Bu klima kurulumu işe yarar mı?


11

Zayıf boya yeteneğim için beni affet:

klima kurulumu

Bu küçük odam var, bir kapı, penceresiz, bir tavan penceresi Taşınabilir bir klima almayı ve sıcak hava borusunu sivrisinek ağına bastırılmış çatı penceresinin alt bölgesine yakın bir yere koymayı planlıyorum. Havanın sadece borunun yanındaki parçadan değil, tüm ağdan geçebileceğini unutmayın.

Oda yaklaşık 3x3m genişlik, 2.5m yüksekliktir. Işıklık yaklaşık 1x1m genişlik, 2m yüksekliktir.

Plan, sıcak havanın dışarı çıkabilmesidir, çünkü boruyu belirli bir hızda bırakır ve sıcak hava yukarı çıkmalıdır, çünkü sıcak hava bunu yapar.

Klimanın açık olacağı gün boyunca, evin geri kalanındaki tüm pencereler kapatılacaktır, bu nedenle havanın ışıklıktan içeri girmesi için hiçbir neden olmamalıdır. Ancak açık olsalar bile, zamanın% 90'ı pencerelerden tavan penceresine akar.

Şüphelerim:

  1. Sıcak hava gerçekten dışarı çıkacak mı?
  2. "Tüm pencereler kapalı" durumda, hava çıkarsa, bir yere de girmelidir ... evin geri kalanı odanın altı katı büyüklüğündedir ve mutfakta (en uzak oda) iki tane vardır. güvenlik nedeniyle duvardaki küçük delikler (10 cm yarıçap) (gaz kaçağı durumunda).

DÜZENLEME : Baktığım klimanın ikinci bir giriş borusu yok, bu yüzden sanırım havayı doğrudan odadan çekecek ve oda onu ışıklıktan çekecek. Şimdi ... Güncellenmiş resimdeki gibi, sıcak havanın çoğunun hala dışarı çıktığı gibi bir hava akışı yaratabilir veya sadece içindeki sıcak havayı emebilir ... En olası sonuç nedir? Giriş borusuyla bir tane bulsam bile, onları hem dışarıya hem de birbirinden uzağa koyamazsam işe yaramaz mı? Eğer öyleyse, sanırım şanssızım ...

klima kurulumu v2


4
Kötü boya yeteneği ?? Referansta bulunduğunuz bir yerde başka bir resim var mı, çünkü bunlar harika
Brad

Yanıtlar:


15

Dışında sıcak hava pompalamak dışında. Odada bir boşluk yaratmaya çalışıyorsunuz ve doğa bir boşluktan nefret ediyor. Eşdeğer miktarda havayı, hava dirençleriyle orantılı olarak mümkün olan her yoldan odaya geri itecektir.

Büyük olasılıkla havayı ışıklıktan aşağı doğru itecek ve sıcak havayı size geri verecektir.

Kondenser çıkışına bir hortum koyan portatif klimaların çoğunda, kondenser girişine bir hortum yerleştirme seçenekleri de vardır . Bunu anlamak isteyeceksiniz.

sadece iki klima çıkışını çektiğinizi unutmayın. Ayrıca biri hava kondansatöre, diğeri evaporatöre (soğuk hava veren) iki hava girişi vardır. Çoğu ünitede ayrı veya en azından ayrılabilirler.

Sadece kondenser çıkışı odadan ayrıldığından, sadece kondenser girişinin odanın dışından çekilmesi gerekir. Evaporatör odaya çıkar, böylece evaporatör girişi odanın içinde de olabilir.


Farklı ürünlerin farklı tasarımlara sahip olduğunu gördüm. Ünitemde sıcak hava çıkışı, dış hava girişi olmak üzere iki hortum bulunur ve farklı konumlara yönlendirilebilir. Flagg19'un uygulaması için, ikinci hortum düşük bir pencereye veya duvardaki açıklığa daha iyi uygulanarak en soğuk dış havayı hedefleyerek sistemi neredeyse dengede tutardı.
fred_dot_u

Cevap verdiğiniz için teşekkürler, siz ve @fred_dot_u zaten hedeflemem için yeterince şey söylemiş olsanız bile soruyu güncelledim
flagg19

"Sadece kondenser çıkışı odadan çıktığı için, sadece kondenser girişinin odanın dışından çekilmesi gerekir. Evaporatör odaya çıkar, böylece evaporatör girişi odanın içinde de olabilir." Eksik olduğum anahtar kavram buydu, teşekkürler.
flagg19

9

Satılmış olan taşınabilir üniteler zaten bölünmüş durumda . Hortumları bağlayarak bir parçayı dışarıya, bir parçayı içine koydunuz. Bu türle başlayın.

Bölme sistemi


7

Mümkünse, böcek ekranının üstündeki çatı penceresine ikinci bir havalandırma borusu yerleştirerek egzozun karışmasını önlemek için çatı penceresinin dışına yeterince ilerlemelisiniz: ikinci havalandırma borusu Ekranı delmeyin veya delmeyin. Yeni borunun alt ucunun ekranın üstünde durmasına izin verin. Alt borunun üst kısmını ekrandan alta doğru bastırın.

Sıcak havanın bir borudan diğerine ekrandan geçmesi gerekecektir. AC ve alt boruyu çıkarırsanız, böcekler yine de odaya giremez.


1
Bu parlak ama ne yazık ki boruyu tavan penceresinin dışında tutamıyorum (kapanabilmesi gerekiyor), yine de boruyu ikinci parçayı ekranı kesmek zorunda kalmadan kurma fikri iyi. Her neyse, ben de büyük boya becerileriniz olduğunu görüyorum;)
flagg19

4
Teşekkür ederim, çok naziksiniz. Bildiğim her şeyi bu soru dizisindeki en ünlü sanatçı büyük @ flagg19'dan öğrendim.
AI Breveleri

5

Deneyimlerime dayanarak, yalnızca aklınızdaki AC tipine karşı tavsiyede bulunabilirim.

Bir AC ünitesi iki parçadan oluşur: bir kompresör ve bir kondansatör. Kompresör, soğutucuyu (bir gaz) sıkıştırır, bu da ısınmasına neden olur. Bu ısı daha sonra bir ısı eşanjörü vasıtasıyla dağıtılır ve sıcak gaz ortam sıcaklığına kadar soğutulur. Bu sıkıştırılmış gaz daha sonra genleşmesine izin verilen kondensere gider, bu da soğumasına neden olur. Kondansatör, odadan gelen sıcak havanın soğutucu boruları geçtiği başka bir ısı değiştiriciye sahiptir. Hava soğur ve soğutma suyu ısınır. Daha sonra soğutucu, döngünün tekrarladığı kompresöre geri döner.

Tek üniteli bir AC ile odanın içinde her iki parça da vardır. Ünite içeri giren 2 litre havadan yaklaşık 1 litre odaya geri döner ve soğutulur. Gerisi kompresördeki soğutucuyu soğutmak için kullanılır ve sonunda egzoz borusu yoluyla odadan dışarı üflenir. Bu bir basınç farkı yaratacağından, dış hava odaya geri döner - kapının altındaki boşluktan veya davanızdaki ışıklıktan.

Bu, dışarıdan odaya sürekli (muhtemelen sıcak) hava çektiğiniz anlamına gelir. Ayrıca, kompresör ve egzoz borusu odanın içinde istemeyeceğiniz ekstra ısı kaynaklarıdır. Sonuçta, bu tip bir AC ünitesi çok verimli değildir. Bu, kompresör odada olması nedeniyle ekstra gürültü ile birlikte, taşınabilir AC'mi bölünmüş bir cihaz lehine atmamı sağladı, o zamandan beri hiç pişman olmadığım bir adım.

Bölünmüş bir cihaz almanızı şiddetle tavsiye ederim (JDługosz'un yazdığı gibi, taşınabilir üniteler olarak da mevcuttur). Kompresörü tavan ışığının dışına yerleştirin (tavana yerleştirebileceğiniz varsayılarak). Tüpü içinden beslemek için bir deliğe ihtiyacınız olacak (muhtemelen en iyi ışıklığın yan duvarında, nem sorunlarını önlemek için çatının birkaç cm üzerinde). Bu bir sorunsa (örneğin, binanın sahibi değilseniz ve ev sahibiniz böyle bir kurulumu kabul etmiyorsa), tüpleri açık ışıklıktan beslemek de işe yarayacaktır, ancak açık ışıklık size sürekli sıcak hava akışı sağlayacaktır. dışarıda.


1

Daha önce bu tip klimayı kullandım. Yapmayı düşündüğünüz şey işe yaramalı ama hedefleriniz konusunda gerçekçi olmalısınız.

Evin geniş A / C kırılmış ve 100 derece dışında iken böyle bir taşınabilir kullandık. Ben aşağı 85 civarında olduğu oda var. Bu harika değil, ama sonra evin geri kalanı 110 ya da 120 daha iyi.

Ne istediğiniz konusunda gerçekçi olduğunuz sürece etkili olabilirler.

Havalandırmaya gelince, bu senin gerçek sorunun. Havalandırma hariç, temelde tavan penceresini "kapatmanız" gerekir. Hava bir yerden gelmelidir ve tavan penceresi açıksa, tüm egzoz havasını geri getirecektir. Bunu yapmanın en iyi yolu bir soğutucuyu donatmaktır. Benzin istasyonunda 2 $ altında almak tür.

Soğutucu

Bu soğutucuyu her türlü kesebilir, ardından hava akışını engellemek için kullanabilirsiniz. Yapabiliyorsanız, bu kurutma deliği gibi bir şeyle eşleştirin .

Esentially bir oluşturmak

|       |
|__^^^__|
   | |
   | |

Ve bunu tavan ışığına / ekrana sabitleyin, çok az veya hiç hava gelmeyebilir.

Şimdi açık olmak istiyorum, bu şeyler harika değil. Çalışacaklar, ancak orada ekonomik ve enerji maliyeti açısından daha iyi çözümler var. Sadece daha iyi çalışacak çözümlerden bahsetmiyorum. Ama bir tutamda, bu işe yarayacak.


0

Bu birimlerden 3'ü, bir sahil evi için 2'si ve berbat AC'li bir şehir dairesinde 1 tane var.

Bu birimlerin çalışmadığını söyleyen herkes için - gerçek değil. Merkezi AC veya duvar / pencere ünitesi gibi değil, çalışırlar.

Ünitenin etrafındaki alanı soğuturlar ve belki de 10'x10'lık bir odaya kadar.

Yani, yatağınıza doğru hedeflerseniz, harika bir gece uykusu alabilirsiniz; ya da koltuğunuza yöneltin ve AC konforunda oyun oynayabilir ya da TV seyredebilirsiniz. Ama büyük bir odayı soğutmaz.

Havalandırma açısından, şehir birimi için pencereyi kullanamadık, bu yüzden alçıpanın tabanına 4 inçlik bir delik açtık. Havalandırma deliğe mükemmel bir şekilde uyuyor, bu yüzden hava geri akımları yok. - Duvar alanı, 2 yıldır iyi çalıştı.Sadece düzenli olarak su haznesini kontrol ettiğinizden ve gerektiğinde boşalttığınızdan emin olun.

Sahip olduğumuz üniteler: Honeywell 14.000-BTU 550-sq ft 115-Volt Isıtıcılı Taşınabilir Klima. İyi şanslar!!


-1

Çoğu portatif ac ünitesi verimli değildir, çünkü ısının çoğu çıkarılmaz. Taşınabilir bir split sistemi adı verilen yeni bir ürün var. küçük odalar için tasarlanmıştır ve tamamen taşınabilir


-1

Sisteminiz çalışmaz.

Kondansatör dışarıda veya tamamen havalandırılmalıdır.

Bir mininumda, kondenseri havalandırmak için bir çeşit üfleyici sistemine ihtiyacınız olacaktır. Bu, AC ünite için bir kaput oluşturmayı veya değiştirmeyi içereceğinden, kolayca yapabileceğiniz bir şey değildir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.