Evimdeki gürültü seviyesini nasıl düzeltebilirim?


13

Biri benim iki seviyeli evimizde üstüme yürüdüğü zaman, içinden geçerek ilerleyen bir fil sürüsü gibi geliyor. Bunu düzeltmenin bir yolu var mı?


Üst katta halı veya alt katta akustik tavan döşemeleri yardımcı olacaktır.
Wayfaring Stranger

Yanıtlar:


13

Ses yalıtımı için gerçekten işe yarayan iki ilke vardır: İzolasyon ve Soğurma. Hile, bunları uygulamak için doğru yolu bulmaktır. Bu iki ilkeye uymayan herhangi bir şeye dikkat edin.

Absorpsiyon prensibi, akustik tavan karolarının ve halıların nasıl çalıştığıdır: Malzemeden geçerken sesleri emerler veya sesi ilk etapta ara malzemeye (evinizin zemini ve çerçevesi) yapmasını engellerler.

İzolasyon prensibi , malzemelerin birbirinden ayrılmasına odaklanır, böylece ses bunlar üzerinden iletilemez ve çoğaltılamaz. Cihazlardaki lastik ayaklara veya lastik motor takozlarına eşdeğerdir.

Alçıpanın zayıf bir emici olduğuna dikkat edin. Bu bir reflektördür ve aynı zamanda bir amplifikatör olabilir. Hoparlörler geniş bir düz yüzeyi titreştirerek çalışır; Çocuklarınızın evin çerçevesini ve aşağıdaki tavandaki büyük düz alçıpan genişliğini ...

Absorpsiyona odaklanmak istiyorsanız, birkaç fikir halıyı aşağıya (veya daha kalın dolguya) koymak, muhtemelen tavana alttan goblen veya akustik fayans yapıştırmak ve sesin tüm evin içinden geçmemesi için perdelerin asılmasını içerir. Ahşap zeminleriniz varsa, merdivenleri ve koridorları alan kilim ve koşucuları bırakarak başlıyorum ... bu, paranızın en çok patlaması olacak ve zeminleri yukarıda yürüyen insanlardan korumaya yardımcı olacak. Bu aynı zamanda evinizi ses yalıtmanın en az müdahaleci yoludur.

Yalıtım yapısal bir tamir gerektirir. Alçıpanı aşağıdaki zemindeki tavandan koparmanız ve alçıpanın bağlı olduğu ahşap çerçeveden sesi iletmesini önlemek için genellikle akustik kalafatlama ve kauçuk yıkayıcılar içeren bir ayırma sistemi ile geri koymanız gerekir. Bu elbette pahalı ... ama doğru yapıldığında iyi bir çözüm sağlayacaktır. Her şeyi çıkarırsanız, yukarıdaki zemini de yapacaksınız, ancak bu, alt zeminin yırtılmasını içeren büyük bir karışıklık ve muhtemelen buna değmez.

Biraz geçici bir düzeltme sağlayabilen ancak genellikle sorunu çözmeyen çözümler, zeminler arasındaki boşlukların yalıtımla doldurulmasını içerir. Daha kalın bir halı daha iyi bir düzeltme olacaktır, çünkü yalıtım ile hala evin alçıpanına ses ileten çerçevesine sahipsiniz - yalıtımı boşluğa koymak bir bas davuluna bir yastık koymakla eşdeğerdir. Hala yüksek, biraz sessiz. Ancak tavanı kirişlerden ayırmanız durumunda yalıtım geçerlidir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.