Dudak veya çerçeve ile bir şeyin kalınlığını nasıl ölçebilirim?


11

Sürmeli kaliperler gibi bir cihaz arıyorum (yani 0.1mm çözünürlük veya yaklaşık olarak iyi), ancak daha kalın bir çerçeve, dudak veya vernier kullanımını imkansız kılan dış çevresinde sırt.

Birkaç örnek:

  • Çerçeveli aynadaki cam plakanın kalınlığı
  • Üst kısmı daralmış bir kabın yan duvarlarının kalınlığı
  • Dudaklı bir kapağın kalınlığı, varil deyin

Bu tür şeyleri yapmak için bir dizi ölçüm cihazı olması gerektiğini biliyorum, ancak Google-fu'm bugün beni başarısızlığa uğrattı. Mikrometreler alabileceğim en yakın olanıdır, ancak (1) bu tür bir doğruluğa ihtiyacım yok ve (2) dudak / çerçeve çok kalınsa hala çalışmıyorlar.

Ne aramalıyım?


1
Dijital veya aranan makinist kaliperi bazı iyi sonuçlar
Kris

2
Bir plastik blok (bilinen boyutta) ve düzenli bir kumpas nasıl olur?
Hot Licks

@Kris ve @Hot teşekkürler, harika öneriler. Buldum: External dial calipersaradığım şey, ama boyun kaliperleri kesinlikle yaklaşıyor. Girdiniz için teşekkürler!
pcdev

Ayrıca vernier caliper extensionGoogle görüntülerinde pahalı ve son derece özelleştirilmiş bir ölçüm cihazı gibi görünenlere daha ucuz bir alternatif olan çok sayıda isabet döndürdüm.
pcdev

1
Bir kanal kilidi, bir strafor parçası ve bir cetvel kullanıyorum. yüzeyi blokla ısırdıktan sonra tutamak mesafesini ölçün. sonra çıkarın ve ölçülen tutma yeri mesafesine uyacak şekilde yeniden sıkın. sonra çene ve strafor arasındaki boşluğu ölçün.
dandavis

Yanıtlar:


17

Boyun kaliperleri olarak bilinen özel Vernier kumpas formları vardır.

Boyun Kaliperi Kaliper çenelerinin boyutları

Bu boyun kaliperleri, ulaşılması zor yerlerde ölçüm yapılmasını sağlar.
Size aşağıdaki avantajları sunarlar:

  • Delikler ve girintiler içindeki duvar kalınlığını ölçebilirsiniz.

Ölçüm geometrisi örneği

Açıkçası, AIBreveleri'nin cevabındaki makinist kaliperleri daha ucuz olacak ve muhtemelen çok daha geniş bir durum aralığında çalışacaktır.


Başka bir tür Curre-jaw kaliperi - yine daha vernier ölçekli - her iki çene türü de elektronik dijital okumaya sahip kaliperler üzerinde mevcut olsa da

Curre-Jaw Kaliper kullanımda


Kris ve pcdev'in de tanımladığı gibi çok çeşitli harici arama kaliperleri de vardır .

Harici Arama Kaliperleri Geniş açıklıklı Harici Arama Kaliperleri


Evet, bu kesinlikle umduğum şeye yakın! Biraz daha araştırma yaptım ve benzer bir iş yapan bazı kaliper uzantıları buldum, yakında göndereceğim.
pcdev

1
Buldum! External dial caliperGoogle, tam olarak aradığım şeyi döndürüyor, ancak Neck caliperkesin bir ikinci seçim. Harici kadran kaliperleri üzerine küçük bir bölüm eklerseniz, seçiminizi cevap olarak işaretleyeceğim, çünkü @ Kris'in kadran kaliperleri hakkındaki yorumu ile beni kesinlikle doğru yolda tuttunuz - yardımınız için teşekkürler!
pcdev

@ocdev - Bitti! İhtiyaçlarınıza uygun bir şey bulduğunuz için mutluyum.
RedGrittyBrick

12

Düşündüğünüz enstrüman Makinist Kaliperi.

"yay" makinist kaliperi

Kaliperi açmadan çıkaramayacağınız dudaklı veya çerçeveli bir plaka üzerinde kullanmak için, ölçüme bilinen kalınlıkta bir plaka yerleştirmelisiniz.

çerçeveli nesnede pergel kullanma

Kaliperin okunabilir bir ölçeği yoktur - ölçümleri bir cetvele aktarmak için kullanırsınız.


Harika, bunun nasıl çalışacağını görebiliyorum ve bunları lisedeki mağaza derslerinde kullanmayı hatırlıyorum. Ölçüm cihazı yerleşik olarak bir makinist ve vernier kumpas kombinasyonu olmasını umuyordum, ama bu kesinlikle hile yapıyor. Bekleyeceğim ve başka fikirleri olup olmadığını göreceğim.
pcdev

8

Her iki uçta da aynı boşluğa sahip çift uçlu kaliperler vardır, böylece ölçtüğünüz şeye ayarlandığında erişilebilir ucu ölçmenizi sağlar.

Çift uçlu kumpas

Erişilebilir uca doğrudan okuma ölçeği bağlı kaliperler de vardır - bu durumda, daha kolay / daha hassas okuma için ölçeği genişletmek için pivot noktasından farklı bir konum kullanın (bu, bir kuyumcu versiyonudur ve küçük / hassas için optimize edilmiştir ölçümler) - aynı fikirde ancak diğer boyutlarda başkaları var:

Kuyumcular kumpas

Kuyumcu kaliperine kıyasla zıt ölçeklendirmeye sahip Studley-göğüs kumpasının (çift uçlu olduğu gibi iki şekilde gider) çoğaltılması (ölçek pivot noktasına uçtan daha yakın olduğu için ölçekte daha az hareket bacaklar.

resim açıklamasını buraya girinresim açıklamasını buraya girin


İlginç, bunların farkında değildim. Teşekkürler!
pcdev

2
Hayatım boyunca bunlardan hiç görmedim. Keşke ölçülecek bir şeyim olsaydı dışarı çıkıp bir tane alabilirdim.
RedSonja


4

Bu kadar sık ​​ihtiyacınız yoksa, o zaman sadece sahip olduğunuz eski verniyeri veya başka bir ölçme aracını kullanabilirsiniz. Ardından, her iki taraftaki dudağı geçecek kadar geniş olan iki metal nesneyi (muhtemelen kare) alın. Ayna camınıza veya ölçtüğünüz her şeye tutun ve toplam genişliği ölçün.

Ardından, yalnızca iki nesnenin genişliğini ölçün ve çıkarın.

Ve elbette, dijital bir ölçüm cihazı ile önce blokları ölçün ve cihazınızı sıfırlayın.


Bir şeyi ölçmenin tek yolunun iyi olduğu durumlar için threadcheck.com/… ve texas-mac.com/Measuring_Dovetail_Slot_Dimensions.html adresine bakın
Pete Kirkham

Birkaç farklı boyutta dijital mikrometre 1 ", 2" tür spendy var ama çok doğru.
Ed Beal

1
+1, dijital kaliperler ile bu özellikle blokları ölçebildiğiniz, kaliperi sıfırlayabildiğiniz ve daha sonra kalan kalınlığı doğrudan gösterebileceğiniz için özellikle kolaydır.
jpa

Kesinlikle, @jpa, bunu belirttiğin için teşekkürler.
AnoE

1
Makinistler bunu yaparken yüksek hassasiyet için, tüm uzunlukları boyunca sabit bir kalınlığa sahip paralel çubuklar kullanırlar ve ayrıca diğer birçok şey için de kullanılabilirler, böylece kolayca elde edilebilirler.
Hildred

1

Sorum kesinlikle cevaplandı (boyun kaliperleri ve makinist kaliperleri iyi çözümler, ancak dış kadran kaliperleri gerçekten aradığım şeydi). Araştırmamda karşılaştığım birkaç ilginç çözüm ekleyeceğimi düşündüm:

En sevdiğim, burada bulunan bu ev yapımı kaliperler oldu . Soruyu sorduğumda aklıma gelen şey tam olarak bu. Biraz rustik ama güzel basit:

resim açıklamasını buraya girin

Soruna mükemmel ve düşük maliyetli bir çözüm olan kumpas uzantıları da buldum:

resim açıklamasını buraya girin

Diğer tüm harika cevaplar için teşekkürler!


1

Hızlı ve pürüzlü arıyorsanız, doğrama için sıradan bir kelepçe hile yapacaktır. resim açıklamasını buraya girin Kelepçeyi ölçtüğünüz şeye ayarlayın, iki kolun tabanı arasındaki mesafeyi ölçmek için cetveli boyna koyun, ardından kelepçeyi çıkarın ve kelepçeyi ölçtüğünüz mesafeye sıfırlayın, ardından iki tutma arasındaki boşluğu ölçün pedleri.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.