Küçük bir şeridi elektrikli telden bir maket bıçağıyla tıraş edersem ne olur?


8

Bir elektrik prizini taşıyabilmem için bir elektrik kablosunu daha uzun bir tel ile değiştirmem gerekiyordu. Tellerden birinin dış lastik kapağını bir maket bıçağıyla kesmeye gittiğimde (evet, aptal, biliyorum), yanlışlıkla telden küçük bir bakır şeridi tıraş ettim. Her şey iyi çalışıyor, ancak elektrik transferini etkileyebilecek veya başka sorunlara neden olabilecek ciddi bir şey olup olmadığını merak ediyorum.

O zamandan beri kuruldu, bu yüzden bu noktada sıcak, nötr veya toprak olup olmadığını hatırlamıyorum. Farklı bir kabloyla tekrar yapmalı mıyım? Kendime bu kadar gevşeklik vermediğim için artık telleri kesemiyorum.


1
Eğer çiş küçük şerit bir nick / saç çizgisi gibi .. o zaman onun ince .. derin kablonun çapının yaklaşık 1/4 veya daha fazla olsaydı .. o zaman onun yerini alacaktı .. bunu biliyor olabilir .. ancak bir sonraki kişi yapmaz .. Telin tam yüküne yaklaşırsa yangına neden olabilir .. (muhtemelen fişi tek bir sokete değiştirin ve sadece 1 uygulama kullanımı için açıkça işaretleyin - örn. su ısıtıcısı, veya buzdolabı .. daha fazla) PSI like your beard
Piotr Kula

Yanıtlar:


4

Bir kıymık büyüklüğünde bir şeyden bahsediyorsanız, o zaman sorun olmaz. Telin şiddetini değiştirmek için yeterince tıraş olduysanız şüpheliyim. Bıçak kullanmamanın ana nedeni (güvenlik dışında) elektrik telini çizmek ve kırılmasını kolaylaştırmaktır. Tel sıyırıcılar normalde çok az çaba sarf etmek için yeterince zayıf hale getirmek için yalıtımdan yeterince geçer.


3

Ben sadece küçük bir kıymık / nick varsa o zaman çok fazla risk olmadığını lqlarry ile katılıyorum. Ancak, telin daha derin bir takma veya çoklu kesimi varsa, hasarı kesmek ve teli yeniden şeritlemek istersiniz. Bunun nedeni, telin hasar görmesinin direnci arttırmasıdır. Artan direnç ısı oluşturur ve ısı sonunda yangına neden olabilir. Elektrik kodlarında yerleşik güvenlik marjları vardır, ancak telin nispeten küçük çapı göz önüne alındığında, çapın yüzde birkaçını etkilemek için fazla hasar almaz ve bu bir sorun olabilir.

Herhangi bir şüpheniz varsa, hasarlı parçayı kesin ve uygun bir kablo sıyırıcı ile soyun.

Gevşeklik bir sorunsa, çıkış için yeterli uzunluğu uzatmak için wirenut ve yedek bir tel parçası kullanabilirsiniz.


2
Elektrik telini basit bir wirenut ile uzatabilir misiniz? Bunun için bir bağlantı kutusuna ihtiyacınız yok mu?
12'de oscilatingcretin

Zaten bir kutuda çalıştığını varsaydım, ama aksi halde evet doğru olur
Steven

1

Bir kondüktörü sıyırırken çentikler hakkında endişelenmenin 3 nedenini biliyorum:

  1. Bu noktada ısıyı arttırır. Isı parçaların genişlemesine ve büzülmesine neden olur, zamanla bağlantıları gevşetir ve daha fazla ısı üretir. Yeterince sıcak ve ateş başlayacak.

  2. Zayıf bir nokta, bir " stres yükseltici ". Tel çok esnerse, bu noktada kırılma olasılığı daha yüksektir, bu da potansiyel olarak tehlikeli bir durumdur (örneğin, sıcak tel kırılır, kayır ve topraklanmamış bir cihazın gövdesiyle temas ederse.) Elbette, katı iletkenler. genellikle sadece hareket etmeyen tesisatlarda kullanılır ve çok telli iletkenler kolayca yorulmaz.

  3. Bir arkadaşım (bir partide, daha az değil!) Bana, yüksek voltaj bir telin yüzeyi boyunca hareket ettiğinden, kalınlıkta ani bir düşüşün bir sorun olabileceğini söyledi. Bunu desteklemek için zor bir şeyim yok, bu yüzden bu durumda geçerli olup olmayacağını bilmiyorum.

Eğer nick çok küçükse, muhtemelen iyisin. Kabloları esneten bir şey yoksa, muhtemelen kırılmazlar. İzin verilen maksimum sıcaklıkta maksimum amperde çalışmazsanız, aşırı ısınmayabilir. Vb.

Diğer cevaplarda belirtildiği gibi, çıkarmak için yalıtımı tamamen kesmeniz gerekmez. Eğer yaklaşırsan, kolayca yırtılacak. Yalıtımda gerilim oluşturduktan sonra, keskin bir kenarla dokunabilirsiniz ve kolayca ayrılacaktır.


2
Ben temsilcisi olsaydı downvote. Bilmediğiniz ve araştırma yapmaktan rahatsız olamayacağınız şeyler hakkında spekülasyon yapmayın. # 3 pek çok nedenden dolayı yanlış. Cilt etkisi olarak adlandırılan etki , yüksek frekanslı sinyaller üzerinde çalışır. 60 Hz'de cilt derinliği ~ 0.36 inçtir, bu da bir telden çok daha kalındır. Bunu bilmeseniz bile, traşlanmış bir telin hala bir yüzeyi olduğu açık olmalıdır . Deri etkisi aslında bir sorun olsaydı, aslında bir argüman olacağını da çentikli tel olduğunu tamam ...!
ThePopMachine

1
... (devamı) bir çentikli tel ile sorun daha küçük bir enine kesit olmasıdır yükseltir direnç (sans cilt etki). Buraya bakın: daycounter.com/Calculators/SkinEffect/…
ThePopMachine

@ThePopMachine: Bu yararlı ek bilgi için teşekkür ederiz. # 3 hakkında bir şey bildiğimi iddia etmiyordum; Gönderiyi netleştireceğim.
Jay Bazuzi
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.