Kalay çatılar “kalıcı” mıdır?


14

Evimin bir sundurma üzerinde teneke çatısı var. Ev yaklaşık yüz yaşında ve bildiğim kadarıyla teneke sundurma çatısı orijinal.

Benim sorum, şu anda iyi durumda olan teneke çatının (paslanma veya sızıntı yok), korumak için periyodik olarak çatı katranı katmanları uygulamam şartıyla mı yoksa kalay çatılar sadece çok uzun sürerse mi sürecek.

Bunu sormanın bir başka yolu şudur: "Çatı katranı, değiştirilmesi gereken kalay çatılar için geçici bir düzeltme midir, yoksa uygun şekilde uygulandığında çatıyı süresiz olarak hizmet edebilir mi?"

Dediğimde "çatı katran," Ben böyle bir kaplama anlamına bu değil, "ıslak yama" geçici düzeltme şeyler:

Resim açıklamasını buraya girin

Soruyorum çünkü bir müteahhit beni teneke çatıyı değiştirmek için işe almaya ikna etmeye çalışıyor, ama şu anda iyi ve görünüşe göre uzun zamandır orada, bu yüzden neden söküp yeni bir tane yüklemem gerektiği açık değil bir.


5
Çatınız neredeyse kesinlikle kalay veya kalay kaplı çelik değil, galvanizli çelik olarak da bilinen çinko kaplı çeliktir. "Teneke kutular" aslında kalay kaplı çeliklerdir, ancak bazen alüminyum kutular teneke kutular olarak adlandırılır. Çatınız sızmıyorsa, yalnız bırakardım.
Jim Stewart

Demirci37'nin cevabına katılıyorum . Bununla birlikte, yerine koymayı düşünebilmemin tek nedeni görünüm olabilir. Görünüşünden hoşlanmıyorsanız, gitme zamanı geldi. Görünüşe iyiyseniz, çatı olduğu gibi gitmek iyi görünüyor.
FreeMan

Orijinal preslenmiş kalay tavanlar (İç Mekan) aslında kalay veya kalay kaplı çelikten yapılmış ve daha sonra boyanmıştır. Bazı modern "kalay tavanlar" basitçe boyanmış çelik veya alüminyumdur, ancak üst uç kalay tavan panelleri bunun üzerine toz boya kaplamalı kalay kaplı çeliktir.
Jim Stewart

"Değiştirme" için başka nedenleri var mı? İçinde olduğu gibi: daha iyi yalıtım, güneş, evin geri kalanını eşleştirme (eğer farklıysa), eşleşen ilaveler veya başka işler yapılıyor (Bir nedenle bir yükleniciniz var mı?)? Yoksa bu sadece rastgele bir öneri mi?
WernerCD

Yılda bir kez gümüş kaplama yapmak istiyorsanız, herhangi bir düz çatı neredeyse süresiz olarak kullanılabilir.
Mazura

Yanıtlar:


17

Sanırım galvanizli veya başka şekilde kaplanmış bir çelikten bahsediyorsunuz. Hayat havaya, özellikle yağmura bağlıdır. Bir çölde sonsuza dek sürecek. Mevcut kaplama herhangi bir hasar noktasında onarılırsa, neredeyse sonsuza kadar sürecektir. "Onarım", çatı katranı üzerinde serpilmekten kumlama ve çinko bakımından zengin bir epoksi (tipik olarak endüstriyel çelik yüzeyleri korumak için kullanılır) ile kaplamaya kadar her şey olabilir. Geleneksel boyalar bile kullanılabilir - arabalara ve evlere boyamak oldukça iyi sürer. Bu, nasıl görünmesini istediğinize ve ne sıklıkla "rötuş yapmak" istediğinize bağlıdır. Endüstriyel çelik tank kaplamaları (yağ tankı çiftlikleri olarak da bilinir), rötuş bakım programının bir parçasıdır. Yüklenici sadece para kazanmaya çalışıyor. Ek: Mobil ev çatıları için yaygın olarak satılan "alüminyum" kaplamalar da vardır.


1
Katılıyorum. Panellerin yapısal bütünlüğü o kadar şiddetli ise korozyon varsa tek sorun söz konusudur.
18:18, isherwood

2
Ayrıca sızıntısız olup olmadığını ve basit bakım ile bizden daha uzun süre dayanabileceğini kabul ediyorum. Bazı insanlar, yamanın ve daha yaşlı göründüğünde metalin değiştirilmesi gerektiğini düşünüyorlar, yamanın tuttuğu bir araba lastiği gibi davranıyorum ve hala neden $ attığınıza güveniyorum.
Ed Beal

İlgi çekici bir nokta olarak, galvanizli çelik çatı saclarının sundurma üzerindeki profili nedir? Oluklu mu, yassı mı, kaburga mı?
Jim Stewart

Sadece yağmur değil, bazı bölgelerde diğerlerinden daha fazla sorun olan Asit Yağmur ve belki de sadece katran, boya veya diğer metalik olmayan kaplamanın tehlikeye girmesi durumunda bir sorun.
UnconditionallyReinstateMonica

@ Çatı süresinde katılıyorum, ancak bir araba lastiği muhtemelen en iyi karşılaştırma değil - yamaya ihtiyaç duymayan bir lastik bile sonunda kırılgan olacak ve hala iyi görünebilirken değiştirilmesi gerekiyor.
15'te CactusCake

9

Sızdıran galvanizli çatıda sızdıran çiviler olabilir

Kalay çatılar tipik olarak çiviler tarafından tutulur ve yıllar boyunca çiviler gevşer ve sızar. Yeni yaklaşım, elastomerik kauçuk pedli çivi veya vida kullanmak ve sıkıştırma basıncını dikkatlice ayarlamaktır. Eski çivi deliklerini çok fazla büyütmemek için uygun boyuttaki çatı vidalarına ve hem hızlı hem de hassas bir şekilde sürmek için uç tutuculu bir "hız anahtarı" na süper düşkünüm. Bu elastomerik kauçuk pedler 20-40 yıl sonra ortaya çıkar ve tavan vidalarını değiştirmeniz gerekir.

Galvanizli bir çatı yerinde yenilenebilir

Normalde boyama yaparken ağır hazırlığı tercih ederim, ancak bu durumda sadece en hafif sürtünmeyi istiyorsunuz - kir, toz ve kirleticileri çıkarmanız gerekir, ancak yıpranmış patini çinkodan çıkarmayın! Boya parlak metalik çinkoya yapışmaz, yüzeye "diş" vermek için patine gerekir.

Daha sonra , özellikle galvanizli çatı onarımları için olan "soğuk galvanizleme bileşiği" , çinko bazlı "boya" kullanıyorum.

resim açıklamasını buraya girin

Boya% 90 çinko ve AĞIR. Galonlarımı 4 litreye ayırıyorum, böylece boya çalkalayıcısını kırmadan kullanabiliyorum. Çinkoyu emülsiyon halinde tutmak için boya kabınızı sık sık çalkalamanız gerekir, çünkü düşmek ister. Yaklaşık 6 ay ila bir yıl sonra, eski teneke çatı ile aynı "patine" kazanacak.

Bu malzeme doğrudan metal üzerinde çalışır, bu nedenle galvanizli bir çatı üzerinde pas çıkarma yaparsanız, başka bir astara ihtiyacınız yoktur.

Deneyimlerime göre, katran tek yönlü bir yolculuktur

Devam edin ve çatınızın 3 inç x 3 inç karesini katlayın. Çünkü değilim ben 3" onu sınırlayarak ediyorum o kadar bir sadist. Yılda bekleyin. Ardından mineral alkol (gaz kullanmayın) ve bazı metalik olmayan kazıyıcı ve fırçaların bir galon satın almak ve katranın kaldırmak Galvaniz altında enkaz yapmadan, çabucak (iyi, 20 dakika) sahip olduğum aynı sonuca ulaşacaksınız: katran herhangi bir zaman diliminde çıkarılamaz .

Bir çatıyı katledikten sonra, yine başarısız olacaktır - bu yüzden insanların "yıllık" yeniden katlama yapmaktan bahsettiklerini duyarsınız. (ne kadar berbat bir çatı yıllık dikkat gerektirir?) Isı / soğuk ve kuruma çatlak ve boşluklar vermeye başlar. İlk başta, daha fazla katran üzerinde katletmek bunu düzeltir. Ancak birkaç yıl sonra katran çok kalın ve gizlidir; boşluklar çok geniştir; çok toptan soyuluyor - hiçbir ek katran bunu düzeltmeyecek. Şimdi yeni bir çatıya ihtiyacın var .

Neden sadece kıvrımlı katranı kaldırmıyorsunuz? Katran çok yapışkan ve gooey tırnak saldıran, eldiven bozucu gunk titizlikle kaldırıldığında, mineral ruhları ile düzinelerce geçiş gerektiren çok fazla yüzey kirliliği bırakır. (gaz kullanmayın, ya da çatının sızdığı her yerde sonsuza dek kokuşmuş benzin katkılarına sahip olacaksınız). IME, pratik deneyimimde metrekare başına yaklaşık 2 saat sürüyor, oh, bu işi nefret ediyorum .

Bazı doktorlarımız her çatıda katranı savunuyor. Hiçbiri "aşırı katran temizleme" işi ile ilgilenmiyor. Çok komik.


4

Lütfen https://www.nps.gov/tps/how-to-preserve/briefs/4-roofing.htm#historic adresine bakın.

Büyük olasılıkla kalay kaplı demir veya bir çeşit galvanizli metal. Çatınıza HERHANGİ bir şey yapmadan önce lütfen tarihi bir çatı uzmanıyla görüşün. Katran yaması genellikle sadece asfalt çatılar içindir. İnsanlar diğer çatı tiplerine katran koyuyorlar ve onları mahvediyorlar (özellikle kayrak). Çoğu (um,% 99,9) müteahhitlerin tarihi malzemeler hakkında en ufak bir ipucu olmadığını ve neşeyle mahveteceğini unutmayın. Tarihi bir uzmanla konuşun. Bakır, süresiz olarak süren tek çatı malzemesi hakkındadır.


Bakır sonsuza kadar sürmez, verdigris'e düşer. en.wikipedia.org/wiki/Verdigris
Crowley

2
Bakırın geliştirdiği yeşil patine mi bahsediyorsun? Bu tamamen faydalıdır ve çatının herhangi bir işlevini bozmaz. NEDEN bu kadar uzun sürüyor. Bakırlarının doğal görünümünü koruyan ve "yeşil" olmasına izin vermeyen insanlar sadece malzemeden habersizdir. Ayrıca çok daha güzel yeşil. Vikipedi'ye göre, bir bakır çatı 1000 yıl sürebilir. Bu senin için yeterince uzun mu? en.wikipedia.org/wiki/Copper_in_architecture#Durability/...
figtrap

Teoride. bin yıl sürebilir. Yüzeyde mekanik yük yoksa uzun sürebilir, Mekanik yük varsa, ana malzemeden daha kırılgan koruyucu tabaka kırılabilir ve yeni bakırın oksitlenmesine maruz kalabilir.
Crowley

1

Burada yarı kıyı bir yerde 40 yaşında olan bir teneke çatının (galvanizli çelik) altında oturuyorum (bir Haliç'in yanında , Pasifik Okyanusu'na 1 km'den daha az). Çatı, yeniyken yağlı boya ile boyanmış ve o zamandan beri bir kez yeniden boyanmış ve birkaç çivi değiştirilmiştir.

Sac çatı hafif ve serttir. Paslanmasını önleyebiliyorsanız sonsuza kadar sürecektir. Başarısız olursa, değiştirilmesi nispeten ucuzdur.


Sonsuza dek katılıyorum çünkü dünyamda bir yaşam süresi sonsuza kadar sadece küçük bir bakımdır, sonsuza dek seçici bir şey almak istiyorsak.
Ed Beal

0

Bence çatılar sonsuza kadar süremez. Burada belirtmek istediğim nokta galvanik korozyon veya deniz korozyonudur.

Alıntı http://www.boatus.com/boattech/articles/marine-corrosion.asp :

Daha kimyasal olarak aktif metalin galvanik korozyonu, birbirine gerçekten dokunarak bağlanan iki metal iletken bir çözelti (elektrik iletebilen herhangi bir sıvı) içine daldırıldığında meydana gelebilir. Saf su dışında her şey iletkendir. Tuzlu su, yüksek mineral içerikli tatlı su ve kirli tatlı su çok iletkendir ve iletkenlik su sıcaklığı ile artar.

Elektronlar anottan (daha kimyasal olarak aktif olan metal), katoda (daha az kimyasal olarak aktif olan metal) akar. Anodun atomları iyon olur (bir veya daha fazla elektronu eksik veya eklenmiş bir atom) ve suya ayrılır. Anotunuz tam anlamıyla galvanik korozyon ile çözülür.

Lütfen kalayın bu tabloda nerede bulunduğuna dikkat edin. Bakır veya paslanmaz çelikten yapılmış tırnaklarla temas halinde korozyona uğrayabilir.

Çatının çivilere veya yağmur boruları gibi diğer metal bileşenlere birleştiği yerde korozyon meydana gelebilir. Tabii ki, ana bileşen nemdir (iletken bir çözelti oluşturmak için gereklidir); Çatı katranı çatınızı dışarıdan su geçirmez tutarken, evi nemlendirmekten koruyamaz.

Banyolardan çıkan buhar çatıya yükselebilir. Su, havada bulunan karbon dioksit ile birleşerek karbonik asit oluşturabilir - zayıf bir asit, ancak elektrik iletkenliği için yeterlidir.

Yani, çiviler çatıdan farklı bir metalden yapıldığı sürece (kesinlikle durum böyledir, çünkü çatı kalaydan yapılmıştır, hiçbir çivi kalaydan yapılamazken), çatınız veya tırnaklarınız paslanacaktır, hangi metalin kimyasal olarak daha kararlı olduğuna bağlı olarak.

Yine, korozyonun gerçekleşmesi için bir elektrik iletken çözümü bulunmalıdır. Bu çözelti, atmosferik CO ile bir araya su olabilir 2 , ya da kükürt oksitler ve duman gibi farklı kirlilik bileşikleri.

Suyun kaynağı yoğuşma işlemi bile olabilir - pencerelerde yoğunlaşma olursa, çatının iç kısmında da olabilir.

Buradaki kilit nokta, korozyonun kalayı evin dışından değil, evin içinden saldırabilmesidir.


1
Galvanik seriler sadece malzemeler suya battığında geçerlidir.
blacksmith37

1
doğru değil: malzemelerin suya batırılması gerekmez; ıslak bir atmosfer yeterlidir. Buharlar materyal üzerinde yoğunlaşır, elektrolizin gerçekleşmesi için yeterli olan ince bir sıvı tabakası oluşturur
Newton fanı 01

"atmosferik galvanik korozyon" için googling verdi: electrochemsci.org/papers/vol8/80607687.pdf . Burada Bell Telephone Laboratories'in "atmosfere maruz kalan farklı bimetal çiftlerin galvanik davranışını" incelediği belirtilmiştir. Özel bir deney, "kıyı bölgelerindeki alüminyum çelik takviyeli kabloların direncinin ölçülmesi ve deniz ve endüstriyel ortamların aşındırıcılığını sınıflandırmanın bir yolu " ile
Newton fanı 01

Yorumunuzu yanlış yorumlamış olabilirim. Başlangıçta, "Galvanic serisini" "galvanik süreçle ilgili açıklamalarınızın serisi" olarak anladım. Şimdi "galvanik masa " olarak okudum
Newton fan 01

"Batık", 2 metalin birleştiği yerde birkaç damla su olabilir. NACE sertifikalı Korozyon Uzmanı # 1635 (aka, ben)
blacksmith37
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.