Paylaşılan sıcak fakat farklı nötrleri olan iki devrenin olması kabul edilebilir mi?


12

Eski evimdeki hodge podge elektrik sisteminin kataloglanması üzerinde çalışıyorum. Kesici kutusunu yerleştirdiklerinde bir bağlantı kutusuna dönüştürülen eski bir sigorta kutusu vardır. Bu kutunun içinde, iki farklı yüke güç vermek için kullanılan kesici panelinden bir sıcak geliyor. Benim için garip olan şey, yüklerin farklı nötrleri olması.

İşte bulduğum şeyin basitleştirilmiş bir şeması: resim açıklamasını buraya girin

Kırmızı ve mavi yükler ortak bir sıcaklığa bağlanır, ancak farklı nötrlere yol açarlar. Tahmin edebileceğiniz gibi, devre kesici panelinden bir sürü farklı devre geliyor.

Evin tavan arasında ışıktan ışığa uzanan eski çelik boru vardır ve tüm bu hatlar THHN veya kanaldaki eski kumaş ve kauçuk teldir. Hiçbir şey Romex değil. İşte kanal gruplaması:

Boru 1: 3/4 "çelik boru, kesici panelden bağlantı kutusuna. Şemada gösterilen sıcak ve her iki nötr de dahil olmak üzere 9 THHN iletken içerir.

Boru 2: kırmızı yük sıcak ve nötr bağlantı kutusundan 3/4 "çelik boru.

Boru 3: mavi yük sıcak ve nötr bağlantı kutusundan 3/4 "çelik boru.

Bu konuda bir fikri olan var mı?


8
Birkaç profesyonel elektrikçi bu yığını okur ve eminim ki bunlardan biri bu diyagramı görmenin duygusal şokundan kurtulur almaz NEC kurallarının ihlal edildiğini hızlıca gösterecektir.
AI Breveleri

2
Kırıcı kutusu ile eski sigorta kutusu arasındaki nötrlerden birini terk etmenizi ve her iki yük için de nötrlerden birini kullanmanızı bekliyorum.
AI Breveleri

Nötr teller sıcak tellerle yönlendiriliyor mu? Başka bir deyişle, çiziminizdeki hem kırmızı telin hem de mavi telin her birinde beyaz bir tel veya onunla kablolar var mı? Panelden J-kutusuna ikinci nötr Kod değil gereksizdir.
ArchonOSX

Elektrik uzmanlarının, kabloların çelik panellerdeki nakavt deliklerinden geçtiği manyetik indüksiyon ısıtma potansiyeline odaklanacağını düşünüyorum.
Jim Stewart

6
"Eski"? Metal boru muazzam. Hiçbirini parçalamaya cesaret etme. Romex'in tek bir amacı var: evleri daha ucuz yapmak. Ve eğer herkes kendileri için uygun olsaydı kanalda çalışmayı tercih ederdi. Ayrıca , bu sert, sefil katı çekirdekli tel ile karşılaştırıldığında çalışmak için harika şeyler olan telli THWN'yi kullanacaksınız .
Harper - Monica Monica

Yanıtlar:


9

Genel olarak, hayır.

Bunu bu şekilde yapmak için, muhtemelen NEC'ye karşı olan bireysel (kılıfsız) teller çalıştırdılar. Gönderen bu ilgili soruya , ilgili NEC olduğu

NEC 300.3 (B) şunları gerektirir:

Aynı devrenin tüm iletkenleri ... aynı kanal, yardımcı oluk, kablo kanalı, kablo veri yolu düzeneği, hendek, kablo veya kablo içinde [burada geçerli olmayan bazı istisnalar hariç] bulunmalıdır.

Buradaki mantık, tellerin maruziyetini en aza indirmek istediğinizdir. Mantolama, küçük bir nickin büyük bir şoka dönüşmesini önlemeye yardımcı olur.

Bunu doğru bir şekilde yükseltirseniz, kırmızı fikstürünüze yeni bir 14-2 ve ardından kırmızı fikstürden mavi fikstüre koşacaksınız. Böylece aynı sıcak ve nötr devreleri düzgün bir şekilde paylaşacaklardı

EDIT: Bunlar kanal içinde olduğundan, bu kabul edilebilir.


@ Machavity, cevap için teşekkürler! Soruları hangi kondüktörlerde hangi iletkenlerin bulunduğuna dair açıklamalarla güncelledim.
Murenrb

Doğru, çok iletkenli kabloyu çıkarmanıza ve kabloda kullanmanıza izin verilmez - çünkü iç iletkenler ayrı iletkenler olarak kullanılmak üzere üretilmemiştir, işaretlenmemiş ve derecelendirilmemiştir. EG, THWN-2 üzerindeki naylon dış yalıtım Romex şeritlerinde mevcut değildir.
Harper - Monica Monica

5

Bu iyi. Ama bunu işaretlemek yardımcı olur, böylece bir sonraki adam ne yaptığınızı bilir. İşte turnusol testi:

Akım akışları her kablo veya kanal içindeki her noktada eşit mi?

2 nötrde 1 sıcak dönüş akımınız varsa ve hepsi aynı kanaldaysa, sorun değil. 7A sıcak çıkıyor, 5A bir nötr geri geliyor ve 2A diğer nötr geri geliyor, Tamam. Bunu birkaç şekilde test edebilirsiniz:

  • bir kabloya veya kablo kanalına her girişte / çıkışta tüm kabloların etrafına bir kelepçe metre koyun. Akımlar eşitse, tam yükte esasen sıfır okumalıdır.
  • söz konusu bir devrenin tüm kablolarını bir GFCI kesiciye bağlayın ve ayrıca hots ve ortak nötrleri bir arada tutma konusunda iyi bir disipline sahip olun.

Burada zaten bu konuda yeni bir soru sordum .

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.