Pergola Stabilitesini nasıl geliştirebilirim?


14

Güverte neredeyse bitti ama pergola ile ilgili küçük bir yapısal problemim var. Pergolanın tepesine yakın bir sol veya sağ kuvvet (direğe yaslanan uzun boylu bir kişi) biraz fark edilir bir yalpalamaya yol açar. Her şey güverte seviyesinde kaya gibi sağlamdır ve içeri / dışarı yönünde yalpalama yoktur. Açıklık, postadan postaya 12 'dir. Kiriş, pergola kirişlerinin üstten gelen altı inçlik bir vida ile bağlandığı 2 "x 2" çentiklerle 2x6 sedir.

Kirişe direklere 2x6 sedir köşegenleri koyarak, her bir taraftaki ilk pergola kirişine (20 "direk") 45 derecelik bir açıyla bağlamayı düşünüyorum. Bu doğru bir şey gibi mi geliyor? 20 " yeter? Bir sonraki kiriş görevden 40 "uzakta olacak ve çok alçalmış olacaktı.

[ Yeni Tamamlanan pergola( http://i.stack.imgur.com/rstJD.jpg )

Bu esnekliğin abartılı bir görünümüdür. Esnetme

ÇÖZÜM: Sağ üst köşeye 2x6 45 derece destek ekledim. Önemli ölçüde stabilize etti. Zaman elverdiđinde diđer tarafý koyacađým.

BİTMİŞ: Şimdi Rock Solid. resim açıklamasını buraya girin


Yazı yerde mi yoksa sadece güvertede mi? Güverteye (taşıyıcı, vb.) Sabitlenmişler mi? Eklemleriniz sıkı mı, yoksa gevşeklik var mı (onları kaydırmak için bir tokmaya ihtiyacınız var mı?)
Tester101

Direkler, mevcut beton altbilgilere eyerle monte edilir. Taşıyıcı direklere sıkıca vidalanmıştır. Bu, yalpalamaya neden olan 4x4'lerin doğal esnemesidir. Herhangi bir sağ-sol kuvveti emecek köşegenler yoktur.
Chris Cudmore

Ayrıca, köşegenleri kirişe değil, kirişe bağlarım. Kiriş, bağlanmak istediğim yer. (açıklığa kavuşturmak için düzenlendi)
Chris Cudmore

2
Sen gibi bazı dekoratif bir bağlantıya düşünebilirsiniz bu
Tester101

Evet, temel fikir buydu. Ama böyle bir şey kesmiyorum. Testere ya da o kaydırma çalışmasını yapma becerim yok.
Chris Cudmore

Yanıtlar:


12

Pergola, çubuk çerçeveli bir ev gibidir - çerçevenin kendisi dikey kuvvetlere (yerçekimi) direnir, ancak kendi başına, kesme kuvvetlerine (yan yana) direnç göstermez. Bir evin kendi başına ayakta durması için, kenarların kesme kuvvetlerine karşı tutturulması gerekir ... tipik olarak kontrplak kaplama ile yapılır. Bunu engellemek için, diyagonal destek kullanılabilir.

Pergolada, eve bağlı olduğu için, ev pergolalarınızın 3 tarafında kayma direnci olarak hareket ediyor, ancak bulduğunuz gibi ön kısım zayıf nokta.

Bazı potansiyel seçenekler:

 • ön iki direkleri yere birkaç metre batırın ve betonla sarın (tipik olarak direğin 1 / 3'ünü toprakta istersiniz

 • diyagonal destek ekleyin. 45 derece en güçlüdür ancak pergola için muhtemelen bir gereklilik değildir. 45 derece parantezleri çok alçaltıyorsa, farklı bir açı düşünebilirsiniz. Ya da mimari bir detay yapın ... belki direklerin dışına parantez getirmek (üst kirişi uzatmak)

 • metal takviye. Bazı metal L plakalarını alın. Daha büyük daha iyi ve onları direk ve kirişe takın.

 • güvertenin o tarafına ve gergin kablolar, ahşap paneller, çapraz raylar, vb.

 • iki direk üstleri arasına çapraz olarak gerilmiş metal kablolar ekleyin. Yine de, bu işi yapmak için yeterli açıya sahip olabileceğinizden emin değilsiniz.

 • kafesin üst kısmına çapraz destek ekleyin. Ahşap kirişler veya muhtemelen gerilmiş kablolar kullanarak dev bir 'x' oluşturun. Bu, ön taraftaki yatay kesme kuvvetlerini defteri ve eve aktarır.

Yine de bir şeyler yapmanız gerekecek. Birkaç inçlik bir 'kıpırdatma' bile rüzgar ileri geri salladıkça zaman içinde sorunlara neden olur. Donanım başarısız olmayabilir, ancak sonunda donanımın üyeleri bağladığı ahşap zamanla aşınmaya uğrayacaktır.

Listelediğim seçeneklerden, muhtemelen bazı büyük L plakaları alarak başladım. Muhtemelen en ucuz seçenek ve bunları direklerin ve kirişlerin iç kısmında oldukça kolay gizleyebilirsiniz. Alternatif olarak, bazı ağır hizmet tipi metal raf desteklerini kullanabilirsiniz. Bonus olarak, güzel görünecek bazı mimari detaylara sahip bazılarını bulabilirsiniz.

Not: Sorunuzu tekrar okuduktan sonra birkaç yapısal kaygım var:

 • kirişinizin 2 "çentikli bir 2x6 olduğunu belirtirsiniz. Çentikler, kirişinizin gerçekten sadece 2x4 olduğu anlamına gelir. Çok fazla yük olmasa da (sadece kirişler) 2x4, üzerinde belirgin bir kusur olmadan herhangi bir kuvveti gerçekten destekleyemez İyi bir fırtınada, sonunda onu yakalamak için yeterli güç olabileceğinden endişelenirim. Bu daha kötü bir durum olurdu. En iyi durumda, sanırım, sadece bir veya iki sezon sonra sarkmaya başlayacak ve bakacak Çentiksiz 2x8 ve hatta 2x10 alt montajını düşünürüm. Bir bonus olarak, bazı kesme kuvvetlerine direnmeye yardımcı olabilir.

 • Ev tarafının gerçekten eve bağlı olup olmadığını söyleyemem. Orada 2 gönderi var, şimdi bunun belki de bağımsız bir pergola olduğunu düşünüyorum. Eğer durum buysa, o zaman 4 tarafın hiçbirinde kayma kuvveti direnciniz yoktur - bu durumda dört tarafın tümüne hangi çözümü uygularsanız uygulamanız gerekir. [DÜZENLEME: Ben sadece diğer cevapta yorumunuzu gördüm, arka gerçekten bir defter. Yani bunu dikkate almayın]

 • kirişi vidalarla direklere tutturduğunuzu söylemiştiniz. A) vidaların çok az kesme kuvveti direncine sahip olduğunu (cıvatalar, plakalar ve hatta çivilerle karşılaştırıldığında) ve b) bir vidanın kesmeyeceğini unutmayın. Gerçekten her iki ucunda bir vida ile tutulursa, minimum güçle kolayca takılabilirler. Bu bağlantıları yapmak için Simpson donanımı ve / veya açık veya gecikmeli bağlantılar kullanılmalıdır.

Yine, bunların hepsi varsayımlardır, bu nedenle zaten bu sorunları açıkladıysanız özür dileriz - ancak değilse, lütfen yerel yasalara başvurun. Yapının çok az inşa edildiğinden ve iyi bir rüzgar fırtınasının her yöne uçan büyük odun parçaları gönderebileceğinden endişeleniyorum - eviniz ve çevredeki herkes için tehlikeli.


1
Evet, çentiği düşündüm. Çentikler, kirişin sıkıştığı nötr eksenin üzerindedir. Herhangi bir sarkma kirişe karşı sıkışır, bu nedenle kiriş malzemesi gerçekten çıkarılmaz. Makaslamada daha zayıftır, ancak bükülmede hiç malzeme çıkarılmamış gibi. (Rağmen, yukarı doğru bir kuvvet desteklenmez) Ayrıca, bu bir vida değil. Aslında 2 gecikme vidası var.
Chris Cudmore

Ben mühendis değilim, ama mesele tahtadan yapılmış. Ahşap genişler / daralır / sıkışır ve bu çentikler birkaç mevsimden sonra sıkı kalmaz. Yani gerçekten orada sıkıştırma kuvveti yok. Bir ışını çentikledikten sonra nötr ekseni etkili bir şekilde hareket ettirdiğinizi de unutmayın.
DA01

Ayrıca, kirişin 12 ayağın tamamını desteklenmeyen eve bağlandığını unutmayın.
Chris Cudmore

OH ... kafam karışmış olabilir. Hangi ışın çentikli? Ön tarafa yayılmış olduğunu varsaydım (kirişlerin uçlarını tutarak).
DA01

Destek için kabul edildi. Tester101 de yorumlarda aynı şeyi önerdi, ancak temsilciye ihtiyacı yok.
Chris Cudmore

3

En basit çözüm, gerilmiş kabloları kafesin üstünden çapraz olarak geçirmek olacaktır . (Umarım? ;-)) Katı tuğla duvarına bağlı olduğundan , köşegenler boyunca burulmaya karşı koyacaktır. Sonra mesajlar şeyleri tutmak onların doğru işi küme olacaktır yukarı .


2

Çapraz kirişlerin evin yakınındaki destek kirişine nasıl bağlandığından emin değilim, ama bana odaklanmanız gereken nokta bu gibi görünüyor. Dış direklerin herhangi bir küçük miktarda hareketi harekete dönüştürülebilir, çünkü çapraz kirişler uçlarda tork yapabilir.

Pergola Üstten Görünüm

Evin yanında ek bir destek kirişi ekleyerek bu torku ortadan kaldırabilirsiniz. Bunun gibi.

Pergola Üstten Görünüm

Çapraz kirişlerin uzunluğu nedeniyle, bu tüm hareketi ortadan kaldırmayabilir. Çapraz kiriş açıklığındaki herhangi bir esneklik yine de dış direklerde harekete dönüşebilir, ancak şimdi gördüğünüzden çok daha az olmalıdır.

Çoğu pergola yapısında, torklamayı sınırlamak için direklerde destek kirişleri ikiye katlanır. Sıkı bağlantı derzleri de bazı hareketleri ortadan kaldırır. Eklemlere uyması için bir tokmaya ihtiyacınız yoksa, çentikleriniz çok gevşek.


Yükleri yanlış yorumladınız. Yük, (diyagramınızda) direkte alttan geliyor. Eklemler sıkı. Arka kiriş bir defterdir, bu yüzden hiçbir yere gitmez. Arka dikey direkler tamamen kozmetiktir, hiçbir şey yapmazlar (bağlantı sırasında defteri desteklemek dışında).
Chris Cudmore

@ChrisCudmore Bir defterdeki arka kirişi biliyorum, ama "kirişler" nasıl tutturulur? Eğer tork yapabilirlerse, dış uçta esneklik göreceksiniz.
Tester101

0
 1. Defter eve nasıl tutturulur? Ben 24 "oc yıkayıcılar ile 3/8 gecikme cıvataları Bu tuğla aracılığıyla duvar ankrajlar yerine ahşap çerçeve elemanları içine uzanmalıdır.
 2. Kirişlerin defter ile buluştuğu kiriş askıları eklemenizi öneririm. Ayak çivilemesi veya uç çivilemesi zayıftır.
 3. 2x6 için 12 'açıklığı zayıftır ve çentik daha da kötüleşir. 4x4'ün her iki tarafına 2x10 ekleyin
 4. 45 derecede 4x4 diş telleri ekleyin. Her taraftan 2x10'a çivi çakın. 4x4 diş telleri en az 2 fit uzunluğunda olmalıdır.

Spiral galvanizli çiviler kullanmanızı öneririm.


0

Bunun geç bir cevap olduğunun farkındayım ve umarım pergola hala iyi görünür. Bununla birlikte, yapı sadece güç için değil, aynı zamanda estetik için de inşa edilmiş gibi görünmektedir. Direkler 6x6 ve düzelticilerin belki de 2x10 olması durumunda yapı çok daha güçlü olacaktır. 2 veya 3 inç çentikli 2x8 kirişler iyi olur ve düzelticileri kesilmemiş bırakır. Pergolayı kaymaya karşı desteklemek için, üst kirişlerin 45'inde 1x3'lük bir çift dekoratif olacaktır ve bitmiş projeye muazzam bir güç katacaktır.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.