Duvarlarda çalışmak için elektrik kablolarındaki sayıları okuma


9

12/2 gibi eğik çizgilerle ayrılmış elektrik kablolarındaki sayıların nasıl okunacağını merak ediyorum. Sayılar ne anlama geliyor? Bir evin duvarlarında ve prizlerinde kabloları satın alırken başka hangi numaralara dikkat etmeliyim? P Teşekkürler.

resim açıklamasını buraya girin

resim açıklamasını buraya girin

resim açıklamasını buraya girin

resim açıklamasını buraya girin

resim açıklamasını buraya girin

resim açıklamasını buraya girin

resim açıklamasını buraya girin

Yanıtlar:


8

Kablo tipleri, boyutları, kablo sayıları ve siz

Kabloya / kabloya bakarken dikkat etmeniz gereken birkaç belirleyici vardır ve tekli kablolara veya çok iletkenli kablolara ve kablolara bakmanıza bağlı olarak bunlar her zaman aynı sırada değildir.

Tek teller

Kuzey Amerika'daki tek tellerin iki tanımı vardır: bir gösterge ve bir yalıtım tipi .

Tel göstergesi AWG olarak verilir ve içindeki bakır telin boyutunu belirler. Daha büyük kablolara daha küçük sayılar verilir (bu geriye doğru gelir, ancak şemanın başlangıçta nasıl geliştirildiğinin bir eseridir) ve daha büyük sayılar daha küçük kablolara verilir. 14AWG 15A devreleri için kullanılır ve 12AWG, 20A devreleri ile gider, bakırdan bahsediyorsanız, yani. Daha ağır devreler için daha büyük boyutlar (10AWG gibi) kullanılır - NEC tablosu 310.15 (B) (16) , özel durumlar (birlikte kızartılmış yerlerdeki teller gibi veya birlikte paketlenmiş gibi) birkaç derate kuralı ile birlikte kabloların ve kabloların ampaklığını kontrol eder ).

İzolasyon tipi, bir telin nerede kullanılabileceğini belirleyen şeydir - içeride, dışarıda, kutuplar arasında ve her yerde gerilir. Yalıtımsız (çıplak) teller en basit olanıdır, ancak iletken bitlerini parmağınızla koyabildiğiniz için, yalnızca topraklama için uygundurlar, normalde bunu yapabileceğiniz önemli değildir.

Bina kullanımında en yaygın yalıtılmış tel türü THHN (Termoplastik, Yüksek Isıya dayanıklı, Naylon ceket) / THWN-2'dir (Termoplastik, Isıya dayanıklı, Suya dayanıklı, Naylon ceket). PVC'yi mekanik hasarlardan koruyan ve düşük çekme sürtünmesi sağlayan naylon kılıflı PVC izoleli bir teldir. Esnek ve ucuzdur, ancak yüksek elektriksel veya mekanik strese maruz kaldığında biraz yanlış davranmaya eğilimli olabilir. Ayrıca "aydınlatma devresinden" "büyük besleyiciye" ve katı veya çok telli tellerde çok çeşitli göstergelerde mevcuttur - ikincisinin çalışması daha kolaydır ve daha esnektir, ancak bazı sonlandırma türleriyle uyumlu değildir ( aptal backstabs gibi).

Sıradaki RHH (termoset Kauçuk, Yüksek Isıya dayanıklı) / RHW-2 (termoset Kauçuk, Isıya dayanıklı, Suya dayanıklı) / USE (Yeraltı Servis Girişi) telidir. Bu, yeraltında doğrudan gömme telleri ve eski servis kabloları için yaygın olarak kullanılan kalın, esnek bir termoset elastomerdir - nispi sertliği, başka hiçbir yerde gerçekten kullanışlı olmadığı anlamına gelir.

Şimdi grubun süperstarına geliyoruz, XHHW-2 (çapraz bağlı polimer için X, Yüksek Isıya dayanıklı, Suya dayanıklı) tel. Bu, mükemmel mekanik ve elektriksel özelliklere ve uygun bir fiyat etiketine sahip çapraz bağlı bir polietilen yalıtım malzemesidir (düşünüyorum PEX boru). Yüksek sıcaklıklara, yüksek gerilimlere ve mekanik gerilimlere, RHH / RHW kadar yakınına ihtiyaç duymadan PVC'den çok daha iyi dayanabilir, bu nedenle günümüzde ağır besleyici ve servis kabloları için kullanılmaktadır.

Çamı çoğunlukla sürmek, TFFN (Termoplastik, Esnek Fikstür, Naylon ceket) adı verilen bir tel türüdür. Bu, aydınlatma armatürleri, tavan vantilatörleri ve benzerlerinin içindeki tel için kullanılır - THHN'den daha küçük göstergelerde mevcuttur ve daha esnektir, ancak aksi takdirde çoğunlukla benzer özelliklere sahiptir.

AWM (cihaz kablolama malzemesi) ve Birincil Tel (otomotiv kablosu, IOW) gibi şeylerden kaçının - PVC'yi kanalın sertliklerinden korumak için genellikle naylon bir kılıf olmadan PVC yalıtımlı olduklarından, binalarda kullanım için yasal değildirler . çeker.

Çok iletkenli kablolar ve kordonlar

Kuzey Amerika'daki çok iletkenli bir kablo veya kablonun üç veya daha fazla tanımı olacaktır: bir gösterge , bir veya daha fazla kablo sayısı ve bir kablo yapısı .

Tel göstergesi daha önce olduğu gibi, sadece kablo içindeki tüm iletkenlere uygulanır (birkaç oddball örneğinde toprak iletkenine kaydedin, ancak bununla ilgili ayrıntılara girmeyiz).

İletken sayısı elbette kabloda kaç iletken olduğunu belirler. Kabloları yapı için, bu etmez olup topraklama kablosu içerir - varlığı genellikle bu çağda evrensel mevcudiyetine bağlı olarak ihmal ayrı bir W / G (toprak) ile dezignatör ile gösterilir. Bununla birlikte, kordon (şeyler uzatma ve güç kablolarının yapılır) etmez tel sayısı olarak topraklama kablosu içerir. İçinde birden fazla nötr kablo bulunan 14/2/2 NM kablosu veya 12/4/4 MC kablosu gibi çok devreli bir kabloyu belirtmek için birden fazla kablo sayımı kullanılır - aksi takdirde yalnızca bir nötr kablo vardır (beyaz / gri) ve diğer teller sıcak, anahtarlamalı sıcak, haberci veya kontrol kablosu olarak kullanılabilir.

Kablo yapısı, tıpkı tek tellerde olduğu gibi kablonun nereye uygulanabileceğini belirler. Bununla birlikte, kablolar genellikle bir kanalla birlikte değil, kendi başlarına kullanılmak üzere tasarlanmıştır - kabloyu kanal yolundan çekmek iyi bir günde bir güçlüktür.

İç mekandaki en yaygın kablo, Southwire'ın malzeme markasından sonra Romex ™ olarak adlandırılan NM'dir (Metalik Olmayan kılıflı kablo). İki ila dört PVC izoleli kablodan ve bir kağıt kılıfla ayrılmış bir PVC kılıflı çıplak bir zeminden oluşur; bu, düşük maliyetli ve nispeten kolay çalışılmasını sağlar. 10, 8 ve 6AWG kabloları genellikle / 4 veya / 2/2 yapılarında mevcut olmasa da, tüm yaygın dal devresi göstergelerinde (14-6AWG) yaygın olarak bulunur.

NM sadece iç mekanlarda kullanılabileceğinden, açık veya ıslak yerler için farklı bir kablo türüne ihtiyacınız vardır ve buna UF (Yeraltı Besleyici) denir. UF NM'ye benzer, ancak kağıt sargısı olmadan ve ceket ve yalıtımda daha fazla su ve UV direnci ile - bu yağmur yağmasını veya parlamasını sağlar. UF kabloları NM'den çok daha pahalı değildir ve benzer çeşitli göstergelerde gelir; ancak, genellikle / 4 UF ile karşılaşmazsınız.

Servis düşüşleri, SE (Servis Girişi) kablosu adı verilen kablo kullanılarak bağlanır - bu, besleyiciler için çeşitli yağ teli boyutlarında bulunan çok katlı / bükülmüş (Stil R) veya eşmerkezli paralel (Stil U), ceketli yapıdır. hizmetleri, içte ve dışta. NM veya UF'nin artık iş için yeterince yağ olmadığı jumbo dal devrelerini bağlamak için de kullanılabilir. NM veya UF kablosundan biraz daha pahalıdır ve UF gibi, genel kural olarak / 4'te mevcut değildir.

Ardından, AC ve MC tipi olmak üzere iki üyesi olan metal zırhlı kablo ailesine geliyoruz. Tip AC (Zırhlı Kablo), ikisinin eskisidir ve "BX" in yeni sıcaklığa dönüştüğü günlere geri döner. (Hala herhangi bir gösterge varsa UL 4'e göre yapılır!) Herhangi bir tipik dal devresi göstergesinin iki ila dört kağıt sarılı yalıtılmış telini koruyan metal zırhın yanı sıra hizmet veren zırhla temas eden ince bir çıplak tel vardır. zırhın zemin görevi görmesini sağlayan bir "yapıştırma şeridi". Bunu eski evlerde ve dairelerde görmek oldukça yaygındır, ancak daha modern MC kablolarıyla karşılaştırıldığında oldukça sınırlı olmasına rağmen hala kapalı mekanlarda kullanılabilir. Elbette, metal zırh, mekanik esnekliğini sınırlamanın ve kullanım zorluklarına neden olmanın yanı sıra NM'den daha pahalı hale getirir.

Bloktaki yeni çocuk tip MC (Metal Clad) kablodur. "Geleneksel" MC kabloda, zırh sadece iletkenleri korumak için sağlanır ve topraklama iletkeni, iletkenleri bir arada tutmak ve zırhla karıştırılmamak için kullanılan plastik bir montaj bandı ile ayrıdır. Bu, zırhın topraklanmış olmasına rağmen bir topraklama aracı olmaması - bunun yerine yeşil bir topraklama kablosu sağlamanın dezavantajına sahiptir . Aksi takdirde, AC kabloya benzer, daha çok yönlü olsa da - besleyici veya servis işleri için çok daha büyük göstergelerde, içinde 3 veya daha fazla devre değerinde tel ve dış mekan, ıslak için bir PVC kılıf ile versiyonlar alabilirsiniz. -konum, doğrudan gömme ve hatta döşeme içi kullanım. MCI-A (MC AP) adı verilen daha yeni bir varyantSouthwire'dan ™, AFC'den MC-Quik ™ veya Encore Wire'dan MC-SmartGround ™), yalıtılmış topraklama telini zırhla yakın temas halinde olan çıplak topraklama kablosu lehine atlar - bu hem AC hem de MC'nin en iyisini sağlar dünyalar.

Son olarak, kordonun çeşitli tatlarına geliyoruz - bu, malzeme uzatma ve güç kablolarından yapılmıştır. Paralel (düz) kablolar SPT olarak adlandırılır ve hafif işler için kullanılırken, ceketli kablolar yağ veya su direnci için O ve W sonekleri ile S veya SJ olarak adlandırılır - ceketli tip kordon, "ağır hizmet" dış mekan uzantısıdır kordonlar yapılır. Cordage, ince telli kablolar ve daha esnek bir kılıf kullanarak NM kablosundan bile çok daha mekanik olarak esnektir; ancak, NM'nin bazı sağlamlık özelliklerinden yoksundur, bu yüzden YAPAMAZkalıcı kablolama için kullanılabilir, birkaç istisna dışında tasarruf (kolye ışık fikstür için gibi). Cordage tipik olarak iki telli ve üç telli versiyonlarda gelir, ara sıra dört telli kablo da bulunur (bu gün ve yaşta kurutucu veya aralık kablosunu düşünün) ve range / gibi özel kullanımlar için çeşitli özel tiplerde gelir yukarıda belirtilen genel amaçlı kordon tiplerine ek olarak kurutucu, ısıtıcı, vakum veya elektrikli otomobil kullanımı.

Diğer kablo türleri mevcuttur, ancak düşük voltajlı iletişim ve kontrol uygulamaları (CM ve CL2 türleri gibi) veya özel çalışmalar için kullanılır.


4

İlk sayı, Amerikan Tel Ölçer kullanarak telin metal bölümünün ölçüsüdür (çap).

İkinci sayı, kabloda bulunan çıplak topraklama telini saymayan yalıtımlı iletkenlerin (teller) sayısıdır.

Yani 12/2, 2 iletkenli # 12 teldir.

Ayrıca, üçüncü resminize bakarak, güç ve aydınlatma devreleri için 16 ayar teli kullanamazsınız.

İyi şanslar!


4
"iletken sayısı" - toprak hariç ...
brhans

2
Oylamak istiyorum, ancak yorumların kalıcı olması ve fark edilmemesi gerekebileceğinden, cevabın kendisinde bir referansa ihtiyacımız var.
bib

1
Ayrıca, kullanımları NM-B'ye tamamen dik olduğundan ve belli olmayabileceğinden, "16 gauge" telinin ne olduğuna dair bir örnek vermeye değer olacaktır.

1
Ulusal Elektrik Yasası, güç ve aydınlatma için # 14'ten küçük hiçbir şeye izin vermez, 16 kontrol veya sinyal kablolaması için kullanılabilir. Son resimdeki son 2 devre sayısını gösterir. Bu kabloda 2 takım siyah ve beyaz tel vardır. Gösterge metal teldir ve yalıtımı içermez.
ArchonOSX

1
14/2/2 renkleri düzeltildi. Doğru renkler için Machavity'nin cevabına bakın: kırmızı çizgili siyah, beyaz, kırmızı ve beyaz.
ArchonOSX

2

14/2/2 (kafa karıştırıcı) 4 hat telidir (artı toprak). Sahip olacak

  • Siyah
  • Beyaz
  • Kırmızı
  • Kırmızı çizgili beyaz

14/4 bulursanız, kırmızı / beyaz yerine mavi bir tel olacaktır.

Ana avantajı, üç yollu bir kabloyu kullanabilmeniz ve gerekli nötr bırakabilmenizdir. Ayrıca iki anahtarlamalı hot çalıştırabilir ve nötr bırakabilirsiniz.

Kablodaki farklılıkları da not etmelisiniz. İlk resminiz, alt sınıf veya dış mekan kurulumları için kullanılan Romex UF telidir. NM teli yalnızca iç mekanlarda kullanılır.


1
12/2/2, bir mutfak prizini ayırmak ve ona iki tam devre getirmek istediğinizde harika ... GFCI kırıcılar ile çalışmaya devam edin.
Harper - Monica

Neden 2/2 parçasını, 4 parçasının yerine eğik çizgiyle ayrılmış ikiye ayırın? Hotts nedir?
Jimmy Joslington

@JimmyJoslington İsterseniz potansiyel olarak 3 hotsunuz olabilir. 2/2 şey, renkler farklı olduğu için sadece -4'ü ayırt etmektir. Pratik bir fark yok AFAIK, ama ben sadece kendimi 2/2 gördüm
Machavity
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.