Çatı katını nasıl güçlendirebilirim?


8

İlave oda olarak kullanmak istediğim bir tavan aramız var. Evin çerçeve katı 2x8" kiriş ve ben kilo bir sorun olmadığını söyledi olmam. Tavan çerçeveleme olsa sadece tipik bir çerçeveleme olduğunu.
Ben kiriş ile pekiştirmek ve mobilya tipik yük tutmak alabilirmiyim Aileyi oraya güvenli hale getirmeyeceğim, ama çatıyı yırtmadan tavanı kullanışlı hale getirmek istiyorum.


3
"Tipik çerçeveleme" ile ne demek istiyorsun? (Beni 16 "merkezlerde 2x6 kiriş ve 2x4 kafeslerde düşündürüyor).
Niall C.

bu kadar. evin 100 yaşında ve çerçeve oldukça sağlam ahşaptan yapılmıştır. Tavan ve çatı daha yakın zamanda daha tipik spesifikasyonlarla yeniden yapılmıştır.
shigeta

Yanıtlar:


9

Massachusetts'e, tavana sabit bir merdivenle ( 780 CMR 5502.3.1 ) erişilirse, tavan döşemeleri en az 30 lbs / ft² canlı yükü (yatak odası zeminleriyle aynı ) desteklemelidir. Açıklık uzunlukları, aralıkları, ağaç türleri ve kaliteleri göz önüne alındığında gerekli kiriş boyutlarını belirlemek için bir yayılma tablosu kullanın. Örneğin, zemin kirişleriniz 2x6 aralıklı 16 inç oc ise, ahşap türüne ve derecesine bağlı olarak 8'5 "ve 10'11" arasında olabilirler ( 780 CMR Tablo 5502.3.1 (1) ).

Sınırlı depolamaya sahip yaşamayan tavan aracının sadece 20 lbs / ft²'lik bir canlı yükü desteklemesi gerekir ( 780 CMR Tablo 5802.4 (2) ).


1
Bu harika bir cevap. Benim 80 + yaşındaki evimde tavan 2x6 kat kirişler (yaklaşık) 16 oc vardı. Tavan arası bitirmek için şehirden izin almaya gittim ve "canlı yük" için aşağıdaki açıklık (yaklaşık 12 ') için yeterince güçlü olmadığından zemini güçlendirmem gerektiğini söylediler. Sonuçta ikinci 2x6 ile tüm kirişe el koyarsak kod yazacağını söyleyen bir rapor yazması için bir yapısal mühendis aldım.
auujay

Teşekkürler bu çok yardımcı olur - tablo yararlı - güvenli olmak istiyorum!
shigeta

1
Çıkış ve diğer gereksinimlerle ilgili kodu kontrol etmeyi unutmayın.
sonraki duyuruya kadar duraklatıldı.

1
Mevcut yapılar için ahşap türleri ve kalite değerleri nasıl belirlenir?
Troy DeMonbreun

1
@Troy: En az 1970'den beri (standart PS 20-70 çıktığı zaman) her şey tür ve sınıfla damgalanır. Eski inşaatlar için tahmin edersiniz ve hata için bolca alan bırakırsınız.
Vebjorn Ljosa

4

Bu, tavanı gerçekten görmeden cevaplanması zor olan sorulardan biridir, burada bunu bir yaşam alanına dönüştürmekle yükü kaldıracak kadar fazla sorun olabilir. Yaşanabilir bir alanın ne olabileceğine ve olamayacağına dair kodlar var, bu yüzden bir yükleniciye ve / veya mühendise danışacağım.


1
Doğru, genellikle yerel bina departmanınız size bu bilgiyi verebilir. Tavan arasında birkaç önemli şey vardır: tavan yüksekliği (muhtemelen odanın belirli bir yüzdesinin olması gereken bir alt sınır vardır), ışık ve havalandırma (oda boyutuna göre belirli bir pencere alanı), alternatif çıkış yolu (eğer merdivenlerde yangın var, odadan çıkmanın başka bir yolu var mı?).
auujay

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.