Topraklanmamış bir kapta ters polariteyi nasıl tespit edebilirim?


14

Son zamanlarda 1950'lerde inşa edilmiş bir eve taşındı ve bazı eski kapları değiştiriyorum.

Belirli bir topraklamasız devrede dört priz vardır. İlk ikisi beklendiği gibi - iki siyah tel mevcut kaplardaki altın vidalara ve iki beyaz kablo iki gümüş vidaya bağlandı. Bununla birlikte, son iki yuva için bu tersine çevrildi - gelen siyah teller, gümüş vidalara, siyah altın vidalara bağlandı.

Yeni prizleri monte ederken, siyah teller altın vidalara ve beyaz teller gümüş vidalara bağlanacak şekilde kabloları değiştirdim.

Sorularım:

  1. Siyah telin gerçekten sıcak olup olmadığını veya duvarda biraz karışıklık olup olmadığını nasıl test eder? Priz test cihazları olduğunu biliyorum, ancak polarite testinin topraklanmamış prizlerde çalışmadığını duydum.

  2. Topraklanmamış bir tel üzerinde ters polariteye sahip olmanın herhangi bir zararı var mı? Prizi kullanan cihazlara potansiyel bir zarar var mı? Şu anda, bu iki yuva kullanılmıyor, ancak bunlardan birine bir TV, DVD oynatıcı vb.


4
Bir temassız kontrol kalemi sıcak yakınında çıkmak, ancak değil nötr yakın olmalıdır.
Tester101

1
@ Tester101 Bunu da önerecektim. Sıcak ve nötr kabloları NC test cihazını kullanmadan önce ayrılabilecekleri kadar ayırırsanız genellikle yardımcı olur.
Steven

1
@Steven Kabı çıkarmanız bile gerekmez. Probu önce bir yuvaya, sonra diğerine yapıştırın. Ucu yuva yuvalarına sığmalıdır, ancak kontaklara dokunacak kadar uzun olmamalıdır (bunun iyi düşünülmüş bir tasarım yönü olduğunu düşünüyorum).
Tester101

Yanıtlar:


20

Zemin referansı olmadan test yapmak zordur. Bunu yapmanın bir yolu, dijital bir voltmetre gibi çok hassas (çok yüksek empedanslı) bir voltmetre kullanmaktır. Kesinlikle topraklanmadığınızdan emin olun (ve hiçbir evcil hayvan ya da çocuk yoktur). Dijital voltmetrenin kesinlikle voltaj ayarında olduğundan emin olun. Bir probu prizin bir deliğine sokarken, diğer prob bir miktar uzağa gerilir. Sıcak tarafa takıldığında, birkaç volt ile neredeyse tam hat voltajı arasında (Kuzey Amerika'da 120 volt civarında olacak) bir "fantom voltaj" okuması olmalıdır. Soğuk (nötr) tarafta, bazı fantom voltajları da olabilir, ancak çok daha az olmalıdır.

Kutupların tersine çevrilmesinde potansiyel bir zarar vardır. Ampul soketlerinde vida bulunan lambalar her zaman polarize edilmelidir, böylece soketin kenarı (daha kolay dokunulur) soğuk tarafa bağlanır. Bu şekilde şok olmak için parmağınızı soketin içine sokmanız gerekir (bunu yapmazsınız). Polarite ters çevrildiğinde, jantta tehlike vardır, bu da ampulle tamamen içeri girmiş olabilir.

Tehlike, soğuk tarafı cihazın metalik çerçevesine kasıtlı olarak bağlanmış eski cihazlarda da olabilir. Topraklanmış prizler yaygınlaşmadan onları daha güvenli hale getirmenin tek yolu buydu. Ancak çıkış polaritesinin doğru olması gerekiyordu.

Bir topraklama kablosu mevcut olmasa bile bir topraklama hatası akım kesintisi (GFCI) yuvası kullanarak tehlikeyi azaltabilirsiniz. Bu cihazlar, topraklama kablosu takılı olmasa bile amaçlanan işlevlerini yerine getirir. Test düğmesi de çalışmalıdır (5ma akım testini yük tarafında sıcak ile besleme tarafında nötr arasında çalıştırarak hile yapar ... toprak değil). Test fonksiyonunun hata vermediği bir cihaz bulursanız kullanmayın. Topraklaması olmayan devreler için cihazı "Topraklanmamış" olarak işaretleyin. Do not bu amaçla besleme kablosunun bir parçası olmayan alternatif bir zemin kaynağı kullanın. Nötr değeri asla toprak olarak kullanmayın.

İnsanlar için en yaygın tehlike, sıcak olan bir kabloyla temas ettiğinde topraklanmaktır. GFCI, akım 2ma kadar düşük olsa bile bu durumda tetikleyecektir. Sıcak bir telin yalıtımlı veya hasar görmüş metal bir cihaz dahili olarak arızalıysa ve şasiye temas ediyorsa, bu tehlike cihazın şasisinde bulunur. Topraklanmış durumlarda topraklama kablosu kısa devreye neden olur.


Devre servis paneline bir GFCI kesici ile bağlanır, böylece iyi haber gibi görünür. Elektrikçi, bir veya iki ay önce yapılan çalışmalarla ilgili bazı nihai izinle ilgili çalışmalar için birkaç hafta içinde geri dönecek. Belki de o zamana kadar prizi kullanılmadan bırakacağım ve elektrikçiden polaritenin gerçekten ters olup olmadığını belirlemesini isteyeceğim. Teşekkürler
Scott Mitchell

Bu daha güvenli bir yol olurdu.
Skaperen

5

Skaperen'in bahsettiği lambalara ek olarak, başka herhangi bir anahtarlamalı cihaz genellikle sadece sıcak bağlantıyı değiştirir. Polaritesi tersine çevirirseniz, cihazın iç kısımları her zaman sıcak olabilir (örn. Ekmek kızartma makinesindeki metal maşalar). Test etmenin daha kolay yolu bir zemin elde etmektir. Bakır tesisat borularınıza bağlı bir kablo veya daha iyisi, başka bir yerde topraklanmış bir prize bağlı uzun bir uzatma kablosu deneyin. Daha sonra toprak ile sıcak tel arasındaki ucuz temas tabanlı bir voltaj test cihazı ölçülebilir.

Her zaman olduğu gibi, ne yaptığınızdan emin değilseniz, elektrikçiye bunu yaptırın. Elektrik kablosunu tutarken gücü kapatın (yalnızca testiniz için geçici olarak tekrar açın).


4

Temassız voltaj sensörü bir seçenek değilse, kendinize aşağıdakilerden birini oluşturun:

resim açıklamasını buraya girin

(Toprak teli biraz tel bağlanmış bir çıkış dolandırıcısı). Topraklama kablosunu doğru topraklanmış bir prizdeki uzatma kablosunun üçüncü ucuna bağlayın. Artık uzatma kablonuzun ulaşabileceği sayıda 2 kablo çıkışını test edebilirsiniz. @Skaperen yanıtında olduğu gibi, test sırasında çocukları, evcil hayvanları ve çoğu yetişkini hariç tutun.


2

herhangi bir voltaj test cihazı ile, toprağa sıcak voltaj olmalıdır, toprağa nötr olmamalıdır (veya çok daha düşük),

Eğer bir toprak eksikse başka bir topraklı uzatma kablosu (topraklı soket) veya kendi potansiyelinize göre test edebilen bir voltaj test cihazı çalışacaktır (sadece bir google bağlantısı bağlantı yok)


0

Eski bir neon AC test cihazı ve yakınlık dedektörü kullandım. Neon AC test cihazındaki her iki probu da çıkıştaki aynı yuvaya yerleştirin, sonra yakınlık test cihazını ampulün yakınına veya test cihazının prizden en uzak olan kısmına tutun. Diğer yuva için de aynısını yapın.
Süreklilik test cihazı sıcak yuva için yanar ve nötr için yanmaz.


-4

Yukarıdaki yöntemler sizi öldürebilir. Bunun yerine, Amazon'dan bir Elektrik Prizi Duvar Fişi AC Çıkış Toprak Test Cihazı satın alın.


5
Kutupların ters çevrilip ters dönmediğini söyleyecek topraklanmamış bir prize takabileceğiniz bir cihaz yoktur . Ters polariteyi kontrol eden dedektörler, bunu, iki ucu toprak pimi ile karşılaştırarak yapar; bu, toprak pimi yoksa imkansızdır.
Hank

Kabul. Geçmeli test cihazları, topraklanmamış bir prizde sıcak ve nötr olup olmadığını belirlemek için yeterli bilgiye erişemez.
Billy C.
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.