Kötü bir ter (lehim) eklemini nasıl "düzeltirim"?


13

Bazı 1/2 "bakır lehimleme denedim ( böyle bir şey yapmak için ) ve bazı eklemler korkunç.

Su ile test ettim ve bazı eklemler sızdı.

  1. Eklemleri düzeltmenin en iyi yolu nedir?

  2. Çalışmanın hızlı ve kolay bir yolu nedir?

Bu boruların çok fazla baskıya ihtiyacı yoktur. (bir tutma tankından bir şamandıra valfi içine sıvı beslenirler - tank yaklaşık 100 galon ve şamandıra valfinin yaklaşık 3 feet üzerine oturur)

Takmadan önce onları temizledim ve erittim, ancak eklemler birbirine çok yakın olduğu için, onlara ulaşmadan önce lehimlenmemiş eklemlerdeki akıyı yakıp yakmadığımı bilmiyorum.

Ayrıca çok sıcak bir meşale olabilir mi?


6
Meşalenizin çok sıcak olabileceğini söylemiştiniz. Genellikle tam tersi - yeterince sıcak değil. Propan meşale kullandığınızı varsayarsak, yaşamınızda birkaç lehimden başka bir şey yapmayı planlıyorsanız, bunun yerine bir Propilen Gazı (MAPP) meşalesi almaya değer olabilir. Ayrıca başlamadan önce borularınızın kuru olduğundan emin olun. Eklemdeki herhangi bir miktarda su, başarısız olmasına neden olur.
Steven

6
MAPP kullanmayı kabul edin. Ayrıca, eklemlerin iyi temizlenmesi gerekir .. ve akı (ve fırça) da temiz olmalıdır (örn. Her şeyi temizlemek ve daha sonra kirli bir fırça ve / veya kirli akı kullanmak anlamsızdır). Bağlantı, lehim bağlantısına dokunduğunuzda, onu "emer" ve temelde tüm yol boyunca gidecek kadar sıcak olmalıdır (bazen tamamen sızdırmaz olduğundan emin olmak için karşı tarafa dokunmanız gerekir). Eklemde su varsa, bu olmaz ve iyi bir eklem elde edemezsiniz.
gregmac

Sadece benim 0.02 $, MAPP gerek yok. Pratik ile düzenli propan ile iyi yapabilirsiniz.
agentp

1
Su boruları için led lehim artık yasal bir harita olmadığı zaman haritaya katılıyorum, iyi eklemler elde etmenin en kolay yolu, eski 60-40 lehim çok daha kolay ve propan iyi çalıştı, ancak kurşunsuz bir daha sıcak bir alev kullanarak sızıntı yapın. Gümüş lehim haritası kullanmak yeterince sıcak olmayabilirse, gül tomurcuk ucu olan oksijen asetilen kullanırım.
Ed Beal

2
tüm cevapları okudum ve bir adım dışarıda kaldı. temizlendikten sonra herhangi bir boruya dokunamazsınız. cildinizdeki yağ boruda kalır ve lehim boru ile reaksiyona girerek sızıntıya neden olur. Bu arada boruya dokunamayacağınızı söylediğimde, temizlediğiniz alanı kastediyorum. daa.
Dennis

Yanıtlar:


14

Lehimi eritmeye başladığında eklemi torçunuzla ısıtın , parçaları ayırmak için Kanal kilitlerini kullanın. Eklem ayrıldıktan sonra, bir bezle olabildiğince eski lehimden silin. Şimdi baştan başlayabilirsiniz. Temiz, akı, lehim.

Üzerinde çalışmadığınız eklemlere akı uygulamamalısınız, her eklemi birer birer almalısınız. Eklemlerin hepsi birbirine yakınsa, eklemleri düzensiz yapmayı deneyin. Bir eklemi lehimleyin, daha sonra bir ekleme daha sonra, birincisinin yakınındaki bir ekleme geri dönün, vb.

Nemli bir bez kullanarak soğumadan önce eklemi aşırı lehimi silmeyi unutmayın, çirkin bir eklemden daha kötü bir şey yoktur (belki de sızdıran bir eklem hariç). Ve unutmayın, lehim boruları bir sanattır. Ve çoğu şey gibi, iyi olmak için çok pratik yapmak gerekir.


Teşekkürler. Ev sıhhi tesisat yaparken her zaman iyi eklemler yaptım - sorun ortaya çıktı çünkü bunlar 2 metrelik bir alanda çok sayıda eklem vardı ve her iki tarafı da yapmanın bir yolu yok. bazı eklemler aynı anda. Bunu sıfırdan yeniden inşa etmek zorundayım
Tim

3
Sadece ısındıktan sonra derz içine akı uygulamak ve lehim erimiş (akı temizleyici görevi görür) görmek .. daha fazla lehim (bakır temizlemek için lehim çubuğu) uygulamak sorunu çözecektir. gerçekten onu ayırmanıza gerek yok. Bir site inşa tamamlandıktan ve tavanda bir sızıntı geliştikten sonra birçok sözleşme tesisatçıları ile bu durumu vardı .. sadece yeniden uygulayın .. çözüldü. Kullanmadan önce boruları iyice yıkadığınızdan emin olun. Elma şarabı veya diğer bazı komposto yapmak gibi sıvılar için kullanılacaksa, mikro bakteri oluşumunu önlemek için sık sık yıkayın.
Piotr Kula

Bir dahaki sefere böyle karmaşık bir düzeniniz varsa - mümkünse, düzeni kolayca çalışabileceğiniz açık bir alanda önceden oluşturun, ardından düzeni uçlardaki son bağlantılarla ihtiyacınız olan yere kurun.
Evil Greebo

7

Komik olduğu noktaya kadar çok kötü bilgi.

Bir MAP gaz meşalesine ihtiyacınız yok. Propan normal boyutlu bakır borular için çok sıcaktır (3 "e kadar).

Bağlantı parçasının üzerindeki bir bezin silinmesine gerek yoktur, tek yapmanız gereken bağlantı parçasının dış tarafında asılı olan lehim bulaşmasıdır. Daha iyi görünüyor, ama başka bir şey yapmıyor.

Çok fazla akı kullanmayın. Valflere girecek veya boruya girecek, orada kalacak ve bir süre sonra bir delik açacaktır. Sadece boru ya da bağlantı parçası (ya da) üzerinde bir yağsız kaplama bol miktarda bulunur.

Yeşil bir alev alıyorsanız, bu çok sıcaktır.


6

Tüm bu eklemler birbirine çok yakın olduğu için, muhtemelen hepsini yeniden yapmanız gerekecek. En azından sızdıran eklemleri ısıtmanız ve ayırmanız ve ardından yeniden lehimlemeniz gerekir.

Onları çok sıcak yaptığınızdan şüpheliyim, bakır parlayan turuncu / kırmızı alırsanız veya boru veya bağlantı parçaları deforme olursa çok sıcaktır.

Bir MAPP meşalesi kullanıyorum ve işlemim böyle bir şey.

  1. Boruyu ve bağlantı elemanını temizleyin.
  2. Akı ile deliye dönün, akı lehim eklemi "emen" arkadaşın. Akı üzerinde eksik olmayın.
  3. Armatürü ısıtın, alev yeşile döndüğünde yeterince sıcaktır.
  4. Lehimi bağlantı parçasının etrafına hızla ekleyin. Derhal erimesi ve eklem içine emilmesi gerekir.

Lehimlemede büyük değilim, bu yüzden başka birinin yardım etmesini gerçekten çok yararlı buluyorum. Bir kişi meşaleyi, diğeri lehimi kullanabilir. Bu şekilde, torç borunun dışındayken lehimlemeye başlayabilirsiniz.


2
İşleminize eklemek için bir not daha: lehim sıcaklığın karşısındaki tarafa uygulanmaya başlayın. Akı, doğru yaparsanız lehim sıcaklığını tamamen çekmelidir. Son zamanlarda bir banyo tadilatında fikstür değiştirirken bunu öğrendim ve benim için iyi çalıştı.
Mike Partridge

1

Lehimi çıkarmanın en iyi yolu, bu özel amaç için tasarlanmış bir ısı tabancası kullanmaktır. Aslında lehim eritmek / yumuşatmak için yeterince ısınan bir fön makinesi.


3
bir ısı tabancası lehimli bir bağlantıya karşı güçsüzdür
amphibient

1

Propan veya MAPP gazı ile eklemi çok sıcak hale getirmek aslında çok kolaydır. Torç yerleştirmenize bağlı olarak lehimi bağlantı parçasından veya boruya kaynatın. Daha büyük borularla çok değil, ancak 1/2 "ile bunu yapmak kolaydır. Bu boyutta bir bağlantı yapmak için sadece yaklaşık 1/2" ila 3/4 "lehim kullanmalısınız; daha fazla eklemeyin veya Boruyu doldurabilirsiniz. Aşırı lehimden kurtulmak için kuru bir bez ve eklemi soğutmak ve temizlemek için ıslak bir bez tutun Akı oksidasyona neden olur (yeşile döner). Sadece hafif bir renk değişikliği olmalı; eğer daha fazla varsa, çok fazla ısı var.Çünkü lehim eriyince, torçunuzu birkaç inç uzağa çekin, ancak alttan lehim başlattığınızdan ve çalıştığınızdan emin olun,


0

Ben bu konuda profesyonel değilim, ama amatör şeyler için, sıvı akı ile macundan daha iyi şansım olduğunu buldum. Sıvıyla, kirleri tekrar karışıma almak için endişelenmenize gerek yok.


0
  1. HARİTA GAZI. Profesyoneller bunu kullanıyor. Birkaç eklem lehimleseniz bile, fiyatına değer, aksi takdirde kendinizi şike edersiniz ve bir profesyonel almak için ödeme yaparsınız (MAAP gaz meşalesini kullanacak.) Bir kez kullandığınızda anlayacak ve sizi üzeceksiniz daha önce anlamadım. Ben propan "para" kurtarmak için yıllarca kullanmıştı, keşke bazı eklemler yeniden / çok fazla zaman almak zorunda gibi bu para "kurtarmak" olmasaydı.

  2. Kuru. Su varsa başarısız olursunuz. Su kalmışsa suyu emmek için küçük bir tüp kullanın. Bu küçük sulama damlama hatları veya bir balık tankı hava hattı gibi.

  3. Tel fırça veya zımpara ile temizleyin / akı uygulayın. Temiz değilse başarısız olacaksınız.

  4. Bağlantıları bir araya getirdikten sonra, ısıtırken bağlantıya lehim ile dokunun. Dış bağlantı parçasını ısıtmak istiyorsunuz, bağlantı parçasına giden boruyu da ısıtın - her iki eşleşen borunun da borunun her iki tarafına temas ettiğinde lehim eriyecek kadar sıcak olması gerekir. Tabii ki lehiminize dış boru ile dikiş boyunca iç boruya dokunun. Isıyı bağlantı parçasının etrafında hareket ettirin, tek bir yerde tutmayın. Açıkçası alevi doğrudan lehim üzerine koymayın yoksa eriyeceksiniz. Bağlantı, lehim içine emilir girmez, ısıyı durdurun ve lehimi hızlı bir şekilde eklemin etrafında hareket ettirin.


0

Sızan derzleriniz olduğundan, onları ısıtmak ve daha fazla lehim eklemek işe yaramaz çünkü yeni lehim, akı eksikliği nedeniyle derz içine çekilmez. Üzgünüm, her kötü eklemin çıkarılması gerekecek. Propandan daha sıcak yantığı için bir MAPP gaz meşalesi kullanırım, bu da işi daha hızlı yapacaktır.

Çıkarıldıktan sonra, her bir bakır boruya bakın ve eklemin bozulmasına neden olacak herhangi bir şey olup olmadığını görün. Sorunu çözmek için düzeltici önlemler alın.

Boruların birbirine yakın olduğundan bahsettiniz. Eklemlerin başarısız olmasının nedeni budur. İlki iyi gitti. İkincisi için boruyu ısıttınız ve ısı ilk eklemdeki lehimi eritmek veya yumuşatmak için yeterliydi. Birinin daha önce söylediği gibi, eklemleri birbirinden en uzağa lehimlemeye başlayın. Sorun, bir zamanlar diğerine yakın bir eklemi terlemek zorunda kalmanızdır. Bu durumda, soğuk bir ıslak bez alın ve zaten yapılan eklemi çevirin. Bu eklemi yeterince serin tutmalıdır. Hala endişeleniyorsanız, bir MAPP gaz meşalesinden daha serin olan propan meşalesini kullanın.

Bakır borunun ucunun ve eklemin iç kısmının gıcırtılı olması gerektiğini söylemeye gerek yok. Temiz.


-1

Sadece iki kötü eklemi düzelttim, bu saçmalıklardan hiçbirini sökmedim. Map / pro mix kullandım. Bir şey ısınmadan önce, eski akıyı vb. Almak için boruların dışını ılık sabunlu (DAWN) suyla yıkadım. Kurumasına izin verdim. Her iki eklemden sızan kaplini ısıttım ve her iki tarafın her iki ucunda da çalıştım. Sonra her iki eklemi de oldukça liberal bir şekilde akıttım, her iki dikişi de meşale ile tekrar vurdum ve meşaleyi her biri bir inç lehim ile takip ettim. soğumasını bekledi ..... ve whadda-ya-bilmek? Batta-bing! Batta-bang!


1
Daha az cevap, daha fazla övünme, bahsedilen kavramları veya neden yapıldığını açıklamaz.
Evil Greebo
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.