Garajımdaki açık temelleri yalıtmam gerekiyor mu?


10

2 katlı split fuaye çiftliğim var. Üst katta yatak odası garaj yukarıda ve evin geri kalanından fark edilir derecede soğuk (kışları oldukça soğuk olsun bu yüzden Connecticut içinde yaşıyorum).

Garajda iklim kontrolü yoktur ve garaj bir tarafta kısmen yeraltında, diğer tarafta tamamen yeraltındadır (ev bir tepeye inşa edilmiştir). Temel her iki tarafa da maruz kalıyor, çıplak beton muhtemelen 4 feet yüksekliğinde ve garaja 1-2 metre kadar yapışıyor.

Garaj kapıları yalıtımlı ve hava şartlarına dayanıklıdır ve garajın yanında kısmen yerden yüksek olan iki pencerem var. Tavan bitti, bu yüzden garaj ve yukarıdaki katlar arasında ne tür bir yalıtımımız olduğunu göremiyorum. Yüzeye çarpan şeyler (veya garaj kapısı açıcısı gibi titreşen) dışında sesin çok iyi taşınmadığını biliyorum.

Açıkçası garajda evde olduğundan daha soğuk olacak, ama şimdi olduğundan biraz daha sıcak tutmanın yollarını arıyorum. Maruz kalan temele yalıtım yapmanın faydalı olup olmayacağını merak ediyorum. Garajın çimento zemini de ısıyı dışarı çekeceğinden şüphelenmiyorum.

Bir garajdan ısı kaybını kontrol etmek için hızlı şeyler için başka öneriler var mı?

Yanıtlar:


16

Garajların üzerindeki odalar genellikle yanlış yapılır. İnanılmaz, çünkü gerçekten o kadar da zor değil, ama birçok insan bunu bozuyor gibi görünüyor.

Ne yazık ki, "kolay" bir yol yoktur: Tavandaki yalıtımın nasıl yapıldığını incelemek ve görmek için bazı alçıpanları kaldırmanız gerekecek. Tavanın nasıl yapıldığına bağlı olarak boşlukta bir boşluk olabilir veya olmayabilir. Bu alandaki yalıtımın üzerindeki sıcaklığı almak bile size çok şey söyleyecektir (yalıtımın üzerinde, oda sıcaklığına yakın olmalıdır).

Bu alandaki taslaklar kesinlikle katildir, bu doğrudan bir dış hava kaynağı olduğu anlamına gelir. Yalıtım üzerindeki siyah, hava akımlarını gösteren iyi bir hava akımı işaretidir.

resim açıklamasını buraya girin

Temel olarak, tavan alanı tamamen mühürlenmemişse, yapabileceğiniz tek şey garajı şartlı bir alana (hem inşaat maliyetleri hem de devam eden enerji maliyetleri açısından çok pahalı) ve o zaman bile, eğer problem yalıtım ve alt zemin arasında, yardımcı olmaz.


En azından orada olması gereken, üstte bir yalıtım tabakası olan sürekli bir buhar bariyeri. Buhar bariyeri alt duvarlara veya buhar bariyeri yukarıdaki duvarlardan kapatılmalıdır. Yalıtım, kenarlardan (başlıklarda) tam olarak geçmelidir, bu nedenle yalıtım döşemelerden alt zemine kadar süreklidir. Kesinlikle taslaklar, brüt beton veya doğrudan yalıtılmamış dışa bağlı herhangi bir şey olmamalıdır.

resim açıklamasını buraya girin


Bu alanı mühürlemenin en iyi yolu, kapalı hücreli sprey köpük kullanmak ve tüm alt zeminin alt kısmında sürekli bir conta oluşturmaktır. Bu size mükemmel yalıtım sağlar, taslaklar vermez ve buhar bariyeri görevi görür (bu durumda buhar bariyeri gerekli değildir - bazı bina müfettişleri hala bunu anlamıyor olsa da, yerel yasalarınızı kontrol edin). Garajdaki araçlardan gelen dumanların yaşam alanınıza girememesini sağlamak daha iyidir (teorik olarak, buhar bariyeri de bunu önler, ancak 6mil buhar bariyerinin delinmesi birkaç inç sertleştirilmiş köpükten daha kolaydır).

resim açıklamasını buraya girin


Açık bir şey bulabilir ve düzeltebilirsiniz, ancak tek "düzeltme" nin garajın tavanını tamamen yırtma ve düzgün bir şekilde yeniden yapma olasılığı olduğuna hazırlıklı olun.

Bunun için para ve zaman harcayacaksanız, doğru yapın.


Detaylı cevap için teşekkürler! Ne yazık ki nihai düzeltmenin ne olacağını biliyorum, ama yakın değil. Sadece Eylül ayında evi aldık ve ilk yapacak çok şeyimiz var (hiçbiri acil değil, ancak yeni pencerelere, alçıpan düzeltmelerine vb. İhtiyacımız var).
JNK

1
@ Gregmac; Mükemmel cevap!
shirlock evleri

3
Sadece eleştiri, buhar bariyerinin yalıtımın ısıtılmış tarafına gitmesidir. Yani garajda, bariyer yalıtımın üstüne gider, aşağıya değil.
BMitch

1

Köpük takmak pahalıdır ve başarısı montörün becerisine dayanır. Köpüğü kabul edecek gün veya yüzey çok soğuksa, köpük yapışmaz. Korku hikayelerini görmek için Google'ın köpük sorunları veya benzeri. Daha ucuz, daha iyi bir DIY sonucu, başlayabileceğiniz, durdurabileceğiniz ve geri dönebileceğiniz bir iş, istediğiniz gibi sac polistiren kurmaktır. Bir inçlik polistiren tabakası, kirişler arasında sıkı bir itme olarak bir bıçakla kesilebilir, bu, zeminden kaybedilen ısının yaklaşık% 90'ını koruyacaktır. Gerçekten meraklıysanız ve en iyi yalıtımı istiyorsanız, kirişler arasındaki boşlukları polistiren levha ile doldurun, sonra kirişlerin ahşabından aşağıya doğru ısınmasını önlemek için kirişlerin 3 inç kalınlığında başka bir katman sabitleyin. Bunu iki kat alçıpan ile kaplayın, bu size 60 dakikalık bir yangın duvarı verecektir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.