Karter pompası batarya yedeklemesinden kalan sülfürik asit ile ne yapmalıyım?


8

Yeni evimizde, önceki bir sahibin bir karter pompası pil yedekleme birimi taktığını gördük, bu da güzel. Sistemdeki pil bir araba pili gibidir, ancak başlangıçta sülfürik asit eklediğiniz ve daha sonra periyodik olarak damıtılmış su ile doldurduğunuz türdür.

Bununla birlikte, sahibi artık sülfürik asit kabının arkasında kaldı. Akü sistemi kılavuzu aküye asla daha fazla asit eklemediğini söylüyor , sadece su.

Peki, bu asitle ne yapmalıyım?

  • Bodrum katında tutmak tehlikeli midir? Kötü buhar yayacak mı?
  • 5 yıl içinde yeni bir pil alırsam daha fazlasına ihtiyacım olursa saklayabilir miyim?
  • Atmalı mıyım? Nasıl?

7
Davadan mutlu bir wussies ülkesine dönüştük, yani mikes'in cevabı aşağıda söylemek zorunda olduğunuz şeydir. Ancak, bazı temel kimya ve güvenliği hatırlarsanız, sülfürik asit benzin, çamaşır suyu ve hatta bazı drenaj temizleyicilerinden (bugünün standartlarına göre oldukça tehlikeli) daha tehlikeli değildir. Artık söyleyemem. 60 yaşından büyük bir oto tamircisi bulun ve gülmeyi bıraktıktan sonra, başka bir EPA süper saha sitesi ilan etmenize gerek kalmadan asitle başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.
Brock Adams

@Brock - Ben kabul Mikes 'talimatları oldukça aşırı, ama OP'ın soruları o temel kimya aşina olmadığını gösterir. Ve, ev laboratuvarı oldukça kötü şeyler içeren analitik bir kimyacının oğlu olarak büyüdükten sonra, güçlü asitlerin ve bazların (Drano dahil) benden korkuttığını söyleyebilirim. Konteynerin durumunu bilmeden, "evet, sadece arka koltuğa fırlat" demeye razı olmazdım.
kdgregory

2
Asidin yoğunluğuna bağlı olarak, suyla seyreltmek ve daha sonra boşaltmak güvenlidir. Unutmayın, sıçrayan yanıklardan kaçınmak için her zaman suya asit dökün. 1 litre% 5'ini söyleyin ve 10 litreye seyreltmek güvenli. 1 litre% 50 ALLOT daha fazla dillemeye ihtiyaç duyacaktır.
Piotr Kula

1
ShoeMaker'ın kabartma tozu ile nötralize etmesinin cevabı doğrudur, ancak sadece pil asidi yeniyse. Kullanılmış akü asidi, asit nötralize olsa bile, boşa gidemeyen kurşun sülfat gibi ağır metaller içerir.
MorningCloud

1
Yedek H2SO4'ümü orijinal kabında, bodrumdaki bir rafın arkasındaki cam bir kabın içinde saklıyorum. Cam, şişe arızası durumunda beklenmedik bir şekilde ayağa kalkacak ve her birkaç yılda bir zorlu temizlik sorunları için işler kullanışlı oluyor. Burada çocuk sorunu yok, aksi takdirde güvenli bir şekilde kilitlenirdi.
Wayfaring Stranger

Yanıtlar:


3

Ben ikinci gidiyorum mikrofonlar Eğer konteyner düzgün mühürlenir garanti edemez, özellikle lastik eldiven ve koruyucu gözlük takan hakkında tavsiyeler. Eğer herhangi bir şey alırsanız, sadece bol suyla yıkayın ve nötralize etmek için bir kabartma tozu ve su macunu uygulayın (bir başkası macunu karıştırırken önce yıkayacağım). Nakliye için, devrilmesini önleyecek bir şeye sahip olduğunuzdan emin olun.

Tamam, şimdi cevaplama nedenime göre: alabileceğiniz yerler.

En kolay olanı, şehrinizin veya şehrinizin tehlikeli bir atık gününü desteklemesi veya tehlikeli bir atık düşüşü sağlamasıdır (büyük bir şehirde daha olasıdır). Asit aldıklarından emin olmak için önce arayın. Çoğu, özellikle sülfürik ve hidroklorik (diğer adıyla muriatik) gibi ev gelişiminde yaygın olarak kullanılan asitler olacaktır.

Bir tamir atölyesi ile bir ilişkiniz varsa, arayabilir ve alıp alamayacağını görebilirsiniz (pillerle kullanım için). Muhtemelen yapmayacaklar ve bir yabancı kesinlikle olmayacak, ama sormaya değer.

Bir metal kaplama mağazası başka bir olasılıktır. Muhtemelen kullanım için kabul etmeyecekler, ancak nominal bir ücret karşılığında atık tamburlarına atabilirler.

Son olarak, eğer mikes sizi korkutursa, Temiz Limanlar veya benzer şirketler var. Evinize gelecekler ve sizi daha da korkutacaklar ve burnunuzdan ödeme yapacaksınız. Ama gidecek.


7

Asitle sizin için ilgilenecek birini bulamazsanız, onu kendiniz atmanız mümkündür. burada özetlenen süreci en gizli biçimde açıklayan batterycouncil.org'a atıfta bulunan bu sayfa :

  1. Atmanız gereken tüm asidi toplayın ve bir çeşit beton ped üzerine koyun. Yüksek asitlik çim ve toprağa zarar verebilir, bu yüzden bunu araba yolunuzda veya dışarıdaki verandada yapmaya çalışın. Atılması gereken pilleriniz varsa, pili asitten parçalamayacak plastik bir kaba dökün. Emin değilseniz, kaba biraz dökün ve tüm pili boşaltmadan önce herhangi bir reaksiyon olup olmadığını görün.

  2. Yüksek konsantrasyonlu asitlerle uğraşırken lastik eldiven ve gözlük kullanın. Asit cilde ve özellikle göze zarar verirse zararlıdır. Konsantre asit cilde temas ederse, cildi beş ila on dakika boyunca iyice yıkayın ve kalan asidi nötralize etmek için kabartma tozu serpin.

  3. Yarısı su dolu daha büyük bir kabı doldurun. Atılması gereken asidin bir kısmını yavaşça ekleyin ve yavaşça karıştırın. Kabartma tozu yavaş yavaş ekleyin, bir çorba kaşığı. Kabın içindeki çözelti, kabartma tozu asidi nötralize ederken kabarcıklar ve köpüklenecektir. Her bir çorba kaşığı doluyken karıştırmaya devam edin. Köpürme ve köpürme tamamlandıktan sonra, daha fazla reaksiyon olup olmadığını görmek için karıştırarak başka bir çay kaşığı karbonat ilave ederek çözeltiyi test edin. .

  4. Tüm asidi Adım 3'teki gibi nötralize edin. Nötrleştirilmiş asidi kanalizasyona dökün. Nötralize asidi bol suyla takip edin. İşiniz bittikten sonra hortumu beş dakika çalıştırmaya devam edin ve ardından suyu kapatın.


1
Sonunda ne hakkında konuştuklarını bilen biri! Basit kimya, asitlerin ve bazların birbirini nötralize ettiğini öğretir. Sülfürik asit yaygın bir ev asididir ve kabartma tozu yaygın bir ev temelidir. Göz koruması ve lastik eldiven giyerken, ikisi zararsız bir sıvı üretmek için karıştırılabilir.
rjbergen

1
Ayrıca karıştırmak için bir cam kap kullanmanın plastik bir kaptan daha kolay ve daha güvenli olduğunu da eklemeliyim. Cam sülfürik asitten etkilenmez.
rjbergen

1

Varsa, koruyucu gözlük ve lastik eldiven ve lastik yağmurluk giyerken bodrumdan çıkarın.Plastik bir saklama kabı alabiliyorsanız, yan tarafta saklayın.O olmadığını görmek için bir otomatik tedarik mağazası veya pil özel mağazası deneyebilirsiniz Çoğu topluluğun atık / kimyasal koleksiyonuna sahip ancak tipik olarak yılda bir kez olan metalleri geri dönüştüren herhangi bir yere veya başka bir yere götürürler.Bunu almak için birini bulduktan sonra oraya ulaşma problemi gelir. Pikap veya römork olan birini bulmaya çalışın.


Bu çok fazla iş. Sülfürik asittir, ancak üzerine bir şey alırsanız sizi öldürmeyecektir. Daha iyi bir bahis, birisine kabartma tozu (asit-baz reaksiyonu) kullanarak sülfürik asidin nasıl nötralize edileceğini öğretmek ve stong asit teması belirtilerini tanımaktır. Güvenlik gözlükleri hala bir zorunluluktur, ancak bunun dışında kutuyu kullanmak için ekstra bir şey giymeyeceğim.
rjbergen

0

Yüksek ph değerine sahip Google ev eşyaları daha sonra seyreltilir ve sülfürik renk değişene kadar toplanır ve kalınlaşmaya başlar ve daha sonra tahliyeye dökülür. Uzun zamandır sülfürik asidi parçalamak bu kolay olacak ve korkutucu olmayacaktır, sadece önce seyreltin ve her zaman suya asit ekleyin.


1
Hayır. Sülfürik asidin rasgele alkali kimyasallarla karıştırılması rasgele sürprizler alacaktır. Kendisi toksik olmayan ve reaksiyon ürünleri de toksik olmayan belirli kimyasallarla yapışır.
Harper - Monica adlı
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.