Yonga Levha Alt Zemin ve Parke Döşemeyle nasıl başa çıkarım?


10

Yakın zamanda satın aldığım, 1973 yılında inşa edilen evin yonga levha alt zeminleri var. Açıklığa kavuşturmak için, bu OSB değildir ve bu sadece kontrplak üzerine bir yonga levha kaplaması değildir - tüm alt zemin 3/4 "yonga levhadır (yulaf ezmesi gibi görünüyor).

Bu alt zemin ile ilgili birkaç sorun var: zeminler creaky ve yerlerde çarpık ve çivileri tutamayacakları ve su dökülürse bozulacakları için suntaların üzerine sert ahşap zeminler monte etmemem şiddetle tavsiye edildi. Parke zeminler satın aldım (önceden bitmiş 3/4 "). Şimdi ya yonga levha ya da yonga levha üzerinde 2. tırnak kontrplak kaldırmak gerekir." 2 "I 'seçeneği ile kaldırmayı tercih ediyorum yer yerlerinde istenmeyen yükseklik farkları ile sonuçlanacaktır.

Sökme problemi, mevcut alt zemin iç duvarların altında uzanıyor, bu yüzden kesip yeni bir kez eklediğimde, kirişlerle örtüştüğü yerde herhangi bir destek olmayacak. Ayrıca, iç duvar bir kirişin üzerine oturmuyorsa, düşebilir. Bu sorun ayrıca kapılar ve dolaplar için de oluşur. Bunu çözmek için engelleme kurabilirim, ama o zaman bu çok emek yoğun olabilir. Diğer bir seçenek, kiriş boyunca kesmek ve duvarlar boyunca bir yonga levha marjı bırakmaktır. Orada yük olmadığı için suntaları dolaplarda bırakabilirim.

Bu sorunun bir başka bileşeni mutfakta. Önceki satıcı yeni dolap ve granit tezgahlar koydu. Gider nedeniyle dolapları yırtmak istemiyorum. Alt zemini kabinin etrafında kesebilirim, ancak dolapları neyin desteklediğiyle ilgili sorunum olabilir (kirişlere paralel).

İlerlemek için en iyi yol hakkında fikirleri olan herkesten haber almak isterim.


10 yıl sonra olduğu için zeminler nasıl tutuldu?
Dan

4 yıl oldu ama gayet iyi, hareket yok. Onları sadece üst seviyeye (yatak odaları) kurdum. Ana düzeyde üzerinde $$ dolap / ada değerinde ve dökülmeleri (mutfak) ve insan trafiği riskini koyarak beri alt zemin kaldırıyorum.
Andrew

Yanıtlar:


5

Mümkünse kenarları çerçevelemeyi deneyin. Mevcut tüm alt zemini (yonga levha olduğu için) kaldırır ve daha sonra yeni kontrplak için gerektiği gibi kenarlar boyunca ek çerçeve eklerim. Kirişle karşılaşamayacağınız durumlarda, perpindiküler gidin ve zeminin de tutturulması için güzel bir temel oluşturun.

Zeminin sağlam bir temeli olduğundan emin olurdum. Bunu yapmak ekstra bir iş olabilir, ancak mümkünse bu ekstra adımları atacağım.

resim açıklamasını buraya girin


Büyük öneri. Bu, duvarın kiriş üzerinde oturmadığını varsayar. Duvar bir kiriş üzerinde oturuyorsa sence hala çerçeveye ihtiyacım var mı? Çerçeveleme / engelleme için 2x8s önerir misiniz? Ne kadar alt zeminin esnediğini (konsol) iyi hissetmiyorum ama bir düşünce, kirişlere dik olarak monte edilen 3/4 "parke ağacının önemli bir sağlamlık katacağıdır. - Teşekkürler ve güzel diyagram!
Andrew

Duvarın yakınında veya altında 2x8 varsa, kontrplağın ekleyeceği bir şey olacak şekilde engelleme ile bir kardeş kiriş ekleyebilirsiniz.
Jon Raynor

3

Jobţe girene kadar gerçekten en iyi cevap yok.

1-iyi araçlar iyi bir iş çıkarır. Bir kompresör ve çerçeveleme tabancası satın alın veya kiralayın. Satın almak için, iyi fırsatlar için piyon dükkanlarına gidin. Doğru araçları satın almak emek miktarını büyük ölçüde azaltacaktır.

2-Duvarlar parçacık bölmesinin üzerine monte edilirse, yine de bir kod sorununuz var demektir. Bugün hiçbir müfettiş buna izin vermeyecekti, özellikle de bu saçmalıkta. Tamir edilmesi lazım. Birkaç kriko ve 4x4 alın. Gerekirse bunlarla duvarı biraz dengeleyebilirsiniz.

3-evet, üstüne kontrplak eklemek size katların yükseklikleri ile ilgili sorunlar verecektir. Ve kapılar, dolap kapıları, vb. Bu bir acıdır, çünkü birçok kapı içi boş göbeklidir, bu yüzden onları kesemezsiniz.

Yani ... Yapmaya değer her şey doğru yapmaya değer. Şu anda size daha pahalıya mal olacak, ancak uzun vadede ödeyecek. İyi şanslar.


1

Sadece böyle bir evde çalıştım. Bölgede yaklaşık 4000 evi denetleyen bir ev müfettişi ile konuştum ve bunu üç kez gördü. Her durumda, çürümüş alt zeminler, vb ile benzer durumlarla karşılaştım ... Aşağıda tek bir çözüm var - ideal değil, fonksiyonel ve nispeten uzun ömürlü. Deneyebilirsiniz:

  1. Çalıştığınız odadaki mevcut döşeme ve süpürgelikleri kaldırın.
  2. Yonga levhalarını ~ 1-1 / 2 "duvarlardan kesmek için bir testere kullanın (testere veya benzeri kesimlere benzer bir şey kullanın). Kirişleri kesmemeye veya engellememeye çalışın, bu nedenle testere derinliğinizi dikkatlice 7 / 8" .
  3. 1.5 "şeridi kenarlarda bırakarak odadaki alt zemini çıkarın.
  4. Kesilen alt zeminin kenarlarını bloke edin.
  5. Alt zeminin çıkarıldığı yere 3/4 "T&G zımparalanmış alt zemin kontrplak takın. Yapıştırıcı ve vidalar kullanın. T & G'yi giremezseniz, kontrplak kenarlarını tıkayabilir ve bunun yerine normal kontrplak kullanabilirsiniz.
  6. Duvarlar kirişlerin üzerine oturmalı veya engellemeli ve tırnaklar kirişe veya engellemeye nüfuz etmelidir. Değilse, duvarı takmak için alttan daha uzun vidalar veya gecikme cıvataları, her on altı inçte bir kullanabilirsiniz. Teller, borular vb.
  7. Parçacık panosu düzleştirmek için yeni alt zeminden biraz daha kalınsa bir zımpara kullanın. Daha inceyse, bir tür zemin tesviye bileşiği kullanmanız gerekecektir.
  8. Bunun mevcut katın yapısal derecelendirmesini gerçekten değiştirmediğini unutmayın - ancak işinizi halletmenize izin verecek bir çalışma çözümüdür!

İyi şanslar.


Ne demek istediğini "kenarları kapat" ile açıklayabilir misin? Teşekkürler!
Dan Mantyla

0

Yonga levha üzerine zemin döşedim. Alt zemini kaldırma maliyeti o kadar yüksekti ki buna değmezdi. Neredeyse üç yıl oldu ve sorun yok. Eğer hareket etmeye başlarsa, evet ellerimde bir sorun olacak!

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.