Bir kapı direği neden sadece 6 yıl sonra çürüdü?


9

Arkadaşım toprağa 4 inç tedavi ahşap kapı sonrası koymak ve biz delik beton ile doldurdu. Bir komşu, benzer görünümlü direkler kullanarak aynı zamanda bir çit inşa etti. Altı yıl sonra, görev çürümüş, ancak çit hala güçlü. Yanlış bir şey mi yaptık?


Bir resim ekleyebilir misiniz?
Steven

2
Oldukça farklı işlenmiş ahşap türleri vardır. Bu nasıl bir şeydi?
Jay Bazuzi

Bir resmim yok ama kimyasalları enjekte ettikleri yırtmaçlı bir yazıydı. Yerel Bellevue, WA Home Depot'ta aldı.
Two Bit Gangster

Yanıtlar:


20

Betondaki direkler ile en yaygın başarısızlık, direğin toprak hattındaki betondan çıktığı noktada çürüğü "yaka çürüğü" dür. Beton zemin seviyesinin biraz üzerindeyse ve direkten kubbeli veya konikse, su ahşaba karşı uzanmazsa bu kolayca önlenebilir. Drenaj anahtardır, suyu direklerden uzak tutun ve çok daha uzun süre dayanırlar.


6
+ İyi nokta! Eğer kullanırsanız kesinlikle beton zeminin üstüne çıksın. Yaptığım şey, eski bir plastik saksıyı alıp altını kesip betona yerden güzel bir yuvarlak bitmiş görünüm vermek için hızlı bir 'form' olarak kullandı.
DA01

12

Bütün bunlar toprak koşullarına bağlıdır.

İyi drenaj ile tınlı toprak, beton muhtemelen sorun yok. Kil toprağı, beton gerçekten ahşaba karşı su tutmayan hiçbir şey yapmaz.

Her iki durumda da, birçok insan hiç beton kullanılmamasını önermektedir. Bunun yerine, deliği direkten daha derin kazın ve sonra dibe biraz çakıl ekleyin. Direği yerleştirin, ardından direğin etrafına gevşek çakıl / ezilmiş kaya bastırın. Bu, suyun direğe asla sıkışmaması için bol miktarda drenaj ile sağlam bir direk verir.

Tembeltim ve somut rotaya gittim, ama biraz yarı yarıya yaptım. Deliği kazdım, çakıl ekledim, direğe koydum, biraz daha çakıl ekledim, sonra hızlı ayarlanmış beton. Daha hızlı ve daha az işçilikti, ama yine de alt kısımda bir miktar drenaj avantajı elde ettim.

İdeal olarak, hiçbir zaman ahşabı yeraltına koymazsınız, ancak bu her zaman maliyet / emek açısından pratik bir çözüm değildir. Bu bir sorun değilse, piyasadaki yeni sentetik ahşapların bazılarını veya hatta galvanizli direkleri düşünün.

Son olarak, bazı işlenmiş kereste sadece çok iyi tedavi edilmez. Belki de kötü bir parti vardı. Ayrıca, direği kesmediğinizden ve kesilen tarafı aşağı indirmediğinizden emin olun. Bunu yaparsanız, direği önce bir çeşit çürüme önleyiciye daldırmanız gerekir (temel olarak, maruz kalan ahşabı yeniden işlemek)

Son yorum: Eğer bir çit daha yaparsam, PT mesajları ile uğraşmayacağım. Cedar için ilkbahar yapar ve sonra alt kısımları kendim tedavi ederdim. PT şeyler o kadar ıslaktı ki, yıllar sonra bükülmüş ve bölünmüştü.


Sonunda çitimizi değiştirmek için ilk geldiğimizde, galvanizli rotaya gideceğiz. Bu sadece beyinsizdir; PT için 12 $ / gönderi ödeyebilir ve her 5 yılda bir ortalama bir gönderi veya on yıllar sürecek galvanizli için 13 $ / gönderi değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.
KeithS

Dedar direklerimi mühürlemek için çatı mastiği kullandım. Diplere özellikle dikkat ettim. Zemin seviyesinden 6 "daha yüksek. 24 yıl ve sorun yok.
lqlarry

1

Shirlock'un cevabı kesinlikle doğrudur. Çit direkleri topraktan çıktığı yerde çürür. Bir fit karelik toprak milyonlarca mikrop içerir. Toprak direğin tabanı etrafında birikir ve nemi tutmak için bir sünger gibi davranır. Nem ve toprak mantarlar için yakıttır ve oksijen çürümeye neden olur. Rot'un yayılması için dört elemente ihtiyacı vardır. Bazı insanlar inandığı gibi Rot yeraltına başlayamaz. Oksijen yoktur. Bu nedenle eski bir çit direğini çıkardığınızda çürüme sadece derecenin birkaç inç altına iner veya direğin beton olduğu yerde, direğin tabanı sağlamdır. Evet çit direkleri çit panolarından çok önce çürür.

Betonu taçlandırmak veya betonu kalitenin üzerine getirmek ve direkten uzaklaştırmak, toprağı uzak tutmak ve direği çürümenin harika bir yoludur, ancak toprak hala betonun taçlandığı ve beton nemi tutan yerde birikebilir bir sünger. Bir sorun, odun ıslandığında şişer ve beton ile direk ve beton arasında bir boşluk oluşturarak suyun boşluğa aktığı bir havuz oluşturur. Post Yaka adlı bir ürün var .betondan çıktığı direğin tabanını korumak için kullanıyoruz. Ayrıca bir ot yiyen ve bir basınçla muamele edilmiş direğe ait bir nick şimdi Fir'tan başka bir şey değildir. Direk Yaka bahçe ekipmanlarından korur. Ayrıca yukarıda yazdığım çatlamayı ortadan kaldırmak için direk ve beton arasında bir tampon görevi gören bir malzemeye sahiptir. Post Yaka, hem mantarlara dayanıklı bir iç mastik malzemeye sahiptir, ancak içine çivilenebilir ve çiviler kendinden contalı, dış kabuk galvanizli çelik kaplıdır. Birkaç yıldır kullanıyorum. Ben bir çit müteahhitiyim ve şimdi Collar kullanarak tüm mesajlarda garantimizi 20 yıla çıkardık. Birinin aynı mekaniği kullanarak yapılabileceğini düşünüyorum ama çok ucuzlar. Ayrıca dondurucu iklimlerde betonda çatlamayı önlemede çalışırlar. Bu ürünü her gün kullanıyorum ve tavsiye ediyorum ama şirketin bunu yapan hiçbir parçası yok. Sadece yaka çürümesinin cevabı.

Post YakaYaka RotKendiliğinden Sızdırmaz Butil malzeme.


Weedeater yanıklarından kurtulur ... Çit direklerinin dibindeki bir halkada çeyrek inçlik bir tane gördüm. Tabii ki, bitiş tahıl canlı olduğunda suyu ağaçtan taşımak için vardır. Artık ideal nem etkisi için emilen ve güverte altına gönderilecek kış mevsiminde tüm nem ile zemin seviyesine yakın oturuyorsunuz. Alüminyum rulo yanıp sönen, çatı çivileri ve silikonlu lateks kalafat kullanan bir DIY versiyonuyla benzer bir şey yaptım. Direğin zemin seviyesini işaretleyin, yanıp sönün, şırıngayı deliğe tutun ve çimentolayın.
Fiasco Labs

Bu yanıp sönme işe yarar. İyi fikir! Redwood'daki reçineler ve PT Fir'daki kimyasallar birkaç ay içinde yanıp sönecektir. Kalafatlandığı ve direkle herhangi bir yanıp sönme olmadığı sürece ... ancak yanıp sönmenin kaplanması ve en azından g-90 olması gerekir. Eminim işe yarayacaktır. Harika cevap.
Chris C

Ah, sır buydu, basınç tedavi rengine uyması için yanıp sönen kahverengi plastik bağlı yüzeyi (her iki taraf) kullandım. Yabani ot yiyen balinalar dışarıda yara izi bıraktı ama içi korundu. Bazen şans seninle ve nedenini bilmiyorsun.
Fiasco Labs

0

Tüm muamele edilmiş posta markalarıyla çürüyen mesajlar aldım. Ekstra parayı harcıyorum ve kırmızı sekoya alıyorum. Beyaz sekoya karışımından uzak durun. Onlar da yeni bir lastik sargı var, bir tarafı yapışkan sizin yazı karşı ve zemin seviyesinin üzerine koymak gerekiyordu. Direkleri çok fazla değiştirmiyorum ama betonu kazmaktan nefret ediyorum. Kare içi boş plastik direkleri deneyen var mı? Çimento haline getirin ve zemin seviyesinden yaklaşık 2 inç yukarıda bırakın. Sonra en sevdiğiniz 4X4'ü içine yapıştırın. Öyle görünüyor ki. Bu şekilde çürüyorsa, sadece eski direği çekin ve yeni bir direğe kaydırın.


0

Bahçemizin ahşap direkli betona sahip bir tarafı var.Çit ve direk otuz yıldan fazladır. Direk betonla buluştuğu taban topraktan temiz. Bunu her yıl kontrol ediyorum ve iyi bir kalite kullanıyorum ahşap poste altındaki yağ bazlı koruyucu.Ayrıca bunu her yıl yapıyorum. Bahçenin diğer tarafında metal bir metpost içine ahşap yazı var.Ahşap post içine metpost içine koymadan önce bol gres koydum Metpost içinde ve ahşap direğin tabanını da tedavi etti. Bu çit on beş yıldır kalktı ve hala çürümez.Yılda bir kez postayı kontrol edin ve üstüne devam edin.Bana anahtar bu.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.