Panjurumun içindeki bu siyah isli malzeme nedir?


9

Doğuya bakan bir yatak odası pencerem var (çoğunlukla fayans ve küçük bitkiler içeren bir arka bahçe), son birkaç yıldır gerçekten yapamadığım bir tür siyah kurumun ciddi bir birikimi olan bir panjur ile nereden geldiğini bul.

Aşağıda birkaç resim var. Yatak odamın yansıması için özür dilerim, pencerelerin 2'sini açamıyorum ve 3.'sinin, o yaratıkların tekrar ortaya çıktığı artık kaldırmamayı tercih ettiğim bir sivrisinek ekranı var.

resim açıklamasını buraya girin resim açıklamasını buraya girin

Bu kurum, panjurların hemen hemen tüm tarafını kapsıyor ve şüphesiz, sahip olduğum şeye benzeyen siyah kalıp hakkında bir soruya dayanmasından daha fazla olabileceğinden endişeleniyorum . Tek şey kepenklerimin plastik değil, ahşap olması.

Bu siyah kalıp ise, sadece tüm panjur artı yatak odamın kasa tarafının değiştirilmesi en güvenli olur mu?

Yanıtlar:


18

Bir çeţit mantar gibi görünüyor. Birçok yüzeyde yetişir. Ev temizleyicilerini ve bir süngeri deneyin.

Birçok küf türü vardır ve onları çevreleyen histeri genellikle garanti edilmez . Küf sporları her yerdedir ve sadece çok spesifik bir tip potansiyel olarak tehlikelidir ve sadece önemli miktarlarda.

“Zehirli küf” terimi doğru değildir. Bazı küfler toksijenik olmakla birlikte, toksinler (özellikle mikotoksinler) üretebildikleri anlamına gelirken, kalıpların kendileri toksik veya zehirli değildir. Mikotoksin üretebilecek küflerin yarattığı tehlikeler, evinizde yetişebilecek diğer yaygın küflerle aynı kabul edilmelidir. Her yerde her zaman küçük bir kalıp vardır - havada ve birçok yüzeyde. Evlerde bulunan toksijenik küflerin pulmoner kanama veya hafıza kaybı gibi benzersiz veya nadir sağlık koşullarına neden olabileceğine dair çok az rapor vardır. Bu vaka raporları nadirdir ve toksijenik küfün varlığı ile bu koşullar arasında nedensel bir bağlantı kanıtlanmamıştır.

Temel olarak, eğer temizlenebiliyorsa, bu ciddi bir sorun değildir. Temizlenebilen bir eşyayı atmazsınız.


+1 Bu panjurlar dışarıdaysa (ki sanırım öyle olurlar), o zaman onları çıkarın ve temizleyin. Gerçekten paranoyaksanız bir maske takın.
JimmyJames

9

Çamaşır suyu ve bir süngerle temizleyin (klor, kalıp temizleyicilerin ana maddesidir). Eviniz nemliyse (RH>% 55) daha az nem ile daha az küf elde etmek için bir nem giderici takmayı düşünün.


7

Bu gerçekten siyah küf . Evde de aynı sorunu yaşadık çünkü:

  • Panjur kutusu ile yatak odamız arasında bir havalandırma deliği bulunmaktadır.
  • Panjur kutusu hiç yalıtılmamıştı: çıta soğuktu ve küçük bir hacimde geniş bir yüzeye sahipti. Temelde mükemmel bir kondansatördü .
  • HVAC'ımız düzgün kurulmamış ve mekanik havalandırma, kepenk kutusundan akan ılık, nemli iç havayı durduracak kadar güçlü değildi.
  • Yoğuşan su ve kalıp kutunun içine hapsolmuştu.
  • Dış hava, havalandırma yoluyla yatak odasına her girdiğinde, zaten nemliydi ve küf sporlarıyla doluydu. Bağıl nemi% 60'ın altında tutmak gerçekten zordu ve küf alerjisi geliştirdim.

Bir HVAC uzmanından, sorunun yapısal bir sorun olup olmadığını görmesini istemek faydalı olabilir.

Kutu yalıtıldı, çıtaları temizledik ve daha iyi mekanik havalandırma kurduk; biraz daha ısıttık ve tüm daireyi daha sık havalandırdık. Artık sorunumuz yok.


5

Kazımaların nitelikli bir analist tarafından mikroskopta incelenmesi, bunun kalıp olup olmadığı sorununu çözecektir. Aklıma gelen tek şey grafit tozudur. Birisi deklanşörün mekanizmasını yağlamak için grafit tozu kullanmış olabilir.

Kendinizi biraz test etmek istiyorsanız, siyah malzemelerin bir kısmını deklanşörden ve bir cam tabağa kazımanız mümkündür. Sonra üzerine bir damla klorlu ağartıcı koyun. Küfün siyah rengi (veya herhangi bir organik boya) klorlu ağartıcı tarafından ağartılırken mineral pigmentler ağartılmaz.

Siyah maddeyi test etmenin bir başka yolu, bir Q-ucunu ıslatmak ve siyah maddeyi tekrar Q-ucu üzerine silmek, ardından Q-ucunu küçük bir tabağa az miktarda konsantre ağartıcıya batırmaktır. Bekleyin ve siyah rengin ağartılmış olup olmadığını görün.


1
Ya da sadece klor dezenfeksiyonu ile püskürtün * bunu yaparken uygun şekilde havalandırın!) Ve ne olduğunu görün :-)
yo '

1
Hidrojen peroksit, gereksiz yere klorla uğraşmak istemiyorsanız, kontrol etmenin başka bir yoludur. İnorganik maddenin aksine kalıpla temas ettiğinde muhteşem bir şekilde köpürecektir.
junkyardsparkle

0

Çok mum yakar mısın? Mum kurumu, özellikle kavanozlardaki ağır kokulu olanlar, gerçek bir sıkıntıdır. Evin çevresinde kurum lekeleri yaşamaya başladığımda mum yakmayı bıraktım.

Korkarım panjurlarınızı nasıl temizleyeceğinize dair herhangi bir önerim yok, ancak bir kez temizledikten sonra (veya yenileriyle değiştirin), lütfen bunu okuyun: Mum kurum

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.