Zıvana ve zıvana eklemini nasıl delebilirim, böylece bir dübel ile güçlendirebilirim?


9

Yapıştırıcı yerine dübel ile bir arada tutulacak zıvana ve zıvana eklemi yapmak istiyorum. Zıvanalanmış stokta ve zıvanadaki deliği nasıl doğru bir şekilde hizalayıp sıkı bir bağlantı oluşturacak şekilde delebilirim?

Yanıtlar:


12

En basit çözüm, derzi birbirine taktıktan sonra dübel deliğini delmektir .

Eklemi takın ve her şeyin kare ve doğru olduğundan emin olun, sonra bir seferde doğrudan zıvana ve zıvana boyunca delin ve dübelleri yerleştirin. Keski / düzlem ve zımparalayın ve gitmek için iyi olmalısınız.

Delmek istediğiniz zıvananın dışında bir işaret yapmak, konumu doğru almanızı sağlayacaktır.


6

ChrisF'in çözümü size güzel, istikrarlı delme desteği sağlayacak ve deliklerin her iki parçada da mükemmel bir şekilde hizalanmasını sağlayacaktır. Ancak yapıştırıcı kullanmak istemiyorsanız, delikler mükemmel bir şekilde hizalanmıyorsa bunun kötü bir şey olmadığını unutmayın; aslında, bunu gerektiren ve ekstra güçlü bir eklem yapan "çekme borusu" adı verilen özel bir teknik vardır.

Temel olarak, deliği zıvana içinde hafifçe merkezden delin ve ardından dübelinizin iç ucunu pahlayın. Bu, dübelin içine vururken zıvanaların zıvanaları mekanik olarak çekmesini sağlar. Teknik, yeni bir Wood Whisperer videosunun konusudur: http://www.thewoodwhisperer.com/videos/drawbored-mortise-tenon/

İyi şanslar!


4

Çubuk ağaçları / drawbored zıvana-zıvana eklem noktası değildir hizaya bölümlerine, ancak zıvana içine sıkıca zıvana çeken bir gerilim yaratmak için.

Bu nedenle, zıvana ve zıvana birlikte delmek yerine, delme işlemi üç adıma ayrılır:

  1. Sadece zıvana delin.
  2. Zıvana yerleştirin ve zıvana üzerindeki deliğin merkezini işaretlemek için matkabı kullanın.
  3. Sadece zıvana delin, deliği işaretli merkezden hafifçe ofsetleyin.

Zıvanadaki deliği, zıvananın ağzına doğru dengelemek, zıvanayu zıvana içine çekecek ve kesin olarak kesilirse tutkal gerektirmeyen sıkı bir uyum sağlayacaktır.

Adım 2 ve 3'teki delme konfigürasyonunun "yeniden kullanımı" nedeniyle, el tipi seçeneklere bir matkap presi tercih edilir.

Gömme zıvana-zıvana eklemi için karşılık gelen teknik, mafsalın dış kısmındaki zıvanadan bir kama eklemek olacaktır - ilave fayda, mafsalın daha sonra sökülebilmesi ve benzetilebilmesi avantajı ile, çeki demiri zıvana zıvanasının yeniden birleştirilmesinin gevşemesi uyum, dübelin gerçek bir etkisi olmadığı noktaya.

Bu yanıtı ekledim, çünkü ChrisF'in cevabının yanlış olduğunu hissediyorum ve kwakmunkee'nin kaybolabilecek bir dış kaynağa bağlı olduğu.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.