Bu yumuşak, yapışkan ahşap kaplama nedir ve nasıl çıkarırım?


8

Gizemli bir görünüme sahip ikinci el bir masamız var.

Altındaki ağaç soluk, muhtemelen çamdır. Kaplama ile biraz daha koyu ve "daha sıcak" bir renk. Tablo antika değil; Ben sadece 20 yaşında tahmin ediyorum.

Finiş yumuşaktır, böylece içindeki tırnakları kolayca bir tırnak ile puanlayabilirsiniz. Sadece bir parmakla basarsanız biraz yapışkan hissediyorsunuz. Islanırsa ÇOK yapışkan hale gelir ve üzerinde kalan herhangi bir kağıda kalıcı olarak yapışır, böylece kağıt sadece titizlikle parçalara ayrılarak çıkarılabilir. Ayrıca ıslandıktan sonra beyaza döner, bir saat kadar sonra kahverengiye döner.

Yapışkanlık nedeniyle kiri korkunç bir şekilde çeker ve çıkarılması çok zor olan koyu kirlerle kaplıdır. Kir, kaba bir sünger ve Flash mutfak spreyi ile uzun süre ovarak çıkarılabilir, ancak daha sonra kaplama kısmen çıkar.

Nitromors boya ve vernik sökücüyü, ardından beyaz ruhu denedik. Finişin çıkarılmasında biraz ilerleme kaydetti, ancak düzensiz ve lekeli bıraktı ve tamamen kaldırılmadı; Flash mutfak spreyi ile daha iyi sonuçlar aldığımızı düşünüyorum.

Sonlandırmayı tanımlamama yardımcı olabilir ve düzgün bir şekilde kaldırmanın bir yolunu önerebilir misiniz?


1
Kötü uygulanmış veya düşük kaliteli gomalak mı? Kökeni, alkolde çözünmüş böcek özütlenmiş ağaç reçinesidir. Kurutma özellikleri, böceklerin özüt aldığı ağacın kalitesine ve türüne bağlıdır.
Fiasco Labs

Yanıtlar:


7

"Beyaz ispirto" ile terebentin veya mineral ispirto mu demek istediniz? Bunun üzerinde bir etkisi olmasaydı ... En iyi tahminim, uygun şekilde kürlenmemiş poliüretan veya düzgün karıştırılmamış su bazlı poliüretandır. Ek olarak, poliüretan çamı iyi almaz ve kimyasal olarak çıkarılmaya oldukça dayanıklıdır, bu nedenle bu yönde başka bir işaretçi vardır.

Denatüre alkolü deneyebilirsiniz. Denatüre alkol gelirse, muhtemelen yanlış karıştırılmış gomalaktır.

Eğer olsaydım muhtemelen ne yapardım, önce 80 grit ve daha sonra 120 ve 220 irmik ile tamamen çıplak oduna geri zımparalamak olurdu. Popodaki bir ağrı olduğunu biliyorum, ama genel olarak en iyi sonucu verecektir. Sonra boyayın ve tekrar poliüretan olmayan bir şeyle bitirin ... eğer lekelerseniz, Defter gibi bir lake kaplama ve daha sonra çok güzel bir emici bardak seti tavsiye ederim, böylece yüzey ıslak. ;) Veya poliüretan kullanıyorsanız, bir çıngırakta bir saten sprey kullanın ve tekrar kullanmadan önce 48 saat boyunca kuruması için nem ve sıcaklık kontrollü bir ortama getirin. Ve son seçeneğiniz onu (çıplak ahşaba geri zımparaladıktan sonra veya yapışmayacak!) Yağ bazlı bir emaye ve biraz penetrol ile boyamak olacaktır.


1
en.wikipedia.org/wiki/White_spirit - mineral ruhları. Eğer zımparalasak zımpara kağıdını yapışkan ve yapışkan hale getirirdi. Sert bir ovucu ile ovalarsak, zımparalamadan önce cilayı veya çoğunu çıkarmamız gerektiğini düşünüyordum.
Rachael

Sonrasında neyi yeniden bitireceğime gelince, bu sorunun kapsamının ötesinde olduğunu düşünüyorum, ama kişisel olarak çok sert ve pürüzsüz ve geçirimsiz bir şeyle bitirmek istiyorum, plastik kadar kolay temizlenir. Zaten bardak altlıkları kullanıyoruz, ancak bazen döküntüler oluyor (bir yürümeye başlayan çocuğumuz var).
Rachael

Bana gomalak gibi geliyor. Denatüre alkole +1.
JoeFish

1
Başlamak için zımpara kağıdını sakızlatır, ancak sonunda onu geçersiniz. Gerçekten, gerçekten bir kimyasal sıyırıcı kullanmak istiyorsanız, daha güçlü SuperStrip'i deneyebilirsiniz - "ahşap, metal, oto, duvarcılık ve deniz". Bu şeyler hemen hemen her şeyden çıkar, ancak temizlenmesi bir acıdır ... metal bir boya gibi kalıntıları kapatabileceğiniz bir şey aldığınızdan emin olun ve onu tehlikeli bir yere götürmeniz gerekir. atık toplama yeri. Ve özellikle aldığınız eldivenlerin tolulene dirençli olduklarını söyleyin.
Karl Katzke

Tamam, bugün denatüre alkol / metile alkollü içkiler aldım ve hiçbir etkisi olmadı. Donanım mağazasında satın aldığım adam da su bazlı bir yüzey gibi geldiğini düşündü ve tek seçenek onu zımparalamak olurdu. Su bazlı olup olmadığını daha zor değil çıkarmanın daha kolay olacağını umuyordum; ama sanmıyorum.
Rachael

3

Boya sıyırıcıyla kazıyordum:
Bunlardan biri:
Boya sıyırıcı

Daha sonra, yığın gittikten sonra zımparalayın (bir ton zımpara kağıdını saklayın)


Mobilya sıyırıcıları daha kontrollü olacaktı ... Benimkine çok düşkün olmaya başladım.
keshlam

1

Kayıt için, temizlik dolabında bulunan sodyum karbonat çözeltisi ile biraz başarı elde ettim. Her yerde çalışmadı, ama çalıştığı yerde çok az çaba harcadım: çözümü bir bezle uygulayın, bırakın, silin. Çıplak ahşap yamaları ve opak sarımsı bir çözelti ile sona erdi.


1

Dükkanımda iyi mobilya bitirme yapıyorum - altho ben ticaretin bir ressamıyım ... Her türlü şeyin, dükkanımdan geldiğini gördüm!

İşte sakızlı gunku temizlemenin en iyi yollarından biri - bir zımpara kağıdını boşa harcamadan önce ... tüm bu zımparalama enerjisini çelik yünü ve Comet veya Ajax'a koyun.

Orta kaba çelik yün kullanın - daha ince de çalışır - ancak kaba muck'i daha iyi keser.

Bir kâse suyu hazır bulundurun ve birkaç nemli bez temizleyin.

Her seferinde bir bölüm çalışın.

Masayı ıslatmayacaksın.

su ve kuyruklu yıldız ile pudingin kıvamı hakkında bir macun yapın. Ovalama fırçalayın, bir parça çelik yünü ile fırçalayın. Çıkardığınız gunk ile gözle görülür şekilde yüklenecek!

Kasede durulayın - ve tekrar gidin - bu adımları gerektiği kadar tekrarlayın. Çelik yün düzensiz görünmeye başladığında veya durulamaktan yorulduğunuzda - yeni bir parça alın.

Temiz rampa paçavraları, durgun nemi ve çalışma suyunu silmeye yöneliktir.

Masanız temiz olduğunda - birkaç saat bekletin ve tamamen kurumasını bekleyin.

Şimdi zımpara makinenizi ölüme uğratmadan ve tıkanmış zımpara kağıdı ile etrafta bir demet serseri dönmeden güzel ve pürüzsüz zımparalayabilirsiniz.

Dolap kapılarını ve masa üstlerini bu şekilde birçok kez temizledim ve bitirdim.

İyi şanslar!


1

Yüzeylerin çoğu vernik ya da poliüretan vernik olacaktır. Mobilya şirketlerinin her zaman köşeleri kestikleri ve maliyetleri tıraş ettikleri bilinmektedir. Cila birkaç on yıl boyunca yapışkan hale gelirse, iki veya üç yıllık bir süre için tam restorasyon ihtiyacını erteleyecek olan taze cila ile yeniden hizalanabilir. Bununla birlikte, poliüretan vernik yapışkan hale gelirse, cilayı çıkarmak ve yeniden başlamak dışında kabul edilebilir başka bir başvuru yoktur.


0

O zaman bilinen her şeyi denedikten sonra, kapılarımdan (kalın ve karanlık) bitirmek gibi kalın bir yapışkan vernik tabakasını çıkarmakla karşı karşıya kaldım, onları doğal çamlara geri döndürmek istedim. İyi eski 'Şeker Sabunu' onu çıkarmak için tek şeydi, sonra yıkayın. Yeni dolgu macunu da almak için mükemmel bir yüzey!

Antika mobilyaları geri yüklerken, yeni kaplamaları veya cilaları denemeden önce genellikle eski cilayı çıkarmak için metrelere batırılmış bir Brillo Pad kullandım.


0

Mutfak masamda da aynı konuyu ele alıyorum. İyi sonuçlar için seçenek olarak bulduğum en iyi şey% 91 alkol (Walmart markası) ve bir kazıyıcı. Üzerine döktüm, bırak, sonra kazı. Gerçekten bir tür dolgu macunu ile tekrar kaplamadan önce çok fazla zımparalama yapmam gerekeceğini sanmıyorum.


0

Kimse TSP (Trisodyum fosfat) ile temizlikten bahsetmiyor Gelecek hafta bunun gibi bir projem var ve görmeden alkol, Lake tiner ve çay kaşığı ile birlikte bazı yumuşak fırçalar ve yumuşak havlular getireceğim. ve şeffaf kat sprey kutusu ile püskürtme.


-1

Mevcut yüzey (gomalak, keten tohumu yağı vb.) Temizlik solüsyonunuzdan etkilenebilir. Akrilik cilaları kullanmayı düşünün, çünkü su bazlı olmaları, ruh bazlı temizlik ürünlerinden etkilenme olasılığı daha düşüktür ...

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.