PVC borunun çeşitli programlarının kullanım alanları nelerdir?


13

Geçen gün bir tesisatçı çıktım ve çeşitli projelerden artakalan bazı yedek PVC'ler sundum ve bana programın böyle olduğunu ve bunun için uygun / dayanıklı olmayacağını söyledi. aklımdaki görev.

PVC boruların farklı "Tatlar" veya çizelgelerle geldiğine ve her zaman ilk geldiğim her zaman doğru boyutta olmasına dikkat etmedim bile. Kullandığım tüm DIY projeleri hakkında biraz korkutucu.

Birisi bana mevcut PVC boruların farklı programlarının kısa bir özetini verebilir ve her biri ne için kullanılmalıdır?


Yanıtlar:


9

Program, borunun et kalınlığıdır (esas olarak ne kadar basınca dayanabileceği). Vikipedi'nin Nominal Boru Boyut Tablosu vardır (ve makale boyutun tanımına ve arkalarındaki nedene girer).

Bu makaleden http://www.ehow.com/facts_5575151_difference-between-schedule-schedule-pipe.html :

Nispeten sabit bir boru dış çapı için, duvar kalınlığı Çizelge 10 (hafif) ile Çizelge 40 (standart ağırlık) ile Çizelge 80 (çok güçlü) ile Çizelge 160 (çift çok güçlü) arasında değişir.

Program 40 boru genellikle inşaatta kullanılır. Ancak, daha güçlü bir boru gerekiyorsa, Program 80 kullanılabilir. Çizelge 80'in göz önünde bulundurulması gereken bir örnek, borunun inşaat sırasında açığa çıkmasıdır. Daha güçlü boru, işçiler veya ekipman tarafından tesadüfi darbelere karşı daha dayanıklıdır.

Evimde sulama sistemime ve kanalizasyon borusuna giden hattın tamamı program 40'tır (program genellikle boruya basılmıştır).


2
Yani, bahsettiğiniz her bir zamanlama türü için cevabınıza en yaygın kullanım senaryosunu ekleyebilir misiniz? Geçerli bir tür kod var mı?
JohnFx

Kanalizasyon ve sulama borusu ile, çap / duvar kalınlığı oranı olan SDR boyutlandırmasını (Standart Boyut Oranı) da göreceksiniz. Sayı ne kadar yüksek olursa, duvar o kadar ince olur. SDR 35 yaygın bir kanalizasyon borusu oranıdır, bazı tesisatçılar buna "yumurta kabuğu" borusu derler, bu da abartıdır, ancak duvarların ne kadar kalın olduğu hakkında bir fikir verir. Sch 40 boru, ebadına bağlı olarak 10-20 SDR civarındadır.
bcworkz
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.