İki devre için beş iletken kablo çalışması (iki nötr) hala kod amaçları için “çok telli devre” olarak kabul ediliyor mu?


9

Tipik olarak, çok telli bir devre çalışması, ayrı ayaklarda iki ortak, ortak bir nötr ve paylaşılan bir zemine sahiptir. Nötrün aşırı yüklenmemesini sağlamak için bu tür devrelerle ilgili çok özel kurallar (NEC 210.4) vardır (sıcaklıklar yanlışlıkla aynı faza yerleştirilmişse) diğer hususlar arasında.

Birçok konumun artık özel nötrler gerektiren ark hatası devre kesicileri gerektirdiği göz önüne alındığında, bir Romex parçasında iki devre çalıştırmak beş iletken alacak ve sadece toprak paylaşılacaktı.

Bu durumda, çalışma NEC amaçları için hala çok telli bir devre olarak kabul ediliyor mu?

Örneğin:

Nötr nötrler olduğu için her iki sıcaklığın da ayrı ayaklarda olması gerekir mi? Her iki ocağın da aynı anda açılması için tek bir çekmeli iki kutuplu bir kesici üzerinde olmaları gerekiyor mu?

Çok telli olarak kabul edilmezlerse, bunlar için geçerli olan başka özel kurallar var mı?

(NEC 2014 benim yetki alanımla ilgilidir).

Yanıtlar:


9

Bu durumda, çalışma NEC amaçları için hala çok telli bir devre olarak kabul ediliyor mu?

Kısa cevap: Hayır

İlgili Kod tanımı şöyledir:

Şube Devresi, Çok Telli. Aralarında bir gerilime sahip iki veya daha fazla topraklanmamış iletken ve devre ile devrenin her topraklanmamış iletkeni arasında eşit gerilime sahip ve sistemin nötr veya topraklanmış iletkenine bağlı topraklanmış bir iletkenden oluşan bir dal devresi.

İki sıcak ve iki nötr olacağınız için bunlar artık ayrı dal devreleri. Nötr paylaşmadıkları için iki kutuplu bir kesici üzerinde olmaları veya sap bağlarına sahip olmaları gerekmez. Karşıt sıcak ayaklarda olmaları gerekmez, ikisi de siyah (sol) veya kırmızı (sağ) besleyici otobüsünde olabilir.

İyi şanslar selametle!


Kod tanımı için Makale ve bölüm numarasını ekleyebilir misiniz? Metni arayarak bulamıyorum.
Nick

1
Madde 100. Bu Maddeye özgü olmadıkça, tanımların çoğu Madde 100'dedir, o halde Madde dot2 konumlarında bulunurlar, örneğin 517.2
ArchonOSX

2

Tam olarak ayrılmış nötrlerden akan akım miktarını değiştirmeyeceğinden, zıt kutuplarda olmalarına gerek yoktur.

Ortak açma veya ortak bakım kapatma gerektirmesi için dünyevi bir neden yoktur (sonuncusu bir MWBC için gereksinimdir).

Sadece bir kablolama yönteminden bahsediyorsunuz .

Kablo tesisatı yönteminde iki ayrı (MWBC dışı) devre nasıl çalışırsınız ? Devre 1 için siyah beyaz ve devre 2 için kırmızı ve beyaz-kırmızı çalıştırın. Çelik EMT borusu sizin ortak zemininizdir. Çok rutin.

Çelik ceketi topraklama kablosuyla plastiğe değiştirin ve hiçbir şey elektrikle değişmez. Hala iki ayrı devre var.

Dörtten fazla değil

Ancak EMT ve Romex aynı doldurma kurallarına sahiptir. Sınırlı bir kanalda dörtten fazla devre yok. ** Bu kuralın, muhtemelen aynı paket, klips veya zımba üzerinde sıkıca birlikte "dörtten fazla" Romex kablosu olarak ifade edilmediğini gördünüz.

İşte yakaladım. / 2/2 kablonuzdaki iki tam devreniz iki olarak sayılır . Bu, Çok Telli Şube Devrelerinin avantajıydı: sadece bir devre olarak sayılırlar, böylece aynı kanalda, kanalda veya kanalda 4 MWBC veya 8 faydalı "devre" alabilirsiniz. Şimdi iki / 2/2 kablo ve 4 kullanışlı devreye düştünüz.


** Çok sayıda karmaşık tel sayımı söz konusudur, ancak tek fazlı güçte (bölünmüş faz dahil) çalışırken, her zaman tek bir devrenin "sayılan" iletkenlerden 2 olduğu ortaya çıkar. 120-240 ve MWBC'lerde nötr kablolar sayılmaz.


"Dörtten fazla değil" temel kuralı (bildiklerime göre NEC kuralı değil), Tablo 310.15 (B) (3) (a) 'daki paralel iletkenler için gerekli tel ampaktı değer kaybı nedeniyle 90 derecelik iletkenler için yararlı voltajı düşürüyor 14-gauge ve 12-gauge devreler için en yüksek nominal devre kesici için gerekli olan. 12 ayarlı kabloya paralel olarak 90 derecelik iletkenlerle 4'ten fazla devre çalıştırabilirsiniz (10 devreye kadar), ancak daha sonra bu 12 ayarlı kabloların her biri için 15 amperlik bir devre kesici ile sınırlandırılırsınız - temel olarak Daha kalın tel için para israfı, ancak yine de NEC tarafından izin verildi.
statueuphemism

1
@statueuphemism evet, bu kanlı ayrıntılara girmeye başladım, ancak kısa süre sonra çok fazla gereksiz yığın ekleyeceğini ve hiçbir şey başaramayacağını anladım. "En fazla dört" tam anlamıyla kodda belirtilmez, ancak çoğu ana hatlarıyla belirttiğiniz Kod'dan olumlu olarak türetilir . İsterseniz buna bir başparmak kuralı deyin, ancak herhangi bir kıpır kıpır oda olduğundan habersizim. Kesinlikle bilmek isterdim.
Harper - Monica

Bunu bir kural olarak adlandırdım, çünkü paralel olarak daha fazla devre çalıştırabiliyorsunuz, ancak kabloyu düşürme gereksinimi ve kablolar / kanallar arasına biraz boşluk eklenmesi genellikle daha maliyetlidir. etkili. Bununla birlikte, paralel olarak yakından çalışan 4'ten fazla devrede kesiciyi düşürmek zorunda kalacağınız bir kıpır kıpır odası yoktur.
statueuphemism

Evet, büyütmeyi ve küçülmeyi düşündüm, ama dışarı çıkmak ve anormal boyutlarda tel satın almak çok renkli değil (çok renkli renklerimı seviyorum) ve yakında diğer kanal dolgusu sorunuyla karşılaşıyorsunuz, sadece çok sayıda # 10'a izin verildi veya pulslanabilir.
Harper - Monica'yı

1
@Ed Kaplar hakkında konuştuğumuzu sanmıyorum.
Harper - Monica'yı
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.