Zemin kontağına dokunmak güvenli mi?


10

Karanlıkta veya mobilyaların arkasına bir cihaz takarken, kontakları hizalamak zordur. Bir kontağın ucuna parmağınızı sokmak, o yuvayı resepsiyondaki yuvayı bulmak ve fişi yönlendirmek cazip gelebilir. Ancak, bu bir şok almak için oldukça güvenilir bir yol gibi görünüyor.

Ancak, 3 uçlu topraklı fişler için, aynı şeyi toprak kontağı ile de yapabileceğimi düşünüyorum.

Parmağım yer temasına dokunurken bir şey takmak güvenli mi?

Alıcı yanlış bağlanırsa, cevap muhtemelen "hayır, güvenli değildir", ancak gerçekten doğru kablolu tarifleri soruyorum.

(ABD hayatım boyunca fişleri değiştirirse, umarım karanlığa takılması kolay bir tasarım seçerler.)


2
Topraklama pimini ne zaman bıraktığınıza bağlıdır. Fark ettiyseniz, topraklama pimi diğer bıçaklardan daha uzundur. Böylece zemin önce temas eder ve en son temas kesilir. Topraklama pimine sadece deliğin kenarına yerleşene kadar dokunursanız, sorun yaşamamalısınız. Bunu daha önce birçok kez yaptım ve genellikle fişi topraklama pimi deliğe yakın olacak ve bıçaklar mümkün olduğunca uzağa eğecek şekilde eğiyorum. Zemin sıraya girdiğinde, parmağımı çıkarıp fişi takıyorum.
Tester101

Yanıtlar:


9

Teorik olarak, kablolamanın doğru yapıldığını varsayarak, toprak çatalının çıkıştaki toprak terminaline temas edeceğini ve terminalin yere yeterince kalın bir tel ile bağlandığını ve ona dokunmanın bir yıkayıcı veya buzdolabı şasisine dokunmak kadar güvenli olduğunu varsayarsak.

Ancak bunu asla yapmamalısınız, çünkü Murphy dışarıda ...

Her şeyden önce, zemin dişi faza ve nötr dişlere çok yakındır ve aynı zamanda faz dişine dokunmanız için ince ama oldukça gerçek bir şans vardır. Bu gerçekleştiğinde bir topraklama hatası alırsınız ve parmağınızda birkaç milimetre derinlikte yanık yaratan büyük bir kısa devre sağlayan topraklama hatası koruması yoksa (aynı parmağınızla birlikte faz ve nötr terminallerine dokunma konusunda iyi bir deneyime sahibim - iyileşir iki hafta içinde ve şanssız bir elektrik kurulumunda ölümcül olabilir). Gerçekten şanssızsanız (aynı anda topraklanmış bir cihaza dokunuyorsunuz gibi) vücudunuzda bir toprak hatası alırsınız ve bu ölümcül şok verir. Böyle şeyler olur - bu sadece bir zaman meselesidir. Bu problemi bin kez yapıyorsunuz, o zaman yanlışlıkla yanlış yapıyorsunuz ve sonuçları korkunç.

İkinci olarak, her bir prizin her zaman doğru bağlandığından emin olamazsınız. Kablo bağlantısı bir noktada başarısız olabilir ve sizi riske atabilir. Bunu, kablolamanın yanlış yapıldığı ve sizi riske atan başka bir kişinin evinde de yapmaya çalışabilirsiniz.

Son olarak, bu dolandırıcı fişi var . Açıkça, üç uçlu bir cihazı bir dolandırıcı fişine takar ve daha sonra dolandırıcı fişini takmaya çalışırsanız ve alışılmış olarak faz veya nötr çatal bulduğunuz ve sizi riske sokan prong'u bulmaya çalışın.

Sonuç olarak teknik olarak bunu yapabilirsiniz, ama gerçekten yapmamalısınız - böyle bir alışkanlık elde etmek potansiyel olarak çok tehlikelidir.


4
Bu nedenle, eğer bir grup koşul karşılanırsa güvenlidir, ancak alışkanlığa girersem, güvenli olmadığında ve zaptedildiğinde bir süre yapacağım.
Jay Bazuzi

@Jay Bazuzi: Evet, neredeyse.
sharptooth

1
Evinizin buradaki "sık sık nötr ve zemini birlikte geçirebilir miyim?"
Steven

Aslında vücudum boyunca birkaç kez elektrik kesildim (eğlenceli değil). Bu yüzden her zaman ölümcül bir şok değildir. Muhtemelen kalbinize kalıcı hasar verir.
Brad Gilbert

2

Kablolamadan bağımsız olarak güvenli olacaksınız. @Sharptooth'un şok geçirmesi hakkında söyledikleri, çıplak tellerle uğraşması ve güvensiz olmasıydı. En iyi elektrikçiye olur ..

Bazı aşırı durumlarda dünyaya dokunmak size şok verebilir, ancak bu çok nadir bir durumdur.

Tüm cihazın topraklandığını unutmayın, bu nedenle üzerinde toprak olan bir metal ışık tutarsanız, fişi prize takarken toprak pimini fişle tutmakla aynıdır. Yeni elektrik düzenlemelerinin birçoğu, evlerin hassas topraklama ile donatılmasını gerektirir kaçak detektörleri. Öyleyse ölümcül bir kaynak demir tipi şok uygulanmadan önce .. elektrik saniyenin yüzlerce içinde açılır, parmağınızı veya hayatınızı kurtarır ..

Ancak ev kullanımı açısından, bu 3 uçlu fişe iyi bakın

resim açıklamasını buraya girin

Onun İngiltere versiyonu, ama afrika'da thay aynı mesafelerle yuvarlak. Şimdi daha uzun olana dikkat edin. parmağınızla gezinmek için bahsettiğiniz. Tamamen açıkta ve diğerlerinden daha uzun. Fonksiyonları aşağıdaki gibidir:

  • Ekstra mesafe, herhangi bir akım uygulanmadan önce cihazın topraklanmasını sağlar
  • emniyet pimli fişlerin devreden çıkarılmasını ve fişin içeri girmesini sağlar

Kablolarınız arızalıysa, takılı herhangi bir cihaz sizi şok etme şansına sahip olmadan kesicilerin tetiklenmesine neden olur!

İki kısa pim ve yapısı aşağıdaki gibi çalışır:

  • Parmaklarınızın orada olması durumunda şoku önlemek için sadece fiş prize takıldıktan sonra SADECE temasın sağlanması için sadece ipuçları açıktır.

Doğru, bu yüzden kablolama konusunda endişelenmenize gerek yok, ancak kullandığınız fişin önemi nedir. Parmağınızla yönlendirmek ve sonra buna benzeyen bir fiş almak istiyorsunuz.

Çünkü size şunu söylüyorum .. eğer bu Doğu Avrupa Fişi ile aynı şeyi yapmaya karar verirseniz

resim açıklamasını buraya girin

Parmağınızı kızartırsınız .. Ama bu fişi inceleyerek, eğer hizalanmışsa parmağınızla duygu ile takmanın daha kolay görünebileceğini fark edeceksiniz çünkü eklentiden önce hizalamanıza yardımcı olacak kılavuzları vardır.

Eklentiyi takarken parmağınızı pimlerin yakınında tutarsanız size zarar verecek bazı fişler ...

resim açıklamasını buraya girin resim açıklamasını buraya girin resim açıklamasını buraya girin resim açıklamasını buraya girin

Öyle önemli elektrik etrafında parmaklarını sokup iyi bir fikir herhangi bir şekilde asla olduğunu fark etmek.


İronik olarak OP, ayrıntılı analizinizde "zarar vermenize neden olur" kategorisine giren ABD satış mağazalarını soruyor.
sharptooth

Üzgünüm, ABD'den değilim, Analizime mümkün olduğunca çok dahil oldum ... Ama ilke ve sağduyu her yerde geçerlidir.
Piotr Kula

2

Neden kısa bir uzatma kablosu almıyorsunuz, bir kez takın (duvara takılı bırakın) ve cihazınızı güvenli bir şekilde takmanın kolay olduğu uzatma kablosuna takın / çıkarın.


2

Genel olarak ve ideal olarak konuşursak, evet, bir fişin toprak pimine dokunmak, o toprak piminin sahip olduğu metal kabuğa dokunmak kadar güvenlidir. Pim ya süreksizdir (çünkü temas edecek kadar çok prize takmadınız) ya da toprakla sürekli. Her iki durumda da, zemin ayağı bir yük taşımamalıdır.

"Olmamalı" diyorum. İşte teorinin gerçeklikle buluştuğu yer. Kendine bir elektrikçi ya da tamirci diyen bazı yahoo, bu prizi bağlarken toprağa nötr olarak zıplayabilir ya da zemine nötr olarak takılmış olabilir. Belki Romex'i topraklamamıştı (bekle, ne?). Muhtemelen düşündüğü kadar kullanışlı değil, en azından bunu kabloladığında. Bu durumlarda, cihaz (veya devredeki başka bir cihaz) takıldığında ve açıldığında toprak pimi "gerçek" toprak için bir voltaj potansiyeline sahip olabilir ve size kötü bir şok verebilir.

Ayrıca, cihazın kendisinde sıcak ve toprak arasında kısa devre yapan bir arıza varsa, kesici açmadan önce sizi öldürebilecek bir şok alacaksınız.

Son olarak, yeryüzündeki bir potansiyel (kesik çizgiler, yıldırım düşmesi, felaket dağıtım transformatörü arızası) bir şok yaratabilir, ancak bu durumlar nadirdir ve sadece ne için olması gerektiğini merak ederek buzdolabı kapısını açık tutsanız bile sizi öldürebilir atıştırmalık. Bu durumlarda, zamanınız varsa, şimşekli bir fırtına sırasında evinizde herhangi bir topraklanmış metal parçasına dokunmaktan veya herhangi bir yere yakın olmaktan kaçınmak için yapabileceğiniz çok şey yoktur.

Bu nedenle, genellikle, ne olursa olsun ve herhangi bir zamanda ne yapması ya da yapmaması gerektiği konusunda parmaklarınızı bir fişin tüm çatallarından uzak tutmak istersiniz. Sadece seni öldürebilecek şeylerle oynamıyorsun.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.