Ahşap çerçeveyi beton bir bodrum katına nasıl sabitlersiniz?


12

Bodrum bitirme projesinde alt plaka için Basınçla işlenmiş kereste kullanıyorum.

  • Ahşabı betondan ayırmak için ne kullanmalıyım?

  • Alt plakayı zemine sabitlemenin yolları nelerdir?


Bir cevap yazdım ama sadece 'yüzen zemin' bölümünü fark ettim. Taban plakasını betona mı yoksa yüzer bir zemine mi bağlamak istiyorsunuz? İkincisi, ne tür bir yerden bahsediyoruz?
DA01

Yanıtlar:


9

Basınçla işlenmiş "PT" kerestesi, nemin ve beton veya toprağa doğrudan temasın olduğu nemli alanlar için yapılır. Basınç uygulanmış kereste için uygun kaplamalı ankrajları kullandığınızdan emin olun. sıcak daldırma galvanizli veya paslanmaz çelik bağlantı elemanları gibi. aşağıda daha fazla ayrıntı var .. unutmayın tedavi tedavi sadece bir koruyucu değil, aynı zamanda termitleri önlemek için bir zehir ..

Alt plakalarınız olarak köknar veya çam kullanmayı düşünebileceğiniz bir alternatif, betonda doğrudan temas kuramazsanız. kereste nemi betondan alır ve kuru çürümeye neden olur. Bunun olmasını önlemek için, bir rulo halinde köpük benzeri bir malzeme olan eşik contasını yerleştirin. Bu nedenle .. ve çoğu ev donanımında bulunabilir ..

2004 yılının başlarından itibaren, basınçla işlenmiş ahşap endüstrisi, birçok konut kullanımı için CCA ile işlenmiş ahşap üretmeyi bıraktı. Bakır Azol (CA), Alkalin Bakır Kuaterner (ACQ) ve Sodyum Borat (SBX) dahil olmak üzere bir dizi değişiklik geliştirilmiştir.

Değişiklikle birlikte, ACQ ve CA neredeyse kesinlikle bina yapımında kullanılan jenerik olarak belirlenmiş “basınçla işlenmiş” biçilmiş kereste kullanılan koruyucular olacaktır. SBX ile işlenmiş kereste mevcuttur ancak bu şekilde belirtilmesi gerekir.

CCA ile işlenmiş kereste ile yeterli olan uygulamalar ve gümrükler yeni ürünlerle kullanım için uygun olmayabilir.

Bu “yeni nesil” ahşap koruyucuların bazıları, CCA ile işlenmiş ahşaba göre metale göre çok daha aşındırıcıdır. Mevcut bilgiler, korozyondaki bu artışın özellikle CA (ve ACQ için fakat SBX için değil) için geçerli olduğunu göstermektedir.

Basınçla işlenmiş ahşap ile sıcak daldırma galvanizli veya paslanmaz çelik bağlantı elemanlarının kullanılması ve alüminyumun basınçla işlenmiş ahşap ile temasından kaçınılması uzun zamandır devam eden öneriler olmuştur; ancak, pratikte, bunlar hiçbir ciddi sonuç olmaksızın gözardı edilmiştir (çukurlu alüminyum flaşlar hariç). Yeni koruyucu maddeler ile bu öneriler artık göz ardı edilmemelidir. Bu nedenle, bağlantı elemanları ve konektörler için yeterli hizmet ömrü sağlamak üzere korozyona dayanıklı uygun malzemelerin belirlenmesi ve elde edilmesi önemlidir.

Alüminyum, basınç uygulanmış ahşap ile temasta kullanılmamalıdır. Basınçla işlenmiş ahşabın alüminyum ürünlerle doğrudan temasını önlemek için aralayıcı malzemeler veya diğer fiziksel bariyerler önerilir.

Bunun eski bir yazı olduğunu anlıyorum ama umarım bu bilgiler doğru cevapları arayan insanlara yardımcı olur. başka bir şeyle ilgili yardım almak isterseniz facebook- RCM İnşaat


8

Bodrum bitirme projesi için ahşap yerine metal saplamaları düşünmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Bir çok neden var. Bu sorudaki sonucumu özetledim:

Bodrum dış duvarları için çelik veya ahşap saplamalar kullanmalı mıyım?

Her iki durumda da, evet, taban plakasını çıplak betondan ayırmak istiyorsunuz. Tahta ile su geçirimsiz bir şey istersiniz. Bunun için kauçuk pencere sarma ürününü öneririm. Metal için, biraz termal bariyer görevi görmek için çok ince pembe XPS köpük levha kullandım.

Nasıl takacağına gelince, bu eğlenceli kısım. Bir toz aktüatör çekiç satın almak için olsun!

Toz tahrikli bir çekiç temelde bir tüfeğidir. Daha sonra tahtadan çiviyi betona fırlatan .22 kalibrelik atışlarla yüklersiniz.

İki ana türü vardır. Biri bir keski gibidir ve atış yapmak için en iyi yere bir tokmakla vurursunuz. Diğeri, el tetikli gerçek bir tüfek gibi görünüyor. Her ikisini de kullandım ve tetik tabanlı olan için ekstra 10 $ ödeyerek bir ton zaman / baş ağrısı kurtaracağınızı söyleyeceğim. İşitme / göz koruması kullanın!


5
Biraz ekstra güvenlik için, kullandığınızda tabancanızın iki yanında bacaklarınızla durmayın - bir yana durun. Bir yaz birlikte çalıştığım inşaat şirketindeki ustabaşı, ucube sekmelerinin nadiren (ama gerçekleştiğini) söyledi. Diğer 'hassas' alanlara göre tırnaklarınıza baldırınıza bakmak daha iyidir. Yeni çocuğu korkutmaya çalışıyor olabilirdi, ama yine de tavsiyesini aldım.
Doresoom

@Doresoom, bunu düşünmeye başladım.
Adam Jaskiewicz

1
Eşik Plaka Contası (tırnak deliklerinden nem sızmasına rağmen).
Tester101

2
Düzenlemeleri geri aldım. Alternatif ve potansiyel olarak daha iyi malzemeler olan 'gereksiz' önerileri dikkate almıyorum. Birisi de bir demet yazım hatası ekledi. Yine de 'tozla harekete geçirilmiş' terimini kullanmak için güncelleyeceğim. Hem güç hem de toz terimlerin kullanımları gibi görünüyor, ancak toz kesinlikle daha yaygın gibi görünüyor.
DA01

3
Kabul etmemekte özgürsünüz, ancak buradaki cevaplar sadece sizin için değil. Cevap arayan potansiyel kişiler içindir. Ve sanırım ev yapımı gibi birçok konuda insanlara dikkate almadıkları seçenekleri bildirmek önemlidir. Hala eski bilgiler nedeniyle bodrum işlerinin bitmesini çok kötü görüyorum. Ahşabın durumunuzda yanlış seçim olduğunu söylemiyorum, ama çoğu zaman birçok durumda ve insanlar artıları ve eksileri bilmelidir.
DA01

7

Bağlamanın başka bir yolu, mavi Tapcon vidalarını kullanmaktır . Darbeli matkap, altıgen matkap ucu ve duvar delici uç (lar) gereklidir. Bu benim bodrum katında kullanılan ve oldukça kolay (ama gürültülü).

Geçmişte ramset tabancasını (aktüatörlü çekiç) kullandım ve tabancanın daha eğlenceli ve belki de daha kolay olduğunu söyleyebilirim. Her ne kadar kullanıldığında önemli diğer çok gergin olsa da (tıpkı bir silah gibi geliyor). Sadece farklı atış yükleri (renk kodlu) sarı, yeşil, vb. Ve çivi betonunuzdan geçirmek için yükü bulmanız gerekeceğini unutmayın. Önce birkaç deneme çekimi yapın.

Önkollarınızı oluşturmak istiyorsanız, beton sivri uçlu ve küçük bir kızak çekiçiyle eski okula gidebilirsiniz.

Tapcon'a bir projedeki vidaları kullanmaktan başka bir bağlantım olmadığını lütfen unutmayın.


5
çünkü "sadece bir silah gibi sesler" = olan bir silah. ;)
DA01

1
Beton sivri uçlar (onlara kesik tırnaklar diyoruz) çok fazla aletiniz yoksa kolay / ucuzdur. Ancak göz koruması takmaya dikkat edin, yanlış şekilde vurulduğunda paramparça olabilirler. Onları bir çekiç ve çok çaba ile bile kurabilirsiniz.
BMitch

5

Ahşabı betondan ayırmak için su geçirmez bir şey kullanın.

  1. Pencere / Kapı Yanıp Sönen Bant
  2. Denizlik Contası

Ahşap çerçeveyi zemine sabitleme olanakları:

  1. Toz Tahrikli Çekiç - çiviyle yüklü bir .22 kalibreli mermiyi ateşleyen bir alet.
  2. Tapcon Vidaları - Taban plakasını ve betonu önceden delin ve ardından Tapcon vidaları ile zemine sabitleyin. Bu, ağır bir darbeli matkap gerektirecektir. Bir kablosuz, zemine ne kadar çerçevenin sabitlenmesi gerektiğine bağlı olarak çok çabuk boşalabilir.

Saplamayı yerden bir tür bariyerle ayırırsanız, sıvı çivi yardımcı olmaz.
BMitch

Kaliforniya'da, çimento zemine sabitlenmemiş ev çerçevelerinin temelleri kaydığı bir depremden sonra, çerçeveyi daha sonra yapıştırdığımız dev (1-2 'uzun, 1 "kalın) çelik vidalarla sabitlemek iyi bir işti. Gerçek ürün isimlerini
unutun.Ayrıca
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.