanındaki küçük bir delikten görebiliyorum. Bu delik yaklaşık 1 cm uzunluğundadır.

Kablo zemin seviyesinde, buzdolabı dondurucusunun altında ve anlayabildiğim kadarıyla bir sokete gidiyor. Mutfaktaki her şeyi kontrol ettim ve hepsi çalışıyor.

Bu tel tehlikeli mi? Elektrik bandı ile tamir etmeye çalışırsa bu yeterli olur mu?

Şimdiden teşekkürler.


9
Bir resim gönderebilir misin?
Scott Whitlock

5
Mutfakta su var. Kablolarda elektrik vardır. Ne olacağını tahmin edin;)
PTwr

2
Sadece bu tür kazalar için bazı sıvı kauçuk elektrik bandı malzemelerim var!
PhasedOut

1
Bu kablonun içinde, ikisi izolasyonlu ve biri çıplak bakır olan üç kablo vardır. Bakır toprak telini mi görüyorsunuz yoksa diğer tellerden birini mi yaktı?
Ukko

1
Bir not daha. Bu bir cihaz kablosu yerine "ev kablolaması" olsaydı, ilk etapta asla hasara maruz kalmamalı, ancak duvarın içinde güvenli bir şekilde yer almalıydı. Açıkta kalırsa, en azından Kuzey Amerika kod standartlarına göre metalik kablo (BX) veya kablo borusu olmalıdır.
UnconditionallyReinstateMonica

Yanıtlar:


23

Kulağa gelmesini bekleyen bir ateş gibi geliyor. Hasarlı kısmı kesmeniz ve tekrar birleştirmeniz gerekir.

Yeterince gevşeklik yoksa, boşluğu kapatmak için yeni bir kısa tel hattına ihtiyacınız olacaktır.

Bölgeye fiziksel erişiminiz olduğu için Ekler bağlantı kutularının içinde olmalıdır.

İşi / malzemeleri tesisatçıya faturalayın veya henüz ödeme yapmadıysanız faturandan çıkarın ve bunun gibi şeylerden kaçınmak için bir kavrama pedine yatırım yapmasını söyleyin.


Genişletmek için, eklem muhtemelen 'erişilebilir' olmalıdır - duvarın içine gömülmesine muhtemelen izin verilmez, ancak başarısız olması muhtemel olmayan bazı kıvrım türleri hariç. İngiltere kurallarından emin değilim.
SomeoneSomewhereSupportsMonica

10
"İşçi / malzeme tesisatçı Bill" - İyi şanslar onu ödemek için. Bu çok önemsiz bir miktar, muhtemelen mahkemede takip etmeye çalışmak için paraya mal olacak. Yerel / eyalet yasalarına bağlı olarak, ondan mahkemede herhangi bir şansı olması için ona bakmasını (ve reddetmesini) talep etmeniz gerekebilir. Ona ulaşmaktan ve en iyisini
ummaktan çekinmeyin

6
Açıklamasından, tel bir cihaz kablosu gibi görünüyor. Cevabınız ev kabloları olduğunu varsayıyor gibi görünüyor. Öyle olabilir, ancak açıklama verildiğinde bu muhtemelen görünmüyor.
David Schwartz

10

Bir resim yardımcı olabilir, ancak "bir sokete akar" kısmı bu bir cihaz kablosu ve ev kablolaması gibi geliyor. Bu da çok daha kolay.

Bir bakır tel açıkta kalırsa ve geri kalanı iyi görünüyorsa, 5-6 sarılı elektrik bandı iyi olacaktır - temel olarak elektrik bandının amacı budur.

Açıkta birden fazla bakır tel görüyorsanız iki seçenek vardır: kabloları ayırın ve her birini ayrı ayrı sarın veya kabloyu o noktada kesin ve yeni bir fiş takın. Kalan kablo yeterince uzun değilse sokete kısa bir uzatma.

Bir kablo değilse ve bu aslında sağlam ev kablolamasıysa, doğru onarım, yaşadığınız yere çok bağlıdır (ülke elektrikle ilgili sorularda gerekli bir etiket olmalıdır).


5
Elektrik bandı kablo yalıtımı için çok şüpheli bir onarımdır, a) çocukların veya evcil hayvanların bandı sökmeyeceği veya sökemeyeceğinden ve b) zamanla kötüleşen yapıştırıcıdan gevşemediğinden emin olmak için daha az önlem alındığında gerçekten en ufak bir şekilde kabul edilebilir. . Fişi kablodan geçici olarak çıkarırsanız, ısıyla daralan makaron kullanmak daha güvenli ve aklı başında bir onarım seçeneği olacaktır. Cihaz kablosunu değiştirebiliyorsanız (örneğin bir hurda cihazından birini kesin), bunu yapın ...
rackandboneman

1

Önemli bir ilave husus daha var. Bu hasar mutfakta. Zemin seviyesinde bir tel mi, yoksa yüksek bir yükseklik mi? Diyelim ki, çamaşır makinesi veya bulaşık makinesi çıkışı tıkanırsa, mutfağın sel baskınına maruz kalma olasılığı yüksektir. Hangi noktada zemin seviyesinde bir kablo sıcak sabunlu suda oturacak ve birkaç şeyden biri olacak.

En iyi durumda, devre kendi RCBO ve tripleri ile korunur ve daha sonra ancak dondurucudaki tüm yiyecekler çözüldüğünde ve harap olduğunda keşfedersiniz.

Daha az iyi, evin tek ve tek RCD gezileri ve evin karanlığa daldığı ve muhtemelen birileri merdivenlerden aşağı düşüyor veya sular altında mutfak katında kayıyor.

En kötüsü, hiç RCD yoktur ve biri elektrik çarpmıştır. Sabunlu su iyi bir elektrik iletkendir ve mutfaklar dokunduğunuz topraklanmış metal şeylerle doludur.

Bu nedenle, bant, zemin seviyesinin üstünde bir ayak olan kablolama için kabul edilebilir olsa da, kesinlikle zemin üzerinde kabul edilemez. Ne yaparsanız yapın, onu kontrol etmek ve düzeltmek için elektriği bilen birini alın (ilk etapta bozan elektriksel olarak niteliksiz tesisatçı değil).

Bulunduğunuz yeri bilmiyorum, ama burada İngiltere'de, küçük hasar mahkemesinde tesisatçıya karşı açık ve kapalı bir dava olurdu, eğer tamir etmeden önce teklifindeki hasarı belgeleyen kalifiye bir elektrikçi tarafından onarılırsanız. (Ayrıca, fotoğraf çekin). Temel risk, tesisatçınızı davanızı kazanmadan önce iflas etmiş olmasıdır. İflas etmeyi veya "koşucu yapmayı" planlamıyorsa, büyük olasılıkla elektrikçi faturasını görür görmez mahkeme masrafları için kancaya girmekten kaçınacaktır.


Hepinize teşekkürler. Tesisatçı onu 'tamir etti' ve bir kutuya yerleştirdi. Bir elektrikçinin bu hafta kontrol etmesini istiyoruz ve daha fazla onarım gerektirdiğini düşünüyorsa, bu maliyeti tesisatçının faturasından düşeceğiz. Fotoğraf eklerdim ama iPhone'umda nasıl yapılacağına dair bir fikrim yok mu?
user68231

@ user68231 resmi bir resim paylaşım servisine yüklemek ve bir bağlantı göndermek yeterince iyi. (Birisi bağlantıyı oradan gömülü bir görüntüye kolayca düzenleyebilir.)
Dan Is Fiddling By Firelight
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.