Aynı devrede farklı tel göstergeleri kullanılabilir mi?


11

Kayınpederim bir inşaatçı. 20 amper ve 15 amper kesiciler koydu ve ev anahtarlara ve onları ısıtmak için ilk fişe koşarken 12-2 koştu. Daha sonra, fişleri, ışıkları ve tavan fanlarını geri kalanı için 14-2 koştu.

Aynı devrede farklı ayar telleri kullanması doğru mu?


Eski bir panelle (Pushmatic'a bakarken) uğraşırken 15A kesicilerde 12AWG kullanıyorum ve panelde 15A kesiciler var. Kaynak pahalı kırıcılardan ziyade, sadece 15A'nın çalışacağı devreleri buluyorum ve panelleri değiştirdiğim mutlu güne hazırlanmak için hepsini 12 numaralı kabloya bağlıyorum. Ben herhangi bir # 14 tel sahibi yok ve bir yerde çok uzun bir açık hava koşusu olmadan ve transformatör şeyimi yapmadıkça onu satın görmüyorum, o zaman açıkça UF veya THHN olurdu.
Harper - Monica

Yanıtlar:


23

15 amper devreler için iyidir, ancak 20 amper devreler için iyi değildir.

Ulusal Elektrik Yasası, devre boyunca # 12 AWG bakır tel kullanmak için 20 amperlik bir devre kesici ile korunan devreler gerektirir.

Ulusal Elektrik Yasası, 15 amperlik bir devre kesici ile korunan devrelerin # 12 AWG bakır tel kullanmasına izin verir, ancak # 14 AWG tel, güç ve aydınlatma için 15 amperlik bir kesiciden daha büyük bir şeyle korunamaz.

Devrenin neresinde olursa olsun, ilk prizden sonra bile olsa, # 14 tel, 20 amperlik bir devre kesici ile korunan bir güç veya aydınlatma devresinde kullanılamaz.

Ulusal Elektrik Kanunu'nun maddelerinden ilgili alıntılar şunlardır:

210.20 (B) İletken Koruması. İletkenler 240.4'e göre korunmalıdır.

240.4 (D) Küçük İletkenler. 240.4 (E) veya (G) 'de özellikle izin verilmedikçe, aşırı akım koruması, ortam sıcaklığı ve iletken sayısı için herhangi bir düzeltme faktörü uygulandıktan sonra (D) (1) ila (D) (7) tarafından gerekli olanı aşmamalıdır.

...

(3) 14 AWG Bakır. 15 amper

...

(5) 12 AWG Bakır. 20 amper

20 amper devrelere takılan # 14 kablosunun # 12 ile değiştirilmesi veya bu devredeki kesicinin 15 amperlik bir kesici ile değiştirilmesi gerekir.

Genellikle priz devreleri için 20 amper devre, aydınlatma devreleri için 15 amper devre kullanılır.

İyi şanslar!


1
İyi cevap ama "Devrenin neresinde olursa olsun, ilk prizden sonra bile olsa" bazılarının bunun bir şekilde önemli olabileceği anlamına gelebilir. Her şey paralel olarak bağlanmalıdır, böylece devrenin neresinde olduğu tamamen anlamsız görünecektir. Sanırım benim açımdan, elektrik kodunun çok katı olup olmadığını düşünün, bu sadece yanlıştır.
JimmyJames

3
Başka bir "iyi cevap ama": Başlangıçta gösterge ve kesici kombinasyonlarıyla ilgili iki satır daha net olabilir. # 12 tel kullanmak istiyorsanız, o zaman 20 amperlik bir kesiciye koymanız gerekir, ancak gerçekten 20 amperlik bir kesici tarafından korunan bir devre oluşturmak istiyorsanız, # 12 tel kullanmanız gerekir. Kesin göstergenin gerekli olup olmadığını veya gerekenden büyük bir göstergenin kabul edilebilir olup olmadığını da netleştirebilirsiniz. Örneğin, 15 amperlik bir devre için # 12 kablo kullanabilir misiniz? (Cevabın ilk cümlenizde ima edildiğini kabul ediyorum, ancak açık olmasına yardımcı olabilir)
Todd Wilcox

3
@ToddWilcox Gerçekten isterseniz bir mikroamper devresinde 12 gösterge kullanabilirsiniz, ancak 12 telli bir tel 20 amperlik bir sigorta / devre kesici VEYA DAHA AZ korunmalıdır ZORUNLU. Devre kesiciler ve sigortalar teçhizatı değil kabloyu korur. Nedeni ısıdır. Daha ağır bir gösterge teli daha fazla elektrik taşıyabilir ve daha serin kalabilir. Yelkenli teknemin AC devrelerinde, 20 amper devrelerimde 10 Gauge ve 15 amper devrelerimde 12 gauge çalıştırdım. Bunu yapmamın bir nedeni de kabloları aynı yol boyunca bir araya getirmem. Ne kadar çok kablo toplarsanız, ısı o kadar büyük olur, bu yüzden işleri serin tutmak için daha büyük kablolar çalıştırırım.
Escoce

12

Görünüşe göre, kayınpederiniz "ortak uygulamayı" (bu durumda elektrik kodunu) "körü körüne" takip etmek yerine "mantıklı şeyler" ve "kendi kararını kullandı" gibi geliyor. Muhtemelen su borularının (besleme ve tahliye) boyutlarını düşünüyordu. Ne yazık ki bu ev elektrik sistemleri için çalışmaz. Aslında en normal çalışma altında iyi çalışır, ancak 20 A'ya yakın # 14 iletkenlerden geçmesine izin veren bir yük kombinasyonu varsa başarısız olur. 20 A taşıyan bir # 14 bakır iletken çok ısınır.

Yapılacak en yakın şey, 20 AW kesicileri 14 AWG bakır telin herhangi bir bölümüne sahip olan devrelerde 15-A kesicilerle değiştirmek. Daha sonra kablolamayı analiz edin ve 14 AWG parçasını # 12'den ayırmak için bazı devrelerin yeniden bağlanabileceğini ve bu 12 numaralı bölümün hepsinin 20-A kesicilere yükseltilebileceğini göreceksiniz. 14 numaralı ışıklara güç sağlamak için 15-A kesicilerden yeni # 14 kablolar takılabilir.


3
Güç kablolarının gerçek dünya performansı hakkında bilgi sahibi olanlar için soru: # 14 bölümlerinden birinde kısa devre olması durumunda 20-A kesici ile korunan karışık # 12 ve # 14 devrelerin # 14 bölümlerine ne olur? ? 20-A kesici o kadar hızlı açılırsa, # 14'te önemli bir ısınma olmaz mı?
Jim Stewart

7
İlk durumda, kesici gereken tek bir döngü içinde yolculuk. İkinci durumda, tel muhtemelen bir ateş yakacak kadar ısınmayacaktır. Sorun, aşırı akım durumuna yanıt verirken devre kesicinin açma karakterizasyonu ile birlikte gelir. 20 amperlik bir kesici, açılmadan önce 6 veya 7 dakikaya kadar 30 amper akım akmasına izin verebilir. Aşırı akım koruması devreye girmeden önce 40 amper 2 dakika kadar akabilir. Yani soru şu olur: # 14, 40 amper içinden akarken 2 dakika içinde ne kadar ısınır?
Tester101

1
15a kesiciden ilk fişe kadar üzgünüm. Evden kaçmak için 12-2 tel koydu. Ve oradan diğer fişlere 14-2 koştu. 12-2 tel, fişlere beslenecek sıcaktır. Ve ışıklar 20a'lık bir kırıcıda. Aynı şeyi yaptı. Bir sıcakın beslenmesi için anahtarın kutusuna 12-2 koştu. Ve anahtar kutusundan 14-2 ışıklara koştu. Ve hayranları
Mikey

3
Vay be, alçıpan kadar değil harika! 20-A kesicisinde olmasını istediğiniz devreler tamamen # 12 olmalıdır. (Ama 15-kesici üzerinde # 12 kullanmak sorun değil ve uzun bir ev koşusu varsa bile mantıklı olabilir.) Sanırım çoğu aydınlatma devresi LED'in bu gününde sadece 15-A olmalıdır. Modern evlerde 20-A devrelerinde sadece bazı prizlerin olması gerekip gerekmediğini bilmiyorum. 1970 trakt evimde, 120 V'luk tüm prizler 15-A devrelerdeydi, ikisi mutfakta ve çamaşır makinesi ve bulaşık makinesi için ayrılmış olanlar hariç.
Jim Stewart

1
Yukarıdaki yorum, cevabınızdan daha net ve takip edilmesi daha kolaydır.
Harper - Monica

4

Her zaman gerekenden daha büyük bir ölçü kullanabilirsiniz

Dolayısıyla, 15A devreniz varsa, en az 14 AWG kablosu kullanmanız gerekir. Ancak, # 12, # 8, 4/0 ... kullanmak istiyorsanız, kablolama yöntemleriniz uygun olduğu sürece.

Bir aksaklık var, ama bu bir kuraldan çok "pratik, uygulama" meselesidir. Bu, kabloyu cihaza, prize, anahtara, her neyse bağlar veya daha büyük kabloyu bir yere sığdırır.

Örneğin, sadece 15A prizine baktım ve # 12 veya # 14 bakır tel için listeleniyor - ve backstab (yalnızca kötü bir fikir) kullanılıyorsa sadece # 14 katı. Tüm bunlara uymalısınız. Bu nedenle # 10'a yükselttiyseniz, doğrudan o prize bağlayamazsanız , prizi # 12 (veya 15A devresindeyse muhtemelen # 14) ile pigtail yapmanız gerekir.

Veya 1/2 "EMT kanalını yerleştirmek için bu iletkenlerden 10 tanesine sahip olduğunuzu varsayalım. Bu # 12 ile yasaldır, ancak # 10'a kadar yükselirseniz, kanal doldurma kurallarını aşar.

Ve elbette hala diğer tüm devre kurallarına uymalısınız, bu yüzden 20A soketiniz varsa, tel # 8 olsa bile yine de 20A kesicide olmalıdır.


1
Şimdi her prize büyük 0000 kablolama bulmak için bir duvar açan birinin yüzünü görüyorum. (aka 4/0) 1.2 cm çapında, neredeyse yarım inç kalınlığında.
Criggie

2

12 amperlik bir kabloya 15 amperlik bir kesici monte edilirse, herhangi bir elektrikçi, telin 15 amperlik bir kesiciye yanlış takıldığını değil, uzun bir çalışma olduğunu düşünmelidir.

15 amperlik kesiciyi 20 amperlik bir kesiciye değiştirmeden önce, tüm devrenin minimum 12 gauge kablo boyutunda çalıştığından emin olmak elektrikçinin sorumluluğundadır.


0

Evet, panelinizden ilk prize kadar 15 amperlik bir devre kesici üzerinde 12 ayarlı bir tel kullanabilirsiniz, ardından 14 ayarlı tel ile devam edin. Eğer ilk priziniz 50 fitten daha uzun bir kablo gerektiriyorsa, aslında bu şekilde yapılması gerekir. Daha sonra, diğer kapların birinci kapın yakınında olacağı varsayılarak, kapların geri kalanını bağlamak için 14 ayarlı bir tel kullanılabilir.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.