Parke merdivenlere takarken yükseltici neden sırt basmıyor?


5

Merdivenlerime önceden bitmiş parke yüklemek istiyorum ve bu süreçte zorluk çekmiyorum. Çevrimiçi bulduğum her diyagram ilk önce yükselticiyi kurar ve sonra izleyiciyi yükselticiye kadar kaldırır.

Bana öyle geliyor ki, ilk önce dişi takarak kesik kenarları gizleyebiliyorum, yükseltici bunu kapatıyor (yükseltici aşağı değirmen bitmiş kenar) ve sonra burun yükselticinin üstüne dudaklar (böylece kesilen kenarını kaplıyor). Bu şekilde, değirmenin bitmiş kenarlarını daima gösteriyorum.

Basamaktan önce yükselticiyi kurmak için bir neden var mı yoksa ilk basamağı (iyi dudaklar üstünden) takmam uygun mudur?


Bir cevap yazmak için zamanım yok, ancak bir dişlinin içine girmesine izin vermek için bir yükseltici bağlamanın ne zaman yapıldığını düşünün, eski okul. Ve zımpara asla boşluğu artırmak için diş sırtı için bir yükseltici boşluğuna giremez. Şey .... sanırım olabilirdi, ama tavsiye edilmeyen şeyleri gerçekten yırtıyordu.
Jack

Yanıtlar:


7

Yükseltici ilk olarak yükselticinin üst kısmının üstündeki dişe sıkı bir şekilde oturmasını istediğiniz için kurulur. Yükseltici panellerin genişliğinde veya merdiven jaklarında kesilen çentiklerin yüksekliğinde küçük bir değişiklik olması olasılığı her zaman vardır. Sırtın arka kenarı daha sonra sıkı bir şekilde oturması için yükselticiye kadar kaydırılabilir. Sırt boğazı burnu genellikle bir sonraki yükselticiyi aşağıya çekdiğinden, yükselticinin genişliğinde veya merdiven jakındaki çentiklerin genişliğinde küçük değişiklikler göze çarpmaz.

görüntü tanımını buraya girin

Başka düşünceler de var:

  1. Yukarıda gösterildiği gibi, tamir veya değiştirme gerektiriyorsa, tırnakların kolayca çıkarılabileceği açık olmalıdır.
  2. Eşzamanlı olarak hem üst hem de alt kenarlardaki yükselticiye tam olarak uymaya çalışırsanız, elinizde çok büyük bir görev olacak.
  3. Deneyimli bir marangoz, merdivenleri tepeden aşağıya doğru yükseltir ve basamakları yerleştirir;

Alternatif kurulum yöntemleri kullanıldığında, bazen fitın kusurlarını örtmek için ek kalıplama da yapılır. Bazı insanlar, eklenen koyma kalıbını gerçekten beğenebilir, ancak yukarıda gösterildiği gibi tesisin temiz hatlarından - özellikle daha kalın bir sırt kullanıldığında - çıkarır. Merdivenleri tırmanırken işçiliğin kalitesine doğrudan baktığınızı unutmayın. Son olarak, yükseltici dişin üstüne oturduğunda, diş derinliğinin bir kısmı kaybolur.

görüntü tanımını buraya girin

( bu diğer sorudan ödünç alınan resim )


Benim durumumda merdivenlere önceden döşenmiş zemin kaplaması yapıyorum. Yükselticinin üst ve alt kısmının takılması hakkında söyledikleriniz mantıklı geliyor ama aşağıdan yukarıya doğru inmem, sadece yukarıdaki adımla bile zımparalayamaz mıyım?
Matthew

1
Şey .... On yıllardır kullanılan kanıtlanmış zamanı tarif ettim. Döşeme merdivenlerine zemin döşemesi yapıyorsanız, sırt yerine oturuncaya kadar bir sonraki yükselticiye uygunluğu bilmiyorsunuzdur. Zımparalamaya saatlerce zaman harcamak zanaatkarın bu işi yapma şekli değildir.
Michael Karas

1

Sanırım ilk önce yükselticiyi yapıyorsunuz, böylece nihayetinde zemini zımparalayıp yeniden incelttiğinizde yükselticinizin altında bir boşluk kalmaz.


Mantıklı. Gerçekte, gerçekte, modern prefabrik zeminler ile hemen hemen hiç kimse onları zımparalamaz ve düzeltmez. Fazladan panolardan tasarruf edeceğim ve sadece onları değiştireceğim çok daha muhtemel mi?
Matthew

0

Sırtı desteklemek için yükselticiyi kullanın. Stringer kesimleri hiçbir zaman tam olarak aynı değildir ve aynı seviyede değildir. Yükselticinizi stringer'ın sadece 1/32 "üzerinde hizalayabilirsiniz. Sırtı buna dayanacak ve aynı seviyede olacaktır.

Sadece ahşap tutkalı veya inşaat yapıştırıcısı kullandığınızdan emin olun. Yapıştırıcı onları gıcırtıyla bir arada tutar, tutkal açılırken tırnaklar yerinde tutar.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.