Fanı iki anahtarla ancak yalnızca iki kabloyla değiştirme


4

Eski bir evde yaşıyorum ve eski bir tavan vantilatörünün yerine geçiyorum. Önceden, vantilatör ışık için diğeri vantilatör için iki şalter üzerindeydi. Süprizlerime göre, vantilatörü aşağı çektiğimde sadece iki kablo var. Fanımın biri mavi diğeri siyah beyaz olan üç teli var. Bunun nasıl bağlanacağını çözemiyorum. Düğmeyi çıkardım ve ekli bir resim. Yardım çok takdir edilmektedir! enter image description hereenter image description hereenter image description hereenter image description hereenter image description hereenter image description here


2 anahtar dedin, fan için 1, diğeri ışık için? Fan montaj kutusunda toplam kaç adet kablo vardır? 2'den fazla olmalı. Eski fan üzerinde sadece 2 kablo olduğunu söylemiştiniz.
d.george

Eski fan topraklanmış mı?
Harper

Hi- birkaç resim ekledi. Tavanda üç tane tel vardır (bunlardan biri topraklıdır). Geçiş tuhaf görünüyor ...
Adam

Anahtar kutusundaki beyaz teller için ek yeri kapatıp çekip fotoğrafını çekebilir misiniz? Bir şey orada oldukça balık gibi görünüyor, ama şu ana kadar sahip olduğun fotoğraflardan tam olarak bahsetmiyorum
ThreePhaseEel

1
Fan ve ışığın ayrı olarak kontrol edilmesi sizin için ne kadar önemlidir?
ThreePhaseEel

Yanıtlar:


4

Sadece kısa bir uyarı notu: Anahtar kutusuna birbirine bağlanan beyaz teller, yanlarında yer alan çıplak kabloya ÇALIŞMAMALIDIR. Bunlar iki ayrı yol içindir ve biri ekipman topraklaması (çıplak) ve diğeri nötr / geri dönüş (beyaz) için ayrı tutulmalıdır. Çıplak teller, arıza koşulları haricinde akım taşımamalıdır. Fana giden çıplak diğer iki çıplak telden yalıtılmış tutulursa tehlikenin bir kısmı azalır, ancak hepsinin birbirine bağlı olup olmadığını veya birinin diğerlerinden ayrılmış olup olmadığını söyleyemediğim resimlerden.

Daha yakından inceleme yapıldığında, önceki fanın uyumlu olmayan kullanım olan topraklama iletkeni (çıplak) üzerindeki akımı geri döndürdüğü görülüyor [NEC 200.6 (A)]. Beyaz teli ışık ya da fan için ayrı bir şalter ayağı olarak kullanıyorlardı, yeniden tanımlanmadığı gibi başka bir NEC ihlali ya da şalter ayağı olarak kullanılmamalıdır [200.7 (C) (1)]. Fan, çıplak kabloya bağlı bir beyaz, ışık için anahtar bacağına bağlı mavi ve fan için anahtar bacağına bağlı siyah bir kabloya sahiptir.

Ne yapılmalı? Kodla uyumlu olması için, kablo ya 14-3 wG kablo ile değiştirilmelidir (veya 20A devre kesici veya sigorta varsa muhtemelen 12-3 wG), VEYA beyaz kabloyu bir anahtar ayağından tekrar nötr olarak değiştirin başlangıçta kablolanmıştı ve topraklama teli topraklama için geri dönüyordu. Fandaki siyah ve mavi kablolar, anahtardan gelen siyah kabloyla birlikte bağlanır ve daha sonra karışıklığı önlemek için muhtemelen çift anahtarları basit bir tek kutuplu anahtarla değiştirirsiniz. Çoğu tavan vantilatörü, fan hızını değiştirmek ve kapatmak için bir çekme zinciri seçeneğine sahiptir veya fanı karanlıkta çalıştırmak için ışıkları diğer çekme zinciri ile ayrı olarak kapatır.

Bu öneri dikkate alınmadığı takdirde, en azından şalter ayaklı kablodaki çıplak telin diğer çıplak tellerle birlikte bükülmediğinden ve şalter kutusundaki veya fan çıkış kutusundaki metal bir şeye dokunmadığından emin olun. Sadece 3 amper taşıyor, ancak 120v'de, özellikle diğer topraklama iletkenlerine veya bağlı metal parçalara temas etmesine izin veriliyorsa, bu hala tehlikeli olabilir. Yine, bunu söylemiyorum, ancak teller izole tutulursa daha az tehlikeli hale gelir ve tüm topraklama sisteminize elektrik vermek yerine sadece bu kabloyla akım taşır.


0

Bir kabloyu tekrar çalıştıramazsanız, hala seçenekleriniz var

Fan ve ışık için yeni / 3 kabloyu çalıştıramazsanız, durumu Kod'a getirirken her ikisinin de kontrolünü sağlamak için hala birkaç seçeneğiniz vardır.

Öncelikle, bir Lutron Maestro kombinasyon fan / ışık kontrolünü (MA-LFQHW) alabilir ve aşağıdakileri kullanabilirsiniz - bunlar tam geçişli çok hızlı fan kontrolü ve tek bir anahtarlı sıcak tel üzerinden karartma ışık kontrolünü çoğaltmak için bir gölgelik modülü ve kablolu kablolu kontrol cihazı kullanır . Bu muhtemelen kurulumu ve kullanımı için daha basit bir çözümdür.

Karartma / çok hızlı fan kontrolü bir nedenden ötürü bir seçenek değilse, fanın ve ışığın kontrolünü tek bir anahtara çoğaltmak için fanda bir İşlevsel Cihazlar HLF3 kullanabilirsiniz - ancak bu işlem biraz tıkırtı (diğer ayarlara kıyasla "ne istersen elde edene kadar düğmeyi kapat ve tekrar aç" gerektiren).

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.