Uzatma kablosu fişinin ucunu değiştirmek güvenli ve yasal mı?


5

Yanlışlıkla uzatma kablosunu çit kesicilerle sıkı bir noktada keserim. Normalde, sadece nalburdan yeni bir uçla değiştirirdim. Ancak bir arkadaşım tamir edilen kabloların yasal olmadığını söyledi.

Onarılmış uzatma kabloları bina kodları (NEMA gibi) kapsamında mı?

Onarılmış uzatma kabloları, büyük kuruluşların (örn. UL, OSHA vb.) Güvenlik kodları veya yönergeleri kapsamında mı?


1
Hukuki soru bir tür konu dışı. Sorunuzu bir ev geliştirme problemine cevap verebilir misiniz?
Kris

3
Listelenen bir kordon kapağı kullanmak, uzatma kablosunu onarmak için yasal bir yöntemdir.
Ed Beal

3
Eğer kullanamazsan, uçları satabileceklerini düşünmedim. Bir işletme işletiyorsanız, işçi güvenliği için OSHA (ABD’de) standartlarına uyma konusunda daha fazla prosedür var, ancak kendi ev kullanımınız için uzatma kablolarını perakende fişi ile yasal olarak tamir edebileceğinizden eminim (bunun için satılır) amaç).
Chris M.

1
Endüstriyel bir tesiste kablolar tamir edilebilir, ayrıca bunu yıllardır yapıyorum ve hiç yazı alamadım, ancak denetçiler tarafından bakıldı.
Ed Beal

1
@ Chris, onları durduramaz. Big-box, "Bunu nasıl satabilirler?" öğeleri ve genellikle baskın ürün. HVLP olmayan otomotiv tabancaları. Prizler TR değil. NEMA 10 kapları. NEMA 2. 20 bonus kırıcılı, hiçbiri GFCI veya AFCI olmayan ve hiçbir konutta bulunmayan paneller 20 düz kırıcı kullanabilir. Bu arada eczacılıkta, birkaç kişi Ephedra'yı kötüye kullanıyor, patlama yasaklandı.
Harper,

Yanıtlar:


13

Yedek kordon uçları ABD'de evde kullanım için yasaktır. Bununla birlikte, belirli durumlarda bazı şantiye yönetim kuruluşları (örneğin, OSHA) tarafından izin verilmez.

Sadece elektriğin temellerine aşina olduğunuzdan ve iyi elektriksel ve mekanik bağlantıların nasıl yapıldığını bildiğinizden emin olun. (Kablo ceketi genellikle fişe kadar uzanmalı ve kelepçesi tarafından tutulmalıdır.)


Yüklenicim, yıpranmış dış izolasyon nedeniyle pahalı bir uzatma kablosu fırlattı. OSHA, herhangi bir inceleme sırasında kullanılıyorsa siteyi kapatacağını söyledi. Onarmamın benim için iyi olduğunu söyledi, ama işi değil.
fred_dot_u

1
Yıpranmış yalıtım gerçekten farklı bir konudur. Açıkçası, muhtemelen bu eylemi garanti eden bir güvenlik faktörü. Gördüğüm gibi, OP (iyi bir işçilik tarzında yapılmış) onarılan bir bağlayıcı kabul edildi. Sonra "site" sorunu ortaya çıktı.
DaveM

2
Sadece sana iyi cevap verdim. Aşağıdaki yorumlara gelince, diğer her şey gibi OSHA denetçisine de bağlı, ancak dış yalıtımı yıprattıysanız, yağışlı havalarda GFCI'yi açar. Bu kordonun arızalı olduğu ve değiştirilmesi gerektiği anlamına gelir. (Bu arada kuru havalarda mükemmel şekilde çalışacaktır.) Çoğu denetçi, uygun şekilde onaylanması durumunda değiştirilen kord kapaklarına izin verecektir, ancak muhtemelen güvenli bir topraklama prosedürüne gitmenizi isteyeceklerdir. Bunu kim yapmak ister?
Emekli Usta Elektrikçi

Ek bağlam / perspektif eklemek: En iyi otorite sigorta acentenizdir, onlardan değiştirme uçları (yalıtım hasarı yok) hakkında sorular sorar ve uzatmanın, bahçenizin gerektirdiği “daimi olmayan kullanım” içindir. Dürüst olmak gerekirse, riskten kaçınma eğilimi dışında sadece "hayır" demelerini bekliyorum. İlgili düşünce: NEC kodu "kalıcı" tesisler için uzantıları yasaklar (garaj kapısı açıcıları ve ışıklar gibi), ancak bunlar yaygındır ve sağduyulu uygulamalar için nadiren reddedilir, ancak "kalıcı" kurulumlar için onarılmış uzantılar kullanmayı düşünen herkes olacaktır. yeniden düşünmek akıllıca.
Crossfit_and_Beer

5

Bu OSHA yorumunu buldum Re: Uzatma kablolarının tamir edilip kullanılıp kullanılmayacağı.

Soru : İnşaatta kullanılan bir uzatma kablosunun fiş ucunun yakınında hasar görmüş olması durumunda, onarımın yetkili bir elektrik teknisyeni tarafından yapılması koşuluyla, fişin bu tip bir kordon için yapılmış onaylı bir kordon kapağı ile değiştirilmesine izin veriliyor mu?

Onarım kordonu §1926.403 (a) tarafından istenen "onaylanmış" duruma getirdiği sürece yapımda kullanılan uzatma kabloları tamir edilebilir.

Bu bölüm, "Tüm elektrik iletkenleri ve ekipmanı onaylanacaktır" ifadesini kullanmaktadır.

Kabloların ve kordon setlerinin onarımına 1926.404 (b) (1) (iii) (C) altında izin verilir:

Her kordon seti, bağlantı kapağı, kordon setlerinin fişi ve prizi ve sabitlenmiş ve hasar görmemiş kordon setleri ve prizleri dışında kordon ve fiş ile bağlanan herhangi bir donanım, her gün harici kusurlar için kullanımdan önce görsel olarak denetlenmelidir. deforme olmuş veya eksik pimler veya yalıtım hasarı olarak ve olası iç hasarın göstergeleri için. Hasar görmüş veya arızalı bulunan ekipmanlar tamir edilene kadar kullanılmamalıdır. (Vurgu eklenir.) Bu nedenle, uzatma kablolarının onarımına § 1926.404 (b) (1) (iii) (C) 'de izin verilir. Bununla birlikte, § 1926.403 (a) ile uyumlu kalmak için, tamiratlar, ekipmanı başlangıçta onaylandığı duruma geri göndermelidir.

Benzer onarımlar 19 Mayıs 2003 tarihinde Barry Cole'a yazdığımız mektubunda tartışılmaktadır:

OSHA standartlarının gerekliliklerini yerine getirmek için, bir onarımın aracı §1926.403 (a) uyarınca "onaylanmış" durumuna geri getirmesi gerekir. Araçlar ... fabrikada üretilen komple tesisler olarak onaylandı. Onay takım için bir bütün olarak - tasarım, kapasite, malzeme ve yapı. Bu hüküm, özellikleri maddi olarak değiştirilmişse, onaylanmış bir aletin kullanımını engeller.

Daha fazla bilgiye ihtiyaç duyarsanız, lütfen ABD Çalışma Bakanlığı, OSHA, İnşaat Müdürlüğü, İnşaat Standartları ve Rehberlik Ofisi, faks no. Posta yoluyla yazışmalarımızda gecikme olmasına rağmen, yukarıdaki oda N3468, 200 Anayasa Bulvarı, NW, Washington, DC 20210 adresindeki posta yoluyla da bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bu mektup 2010 tarihli idi.


3
OSHA'nın evimde ya da kendimde hiçbir yetkisi yok.
isherwood

@isherwood Yenileme faaliyeti yapan bir müteahhit olmadığınız sürece.
JMac

Sigortanın yetkisi vardır (ipoteğiniz yoksa). Sigorta, OSHA'ya poliçelerinde teklif vermeyecek, ancak bağımsız olarak konuyla ilgili kendi poliçelerine sahip olacaklar. Bu, uygulanabilir veya uygulanamaz kanun ve kodlara bakılmaksızın, ÇOK ilgili.
Crossfit_and_Beer

2

Kablo değiştirilirse, UL sertifikası iptal edilir. Ev kullanımı için, bu herhangi bir fark yaratmayabilir. Bununla birlikte, eğer kablo yangına başlasaydı, sigorta şirketiniz hatalı bir onarım nedeniyle olduğunu iddia edebilirdi. Bu, iddialarını reddetmelerine neden olabilir ve bu zararlardan siz sorumlusunuz. Kablo yaralanmaya veya ölüme neden olmuşsa, potansiyel olarak bundan da sorumlu tutulabilirsiniz.

Bu riskleri kabul etmeye istekli iseniz, bunun için gidin. Aksi takdirde, git yeni bir kablo al.


1
Katılmıyorum. Kablo tesisatı listelenmiştir, yedek bir uç listelenmiştir. Tamir izin verilir. Tesiste tamir edilen birçok kişi var ve denetçinin gerçekten incelediği tek kişiler UL damgası denetçinin mutlu olduğunu doğruladıktan sonra liste dışı ithalat gibi görünen daha ucuz modellerdi.
Ed Beal

@EdBeal size bir profesyonel ve onarım yapmak için nitelikli.
Tester101

Bu bir sorumluluk sorusudur ve basit bir soruya dönüşür. Burada Test101 ile aynı fikirdeyim ... mal sahibi telefon edip sigorta acentesine sormalı ve sözcüğü düzeltmeli. Herhangi bir şey sigorta şirketi. bulacağına inandığın bir iddiayı önlemek için bulabilirsin. Ve kendinize sigortalı olmadığınız sürece, en iyi şekilde kumar oynamayın.
Kris,

@EdBeal açıklamak için sigorta acentesini ararlarsa, sorgulayanın bir cevap için ne duyacağını düşünüyorsunuz? (Özellikle "kalıcı" kullanım için tamirlerin "bittiğine" önem vermeyeceğine katılıyorum, ancak insanlar hala hata yapabilirler ... başıboş telleri veya hala "çalışan" sıcak nötrleri değiştirdiler.)
Crossfit_and_Beer

Bu, ABD'de birçoğunun yasal olarak korunmasını sağlayan bir ev sahibi ile aynıdır. ABD'de demirbaşlar, anahtarlar ve prizlerin gerekli izni olmadan değiştirilmesi yasaldır; . Ajanın listelenen parçaların kod ölçütlerine göre kullanılıp kurulmadığını sormasını bekliyorum. Bu roket bilimi değil.
Ed Beal,

1

OSHA yorumuma göre, kablo tamir edilebilir. Kablo 1926.403A tarafından istenen onaylanmış duruma getirildiği sürece . Kablonun onarımına 1926.404.b.iii.c izin verilir. 27353 yorumunda bulunabilir.


1

Burada iki "alt sorunuz" var.

Evimde kullanılan bir kablo için bir kablo ucu değiştirme kiti kullanabilir miyim?

Evet kesinlikle. Çoğu durumda, onarılan uç daha iyi kalitede olabilir ve orijinal ucundan daha güvenli olabilir. Öyleyse orijinal ucun güvensiz olduğu söylenemez, ancak örneğin soketi daha iyi kapatan ve küçük çocukların parmaklarını yuvadan uzak tutmaya yardımcı olan "daha şişman" bir fiş alabilirsiniz.

Bir tamir kiti kullanmamanızı söyleyen hiçbir yönetim organı (IANAL, ABD’deyim, bulunduğum yere göre, gerektiğinde diğer yasal feragatnamelere göre değişebilir). Kitlerin kullanımının güvenli olduğunu onaylayan bir "yönetim organı" vardır.

Örnek Sonunun Değiştirilmesi Lowes'tan güzel bir örnek.

Çocukların dişleri dokunmamalarına yardımcı olan şişman ve "UL FedSpec WC596 ile Buluşuyor" anlamına geliyor.

Uzatma kablosunda değiştirme / tamir seti kullanırken yasal sorunlar var mı?

Evinde hayır. Bir iş ortamında, belki, ama genellikle hayır.

Böylece bir çalışma ortamına odaklanalım. Diyelim ki uzatma kablosu ile takılmış bir cezve varsa. Şimdi Bill, resepsiyonist gelir ve uzatma kablosunu keser. Bill sadece tamir kitini ucuna sokamaz. O nitelikli değil. Ama elektrikçiye Bob diyebilir ve Bob dışarı çıkıp sonuna kadar devam edebilir. Bununla birlikte, Bob saatte 190 dolar alıyor ve zaten çıkması gerekiyor (Bill uzatma kablosunu değiştiremez, çünkü cezve olur). Öyleyse Bob'a elektrikçi 190 dolara mı ödeme yapıyorsunuz, yoksa sadece etrafına koyabileceği yedek bir kablo olup olmadığını sorun. Bob muhtemelen size bir uzatma kablosu verecek ve sizin için takacaktır, çünkü uzun süredir müşterinizle birlikte yalnızca bir saniye sürecek ve Perşembe gününe kadar bekleyebilirseniz yine de ofiste olacak. Ancak fiş ucunu takmanız için sizden ücret alacaktır.

Şimdi daha iyi. Bir fiş ucu takmak için Bob'a 190 dolar ödeyerek veya yalnızca yeni bir uzatma kablosu almak için ödeme yapın.

Bir fiş ucuna izin verilmeyen bazı durumlar (genellikle yüksek voltaj veya yüksek amper uygulamaları) vardır. Fakat bunlar bile çok az ve çok uzak.

TL / DR

Kablo tamir / uç değiştirme kitini doğru kullanırken, tamamen güvenli ve yasaldır. “İş dünyasında”, diğer birçok şey gibi, daha da karmaşıklaşıyor, ancak doğru yapıldığında hala yasal.


Bir yönetim organı var: sigorta şirketiniz. Politikaları kodları, yasaları ve düzenlemeleri genişletecek ve uyulması gereken bağımsız kurallardır.
Crossfit_and_Beer

Bir sigorta acentesi yönetim organı değildir. Elektrik kodları ve listeleme ajansı var. Bir sigorta şirketi, bir yerleşim bölgesinde listelenen parçaları kullanarak bir kod yasal onarımı kapsamını reddedemez. Ticari / endüstriyel yerler için işin genellikle lisans gerektiren ancak AHJ'ye bağlı olarak tamirat için gerekli olmayan kalifiye bir kişi tarafından yapılması gerekir.
Ed Beal,
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.