Linolyumun olumsuz yanları (özellikle mutfakta)


11

Mutfağımdaki karo zemini muşamba ile değiştirmeyi düşünüyorum (Kanada'da). Ben bunun birkaç faydası görüyorum, 1) yıkaması kolay 2) düşmüş cam eşyalar her zaman kırılmaz. Bununla birlikte, muşambalara açıklanamayan olumsuz bir tutum var gibi görünüyor. (En azından deneyimlerimden.) Muşamba gerçek dezavantajları nelerdir?


Eşim duman dedektörünü zamanlayıcı olarak kullanıyor. Linolyum erir.
lqlarry

3
Dezavantajı tutkal koymak olduğunu. :)
BMitch

Yanıtlar:


11

Hala Linolyum mu yapıyorlar? lol. Bugün birçok çeşit döşeme malzemesi bulunmaktadır. en yaygın olanı vinil levha döşeme. Çok hızlı popülerlik kazanan en yeni stil fiberglas levha zemin kaplamadır. Bu fiberglas döşeme vinilden çok farklıdır. Yastıklı bir desteğe sahipse ve çıkarılabilir yapıştırıcı ile veya hiç yapıştırıcı olmadan ayarlanırsa. Bazı karo desenleri gerçek karoya çok benziyor, kontrol etmek için ellerinize ve dizlerinize binmelisiniz. Ayrıca ayaklarınızın altında daha yumuşak bir his verir. Mum içermezler ve basit yumuşak temizleyicilerle temizlerler. 12 ve 16 ayak genişliklerinde gelir, soğuk sıcaklıklarda bile çalışmak çok kolaydır ve hepsinden önemlisi, çok rekabetçi bir şekilde fiyatlandırılır.

Karo zemininiz hizmete girmiyorsa veya gerçekten değiştirmek istiyorsanız, bir zemin macunu ile düzleştirebilirsiniz. Bu harç hatlarını düzleştirecek ve fayans veya kontrplak ile paltoyu çıkarmak zorunda kalmadan sac ürünleri doğrudan üzerine koymanıza izin verecektir. Mevcut karonuz sağlamsa, düzgün bir şekilde hazırlanırsa iyi bir sabit taban oluşturur.


7
Sanırım insanlar vinil ve diğer levha zeminlere rastladığında, yanlışlıkla Linoleum diyorlar. Eğitimsiz tüketiciye, tüm zemin kaplaması Linolyum'dur.
Tester101

Ya Tester, katılıyorum. Linoleum kelimesiyle dalga geçmeyi çok seviyorum. Çok komik bir kelime.
shirlock evleri

Bence Linolyum aslında oldukça geri geliyor. Bu ve mantar bugünlerde popüler 'yeşil' seçenekler gibi görünüyor.
DA01

1
Ben sadece yerel Lowes döşeme borç Mgr ile konuştum (teşekkürler Cameron) ve büyük bir memnuniyetle kullandığım marka adı IVCUS. Lowes'te birkaç desende stokluyorlar, ancak sipariş edilebilecek çok daha fazlası var. Hala vinil döşeme olarak sınıflandırılıyor, ancak yastıklı ve fiberglaslı yeni. Kullandığım mat bir yüzey, kaymaz ve kendiliğinden serme. Bayıldım, kendi mutfağımda kullandım.
shirlock evleri

1
Zemin katımızda fiberglas vinil döşeme var ve çok güzel. Bir mutfakta ve bir çamaşır odasında var. Harika ürün: rahat, sıcak, göze hoş geliyor. Bizimki sahte bir çini deseni. Birçok insan kiremit olduğunu düşünüyor.
tegbains

13

Eğer kiremit güzel kiremitse, bunu tutmayı şiddetle öneririm. İnsanlar kiremitli mutfakları sever.

Linolyum biraz laminat tezgahı gibidir. Biraz 60s / 70s stigma var.

Ama aynı zamanda laminat tezgahlar gibi, daha iyi hale geldi ve şimdi çok daha geniş bir görünüm yelpazesine sahipler.

Linolyum, 'doğal / yeşil' bir malzeme olma avantajına sahiptir, bu nedenle yeşil eğilime de uyar (çoğunlukla iyi bir eğilimdir).

Ben en büyük con kiremit olacak kadar iyi (veya uzun sürecek) giymek olacağını varsayalım ... o zaman tekrar, çok az kiremit yanı sıra giymek olacaktır.

Ayrıca düzenli olarak cilalanması gereken veya daha kalıcı bir son kata sahip bir yüzey isteyip istemediğinize karar vermeniz gerekir. Bugün piyasadaki çoğu ürünün ikincisine sahip olacağını varsayıyorum, ancak bunu kontrol etmek isteyeceksiniz.

Diğer con, muhtemelen kiremitinizi yırtmanız veya üstüne yeni bir kontrplak tabakası eklemeniz gerekecek. Kabul edersek, muhtemelen ne olursa olsun bunu yapmak zorunda kalacaksınız, aynı zamanda dikkate alınması gereken bir şey.


9

Tester101'in dediği gibi, günümüzde genellikle "linolyum" olarak adlandırılan şey aslında vinilden yapılır ve "levha döşeme" nin genel başlığı altına girer.

Ters tarafta, lino'nun ucuz, kurulumu kolay ve bakımı kolaydır. Gözenekli fayans, harç ve / veya parke gibi mühürlemenize gerek yoktur (ancak akrilik zemin cilası bir şey asla hiçbir şeye zarar vermez). Doğal esnekliği nedeniyle küçük bir dolguya sahiptir, ancak halıdan farklı olarak "sert" bir zemin olarak kabul edilir. BTW, karodan linoya ve laminata kadar bir çok sert yüzeyde gözlüklerin kırılmadığını veya sadece üçüncü veya dördüncü sıçramada kırıldığını gördüm; daha çok camın tam olarak nasıl çarptığının bir fonksiyonudur.

Her neyse, dezavantajları:

  • Ödediğini alırsın. İyi vinil döşeme bile vinil döşemeye benziyor (annem ve babam mutfağımdaki vinil tarafından aldatılmış olsa da; akrilik kaplamalı mavi arduvaz gibi görünüyor ve taşın nereden kaynaklandığını merak ettiklerine ikna oldu). Bir çeşit granit gibi formüle edilmiş bir Formica tezgahı gibi; iyi görünebilir, ancak granit olmadığını kolayca anlayabilirsiniz.
  • Vinil aşındırıcılar. Ahşap mobilyaların bir etkisi olmayacak kadar sert olan çoğu karo zeminin aksine, naylon yastık mobilya kaymalarını tekerleklerde olmayan herhangi bir mobilya veya fikstürde kullanmanız ve bakımını yapmanız gerekir. Aksi takdirde, bu sandalye ayakları linodan alt tabakaya (veya beton levhaya) aşınır ve bu olduğunda en iyi düzeltme genellikle zeminin yerini almaktır.
  • Vinil yanar ve erir. Isı toleransı çok yüksek olan seramik karonun aksine, sıcak bir tavayı vinil zemine düşürmek size bir yanık izi verecektir.
  • Vinil yukarı çekiyor. Levha döşeme, kaymasını önlemek için her yaprağın ortasında ve yukarı çekilmesini önlemek için kenarların etrafında bazı inşaat yapıştırıcıları ile döşenir (hey, rulolarda saklanır). Bu yapıştırıcı sonsuza kadar sürmez ve nihayetinde özellikle yüksek trafikli alanlarda parçalar dikişlerden çekilmeye başlayacaktır.
  • Vinil zayıf yaşlanıyor. Yırtılmasa ve yukarı çekilmese bile, UV ışığı plastiği olası istisna dışında hemen hemen her şeyden daha fazla renk değiştirir. Bu, zeminin güneş ışığına maruz kalmasıyla zaman içinde sararacağı, hatta sadece floresan tüplerden gelen UV ışığının (şimdiye kadar gördüğüm her mutfakta, aydınlatmak için tüpler veya parçalar kullandığını, tüplerin tam alan için daha yaygın bir seçim olduğu anlamına gelir) aydınlatma). Bunu daha koyu renkli bir zemin kaplaması kullanarak veya başlamak için sarı olması gerektiği gibi beyaz olmayan bir renk seçerek hafifletebilirsiniz (ancak bu ikinci seçenek asla gerçekten işe yaramaz).

5
Vinil döşeme ve Linolyum arasında ayrım yapmak önemlidir. Benzer görünüyorlar, ancak tamamen farklı ürünler. Çoğu insanın ikisini karıştırdığını ve terimi birbirinin yerine kullandığını kabul ediyorum.
DA01

0

Kimse bundan bahsetmedi, ancak EPA, kansere neden olduğu bilinen veya çok fazla şüpheli olan ürünlerin kırmızı listesinde vinil içeriğe sahip. Bunu vinil üreticilerinden kesinlikle duymayacaksınız. EPA ftalat vinil arayarak kendinizi kontrol edin.

Linolyum keten tohumu yağından yapılır. Doğal bir üründür. Birisinin de bahsettiği gibi Cork başka bir tanesidir. Bir destek veya başka bir şey ifade etmedikçe fiberglas döşemeyi duymadım.

Vinil çok farklıdır, kendi doğası gereği sert bir malzeme olup, kırılgan olmasını önlemek için ftalat plastikleştiricilere ihtiyaç duyar. Leach, sonunda yine de kırılgan bırakıyorlar. Her formülasyon farklıdır, bazılarının diğerlerinden daha düşük ftalat emisyon seviyeleri vardır, ancak herkesin üzerinde anlaştığı bir test yoktur, bu yüzden herkes kendi güvenli olduğunu söyleyebilir. Ancak EPA'nın bir şekilde ele alması için bir planı var - eğer bu olursa ve ne zaman olursa.


Bu soruya nasıl cevap veriyor?
Chris Cudmore

@ChrisCudmore Vinil muşamba için yaygın bir alternatiftir, bu nedenle vinil hakkında bir yorum önemlidir. Ayrıca burada artıları ve eksileri görün: noharm.org/sites/default/files/lib/downloads/building/…
Yehuda_NYC

0

Linolyum Vinil değil!

Vinil gibi bir esnekliğe sahiptir ve korur, ancak vinilin petrolden (genellikle sökülecek katmanlarda) yapıldığı ve nispeten hızlı bir şekilde parçalandığı, muşamba, rengi tutan bir bulamaçta keten tohumu yağı, talaş vb. ve biyolojik olarak parçalanabilir. Ve LASTS!

Büyükannenizin veya büyük olasılıkla büyük büyükannenizin mutfak zemini hatırlarsanız, ara sıra ağda ile 30 ila 60 yıl civarında olacak olan gerçek muşamba idi.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.