Bir GFCI çıkışı, kodu ihlal etmeden kasıtlı olarak ve açıkça bir anahtar olarak kullanılabilir mi?


12

Tatil aydınlatması için çatımın saçaklarına birkaç açık hava çıkışı eklemek için çalışıyorum. Garaj ışık anahtarının hemen yanındaki bu çıkışlar için garajımda bir anahtar var. Şey, garaj ışığını istediğimde garaj ışığı anahtarı yerine tatil ışıkları için düğmeyi çevirmeye devam ediyorum.

Bir satır içi GFCI eklemeyi planlıyordum, ancak şimdi satır içi GFCI'yi yüklemek yerine, tatil aydınlatma anahtarını, bir anahtar olarak eşit derecede iyi çalışacak bir çıkış-GFCI ile değiştirebilirim (testi kullanarak) ve sıfırlama düğmeleri), ancak istemeden tetiklemek ve gerekli kısa korumayı sağlamak daha zordur.

Endişe duyduğum tek şey, GFCI'nın (kuşkusuz) seyrek "geçişe" dayanamayacağı veya bu kodu bir şekilde ihlal edip etmeyeceği. Tatil ışıklarını Kasım ayı başlarında dize edeceğim, ancak şükran gününden sonraki güne kadar açmayacağım, benzer şekilde yeni yıllardan sonra kapatacağım, ancak birkaç hafta boyunca aşağı çekmeyebilir, bu yüzden anahtar sadece yılda birkaç kez kullanılır.1
“... GFCI ... ve gerekli kısa korumayı sağla.” - Bir Toprak Arızası Devre Kesicisi toprağa akan akıma karşı korur (potansiyel olarak bir kişi aracılığıyla). Elektrik çarpmasını önlemeye yardımcı olurlar. Genel olarak, sigortaların / kesicilerin alanı olan farklı bir hata sınıfı olan canlı nötr şortlara karşı koruma sağlamazlar. Belki belirli cihaz ayrıca bir kesici görevi görür, ancak şort korunmaktadır varsayarsak önce kontrol ediniz.
marcelm

Ve planlarda böyle mi söyledi? Muhtemelen değil. Bu zaten kurulmuşsa, bir anahtar olarak 'kullanabilir' misiniz ? SİZ ne istersen yapabilirsin. Bir oluk eritici için tam olarak buna sahibim ve yılda iki kez 'test ediyorum'.
Mazura

2
Bütün bunlar çünkü hangi mükemmel fonksiyonel anahtarın hangi işi yaptığını hatırlayamıyorsunuz? Neden bir tatil ışık anahtarı kapağı eklemiyorsunuz?
J ...

@J ... karanlıksa ve anahtarlar birbirine yakınsa kazara yanlış bir şekilde yutmak ve vurmak zor değildir.
Dan is Fiddling by Firelight

Yanıtlar:


21

Bu harika bir soru.

Elbette cevap hayır, ancak NEC kelimesi kelimesine veremeyeceğinizi söylemiyor. Kodun amacını düşünmelisiniz. Bunu yapmak için, Madde 100 Tanımlarına ve bir anahtarın tanımı nedir ve bir GFCI'nin tanımı ve bir kap tanımı nedir? Ayrıca NEC Makaleleri 404 Anahtarlar ve 406 Prizlere de başvurmanız gerekir.

Nokta anahtarlar ve prizler iki ayrı cihaz türüdür ve asla aksini belirtmez. "Yapamam demiyor" diyebilirsiniz. Ancak Madde 404.11 Devre Kesicilere Anahtar olarak bakmanız gerekir. Belirli parametreleri karşılıyorsa devre kesiciyi anahtar olarak kullanabileceğinizi tanımlar.

Yani "kodun amacı" 404'te bir anahtar olarak kullanılabilmesi için tanımlanmamışsa, bir anahtar olarak kullanılamaz. Komiteye sunduğumuzda bunu büyük olasılıkla yazılı hale getirebiliriz. Eğer ilgili bulmuşlarsa, bunu önümüzdeki 6 ila 9 yıl içinde yazacaktı.

Bu cevap sizi ikna etmiyorsa, bu soruyu düşünün. Başka bir cihazla yerinde lamba ve akkor lamba varsa ve bunu vidalayıp sökerek bir anahtar olarak kullanabilir miyim. NEC yapamayacağımı söylemiyor.


Ben op bir çıkış gfci hakkında konuşuyordu katılıyorum, ben spa küvetleri için bu kullanın, ama yine de bir anahtar cihazı olarak listelenmedi bu yüzden bir anahtar olarak bir kod ihlali olacağını inanıyorum. +
Ed Beal

2
Kodun bir anahtar gerektirdiği yerde kullanılmadığı sürece nasıl bir ihlal olabileceğini görmüyorum. Kodun son kullanıcı üzerinde bir fikri yoktur.
Mazura

2
@ Mazura - daha fazla ön çıkış / priz kesici cihazı anahtarlama görevi için derecelendirilmedi
ThreePhaseEel

1
@ThreePhaseEel - Öyleyse bunu yapmak için en iyi uygulama olmazdı, tıpkı RME'nin kodun yasaklanmadığını söylediği gibi, seri halinde ışıkları bağlamak gibi. Kullanıcının ne yapmak istediğini bilerek kurulmuş bir gri (ish) alan IMO olacaktır. İş (ve sadece iş) açıklandığı ve anladığım kadarıyla, kurulumun kendisi kodu karşılayacaktı. 'En iyi uygulamalar' farklı bir sorudur ve eğer bütün bunlar varsa, GFCI'ler neden emilir? , bir dupe daha.
Mazura

1
Yorumları seviyorum, bu yüzden harika bir soru olduğunu düşündüm.
Emekli Usta Elektrikçi

13

Leviton aslında ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek bir GFCI anahtarı yapar . Test düğmesini bir anahtar olarak kullanmam


Bu OP'nin istediklerini güvenli ve akılcı bir şekilde yapmanın iyi bir yolu gibi görünüyor; ve garajdakinden farklı bir anahtar türü olduğu sürece (yani garaj ışıklarının burada dikey veya yatay bir anahtarda olduğunu varsayarak) yanlışlıkla yanlış olanı çevirme riskini en aza indirmelidir.
Dan is Fiddling by Firelight

6

Bunun yerine bir zamanlayıcı kurun. Bu, tatil ışıklarınızı otomatik olarak açmanıza / kapatmanıza olanak tanır ve ayrıca yanlışlıkla açılmasını zorlaştırır.

Böyle bir şey bu çalışacak.

resim açıklamasını buraya girin

Aslında sorduğunuz soruyu cevaplamak için ... Bu bir kod ihlali değildir, çünkü kod genellikle kullanımla değil kurulumla ilgilidir. Ancak, cihaz bu şekilde çalıştırılmak üzere tasarlanmadığından, cihazın daha hızlı aşınmasına neden olacaktır.


2
Sanırım bunun tam tersini yapacağım. Cihazın kendi listesinde kullanılması gerekir veya bu tür bir kullanım için listelenmedikçe bir devre kesici bir anahtar olarak kullanılamaz gibi bir kod ihlalidir.
Ed Beal

1
@EdBeal - Kodlamak için sadece cihazın kurulması gerekir. Bir kullanıcı kod için yüklenmiş bir cihazı istemeden yanlış bir şekilde kötüye kullanabilirse (bir düğmeye basarak), kodun biraz çalışması gerekir. Ayrıca, kod 'kullan' dediğinde , kullanım / işlem değil, yükleyeceğiniz şey anlamına geldiklerinden eminim . Kullanıcı bunu ayda bir kez yaparsa, aslında talimatları izler. Bu bir kod ihlali değil +1
Mazura

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.