İki ahşap parçasını görünmez bir şekilde nasıl takabilirim?


10

Çok ağır bir raf için destek oluşturmak için düz bir tahta parçasına ince bir ağaç gövdesi eklemek istiyorum. En az dış iz bırakırken nasıl yapılacağına dair herhangi bir öneriniz var mı?

Temelde sorum, boru şeklindeki parçanın dış parça olmadan düz parçaya dik olarak nasıl takılacağı ...

Yanıtlar:


13

Bir zıvana kesici öneririm.

zıvana kesici

Bir matkap içine monte edilecektir. Belirli bir çaptaki ahşabınızın ucuna bir zıvana koyun, ardından tutturulacağı ahşapta bir delik (yuvarlak bir gömme) delin. Zıvana hemen içeri kayıyor. Biraz tutkal kullanın ve sıkıca orada kalacak.

Ayrıca, bu çok güçlü bir eklem sağlayacaktır. Örneğin, Windsor tarzı sandalyelerdeki bacakların alttan koltuğa nasıl oturduğuna bakın. Bu tür zıvanalar, bir sandalyenin bir elemanın diğerine zıvanalandığı sandalyelerde bacaklar arasındaki parantezlerde de kullanılır.


Tam olarak aradığım şey gibi görünüyor ... Teşekkürler!
Shwouchk

7

Kurulumunuzu doğru şekilde öngörüyorsam, rafın altında bir cep deliği vidası kullanabilirsiniz .

resim açıklamasını buraya girin

Cep deliğini, ince ağaç gövdesinin kendisiyle birleşmesini istediğiniz yere doğru dışarıya doğru rafın altına yerleştirin. Bir ile bir tane oluşturabilirsiniz basit jig , bir kelepçe ve bir matkap.

resim açıklamasını buraya girin

Gövde ile pilot delikleri sıralamaktan kaçınmak için kendinden kılavuzlu vidalar kullanın . Raf takıldıktan sonra, rafın yapıldığı ahşaba uygun bir cep deliği tapasıyla görünümü tamamlayabilirsiniz .

Derz gücünü arttırmak için ahşap tutkalı kullanmanızı tavsiye ederim.

Ayrıca, bu yöntemi daha fazla proje için sık sık kullanmayı planlıyorsanız, daha iyi bir jig için bahar yapın. Yukarıda resmedildi ve küçük projeler için harika çalışıyor. Birkaç düzine eklemde kullandıktan sonra, bunun yerine bu modeli satın alsaydım.


Teşekkürler! Genel olarak iyi bir plan gibi görünüyor, ama hiç dışarıdan görünürlük tercih etmem ... Buna ek olarak, parçalardan biri düz yerine yuvarlak olsaydı bu yöntemin işe yarayacağından emin misiniz?
Shwouchk

En azından bir inç için paralel hale getirmek için yuvarlak parçada biraz çentik kesebilirim. Ayrıca desteğe ne kadar ağırlık verdiğinize, kaç tane desteğiniz olduğuna vb. Bağlıdır. Woodchips'in cevabı tam uygulamanız için daha uygun olabilir.
Şubat'ta Doresoom

5

Sanırım ihtiyacınız olan çift ​​dişli ahşap vida .

Tek sorun, vidayı değil, işi döndürmeniz gerekeceğinden sadece 1'i kullanabilmenizdir.

Çift Uçlu Ağaç Vidası


2
Steven'ın üstün google-fu'ya eğildim.
Chris Cudmore

Bu durumda işe yaramaz, çünkü birbirine bağlayacak 3 bacağım var ... Buna ek olarak, bir tarafa çok fazla girmesini ve diğer tarafa yeterince uzak olmamasını ne engellerdi?
Shwouchk

2

Ahşap tutkalı.

Ahşap tutkalı vida ve çivilerden daha güçlü olabilir.


3
Hangi tür yapıştırıcıların kullanılması gerektiğine dikkat edebilir misiniz, başka ne gerekebilir? yani. Su, kelepçeleme vb. Kullanma
Steven

Eşit kesit alanlarını karşılaştırdığımızda vidalardan daha güçlü tutkal bulmak için zorlanacaksınız. Örneğin 1/4 "çaplı çelik vida, iki yüzey arasındaki tutkalın 1/4" çapındaki temas yaması.
Kaz

-1

Ahşap dübel ve yapıştırıcıya ne dersiniz? https://www.ehow.com/how_2071754_fasten-wood-dowels.html

Zor kısım, deliklerin her iki parçada da mükemmel şekilde hizalanmasını sağlamaktır. Belki ilk önce dübellerin büyüklüğünde 2 delikli bir jig oluşturun ve istediğiniz şekilde aralıklı yapın. Ardından, dübellerin buluşmasını sağlamak için her iki ahşap parçasına da delik açmak için bunu kullanın.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.