Anahtar kapalıyken neden enerji tasarruflu ampul yanıp söner?


15

Mutfağımda enerji tasarruflu spiral ampul var. Tam 27 saniyede bir, ampul kapalıyken ampulün ilk segmenti hafifçe yanıp söner. Ve bir kez değil, sürekli olarak 27 saniyede bir. Bu garip durum yarım yıldan fazla sürüyor. Bu flaşlara ne sebep olabilir? Enerji harcarsa veya güvenlik riskleri varsa nasıl önleyebilirim?

Not: Yeni bir spiral ampul de aynı şeyi yapar. Ve soketten çıkardığımda ampul yanıp sönmüyor.


Muhtemelen anahtarla ilgilidir: ne tür bir anahtar? Bir fotoğraf gönderebilir misin? Evin yaşı? Yer?
Bryce

Bir odadaki bir ampul üzerinde tam olarak davranışım var ve evdeki başka bir ışıkta gerçekleşmiyor. Ampul, üzerinde ışık olmadan üç yönlü bir anahtarla kontrol edilir.
Alex

Yanıtlar:


10

Bunun olabilmesi için ışık soketine bir miktar voltaj gelmelidir. Standart bir akkor ampul ile fark edilmeyebilir, çünkü görünüşe göre tam voltaj ve akım değildir. Yaptığınız işte rahatsanız, ne aldığınızı görmek için iki kablo ve toprak arasındaki voltajı ölçebilirsiniz. Yanlış kablolama, yanlış paylaşılan nötr bacak veya sıcak bacak yerine nötr olmak gibi bir sorun olabilir. Bu, bir voltmetre kullanılarak ve bilinen bir zemine gönderme yaparak bulunabilir. Emin değilseniz, bir elektrikçiye bırakın. Kablolama bir hobi değildir ve ölümcül olabilir!


6

Bunun bir nedeni, standart tek kutuplu tek atış (SPST) anahtarına karşı ışıktaki elektronik / magenetik dimmer olabilir. Elektronik / magentic dimmerler çok az miktarda akım sızdırıyor. Yakan ışıklarla, filamanın parlamasına neden olacak kadar güç yoktur, ancak unlu ışığınızın aralıklı olarak yanmasına neden olmak yeterlidir. Bunu önlemek için elektronik dimmer yerine reosta bazlı bir dimmer veya sadece eski bir anahtar kullanabilirsiniz.

Başka bir yanıtın dediği gibi, bu bir kablolama sorunu da olabilir. Bir multimetre ile kontrol etmenin yanı sıra, fikstürdeki tüm anahtarları ve kabloları da görsel olarak kontrol ederim. Anahtarları değiştirmek de denemek için ucuz bir şey ve 3 yollu olduğu için hataya daha fazla yer var.


1
Anahtar dimmer değil, tek kutuplu çift atıştır.
sevenkul

5

Anahtarınız yanıyor / yanıyor mu (resim gibi bir şey)?

Işıklı anahtarlara sahip soketlere CFL ampuller koyduğumda, tarif ettiğiniz durum aynı. Ben neden @Steven zaten tarif aynı olduğunu düşünüyorum.işıklı ışık anahtarı

Bir çözüme gelince, bu yeni bir soru için iyi bir konu olabilir. :)


1
Benim durumum buydu. Ve anahtarın içindeki küçük ampulü çıkarmak benim için kolaydı ve bu yanıp sönmeyi düzeltti.
LatinSuD

2

Sondaki bağlantı flaşı açıklar ve çözümler sunar.

Biraz alıntı yapmama izin verin:

CFL ampulü neden yanıp sönüyor? "Çoğu zaman bunun nedeni, ampul kapalı olsa bile CFL'nin içindeki devrenin şarj edilmesidir. Bu, CFL ampulü ışıklı bir duvar anahtarı ile kontrol edildiğinde birçok kez olur, çünkü duvar anahtarı CFL ampulünü nötr olarak kullanır Duvar anahtarı açıkken, CFL ampulü tam hat voltajı alır Duvar anahtarı kapalıyken, CFL ampulü duvar anahtarının ışığı için nötrdür ve CFL ampulünden küçük bir akım akmasına neden olur.

Bu küçük akım, enerjisini serbest bırakana kadar CFL ampulündeki kapasitörü şarj eder. Bu döngü birkaç saniyede bir tekrarlanabilir. "

Flaş nasıl düzeltilir? "ampulün iki kontağının arasına bir hava alma direnci yerleştirin. Bu direncin yaptığı şey, duvar anahtarı (veya küçük akıma neden olan herhangi bir şey) kapalıyken, kapasitörün şarj edilmesi yerine küçük akımın içinden geçmesine neden olur. CFL ve yanıp sönmesine neden oluyor. "

http://www.instructables.com/id/Stop-CFL-lights-from-flashing/


-1 Bağlantı sadece yanıtlar kötüye gittiğinde ve spam ile karıştırıldığında cevaplar işe yaramaz hale gelir. Bağlantının etrafında bağlam sağladığınızdan ve bağlantının kötüye gitmesi durumunda alakalı içerik sunduğunuzdan emin olun. Daha fazla ayrıntı için nasıl yanıt vereceğinize bakın.
BMitch

@Bmitch, bağlantının yerine metinler koydum.
zhanxw

0

Kablonun anahtara telleri arasındaki kapasitans, CFL dahili güç kaynağını yavaşça şarj etmek için gereken akımı sağlamak için yeterlidir. Kapasitans birkaç yüz picofarad kadar küçük olabilir, ancak bu yeterlidir. Bu kapasitansı azaltmak için anahtara iki ayrı kablo olarak yeniden kablolayın.


0

Önce sebebini açıklayın. Düğmedeki ışıklı anahtarlar, kapalı aşamada lambadan küçük akım dolaştırır. Bu akım sorunsuz bir şekilde dolaşmalıdır. Çatışma, sorun, elektronik içlerinde bu küçük akımın dolaşımı için yol oluşturan X2 EMC bastırma kapasitörü içermediğinde LED ve CFL ve LFL gibi enerji verimliliği lambalarıyla ilgilidir. Ya da ışık düğmesi olmayan anahtarlar için neden, lambadan küçük parazit akımı üreten kablonun parazitik kapasitansı + sızıntı direnci olabilir. Benim çözümüm (test edildi ve uygulandı): Sadece lambaya paralel olarak boşaltma direnci ve balast direnci ile 1 kapasitör X2 tipi 100-220nF'ye paralel koyun, hepsi bu. Bazı değerler için detaylı hesaplamalar var. Daha fazla bilgi için benimle temas kurmaktan çekinmeyin: aydin_halil@yahoo.com Ama bu amatörler için değil, teknik erkekler içindir, amatörler için tehlikeli olabilir! İyi şanslar!


Stack Exchange'e hoş geldiniz. Ampullerinizin balastlarını değiştirmek kötü bir fikir gibi görünüyor ve bir amatörün evinde ateş yakması için harika bir yol.
Daniel Griscom
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.