Küçük çivileri pleksiglastan geçirebilir miyim?


9

Bir kitaplığın ön kısmına 1/8 "kalınlığında bir pleksiglas parçası yapıştırmak istiyorum. (Üstte açık olacak ve bir hamsteri yerleştirmek için kullanılacak, bu yüzden menteşeye gerek yok.)

Küçük tırnaklar kullanabilir miyim?

Çok iyi bir pilot delik açmalı mıyım?

Çivi fikri iyi değilse, özel bir yapıştırıcı mı kullanmalıyım yoksa vida mı kullanmalıyım?

Kelepçem yok ve hiçbir özel matkap ucum yok. Eğer 15 dolardan fazlaya mal olmayan ve Lowe veya Home Depot I'm oyununda mevcut olan özel bir matkap almamı istiyorsanız.


Düzenle :

Tavsiyelere uydum ve harika çalıştı. Çok ince bir bit, bulaşık sabununa batırılmış. Tahta da yarıya gitti. Sonra biraz daha büyük bir parçaya geçti ve tahtaya girmedi. (Sunta, aslında.) Kısmi pilot deliği sayesinde ince çiviler (1 1/4 "uzun) ince ve düzgün bir şekilde içeri girdi. Yavaş bir hız kullandı ve fazla itmedi. Çivileri ezmemeye dikkat edin.

Güçlendirmek için dış destek filmini açık bıraktım.

İpucu: iç destek filmini çıkarmak için, ağır bir karton posta borusuyla (hamsterdan ödünç alınmış) yuvarladım.

Yorumlar: Kıskaç olmamasına rağmen pleksiglas etrafında kaymadı. Matkap ucu hiç ısınmadı, ancak düzenli aralıklarla bulaşık sabununun içine daldırdım ve bunun yararlı olduğunu düşündüm.

Sonuç: vidalarla olacağından daha hızlı ve daha kolay.


metal çivileri ısıtmak için çakmak kullandım, daha sonra pleksi içine ittim. iyi çalıştı, elimin titremesi dışında. eğer sakin olursan, işe yarayabilir ...
dandavis 20

@ dandavis - Çalkalama ile ilgili bir sorunum olduğunu düşünmüyorum ama çok fazla bilek gücüm yok. Isıtma için - bir delik açmak için ısı için bir havya etrafına bir çivi sarmayı düşünürsünüz? Ayrıca metal çivilerim yok. Home Depot'ta ne alırdım?
aparente001

havya daha iyidir, ekipman konusunda istisnalarım yoktu. bir çivinin çivisi vardır. Sorun şu ki, soğuturken hiç oynamasını istemiyorsun. bir çeşit jig yardımcı olur. Çivinin içine batarsan ve etrafını soğutursa, bu çok sıkı ve güçlü bir mühür olacaktır.
dandavis

@ dandavis - düşük istisnalar?
aparente001

Gaz kaybı, onu yakmak yerine eritirseniz daha da kötü olabilir . Sen ya yapmamalısınız neyse.
Mazura

Yanıtlar:


15

İnce tırnaklar iyi. Ancak, çivi milinin tüm çapını plastikten bir boşluk delmeniz gerekir. Yarılma olasılığını azaltmak için ahşabın içine en azından kısmen daha küçük bir pilot delik açmak isteyebilirsiniz.

Herhangi bir standart matkap ucu işe yarar, ancak sondaj sırasında plastiğin erimesini önlemek için çok yavaş ilerleyin.

Matkap uçları plastik üzerinde yürüme eğilimindedir, bu nedenle delinecek her alanın üzerine bir parça maskeleme bandı koymak isteyebilirsiniz; bu, kaymayı önlemek için biraz kavrama sağlar.

Vidalar da iyi olurdu (ve biraz daha güçlü; belki fazla kilolu), ancak aynı pilot delik kuralları geçerlidir.


1
Pleksiglasta küçük çiviler ve hatta büyük vidalar kullandım ve kesinlikle doğru boyutta delik açmanız gerekiyor. Vidaları çok fazla sıkmamaya dikkat edin. İyi cevap.
JPhi1618

Teşekkürler, bu yapılabilir görünüyor. // Matkap ucunu ısıtmak için söylenen bir forum mesajını ve bir sonraki deliği açmadan önce matkabın soğumasını sağlayan bir tanesini okudum. Sıcaklık hakkındaki görüşünüz nedir? Soğutmam gerekiyorsa, bir bardak suya batırmak iyi olur mu? Ayrıca, başka bir kaynak matkap ucunu yağladığını söyledi. Ek olarak, ihtiyacım olandan daha küçük bir matkap ucu ile başlamam gerektiğini okudum ve ardından doğru boyuta ulaşana kadar kademeli olarak yukarı çıktım. İşte böyle küçük tırnakların daha iyi olabileceği fikrine kapıldım. Ama sanırım vidalar daha iyi tutuyor?
aparente001

Son bir adım olarak, iç açı boyunca akvaryum sınıfı silikon kalafat kullanmayı planlıyorum. Bu hamster DIY derslerinde tavsiye edildi.
aparente001

1
@ aparente001 Düzgün bir yıkama sıvısı (bulaşık deterjanı / sıvı sabun), akrilik delme için bir yağlayıcı olarak iyi çalışır. Ucu, plastiğin bağlanmasını ve erimesini önler.
Tom Carpenter

1
"pilot delik çivi milinin tam çapı" Bir olan boşluk delik değil bir pilot delik :-)
RedGrittyBrick

2

Polikarbonat (Lexan) akrilikten (aka Pleksiglas, Lucite veya Perspex) daha iyi bir seçim olabilir.

Çok sert ancak biraz daha yumuşak bir renkte sarı renkte bir alçı ile, oysa akrilik sert, daha şeffaf ve çok daha kırılgan olma eğilimindedir.

Örneğin, bu karşılaştırmaya bakınız.

Tırnak çapını + biraz daha açmaya devam edecektim. Biraz yavaş git ve keskin bir parça kullan.


1
Aslında sert plastik için hafif mat matkap uçlarını tercih ediyorum, çünkü pirinç için sıfır tırmık matkap kullandığınıza benzer bir şekilde 'tutmuyor' . Bağlantıdaki bu ipucu da plastikler için işe yarıyor.
jkd

1
Ve çalışmanızı matkap presine kenetlemeniz için bir hatırlatıcı yoksa matkabı yukarı kaldırabilir.
Spehro Pefhany

0

Bu sefer size yardımcı olmak için çok geç, (ama diğerleri için); Başın altındaki rondelaların kullanılması, özellikle de havşa başlı vidaların kullanılması, plastikte birikme veya ayrılma kuvveti olasılığı olmayan bir sıkma kuvveti oluşturduğu için yardımcı olur.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.