Komşum müziğim hakkında şikayet etmeye devam ediyor. Dairemi nasıl ses geçirmezim?


10

Eski bir apartmanda yaşıyorum ve duvarları ince. Bu bir problem çünkü müzik dinlemeyi seviyorum - bazen gecenin garip saatlerinde. Evet, bu şekilde bir pislik olabilirim. Ama mükemmel makul olduğumda bile komşum duvara çarpıyor (yatak odası oturma odamla bir duvar paylaşıyor gibi görünüyor). Ve ona ulaşan sadece düşük frekanslar değil. Karşı duvarda bulunan hoparlörlerimde subwoofer'ı kapattığımda bile duvara çarpıyor.

Bu biraz kabul edilemez. Bu benim evim! İçinde istediğim gibi yaşayabilmek için ne yapabilirim?


16
Güzel bir kulaklık seti satın alın. Belki Bose veya Beats.
Jon Raynor

13
@JonRaynor veya ritim veya bose yerine sennheiser gibi birinden güzel kulaklıklar .
Kortuk

4
Daireler Sobalar, buzdolabı, vb. Kulaklıklar iyi apartman komşuları için yapar.
DA01

3
Bu saçma bir soru gibi görünüyor ve bir stackexchange çalışanından geliyor, bu yüzden biraz garip.
dbracey

3
"Yatak odası oturma odamla bir duvar paylaşıyor gibi görünüyor" = dairenizdeki odaları değiştirebilir misiniz? TV'nizi paylaşılan duvardan en uzak odaya taşıyın.
DA01

Yanıtlar:


24

Maalesef, alana sahip olmadığınız ve üzerinde derin değişiklikler yapamayacağınız için seçenekleriniz sınırlıdır. Genel fikir, ses üretim ekipmanını herhangi bir rijit yapısal elemandan "ayırmak" ve daha sonra, titreştiğiniz hava alanını herhangi bir komşu hava alanından izole etmek, böylece hareketli havanın sert yüzeylere indüklediği titreşimlerin elde edilmesi mümkün olan minimum değer.

Bas frekanslarının izole edilmesi imkansız olacak. muhtemelen yapabileceğiniz en iyi şey, subwoofer'ınızı katlanmış bir havluya koymaktır, böylece zeminle teması tamponlanır ve böylece şasi o kadar fazla titreşime neden olmaz. Ayrıca subwoofer'ı herhangi bir duvardan en fazla iki feet uzağa taşımayı deneyin. bu, bir subwoofer'ın dikey yüzeylerle sahip olduğu "bağlantı" etkisini azaltır, bu da onları sempatik olarak titreştirir (sizin duyduğunuz şekilde bas tepkisini artırır, ancak aynı zamanda yapı yoluyla iletir).

Tiz frekanslar çok daha az nüfuz eder, çünkü yüksek frekansları, kendi yansımalarıyla iptal etmelerini kolaylaştırır, ancak bu yansıma mükemmel bir ters dalga üretmese bile. Temel olarak, sizi komşunuzdan ayıran duvara çok kalın ve önemli, ancak yumuşak bir şey asmak veya kurmak isteyeceksiniz. Bu yumuşak malzeme, sıkıştırılabilir ancak elastik olmayan bir şekilde sesi tam olarak emecektir; basınç dalgasını kendi içinden iletmeden emer, böylece ses duvarla temas edemez ve iletilemez. İyi adaylar polyester vuruş (yani yorganlar, yalıtım perdeleri), yumurta köpüğü, akustik paneller, vb.

Komşunuz iğnenin sessizce düşmesini istiyorsa, tek gerçek çözümünüzün kulaklık kullanmak veya hareket etmektir. Ses basıncı seviyeleri logaritmik bir ölçekte ölçülür; 10dBA'lık bir artış, algılanan ses şiddetinin iki katına çıkması ve ses dalgalarında bulunan enerjide 10x'lik bir artıştır. Yani, şu anda duvardan komşunuza giden ses dalgalarının enerjisinin% 90'ını emebilseniz bile (takdire şayan ve duvarları yırtmadan elde etmek pahalı olacak), sadece kesersiniz komşunuzun duyduğu ses seviyesi Stereo'nuzu rahatça sallanan 85 dBA'da çalıyor olsaydınız, sesin algılanabilir ortam gürültüsü olmayan bir alanda komşunuzun işitme eşiğinin altında olması için, stereo tarafından üretilen sesin% 99.999999'unu engellemeniz gerekir. Bu, sanırım, standart çok aileli konut koduna göre inşa edilmiş bir dairede başarılması imkansız; bunu başarmak için, mevcut odada titreşim emici desteklere asılan tamamen yeni bir oda inşa etmeniz gerekiyor. Bu, tamamen sahip olmadığınız ve vakıfları kontrol edemediğiniz bir alanda üstlendiğiniz bir proje DEĞİLDİR.


2
Vay. Bu çok bilgilendirici ve ne yazık ki biraz cesaret kırıcı. Görünüşe göre yaşam tarzımı biraz değiştirmem gerekecek - zaten var - ama altının altına bir havlu alacağım ve duvarımda ne alabileceğim konusunda beyin fırtınası yapacağımdan emin olabilirsin (14 feet genişliğinde) sesi yutuyor ama evimi bir kayıt stüdyosu veya afyon denmiş gibi göstermiyor. Uzun bir görev.
samthebrand

5
Veya kulaklık kullanmayı öğrenin.

2
Evet, gerçekten kulaklık kullan. Etkili ses yalıtımlı duvar kaplamalarını takma ve çıkarma maliyetiyle karşılaştırıldığında, bir çift kablosuz tam muhafaza kulaklık hiçbir şey değildir. Her şeyi takmak için bir stereo seçin, ardından kulaklığınızı ondan çalıştırın. Böyle bir kurulum, radyodan CD'lerinize oyunlar / YouTubes / vb. İçin bilgisayarınızın ses sistemine kadar her şeyi halledecektir. ve komşunuz sizden bir daha asla bir dikiz sesi duymayacak
KeithS

2
Yün keçe arasına sıkıştırılmış 14 'x 8' tabaka 1/16 inç kurşun folyo. Bas veya çerçeveleme yoluyla birleştirilen herhangi bir şeyi zayıflatmaz, ancak havadaki ses dalgalarını orta frekansta veya daha yüksekte sönümleyecektir.
Fiasco Labs

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.