Evde ısıtma kabloları neden bu kadar düşük teknolojili? [kapalı]


5

Geçenlerde bir yuva ile çalışmasını sağlamak için ev ısıtmamdaki kablolama (y planlaması) ile mücadele etmek zorunda kaldıktan sonra, neden merkezi ısıtma sistemlerinin daha modern olmadığını bilmek isterim:

Neden tüm sensörlerden (tank sıcaklığı, kazan sıcaklığı vs.) bilgi alan ve seri tarzı kablolama yerine vanalara / pompa / kazan komutlarını veren merkezi bir kontrol cihazı yok (programcı komutları stat komutları vana komutları kazan komutları).

Sadece kırılmadıysa düzeltmeyecek bir durum mu var? , Tek bir standart almak bir ağrı olurdu , bakım güvenilirliğini ve kolaylığını ya da orada ısıtma sistemleri 'akıllı' teknoloji nispeten düşük teknolojili neden daha şeydir?

Tamamen ilgiden (mevcut kablolama sistemlerini eleştirmemek için) soruyorum, ısıtma sistemlerinin daha akıllı ve verimli olması durumunda daha fazla yerelleştirilmiş üretime (pv hücreleri vb.) Sahip olup olmadığını bilmek istiyorum; aşırı üretim varsa veya bir ev pilinin şarjı varsa, pv hücrelerini kullanın, örneğin bir gaz kazanı yerine bir daldırma ısıtıcısını açın.

Bunun basitliğini değiştirmeye izin verdiğini kabul etmekten mutluyum (bazı rölelerle oraya bir arduino sürükle vb.).


Arabaların kilitlenme önleyici frenlerinin ve smog kontrol ekipmanının, zorla çıkana kadar kontrol etmemesinin nedeni aynıydı - insanlar faydayı göremeyecek kadar kısa görüşlü ve bu nedenle bunun için para ödemek istemiyorlar.
isherwood

4
Yüksek teknolojinin montaj maliyeti daha yüksektir ve ekipman arızaları, eski teknolojiye kıyasla daha eski teknolojilere kıyasla daha sık görülür. Evet enerji tasarrufu sağlayabilir.
Ed Beal

Bu, sizin için açıklığa kavuşturmalıdır: açıklayıcı
Ecnerwal 14:30

Cevabınızı yükseltmek, çünkü bir ev geliştirme görevinde XKCD'yi bağlamak için bir yol bulmak epik! @Ecnerwal
Harper

1
Ekmek kızartma makinesinin benzetmesinin burada önemli olduğunu hissediyorum .
Pont

Yanıtlar:


12

neden merkezi ısıtma sistemleri daha modern değil

Çünkü Honeywell Y-plan veya S-plan gibi sistemlerin birçok faydası var çünkü ...

  • Düşük maliyetli parçalar, daha basit ve hacimli olarak satılır.
  • düşük maliyetli bakım - ısıtma mühendisleri bu düzenlemelerde kullanılır ve sorunların nasıl teşhis edileceğini bilirler.
  • Arıza emniyetli. Sensördeki bir arıza, pompayı açmadan kazanı açamaz.
  • Uyumluluk - geleneksel programcının çoğu üretici tarafından kullanılan ortak bir arka plakası vardır. Bağlamadan yeni bir programlayıcıya geçebilirsiniz.
  • Güvenilirlik - çoğu arıza pompa ve bölge vanalarındaki aşınmadan veya kazanın bakımının yapılmamasından kaynaklanır.
  • İnternet cihaz üreticileri güvenlik , mahremiyet vb. İçin korkunç bir sicile sahiptir .
  • 30 yıllık bir sistem için parça ve aksesuar satın alabilirim. Nest gibi şirketler için henüz bir kayıt yok; 30 yıl içinde buralarda olup olmayacaklarını ya da mevcut ürünler için yedek değiştirmeler yapıp yapmadıklarını henüz bilmiyoruz.
  • Vladmir Putin’in uşakları GazProm’un kazancını artırmak için ısıtma sisteminizi kesemezler.

Söyleyebileceğim kadarıyla, Nest gibi sistemler yalnızca yaşam tarzınız düzensizse ve evinize uzaktan tasarruf sağlamak için soğuk tutmaları için uzaktan talimat vermeniz gerektiğinde, önemli bir yarar sağlar.

Neden merkezi bir kontrolör yok?

İşlevsellikten daha fazlasının kazana dahil edildiği bir eğilim var gibi görünüyor. Örneğin, kazanın pompayı kontrol etmesi, kazan durduktan sonra çalışabilmesi ve böylece artık ısıyı kazandan uzaklaştırması daha yaygın hale gelmektedir.


Kuşkusuz, Nest gibi sistemler yukarıdakilerin çoğunu değiştirmez, bu tür sistemlere yerleştirilmek üzere tasarlanmıştır. Genellikle, kombine bir programlayıcı ve ek özelliklere sahip oda termostatı değiştirme işlevi görürler.Endüstri standardı arka plaka birlikte çalışabilirliğini gösteren rastgele örnek:

görüntü tanımını buraya girin


Bunun için teşekkürler, neden yine de ileriye gitmedi? Mesela, y planı yeni parçalar gerektiren planına (sanırım) doğru ilerliyordu, kuşkusuz para cezası. silindir istatistiklerinin dijital hale gelmesini engellemek (yuva odası statü gibi) nedir?
Alex,

@Alex, yavaşça ileri doğru hareket eder. Ancak, daha az değil, daha karmaşık hale gelme olasılığı (yeni araçların kablolanmasında). İnovasyon bazen (sık sık?) Standartların parçalanmasına ve yok edilmesine ve dolayısıyla karışıklığa ve maliyete yol açabilir.
RedGrittyBrick

doğru, araçların içindeki ODB2 çizgileri boyunca düşündüm (adaletle volkswagen kendi işini yaptı).
Alex,

11

Yüksek teknoloji çözümünüz 50 yıl içinde çalışır mı? Bu hala evimde çalışan korkunç tehlikeli madde içeren bimetal termostatın şu andaki yaşı için koruyucu bir tahmin. Korkunç tehlikeli madde, camın içinde güzel bir şekilde bulunur ve beni korkutmaz. Ona çekiçle vurmayı planlamıyorum ve 50 yıl veya daha uzun bir süre sonra aniden kırılmasını beklemiyorum.

Olduğu gibi, bir rafta, 50 yıl veya daha uzun bir süre önce, montajı için yeterli olan iki tel ile hala iyi çalışan, pille çalışan otomatik gerileme ünitesiyle değiştirildi. Ancak, bu başarısız olursa, eski yuvarlak honeywell ayarlanan sıcaklığı, (oldukça karmaşık, aslında) düşük teknolojisini kullanarak oldukça doğru bir şekilde koruyacaktır.

Hiçbiri bir ağ üzerinden saldırıya uğramaz. Biri elektro-manyetik nabız (EMP) saldırısından kurtulacak, ancak bu noktada genel sistemle ilgili başka problemler de olabilir.


6

Kolay. Sistem ise basit, modüler ve emniyetlidir.

Anahtarların kapatılması , elektriksel malzemeler kadar basittir ve sorun giderme işlemleri kolaydır. Sadece kabloları (kısa) bükün: ısı için R ve W'yi, fan için R ve G'yi, serin için R ve Y'yi seçin. Protokollerde ve API'lerde düşünmeye alışkınsınız. İnan bana her iki dünyada da, en basit yol budur. Evet, VFD'li bir klimaya ne kadar hızlı çalışacaklarını söylemek zor olduğu için özellikleri bir şekilde kısıtlıyor.

Her neyse, kabloyu kurtarmayacaksın; CANbus bile 4 kabloya ihtiyaç duyacak ve birçok ev 2-3 tane yapabilecek.

Modüler , maddenin noktasıdır. Çoğu insan tek seferde fırın, kondansatör ve termostatı değiştirmez. Standart açık ve basit olmasaydı, "Yuvaya yükseltme" görüşmesini yapmazdık.

Dahası, modüler olarak, sistem kırılabilir. Bir Nest'e 240 V elektrikli ısıtıcılar koymak ister misiniz? A $ C / A kontaktör ile önemsiz kesmek. Bir millivolt ısıtıcı kontrol etmek için bir yuva ister misiniz? 3 dolarlık bir röle ile de kolay.

Başarısızlık basit geliyor. Eğer ısıtıcı ateşlenirse, bunun nedeni yalnızca R ve W'yi kestirdiği bir şey olabilir, bazı yazılımlarda Hindistan'da sadece 3 kişinin anlayabileceği bir aksaklık olduğu için değil . R ve W büzülmezse ve ısıtıcı açıksa, ısıtıcı arızalıdır.


Basit, aynı zamanda sistemleri kurmak / bakımını yapmak için 4 yıllık bir dereceye ihtiyacınız olmadığı anlamına gelir. Bu da kurulum / bakım maliyetlerini (biraz) kontrol altında tutar.
Tester101

Ayrıca Silikon Vadisi maaşları için. Akıllı, istihdam edilebilir insanlar zaten yetersiz durumdalar ve kıtlıklar yeniliği engelliyor. Teknoloji endüstrisinin ihtiyacı olan son şey, tüm dahilerini kaçıran bir başka endüstri.
Harper

@Harper, sadece soracağım bir soruyu cevapladıysanız: ısının termostat olmadan çalışmasını nasıl zorlarım? Yaşadığım yerde hava soğuyor ve ısının çalışmasını sağlamak için, termostatın çalıştığı duvarı boyarken, ısınmam için kablo çekmem gerekiyor. Bu kadar kolay olacağını umuyordum. R + W = ısı.

@ Yudman, erimeye başlayana kadar onları bir araya çevirin, sonra onları çıkarın. G'ye de ihtiyacınız olabilir veya olmayabilir ... bazı fırınlarda, ısıtıcı yeterince ısındığında fanı çalıştırmak için mantık vardır.
Harper

Kolayca sistemi değiştirme yeteneği hakkında nokta :)
Alex
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.