30 amperlik bir devre kesici ile korunan bir devrede herhangi bir yerde 14 ayar telinin olması güvenli midir?


8

Yakın zamanda taşındığım eski bir evde biraz iş yapıyordum ve bulaşık makinesi ve çöp imha tesisimin (ve yakınlarındaki bazı prizlerin) 30 amperlik bir kırıcıda olduğunu gördüm. Bununla birlikte, atma ve duvar anahtarı arasında giden elektrik kablolarının bazıları sarıdır, bu da 12-gauge, 20 amper dereceli kablo (sağ?) Anlamına gelir. Bu durum ne kadar tehlikeli? Bir şey olursa ne yapılmalı?


1
Kesiciye hangi boyutta tel bağlanır?
Jay Bazuzi

30 amperlik kesici ile mutfak aletleri arasında bir alt panel var mı?
Jeff Widmer

Alt panel yok. Kesiciye doğrudan bağlı olan telin uygun bir gösterge olduğuna inanıyorum. Çöplerin imhası ve çıkışları yakın zamanda yeni bir mutfak tadilatı ile bu devreye bağlandı.
Scott Stafford

Kesici açıyor ve rastgele açmayı durduruyor gibi görünüyor. Tel kesici 10 gauge'den mi geliyor?
lqlarry

1
Kodda benzer bir şeye izin veren özel bir durum vardır. Kural, aynı devredeki 2 kablolu cihazın, kesiciden çatala paylaşılan yüke göre boyutlandırılmış bir iletken ve kesiciyi ve daha sonra çataldan cihaza ayrı yüke kadar boyutlandırılmış iletkenlerin kullanılabileceğini düşünüyorum. Ancak kodun neresinde yazıldığını ve ayrıntıların ne olduğunu hatırlamıyorum.
Jay Bazuzi

Yanıtlar:


10

# 14 veya # 12 kablosu belirli yüklere giden bir kolsa, o yüke göre "güvenlidir". Kesici kapasitesinin kullanımından bağımsız olarak (veya devre kesici tamamen atlansa bile) bu kablo tesisatına aşırı yük bindirmez. Ancak bu, kullanımdaki değişiklikler bağlamında güvensizdir. Elektrik kodu güvenliğe odaklanır ve bunu haklı olarak yasaklar. Devre kesicinin, beslediği branşman devresindeki (ve yuvalardaki) tüm kabloları koruyacak şekilde boyutlandırılması gerekir. Bunun nedeni, birinin devreyi aşırı yükleyebilmesidir (örneğin, bir prize 12 amperlik bir cihaz ve aynı devredeki başka bir prize 12 amperlik bir cihaz takmak, bu da 20 amperlik bir kesiciyi ve 30 amperlik bir kesiciyi açmayacaktır).

ABD'de, 15 amp'lik tüm prizler aslında 20 amper olarak derecelendirilmiştir (sadece 20 amp fişi kabul edecek şekilde yapılandırılmamıştır). Yani 20 amp teliniz varsa (değer kaybı gerektiren özel durumlar devreye girmezse genellikle # 12), 20 amperlik bir kesici kullanabilirsiniz (koddaki bir istisna, şube devresinin tek bir özel çıkışı varsa, prizde belirtilen amperde korunmalıdır).

Normal tip prizler 30 amper kapasiteye sahip olmadığından, 30 amp kabloya (genellikle # 10) sahip olsanız ve elektrik kodunu karşılasanız bile 30 amperlik bir kesici kullanamazsınız. Kaplar da aşırı ısınabilir. Bu dal çok fazla akım çekiyorsa devreleri ayırmanız gerekebilir.


Nasıl güvenli? # 14 dalındaki ölü bir kısa devre, # 14 telinden 30 ampere kadar akım çekecektir.
Bryce

@Bryce: # 14 dalındaki ölü bir kısa devre 30 amperden çok daha fazlasını geçecek, ancak kesiciyi kapatmak için yeterince uzun süre yapmak zorunda kalacaktı. Daha kötü bir durum, yaklaşık 45 amper süren bir yük olurdu - telin üstünden geçecek kadar şiddetli, ancak kesiciyi hızlı bir şekilde açmaz. Bir devrenin tam devre akımını taşımak için yeterli olmayacak kablolar içerebileceği bazı durumlar vardır (örneğin, birçok avize, ayrı lambalara 18ga teller kullanır), ancak nominal akım ile anlık açma arasında herhangi bir şey taşıması pek olası değildir. geçerli.
supercat

1

Hatırlanması gereken önemli bir nokta, cihazların her zaman tam yükte çalışmadığı ve bu nedenle her zaman tam güç tüketmediği. Bu nedenle, açıklanan kurulumun uzun yıllar boyunca iyi çalışacağı muhtemeldir. Küçük boyutlu teller üzerinde çalışan birçok devre gördüm - yalıtımın eliyle dokunarak fark edilecek kadar ısınmadılar.

Yine de, bazı güvenlik faktörleriyle güvenli çalışma sağlamak için kod mevcuttur. Sizin durumunuzda maksimum amperite 20 amperdir, bu nedenle tel bazen % 50'ye kadar aşırı yükte çalışır . Şanslı olabilir ve onunla kaçabilir ya da şanssız olabilir ve ateşe başlayabilirsiniz.

Güvenli çalışmayı sağlamanın tek yolu, en azından gerekli amperiteye sahip tel kullanmaktır. Sizin durumunuzda, telin küçük boyutlu segmentlerini değiştirmek olacaktır.


8
Büyük olasılıkla kesici büyük boyutludur, bu durumda kesiciyi daha küçük olanla değiştirmek daha kolay olur, verus tüm kabloları söküp yerine koyar.
Steven

1

Doğru teli doğru tellerle kullanmaya ne dersiniz? Elektrik kodu bir nedenle yazılmıştır. bence bunun etrafında bir yol yok. Kurallara uyduğumuzda kendi çıkarlarımızı ve ailemizin ve müşterilerimizin çıkarlarını koruyoruz.


0

Tek istisna dışında kötü.

Bundan kurtulmanın bir nedeni var. Kablolu yükler sunduğunuz için, mikrodalga fırını ve ekmek kızartma makinesini ve George Foreman'ı aynı anda takan bir vakanız yok. Böylece, kablolu cihaz doğal olarak akımı arızalanana kadar güvenli seviyelere sınırlayacaktır . Ve sonra hiçbir korumanız olmayacak ve eviniz yanacak.

Toprağın yasası, zarları böyle yuvarlayamayacağınızı ve kesicinin tel ve cihaz için uygun olması gerektiğini söylüyor.

İstisna, belirli motor yükleri ile ilgilidir. Bu durumda, o motor için normal kablo boyutunu kullanmanıza izin verilir, ancak kesiciyi bir formüle göre yükseltin. Elden çıkarma bir motor yüküdür, ancak bunlardan biri için çağrılan istisnayı görmek beni şaşırttı. Büyük olasılıkla başarısız olmaya başlıyor ve "son adam" onunla uğraşmak yerine kırıcıyı büyüttü.


Bu durumun motor yükleri için istisnalara uymayacağı yerlerde de çıkışları vardır.
Ed Beal
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.