Çıta ve sıvadaki çatlaklar nasıl düzeltilir?


12

Çıta ve alçı duvarlı eski bir evim var. Bir yıl önce taşındığımda, sıvaya spackling ile düzinelerce çatlak düzelttim, ancak birçoğu tekrar açıldı. Bunu daha kalıcı bir çözümle çözmenin en iyi yolu nedir?


5
Alçı çıkarın ve alçıpan takın.
Tester101

@Tester - Alçı yok sorun yok.
Jon Raynor

Yapmazsın. Ya da daha doğrusu, birçok insanın eski alçı duvarların 'cazibesini' veya 'patinasını' düşündüğü bir şey için çok çaba.
DA01

Cevaplarda alçı tamir takımlarını kontrol edin. Doğru yapmalısın, sonra tamir edilmeli.
Bryce

Yanıtlar:


7

Spackling'in en iyi kullanımı, resimler, perde tutucular vb. Tarafından yapılan delikleri doldurmaktır.

Çatlaklar hareket veya kaymadan kaynaklanır, bu nedenle mevcut sıvanın ve ilgili alt tabakanın (bu durumda çıta) sağlam olduğundan emin olunmalıdır.

Basit bir test çatlağın her iki tarafında birkaç yerde sıva hafifçe itin. Hareket varsa, basit bir çatlak düzeltmesinin ötesinde ek onarımlar gerekebilir. Örneğin, çıta veya alt tabakanın değiştirilmesi gerekebilir. Basit bir çatlak, sıvanın alt tabakaya yeniden tutturulması gereken geniş bir alana da dönüşebilir. Bu, çatlağın daha büyük bir sıva veya çürüme sorununu sakladığı ve daha büyük ölçekli bir düzeltmeye ihtiyaç duyduğu durumdur.

Alçının yeni çatlamış olup olmadığını veya daha büyük ve daha emek yoğun sorunlardan muzdarip olup olmadığını belirlemek için tüm çatlaklarınızda bu testleri yapmanızı tavsiye ederim.

Alçı ve alt tabaka sağlamsa, çatlağı düzeltmek için aşağıdakileri yapın.

 • Bir maket bıçağı kullanarak çatlaktaki gevşek veya fazla sıvaları çıkarın
 • V'nin alt kısmı çatlak çizgisi olacak şekilde bir V çentiği oluşturarak çatlağı büyütün
 • Gevşek kalıntıları çatlaktan temizleyin veya vakumlayın. Yeni Paris veya Durabond Sıvası için yüzeyi hazırlamak için nemli bir bezle tozu silin.
 • Sizin durumunuzda, Alçı kullanmak yerine Durabond kullanırım. İlk kat yapışmaz Durabond katına giderdim. Alçı ile çalışmak zordur, bu nedenle Durabond kullanımı daha kolay olacaktır. Değişmez Durabond, dayanıklı durabound'dan daha güçlüdür. Durabond'ın nasıl karıştırılacağı ile ilgili talimatları izleyin.
 • Ortak bir bileşik bıçak kullanın ve karışımı çatlakta çalışarak fazlalıkları giderin. Yapışkan olmadığı için ekstra uygulamayın.
 • İlk kat kuruduğunda (ayrıca biraz daralanmalı), dayanıklı Durabond'a geçin. 1-3 kat uygulayın (her seferinde biraz küçülecektir) ve arasını zımparalayın. Son kat çok hafif olmalı ve daha sonra zımparalanmalı, astarlanmalıdır ve boyanmalıdır.

Alçı ile çalışmak zordur ve başvurması için kalifiye bir işçi gerektirir. Yani basit bir çatlak düzeltmenin ötesinde bir şey, bir profesyonel giderdim.


4

Alçı muhtemelen evinizdeki hareket / kayma / yerleşme nedeniyle çatlıyor. Alçı tutmak istiyorsanız, tek gerçek çözüm kök problemini düzeltmektir.

Şimdi, genellikle eski bir ev zaten yerleşmiş olurdu, bu yüzden neden böyle devam ettiği konusunda daha büyük bir soru / sorun olabilir. Herhangi bir alarm çalmamak için, ama bunu araştırmalısınız. Temelde yeni çatlaklar var mı? Bodrum katında su var mı? Zemin sarkıyor mu?

Sadece eldeki sorunu düzeltmeye gelince, ya olduğu gibi yamaya devam edebilir ya da Tester101'in yorumlarda söylediği gibi, alçıyı alçıpan ile değiştiremezsiniz, çünkü kırılgan değildir.


4

Bu Eski Ev , Alçı Onarımı Kolaylaştırılmış bir makalede Big Wally'nin Alçı Büyüsü adlı bir üründen bahsetti . Bu ürünü daha önce hiç kullanmadım, ancak nasıl çalıştığı teorisi sağlam.

Senin durumunda (eski ev), ev muhtemelen yerleşmeyi bitirdi. Yerleşim, evin sağladığı hizmet yıllarıyla birlikte, bazı sıva ve çıtaların ayrılmasına neden olmuş olabilir. Bu gerçekleştiğinde çatlaklar oluşur ve örtülmesi neredeyse imkansızdır. Makalede bahsedilen ürün, aslında yapıştırıcı kullanarak sıvaları yeniden bağlar. Bu tamamlandığında, çatlaklar bir Spackle tabakası kullanılarak onarılabilir.

Eğer bunu hissediyorsanız, büyük bir karmaşaya aldırmayın ve yakmak için paranız olsun. Her zaman sıva ve çıtayı parçalayabilir ve alçıpan ile değiştirebilirsiniz.

Başka bir şey yapmadan önce temel ve destek yapısını incelediğinizden emin olun. Bazı durumlarda, altta yatan yapısal kusurlar / hasar nedeniyle çatlaklar oluşabilir, bu nedenle çatlakları düzeltmeye çalışmadan önce bunu ortadan kaldırmak isteyeceksiniz.


1
Alçı sihirli şeyler BÜYÜK ÇALIŞIR. Kendi sürümünüzü de yuvarlayabilirsiniz, ancak resmi şeyler güzel.
Bryce

0

100 yaşında bir evim var ve ön salonda çok sayıda diyagonal çatlak vardı.

 1. Çatlakları hafifçe açtım
 2. Çatlaktan bir inç kadar çatlağın her iki tarafında yaklaşık 8 inçlik bir delik açacaktım. Tornaya çarparsam dururdum ve yapmazsam o deliğe bir X koyar ve bir tane daha delirdim. Sonra bir havşa ucu aldım ve deliklerin üstünü genişlettim (sıva parçalamak istemediğiniz için dikkatli olun) Daha sonra alçıpan vidaları kullandım ve sıva DİKKATLİ olarak tornaya vidalandı. Bir tatbikat kullanırdım ama her zaman son dönüşleri elle yapardım, bu yüzden de yapmam.

Not: Tabii ki sayaç batması alçıpan kafalara yer açmaktır, ancak sayaç batması ile agresif olursanız, sıva zayıflarsınız ve çok sığsanız kafalar düz oturmaz veya eğer sıva çatlaması riskiyle karşı karşıya kalırsanız kafaları içeri sokmak.

 1. son çatlak alçıpan çamur ile doldurdu ve herhangi bir alçıpan eklem gibi bitmiş kağıt bant kullanarak.

Minneapolis'te yaşıyorum ve 4 yıl geçti.


0

Gevşek sıva koparmadan bir sıva ve alçı tavanda gevşek sıva sabitlemek için harika bir hile. Bu kısa kesim sadece sıva kendisi iyi durumdaysa ancak çıtadan ayrılmışsa çalışır:

 1. Tavanın gevşek alanını, plastik sargı ile kaplanmış bir kontrplak parçasıyla destekleyin, böylece daha sonra uygulanacak yapıştırıcı kontrplağın tavana yapışmasına neden olmaz.

 2. Kontrplağı yaklaşık 5 fit uzunluğunda bir çubuğa bağlamak için eski bir menteşe kullanın.

 3. Çubukların üst üste geldiği 2 kelepçe kullanarak ilk çubuğa yaklaşık 6 feet uzunluğunda ikinci bir çubuk takın. Bir araya getirilen çubuklar, çubukların hafifçe yaydığı kontrplağa yeterli basınç uygulayarak yerden tavana gider.
 4. Çubuk zemini işaretlememek için yere bir şey koymak isteyebilirsiniz.
 5. Tavana tavan arası erişiminiz varsa iş kolaydır: etkilenen alanın üzerine beyaz tahta tutkalı dökün.
 6. Tavan erişiminiz yoksa (muhtemelen yukarıda başka bir zemin olduğu için), memenin ucuna 6 "uzunluğunda bir tüp yerleştirilmiş büyük bir şırınga kullanın.
 7. Şimdi kontrplak kenarının 1 veya 2 inç dışında bir dizi küçük delik delin, delikler boru için yeterince büyüktür. 8 Şırıngayı beyaz tahta tutkalı ile doldurun ve tüpü ilk deliğe yerleştirin. Her deliğe ne kadar yapıştırıcı enjekte edeceğinize dair kararınızı kullanın.
 8. Hortumu çekip çıkarır çıkarmaz deliğin üzerine bir parça maskeleme bandı yerleştirin.
 9. Tüm delikler açılana kadar 8. ve 9. adımları tekrarlayın.
 10. 2 veya 3 gün bekleyin. Sabırlı ol. Eğer tutkal kurumadan önce brace aşağı alırsanız, tavan çok iyi aşağı gelebilir ve büyük bir karışıklık olacak. Yapıştırıcı kuruduğunda tavanınız çok sağlam olacaktır. 11: Son adım, eğer o rotaya gitmek zorunda kalırsanız, açılan deliklerin üzerine sıva yapmaktır. İş bitmiş!
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.