15A devresine 20A anahtarları takarken sorun olur mu?


8

Daha önce 15A devrelerine, yani mutfak ışıklarımı sağlayan devreye 20A anahtarları taktım. Öncelikle, yan kabloların kıvrılma ve vidalı aroması veya normalde 15A S / P anahtarlarında gördüğünüz push-in kablolama yerine bu beefier anahtarlarında bulunan yan kelepçe kablolarından yararlanmaktı.

Bir arkadaşım, şube devre kesicisinden daha yüksek bir kapasiteye sahip bir anahtarın kesicinin açılmasına neden olabileceğini söylüyor. Onunla dolu olduğunu söylüyorum; bir anahtar bir anahtardır ve 20A S / P 15A'dan daha iyi olacaktır. Devrenin en azından amper çekişi için derecelendirildiği sürece, iyisiniz, IMO.

Düşünceler?

İlgili bir notta, aynı durum satış noktaları için de geçerli mi? Bir 20A anahtarı kullanarak ve bir 20A çıkışı kullanarak kafa karıştırıcı olabilir; priz, anahtarın aksine,> 15A çizecek cihazlara takmayı destekler ve eğer yaparsanız, kesiciyi harekete geçirir (20A çıkışları paralel kanatlı 15A cihazlarının takılmasını destekliyorsa, dal 15A ve don T uçlu fişi takmaya çalışmayın, yine de sorun değil).

Yanıtlar:


12

Her iki konuda da haklısınız:

  • 15A devresinde 20A anahtarının kullanılmasıyla ilgili bir sorun yoktur, çünkü kesici devreden çıkar ve anahtarı aşırı akımdan korur.
    • Bir 20A devresinde 15A anahtarının kullanılması potansiyel olarak tehlikelidir: devre 20A'ya kadar çekebilir, ancak anahtar bu noktada aşırı yüklenir ve bu da aşırı ısınmasına / erimesine / yangına başlamasına neden olabilir.
    • Gerçekten bu kablolama ile aynıdır: daha büyük kablolar (daha yüksek akım oranlarıyla) kullanabilirsiniz, ancak daha küçük kablolar
  • 15A devresinde 20A çıkışına izin verilmez. Kesici "tehlikeli" değil, çünkü kesici zaten 15A'da açacak (yapmalı), ancak bilerek bu şekilde kurmak kötü.

15A hattına bir 20A prizi takmak: farkı söyleyebilenlerin% .01'i devre üzerine 15A'dan fazla yük koymaya ve kesicinin neden tetiklediğini merak etmeye çalışacaktır. :-)
kdgregory

1
@kdgregory İnsanların diğer% 99,99'u işe uygun olduğunu düşünür, bu yüzden 15A devresine 20A yük koyabilirler. Kesici arızalanırsa (ki olabilir / olabilir) de tehlikeli olabilir, bu nedenle 15A devrelerine 20A prizleri takmamak en iyisidir.
Tester101

2
Aslında, "15 amper" prizler bile toplam 20 amperlik kullanımda derecelendirilmiştir (çok daha eski olanlar) ve 20 amper devrelere yerleştirilebilir. Bu, mutfaklarda bile geçerlidir, çünkü 20 amp'lik gereksinim, kabın kendisi için değil, devre içindir.
12'de Skaperen

-4

Duvarda geçen telin ölçüsünü dikkate almalısınız.
20A için derecelendirilmemişse, ateş yakma potansiyeline sahiptir.

Elektrik kodları GÜVENLİK İÇİN STANDARDİZE EDİLECEKTİR - yalnızca SİZİN bildiğiniz bir durum (15A devresinde 20A fişi) oluşturmayın.

Kodlara bakın, bu bir görüş meselesi değil.


OP 20A prizini değil, 20A anahtarını soruyordu. Anahtarın kendi başına akım çekme yeteneği yoktur.
BMitch
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.