Gölge yelkeni 4x4x12 'direklerini çok fazla çekecek mi?


9

Burada bulunan gibi bir 22'x16 'gölge yelkenim var .

Her köşe için kullanmak istediğim 4x4x12 '(basınç uygulanmış) direklerim var. Çimento dökeceğim ve simpson direk taban braketlerini kullanacağım ve direkleri brakete cıvatalayacağım (direği çimentoya batmıyorum).

Sorum şu: Yelken üzerindeki gerilim 4x4'leri fazla içeri çekecek mi yoksa 6x6 ile mi gitmeliyim? Yelkenin sarkmaması için yelken ve direk arasındaki mesafeyi sıkmak için dönüş tokaları kullanın. Bunun büyük ölçüde yelkeni ne kadar sıkı yaptığımı bağlı olduğunu biliyorum. Bununla ilgili bir fikrin var mı?


12 ayaklık direk, 12 ayak uzunluğunda sert bir koldur: brakete uygulanan kuvveti çoğaltmak için bir cihaz. Gerilmiş bir kablo, bir rüzgar kuvvetinin aşağı doğru bileşeni, örneğin aşağı doğru bir kuvvet tarafından uygulanan yükü çoğaltmak için bir cihazdır. ( ropebook.com/information/vector-forces ). Sisteminizin, küçük aşağı yapıları, parantezleri yok etmeye çalışan bir kuvvete dönüştürmek için ne kadar mekanik avantaj uygulayacağını düşünmek eğlenceli olabilir.
Eric Lippert

Yanıtlar:


12

Bu bir yazı boyutu sorunu değil. Öyleyse, ama daha büyük endişeleriniz var: Parantezler amacınıza hizmet etmeyecek. Çoğunlukla direğin tabanını sabitlemek ve betondan uzak tutmak için tasarlanmıştır. Bir direği yük altında tutmak için neredeyse yeterli stabilite sağlamazlar.

Postalarınız gerekir betonun içine önemli bir mesafe gömülebilir. 1: 3, yanal yük taşıyan her şey için iyi bir kural. (Heck, beton senaryonuzda sizin için hiçbir şey yapmaz.) Ya da rijit enine çubuklar veya yeterli uzunlukta köşegenlerle desteklenmelidir.

Yayınlarınız gerçekte yerden 12 inç olacaksa ve herhangi bir çapraz destekle desteklenmiyorsa, 6x6s (veya en az 4x6s) isteyeceksiniz. 4x4'ler bu yükseklikte önemli ölçüde esneyecek ve sıçrayacaktır.


1
Sorumu yazarken bu aklımı geçti. Sanırım bunu yapmayı planladığım şekilde yeniden düşünmem gerekecek. Muhtemelen daha uzun mesajlar alıp bu durumda onları batıracağım. Basınç uygulanmış 4x4 üzerinde sızdırmazlık maddesi olmadan batırılabilir miyim?
Ronnie

1
Evet. Su tutan beton bir cep oluşturmazsanız uzun yıllar dayanırlar. Direklerinizin dinleneceği bir yıkanmış kaya tabanı yerleştirin ve direklerin etrafına beton dökün.
isherwood

Hatırlattığınız için teşekkür ederim
Ronnie

2
Aslında, bilmiyorsun. Garip bir dolgu senaryosu oluşturmak dışında bu durumda sizin için fazla bir şey yapmazlar. Doğru delikleri kazın ve betonla doldurun. Bir istisna, temellerin yerden çıkmasını ve aslında bir forma ihtiyaç duymanızdır.
isherwood

3
@Ronnie: Seçeneklerden biri gemiler direklerini ve reel yelkenleri desteklediğini yayınları ve gölge yelken aynı şekilde desteklemeye olabilir - ile germe halatların . Doğru gerilmiş erkek telleri ile, direklerde veya tabanlarında neredeyse hiçbir net yanal yük olmamalıdır. Tabii ki, adam tellerini düzgün bir şekilde tutturmanız gerekiyor, ancak bu daha kalın ve daha uzun direkler almaktan ve onları derinden yere batırmaktan daha kolay olabilir.
Ilmari Karonen

5

Kurmakta olduğum 16x16 güneşlik ile ilgili bu tam sorum vardı . Zemin yüksekliğinin 8 'üzerinde ve 12' direklerine ihtiyacım var. Projemi müteahhit olan bir arkadaşımla inceledim, cevabı şuydu:

 • 4x4 yükü kaldıracak
 • yazının 1 / 3'ünü yere koy (burada diğer cevapta da belirtilir)
 • 4x6 veya 6x6 daha iyi görünecek
  • 4x4'lerin zaman içinde bükülme ve bükülme olasılığı daha yüksektir
  • 6x6 veya 4x6 daha ağır görünümlü bir yazıdır ve çoğu insan daha iyi göründüğünü görür
 • 4x6 veya 6x6 ile çalışmak için daha fazla et verir
  • hata yapmak veya çapa taşımak ve hala güçlü bir yazı var için yer
  • ayrıca 6x6'dan dekoratif kesimler yapabilir veya bitkileri asabilirsiniz ve gerekli gücü bırakmazsınız

bu iyi bir öneri, teşekkürler. Ben 6x6 çok daha iyi görüneceğini düşünüyorum ama maliyeti biraz artar. Bunu kesinlikle dikkate alacağım, artı ondan başka şeyler
Ronnie

1
Sevindim 6x6 ile gittim. 4x4'lerin
Ronnie
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.