60 Hz güç frekansında 50 Hz aygıt kullanabilir miyim?


8

Kayınvalidem Avrupa'dan yeni döndü ve bana bir espresso makinesi getirdi. 220v - 50 Hz (etikette yazıldığı gibi) olarak derecelendirilmiştir, ancak buradaki güç sistemi 220v - 60 Hz'dir. Komik olan şey, üreticinin web sitesinde modelin aslında 220v - 50/60 Hz olduğunu söylüyor.

Soru şu: Burada kullanabilir miyim? İnternette arama yaparak, bazılarının işe yaramayacağını söyleyen bazılarını buldum, diğerleri işe yarayacağını ancak sonunda makineye zarar verdiğini ve hatta diğerleri bile frekans farkının sadece saatleri / zamanlayıcıları etkilediğini söyledi. Bu yüzden biraz kafam karıştı.

Kullanmaya çalışmalı mıyım?


Üreticiye posta yoluyla ulaşabilir ve sadece onlara sorabilir misiniz?
Jan Fabry

1
@ Evet, şimdi buraya yorum yapmaya geldim. Üreticiyle iletişime geçmeyi başardım ve bu modeli 60 Hz'de kullanmanın güvenli olduğunu söylediler. Şimdi sadece bir adaptör almam gerekiyor, çünkü duvar prizi duvar
prizimden

1
Kulağa çok iyi bir fikir gibi geliyor!
Jeremy McGee

Yanıtlar:


7

60 Hz, teldeki voltajın salındığı frekansı temsil eder. Isıtma elemanları bununla ilgilenmez ve yine de bu alternatif akımı (AC) sabit (DC) doğrudan akıma dönüştürdüğü için çoğu elektronik bileşen de yoktur.

Bu şarkı söyleyen, dans eden, bilgisayar kontrollü ekstra süslü bir espresso makinesi ise, o zaman net bir şekilde yönlendiririm, ancak saniyede devir yapan birkaç cihazdan birine sahip olmanın uzak bir şansı var. farkı. Bir elemanı ısıtmak için sadece güç kullanıyorsa, iyi olmalısınız.

Feragatname: cihazın tasarlandığı bölge dışında çalıştırılması garantiyi kesinlikle geçersiz kılacaktır ve fazla kahve zaten sizin için iyi değildir.


3
Fazla kahve sizin için iyi değil ne demek istiyorsun? SIP seğirme
Doresoom

Bir süt vapuru ile çok basit bir manuel espresso makinesi, bu yüzden içinde hiçbir zamanlayıcılar / elektronik olduğunu tahmin ediyorum. Bence deneyeceğim. Garantiyi geçersiz kılacağını biliyorum, ama üreticiden ÇOK uzak olduğumdan zaten kullanamayacağımı tahmin ediyorum :) İçeriden bir dizi resim buldum ( flickr.com/photos/22008695 @ N03 / setleri / 72157624161345084 ), gerçekten hiçbir fantezi bileşen yok gibi görünüyor.
Rodrigo Sieiro

Bu sabah içeceğime garip bir tat geldiğini biliyordum! Katılıyorum, orada fantezi bir şey olduğunu sanmıyorum. Büyük olasılıkla etiketin CE damgalı olduğunu göreceksiniz ve eğer öyleyse, üreticinin AB'de 60Hz kullanımı için onaylanması sürecinden geçmeyecektir - bu onlar için pahalı olabilir. Farklı bir etiket kümesi yazdırmak daha kolaydır.
Jeremy McGee

4
"Fazla Kahve" - ​​Bu kelimelerin her birinin anlamını anlayabiliyorum, ancak bir şekilde tüm ifadenin bir anlamı yok.
Chris Cudmore

1
McGee: Isıtma aynı olurdu. Tek umurunda, güç = V ^ 2 / R, bu frekanstan bağımsızdır. Ancak, pompanın motorunun çalışmasında bir fark olabilir.
Pigrew

4

Üreticinin web sitesine güvenmem: sizinki gelen kahve makinesi grubunun farklı bir güç kaynağı veya başka bir farkla yapılmış olma şansı var. Bunun yerine, model numaraları, seri numarası, voltaj vb. İçeren küçük işarete bakın. 220 V 50/60 Hz diyorsa, muhtemelen ABD'de kullanmak güvenlidir.

220 V 50 Hz diyorsa, daha belirsizdir. Birçok bileşen iyi çalışmalıdır, ancak bazıları aşırı ısınabilir, çalışmayabilir veya yanlış hızda çalışabilir. Alternatif, makineyi çöpe atmaksa, denerdim (110 V ila 220 V'ye dönüştürmek için bir transformatör ile) ama kullanılmadığında fişini çekin.

(PS İlginç tidbit: güney Kaliforniya'nın çoğu 1948'e kadar 50 Hz kullandı .)


Haklısın: benim alternatifim onu ​​atmak olacak. Sanırım ne olduğunu görmeye çalışacağım ...
Rodrigo Sieiro

İkinci "kullanımda değilken fişini çekin" yorum
Scott W

1

Bazı AC motorlar (senkron motorlar) giriş frekansıyla orantılı bir oranda dönecektir. Süslü espresso makineleri, senkronize olabilen veya edilmeyen pompalar içerir. Bu nedenle, farklı güç hattı frekansının makinenin çıktısını etkilemesi mümkündür.

Senkron motor tarafından çalıştırılan bir pompasına sahipse, beklenenden farklı bir su basıncı üretecek şekilde spesifikasyondan biraz az (% 16,7 farklı) çalışıyor olabilir. Operasyonda çok fazla fark yaratmaması gerektiğine inanıyorum, ancak emin olmak için sistemin tamamını analiz etmek gerekir.

Dene ve ne olacağını gör. Bu durumda yanlış güç hattı frekansının kullanılmasıyla ilgili herhangi bir güvenlik endişesi söz konusu değildir.


-1

ABD'de misin? Eğer öyleyse, klimalar veya elektrikli fırın / sobalar için sıklıkla kullanılan ve ~ 220V 60Hz sağlayan farklı bir fiş / priz olan özel amaçlı bir priz kullanmadıkça, ev akımımız ~ 110V 60Hz'dir. AC frekansı önemli değildir, ancak düşük voltajın kullanılması olası değildir, ayrıca herhangi bir şeye zarar vermesi olası değildir.


1
ABD'de değilim. Brezilya'da yaşıyorum ve evde 110v ve 220v duvar prizleri var. Kahve yapmak istediğimde çamaşır makinemi
çıkarmam gerekecek

-2

Tek ihtiyacınız olan bir adım yukarı / aşağı inen transformatör. 110v 60hz'yi 220v 50hz'ye ve tam tersi dönüştürecektir. Japonya'dan elektronikler alıyordum ve Famicom'umun ABD'de çalışmasını sağlamak için bir transformatör almak zorunda kaldım :) Sadece FYI - bu amaç için 15 + yıl önce satın alınan yükseltici yükseltici hala annemin evinde kullanılıyor.

Böyle bir şey işe yarayabilir EDIT: aslında bir espresso makinesi için çok küçük

Muhtemelen daha çok böyle


Espresso makinesinin gücü için derecelendirildiğinden emin olun, aksi takdirde dönüştürücü veya espresso makinesini yakarsınız.
spoulson

4
Bu transformatör frekansı değiştirmeyecek, sadece voltajı - çok fazla kullanmıyorum, korkuyorum.
Jeremy McGee

Ninetendo Famicom'umun 100v / 50hz'de çalıştırılması gerekiyordu ve hala 60 devir gücünde yavaşladı. OP'nin espresso makinesi 50 / 60hz uyumlu olduğundan, aşağı inen transformatör iyi çalışacaktır.
kkeilman
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.