Bilgisayar monitörü yuvasındaki dişli delik için doğru makine vidasını seçme


12

Burada gösterilen SENSE M2488C bilgisayar monitörü, monitörün arkasındaki etiketin çevresinde standart aralıklarla 4 adet makine vida deliğine sahiptir.

Masamın üzerine değil, tavana monte etmeyi planlıyorum.

Tamamen aynı aralıktaki deliklere sahip tavana montaj braketim var. Ancak tavan montaj braketiyle gelen vidaların çapı çok büyük. Bu arada, masa ayağını monitöre bağlayan monitörle birlikte gelen vidaların çapı çok küçüktür.

Tavana montaj deliklerine gözle bakabiliyorum ve belirli bir uzunluk, çap ve iplik aralığına sahip bir makine vidası için diş açıldıklarını görüyorum. Yanlış vidaları deneyemem, çünkü o zaman bu yerleşik delikleri mahvederim.

Deliği, özellikle çap ve iplik aralığını ölçmenin doğru yolu nedir, böylece donanım deposuna gidip tam olarak doğru makine vidalarını satın alabilirim?

SENSE M2488C monitörün arkasının katalog fotoğrafı


Temel olarak, başlamak için örnek bir vida yoksa, deneme yanılma yoluyla vida çapını ve diş aralığını belirlemelisiniz. Test vidası yerine oturmazsa zorlamayın.
Hot Licks

Yanıtlar:


19

Monitör / tv montajları ile ilgili deneyimim, genellikle metrik olmalarıdır. Tutarsa, deliği ölçebilmeli, en yakın tamsayı milimetreye yuvarlanmalı ve bu makine vidalarını sipariş edebilmelisiniz. (M4, M5, M6 vb.)

Önce bunları elle vidalayın. Yanlış boyuta sahipseniz, direnç kazanırsınız. (Başka bir deyişle, hiçbir şey zorlamıyorsanız bileziği çıkarmazsınız.)


8
Çalışmış. "Elle" anahtar kelime. Hatta doğru vidanın deliklerden birine bir an oturmayı bırakmış gibi göründüğünü fark ettim, ancak daha sonra basit bir şekilde yerine koymam gerektiğini fark ettim. Sabır doğru şekilde ayarladı ve tekrar çalıştı. Braket monitöre iyi takılmış! Şimdi tavana monte direğin parçası için doğru vidaları bulmam gerekiyor. Ama şimdi ne yapacağımı biliyorum.
talkaboutquality

1
"Elle". Kesinlikle. Tamlık için, vida konumu kısıtlanırsa, böylece vida başının üzerine parmağınızı döndürmek için parmak alamazsınız, bir tornavida kullanabilirsiniz (genellikle en iyi mıknatıslanır!) ... ama sadece parmaklarınız arasındaki sapı döndürmek için bükmeyin elinizle tutun.
nigel222

24

Monitörünüzün cevabını zaten keşfettiniz. Benzer bir sorusu olan başkaları için genel bir cevap bırakacağım.

Video Elektronik Standartları Birliği, TV'ler ve bilgisayar monitörleri gibi düz panel ekranların montajı için bir dizi standarda sahiptir. Genellikle basitçe VESA Montaj Standardı olarak adlandırılır. Dahili montaj deliklerine sahip hemen hemen tüm modern ekranlar bu standarda uygundur.

Standart bir delik deseni tanımlar (genellikle dikdörtgen, ancak daha büyük boyutlar dörtten fazla deliğe sahip olabilir ve bir orta delik olabilir) ve vida özellikleri (vidalar metriktir). Ayrıntıları bulduğum en iyi açıklama (gerçek standartların dışında), bu Wikipedia makalesi: https://en.wikipedia.org/wiki/Flat_Display_Mounting_Interface

Delik düzeni ve vida özellikleri ekranın boyutuna ve ağırlığına bağlıdır. Dikdörtgen bir delik deseni görürseniz ve ölçüm, boyutunuzun ve ağırlığınızın görüntülenmesi standardıyla tutarlıysa, bir VESA montajının güvenli bir bahistir. Kontrol edilecek montaj boyutlarının kısa bir özeti:

VESA boyut özeti

(Daha okunabilir boyutu için resmin üzerine tıklayın) nezaket http://www.ergotron.com/en-us/support/vesa-standard

Vida özellikleri dahil olmak üzere Wikipedia'dan daha ayrıntılı bir tablo:

VESA tablosu

Notlar:

  • Bir ekran, tablo 1'de belirtilenden daha ağır veya daha büyükse, tablodan daha büyük bir varyant kullanmalıdır, örneğin, 50 lb'den (23 kg) daha ağır olan 30 inç LCD TV'nin bir F parçasını kullanması gerekir.
  • Ağırlık sınırları alışılmadık şekilde farklı boyutlar için kg veya lb cinsinden yuvarlak sayılar olarak seçilmiştir.
  • 2.6 mm kalınlığında bir braket eklenirken (C, D ve E bölümleri için vida uzunlukları tam sayılar haline gelir) (standart bunları nasıl tanımlar).
  • F parçası için vida uzunlukları minimum / maksimum / delik maksimumudur: M6 vidaları en az 9 mm içeri ancak en fazla 10 mm içeri girmelidir ve delik 12 mm'den daha derin olmayabilir.

    Minimum uzunluk güç için önemlidir. Maksimum uzunluk da önemlidir. Vidanın düzgün bir şekilde sıkılmaması için dişli uçta içeri veya aşağıya doğru zorlanmasını istemezsiniz. Bazı bağlantı parçaları gerekenden daha uzun vidalarla gelir ve daha sonra etkin uzunluğu düzeltmek için bağlantı parçasının arkasındaki ara parçaları kullanır. Bu vidalardan birini donanım mağazasında kılavuz olarak kullanırsanız, gerekli ara parçalara sahip olduğunuzdan emin olun.

Wikipedia makalesinde özellikle daha büyük boyutlar için ek ayrıntılar bulunmaktadır.

VESA montaj vidalarının, masaüstü veya masa üstü kullanım için bir stand takmak için kullanılanlardan farklı olması muhtemeldir. Özellikle büyük ekranlar için ekran üreticisinin standarttan farklı vidaları seçmesine izin verildiğini unutmayın. Eğer öyleyse, vidaları ekranla sağlamalıdırlar, bu durumda ekran üreticisinin vidalarını montaj üreticisi tarafından sağlananların yerine kullanmanız ve bir örneğe sahip olmanız gerekir.

Ekran vidalarla birlikte geldiyse ve artık bunlara sahip değilseniz, ürün belgelerinde boyutlarına bir referans bulabilir veya bilgileri çevrimiçi olarak bulabilir (veya üreticinin müşteri desteğine bakabilirsiniz). Aksi takdirde, diş için deneme yanılmadır (bir ilk tahmin için, dişli geçme parçanın delik çapını vida boyutları grafiğiyle karşılaştırabilirsiniz). Vida uzunluğu için VESA spesifikasyonuna bakacağım ve dişli deliğin bu uzunluğu barındırdığını doğrulayacağım.


Bu. Bazı VESA montaj vidalarını kolayca bulabilmeniz gerekir. Amazon'da hızlı bir arama yapmak bazı potansiyel kazananlara yol açtı (pahalı olmalarına rağmen).
Machavity

2
@Machavity Vida boyutunun kendisi "M4x12mm" ile arama yaparsanız, biraz daha ucuz seçenekler bulabilir ve birini düşürdüğünüzde ve yuvarlandığı yeri bulamadığınızda bol yedek parça bulabilirsiniz. (örneğin 4 $ için altıgen başlı üstleri ile $ 7.50 ya da bir 20pack için 50packs sunan çeşitli kaynaklardan Eğer yavaş 3. parti nakliye kabul eğer.)
Dan Firelight tarafından Fiddling olan

1
Ya da Almanya'daysanız, yerel donanım mağazanıza yürüyebilir ve sentler için yarım düzine M4x12mm satın alabilirsiniz.
Martin Bonner, Monica'yı

3
Ne yazık ki üreticiler VESA montaj kalıplarını kullanma alışkanlığına sahipler, ancak spesifikasyonun vida boyutu bölümünü görmezden geliyorlar.
Peter Green

2

Önce montaj ve monitör kılavuzlarına bakın. Montaj delikleri daha büyük olduğundan, monitörün cıvataları montajdan daha önemlidir, bu nedenle cıvatalar gerekenden daha güçlü olacaktır. Monitör cıvataları montaj deliklerine tam olarak oturacaksa, bunları uygun yıkayıcılar ile kullanın. M8, M6, M4 cıvataları yaygındır, boyut bir kumpas ile ölçülebilir, ana çap (OD) nasıl boyutlandırıldıklarıdır. Sadece birkaç yaygın iplik aralığı vardır; cıvata eşleşmeleri bulmak kolaydır. Sadece cıvata takma uzunluğunun yeterli olduğundan emin olun ve cıvataları iyice sıkın. Cıvatalar kırılmaz, ancak yeterince yerleştirilmezlerse kolayca sökülebilirler, bu nedenle gerekirse daha uzun olanlar alın.

VESA montajlarında iyi bir tasarım faktörü vardır. Belirli bir model için, çok çeşitli ağırlıklara sahip monitörler veya TV panelleri bulunabilir. Seninki ağır değil, cıvatalar yeterince uzunsa endişelenmezdim.

Son zamanlarda, eğimli bir duvar montaj aparatından, bir tabandan ve dikmeler için dikdörtgen borudan 75 lb plazma TV için bir kaide montajı yaptım. Hoparlörler içindeki kırıntılardan bıktım. Sizinkiyle benzer endişelerim vardı, ancak son ürün TV dışına başka bir 15 lbs hoparlörle bile sağlam. Her şey 4 M8 x 1.25 cıvata ile tutulur, iyi eğilir, kolayca kayar ve hiç eğilmez; orijinal kaide montajından çok daha kararlı.


1

Sadece fixer1234'ün söylediklerine eklemek için, bunu özellikle belirtmek istedim (vurgu benim)

Tamamen aynı aralıktaki deliklere sahip tavana montaj braketim var. Ancak tavan montaj braketiyle gelen vidaların çapı çok büyük.

Bir TV montajı satın aldığınız anlaşılıyor (çoğu elektronik mağazasında yaygındır). Düz ekran TV'ler günümüzde esasen dev monitörler olmakla birlikte, monitörler aynı montaj standartlarını paylaşmasına rağmen TV benzerlerinden çok daha küçük ve hafiftir. Gelecekte, monitörlere özgü bir bağlantı bulmaya çalışacağım. Online olarak kolayca bulunabilirler ve neredeyse kesinlikle monitörünüze uyacak vidalara sahip olacaklardır.

Bu arada, masa ayağını monitöre bağlayan monitörle birlikte gelen vidaların çapı çok küçüktür.

Birlikte verilen standı monitöre bağlayan vidalar neredeyse her zaman standart değildir ve nadiren montaj için tasarlanmıştır. Ben 60 "TV iş var ve onu almak zaman düşmesini önlemek daha başka bir şey yapmaz bazı küçük vidalar vardır.


0

İlk olarak, ünitenin montajı için etiketin etrafındaki dört vida yapılmış mı? Çoğu vida sadece kapakları tutmak içindir ve arkasında güç yoktur. Eğer kılavuz "yap" demiyorsa yapmayın.

İkincisi, vida dişlerini eşleştirme şekliniz birini çıkarır ve donanım mağazasına götürür. Gerçek donanım deposu, Home Depot / Lowes / Menards değil, bu yerler bina tedarik mağazaları.


Teşekkürler. Ne aradığımı bildiğimde (Mx metrik vidalar) Ofisimizdeki o departmana gidip onları bulabildim!
talkaboutquality

8
Dikdörtgen bir düzende düzenlenmiş bir monitörün arkasındaki dört vida deliğinin bir VESA montajı ile arabirim oluşturmak üzere tasarlandığı oldukça güvenli bir varsayımdır. Geçtiğimiz 15 yıl içinde bunun doğru olmadığı düz bir panel inşa etmek zor olurdu .
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.