Driveway genleşme derzleri ahşap çürüyor: Ahşabı değiştirmek için ne yapmalı?


12

Araba yolum, levhalar arasında genleşme derzleri olarak kalan 2x4 uzunluğunda bölümlere döküldü. Ağırlığı ve nemi nedeniyle bunların çoğu kötü durumdadır. Bir kez, garip şekilli boşluğa uyacak şekilde bir masa testere üzerine 2x4 dikkatlice oyularak değiştirdim, ancak daha iyi bir çözüm istiyorum.

Bu eklemleri değiştirmek için kullanabileceğim bir miktar dökülebilir ürün var mı? Bunları şimdi ek betonla harçlamalı mıyım?

Yanıtlar:


11

Betonda genleşme derzlerini 15 yıldır dolduruyorum. Yaptığınız şey bu:

 • Odunu çıkarın
 • Eklemin iç duvarlarının üst 3/4 "kısmını tel fırça ile temizleyin
 • Eklem içine "kapalı hücre" destek çubuğu takın. Eklemden yaklaşık 1/8 "-1/4" daha büyük olmasını istiyorsunuz. En kolay yan taraftan aşağı yuvarlayın. Çubuğun üstü betonun üst kısmının yaklaşık 3/4 "altında olmalıdır.
 • Bir yaprak üfleyici ile çatlağı üfleyin. (destek çubuğu, kafa vurmadığınız sürece yerinde kalacak kadar sıkı oturmalıdır)
 • Beton için profesyonel kalitede üretan veya silikon kalafat kullanın. En iyi şey muhtemelen Dow 888 silikon ama çok pahalı. Üretanlar daha ucuz ve neredeyse iyi. Sika marka Sikaflex 1a veya Sonneborn marka NP1 harika
 • Eklemin ortasındaki kalafat derinliği eklemin 1/2 genişliğinde ancak 1/2 'den daha derin olmamalıdır. İnsanlar daha derin olduğunu düşünmek için caziptir, ancak kabarcıklanma ve erken başarısızlığa neden olur. Çok kalınsa kolayca gerilmez ve bu nedenle betondan çekilir.
 • Kalafatın işlenmesi gereklidir. Kalağı betonun gözeneklerine zorlar ve yumuşamayı yumuşatır. Metal veya kauçuk bir spatula veya bir çorba kaşığı kullanın.
 • Kendiliğinden yayılan üretanlar mevcuttur, ancak gözleme hamurunun kıvamına sahiptir, böylece eklemleriniz onu kullanmak için oldukça düz olmalıdır. Eklemlerinizin uçlarını da bozmanız gerekecek. Ayrıca, bitirdikten birkaç saat sonra yağmur, böcek ve üfleme yaprakları için uyanık olmalısınız.
 • 2x4'ler genleşme derzi için berbat bir seçimdir çünkü çok genişler. Çok fazla kalafat kullanacaksın.

Eklemlerin ucunun göze batmasını nasıl öneriyorsunuz? Tahta mı, metal mi? Derz katılaşınca barajın çıkarılabileceğini varsayıyorum. Eklem katılaştıktan sonra ne tür malzeme çıkarılması en kolay olurdu? Harika talimatlar için teşekkürler!
Der Übermensch

10

Hızlı bir Google araması concrete joint sealer, çoğu Poliüretan Epoksi gibi görünen birçok ürün ortaya çıkarır. Yerel donanım mağazanızdaki bir çalışanın bir fikri olacağından eminim, bir markayı diğerine önermek için bu tür işleri yeterince yapmadım.

Derzi sızdırmaz hale getirirken, derinlik / genişlik oranına dikkat etmek istersiniz. Seçtiğiniz ürünün üreticisi, ürün için genellikle 1: 2 ve 3: 2 arasında olacak uygun oranı önermelidir.

resim açıklamasını buraya girin

Uygun derinlik / genişlik oranına ulaşmak için köpük "destek çubuğu" veya "dolgu ipi" kullanabilirsiniz.

resim açıklamasını buraya girin


6

Boşluğu doldurmak için kesinlikle beton kullanmayın. Beton sıcaklığa bağlı olarak genleşir ve büzülür, böylece sert bir madde kullanmak daha fazla çatlamaya neden olur, plakalar arasında genleşme derzleri kritiktir.

Seçenekler:

 • Ahşabı ahşap ile değiştirin
 • Ortak Mühürleyen Kullanın

Her iki seçenekte de yılın daha soğuk olduğu bir zaman seçmeye çalışın. Betonun daha sıcak günleri genişleyecektir, bu yüzden beton "en küçük" olduğunda işi yapmak istersiniz.

Ahşap seçeneğine giderseniz, daha uzun sürmesi gerektiği için zemin temasıyla derecelendirilmiş bir ürün alın.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.