20. yüzyıl başındaki elektrik sistemime bir topraklama iletkeni nasıl ekleyebilirim?


6

Eski bir evde yaşıyorum (1918 yılında inşa edilmiş), ve o zamanlar elektrik olmadığından, tüm elektriğin ardına eklendi ve yeterince tuhaf bir şey yoktu .

görüntü tanımını buraya girin

Bu nedenle, çamaşır makinemle ilgili bir sorunum var ve bir zemine sahip olmanın taşıma işlemini ve olabileceği sorunu artıracağından şüpheleniyorum (5 saniye AÇIK olduktan sonra elektrikle çalışan bir tür kısa devre evde kurulu).

Benim fikrim, makine dışarıdaki küçük bir evde olduğu için grounddevrenin sadece o kısmını oluşturmaktı, peki bunun için neye ihtiyacım var?

Tel lehim için sadece bir demir anketi olduğunu düşünüyorum, ama ne kadar ? çap ? ve sadece oluyor takılarak kendisine yeni bir sarı / yeşil tel ve devre boyunca sürmek?

görüntü tanımını buraya girin


Elektrik sisteminizi topraklamayı tercih ediyorsanız, bunun bir DIY projesi olmadığı ve bir elektrikçi tarafından tamamlanması gerektiği konusunda bilgilendirilmelidir. Hatalar tehlikeli veya ölümcül olabilir.
Steven

Yanıtlar:


7

ABD'de NEC koduna uymamız gerekiyor. Bu kod, sadece birkaç inç açıkta olacak şekilde zemine sürülmek üzere 10 'uzunluğunda iki bakır topraklama çubuğu gerektirir.

  • Çubuklar belli bir mesafeye yerleştirilmelidir.
  • Toprak ayrıca eve giren ana soğuk su bakır borusuna da bağlanmalıdır.
  • Su sayacının üzerinde, ana toprak için gereken aynı ölçerin üzerinde bir tel köprü bulunmalıdır.
  • Ana kesici panel onaylı bir topraklama çubuğu ve "bağlı" kesici kutusuyla donatılmış olmalıdır.

Nerede olduğun kodları bilmiyorum ama yerel kodları bilen bir elektrikçi bulmanı öneririm. Yanlış topraklama metotları tehlikeli ve ölümcül olabilir!

Ayrıca, çamaşır makinesi probleminizin eksik bir zemin nedeniyle olmadığını da söyleyebilirim. Makine güvenlik için topraklanmalıdır, ancak yaşadığınız sorunlara neden olmaz.


5

Temelde evet. Kesin detaylar yerel yasalarda bulunmalıdır. İşte Electronics SE hakkındaki sorumdan alıntı yaptığım bir örnek :

İşte bir yerli pompa kılavuzunda iyi topraklamanın nasıl açıklandığı (yerel bina kodlarıyla iyi bir şekilde bağlantılı olduğundan eminim): her biri en az bir inç çapında ve yirmi fit (altı metre) uzunluğunda üç çelik boru toprağa sürülmelidir Dikey olarak, her iki boru arasında en az iki fit mesafe olacak şekilde üçgen şeklinde. Her borunun üstü, zemin yüzeyinin en az iki metre altında olmalıdır. Üçüne de ortak bir çelik çubuk kaynaklanmalı ve topraklanan ekipman o çubuğa bağlanmalıdır. Kaynak noktaları, paslanmaya karşı korunmaları için boyanmalıdır.

Yine, bu açıklama 1980'lerde Sovyetler Birliği'nde satılan oldukça eski bir el kitabından kaynaklanmaktadır, yerel yasalarınızda tam detayları bulmanız gerekir. Bu sorunun cevapları, genellikle kullanılan çok daha etkileyici bir temel olduğunu söylüyor.

Bununla birlikte, topraklamanın kısa devre yapmayı durdurması muhtemel değildir. Tüm topraklama noktası, insanlara maruz kalan parçaları toprağa bağlamaktır, böylece herhangi bir nedenle bu parçalara enerji verilirse, akım toprağa serbestçe akar ve çoğu zaman kısa bir devreyi zorlar ve kesiciyi açar. Bu yüzden topraklamanın, kısa devreleri (masumları korumak uğruna) önlemekten daha fazla zorlaması daha muhtemeldir.

Muhtemel problem, makinede veya kablolamada bir sorun var. Çalıştırıcının birkaç saniye çalıştıktan sonra kesiciyi tetiklediğini söylediğinizden, kablolama ve kesicinin boyutlandırılması belki de - makine açıldığında hafifçe kabloları aşırı yükler ve kesici açar.

Kırıcılar her zaman derhal açılmazlar - reaksiyon süresi aşırı yüklenme yüzdesine bağlıdır. Kısa bir devre kurduğunuzda aşırı yük aşırıdır ve kesici anında açılabilir, ancak birkaç düzine yüzde aşırı yüke sahipseniz, açma biraz zaman alabilir.


Bir 16Asigorta vereceğim , hepsi eski, bir 10Adelik açmam için sadece 2 mps sigortam var ve evet ... hala sigortalar, kırıcılar değil: / değişmesi gerekiyor (bana bunu uzun zamandır anlatıyordum).
balexandre

7
@balexandre: Açma zamanı ile aynı mantık sigortalar için de geçerlidir. Şu anda çamaşır makineleri, suyu ısıtırken 2,3 kilovat gibi bir şey tüketmektedir (makinenizde tam bir tüketim rakamı görebilirsiniz). Avrupa’dasın, belki de 230 volt şebeken var. Bu nedenle, yalnızca yıkama makinesinin çalışması için en az 10 ampere ihtiyacınız var ve aslında daha fazlasına ihtiyacınız var - 16 amper ve uygun boyutta bir kablolama gibi. Kabloları değiştirmeden sigortayı değiştirmek çok risklidir.
sharptooth

0

ABD’de yeni bir topraklama elektrot sistemi oluştururken genellikle 2ea 8 'çubuk veya 3/4 "galvanizli boru 6' i kullanıyoruz ve bunları # 6 awg bakır tel ile birbirine bağlıyoruz; en az 10 'toprakla temas halinde bu kullanılabilir ve uzun yıllar boyunca gerekli olan ancak eski metal borunun büyük kısmı plastik ile değiştirilen tahrik çubukları veya borular daha uzun vadeli bir çözümdür. veya toprak direnci 25 ohm'dan azsa kodumuz tarafından isteniyorsa, ancak metrede 1500 $ 'lık bir kelepçe olmadıkça test ayarının yapılması, ikinci bir çubuğu sürmek kadar uzun sürüyor, bu yüzden çoğu sürücü sadece 2 sürüşü yapıyor ve test değil ABD’de gerekli

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.