Bir tahtada açılı olarak uzun düz bir kesim nasıl yapılır?


10

1.5 "kalınlığında ve 12" genişliğinde ve 8 feet uzunluğunda bir tahta var.

Tahtayı çapraz olarak kesmem ve kesimin mümkün olduğunca düz olmasını istiyorum. (Tahtayı çapraz olarak kesiyorum. Bu bir eğim kesimi içermez.)

resim açıklamasını buraya girin

Bunu nasıl yapabilirim?

Daire testere ve küçük taşınabilir masa testerem var. Ekipman satın alabilirim, ama büyük bir şey değil. Örneğin, 8 'yataklı dev bir masa testeresi alamıyorum.

(Taşınabilir masa testeresi ile payanda kullanmanın işe yarayacağını düşünmüyorum, çünkü daha önce denedim ve testere atlarına 8 feet beslerken bir tahtayı düz tutmak mümkün değil.)


1
Sorunuzun "bir açıda" kısmı, açılı bir kesimle değil (eğik testere ile) çapraz kesimle ilgilidir? --- Ayrıca: bir sebepten ötürü elverişsiz kesmek istediğiniz bir kurbanın altında mı? aksi taktirde aşağıya koyarsınız, sadece tahtayı üstte kesen bir derinlikte dairesel testere alırsınız ve daha sonra testereyi yönlendirmek için bir cetvel (veya uzun tahta) kullanırsınız
bukwyrm

@bukwyrm Açıklamak için bir diyagram ekledim. Sekiz metre uzunluğunda bir bankım yok, bu yüzden uzun bir çit yapamıyorum.
Tyler Durden

1
Derme çatma bir masa oluşturmak için üstte bir tahta olan testere atları, daha sonra üstte yeşil tahtanız ve düz bir alüminyum cetvel (çoğu donanım mağazasında 3m'ye kadar), büyük bir ofset ile kesime paralel olarak yeşil panoya kelepçelerle tutturulmuştur daire testere geniş gibi? Yoksa daire testereniz bir testere tablasına sabitlenmiş mi? Bunun gibi: images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/…
bukwyrm

1
@bukwyrm: Bu bir cevap olmalı. - Öneri, ek, düz bir tahta yanı sıra metal bir cetvel çalışacak ve çok daha ucuz.
AI Breveleri

Yanıtlar:


18

Derme çatma bir masa oluşturmak için üstte bir tahta olan testere atları, daha sonra üstte yeşil tahtanız ve düz bir alüminyum cetvel (çoğu donanım mağazasında 3m'ye kadar), büyük bir ofset ile kesime paralel olarak yeşil panoya kelepçelerle tutturulmuştur daire testere geniş gibi? Yoksa daire testereniz bir testere tablasına sabitlenmiş mi?

Böyle. image: amazon.com

Alternatif olarak, testere için kılavuz olarak işe kenetlenmiş çok düz bir tahta kullanın.


Hep böyle yaptım. Kılavuz için her şeyi kullanabilirsiniz - alüminyum cetvel kadar süslü olmak zorunda değildir. Bir kontrplak parçası veya düz olan başka bir kereste olabilir. Kılavuz kartını iş parçanıza kelepçeleyin ve daire testereyi boyunca çalıştırın.
dwizum

Böyle bir kılavuzla kesmeye başlamak ve bitirmek için herhangi bir ipucu var mı? Kütlesi iş parçasının her iki ucundan uzakta olduğunda testereyi düzgün bir şekilde hizalamayı / korumayı zor buluyorum.
Adrian McCarthy

Ben böyle yaparım. Bir kontrplak tabakasının makine yapımı kenarı büyük bir düz kenardır; dükkandaki her şeyden daha düz olacak.
Tony Ennis

7

Eldeki en güzel şey sıfır toleranslı daire testere kılavuzudur. Bir büyük kutu mağazalarında, bazı yapıştırıcılarda ve birkaç vidada (isteğe bağlı) alabileceğiniz birkaç tahta ile bir tane (farklı uzunluklarda katlarım var) yapabilirsiniz.

Bir MDF kartı alın. Bunun gibi bir şey:

resim açıklamasını buraya girin

Bunun düz bir şekilde ölmesini istiyorsunuz, böylece bu formda satın almak istersiniz. Daha geniş parçalarla giderdim ama neye ihtiyacınız olduğuna bağlı. Çok kalın yapmayın yoksa kesimin derinliğini sınırlar.

Ardından, MDF panonuz kadar uzun ve en azından MDF artı testere tabanınızın genişliği kadar geniş bir parça ince kontrplak alın. MDF'yi bu makaleden aşağıdaki resimde gösterildiği gibi kontrplağa talimatlarla yapıştırın :

resim açıklamasını buraya girin

Makale farklı malzemeler önermektedir ancak MDF artı kontrplak benim için çalıştı. Ardından testerenizi alın ve tabanı MDF çitine koyun ve kılavuzun geniş tarafını kesin. Şimdi, kısaltabileceğiniz ve kesimin düz ve tam olarak kılavuzun kenarında öleceğini bileceğiniz sıfır toleranslı bir mastarınız var.

Özel durumunuzda, istediğiniz satırı işaretler ve ardından kılavuzu alıp kılavuzun kenarını işaretlemenize paralel olarak sıralarım. Kılavuzu mümkünse saklamak istediğiniz parçanın yanına yerleştirin. Kılavuzu kesimin atık tarafına koymak zorunda kalırsanız , bıçağınızın çentikini dikkate aldığınızdan emin olun . Yerine kelepçe (bunun için hızlı kelepçeleri severim) ve özleyemezsiniz.


3
Tahta 8 fit ise, kesim 8 fitten daha uzun olacaktır. Çok uzun değil - bir internet hesap makinesine inanılırsa sadece 0,74 inç daha uzun.
stannius

3
@JimmyJames sadece fazladan bir inç olduğundan, 8 metrelik bir jig, testerenin taban plakasının birkaç inç uzunluğundan daha fazla olmasına dayanarak ekstra inç kesmek için "yeterince yakın" olmalıdır.
stannius

1
@TylerDurden Bir tahtayı kestiğiniz için 2 veya 3 testere atıyla idare edebilmelisiniz. Kurul kendini destekleyecek. Kılavuz, kestiğiniz tahtanın üstüne uzanır ve üzerine kenetlenir. Zorluk yaratabilecek tek şey kesme derinliğidir. Soruda 1.5, burada 1.75 diyorsunuz. Makale gibi bir kontrplak çit ile gidebilir ve daha ince bir kontrplak tabanı kullanabilirsiniz. Sadece çit için gerçekten temiz bir düz taraf kullanmak istiyorsunuz.
JimmyJames

1
@JimmyJames OP'nin atlar ve iş parçası arasında bazı kurbanlık ahşap ayırıcılara ihtiyacı var mı? Genellikle iş parçasını testere atlarının kenarından kenetledim, ama burada zor gibi görünüyor.
stannius

2
@stannius 14 yıl önce satın aldığım 2X4'ler ve metal kelepçeler oldukları için atlarımın kurban olduğunu düşünüyorum. Atlarınızı önemsiyorsanız, evet, bu iyi bir nokta.
JimmyJames

5

Bunu yapmak için bir grup süper eğik kesim yaptım. Bunu ben yaptım:

  1. Tahtayı kesilmesini istediğiniz şekilde işaretleyin, açıkça (çam üzerine kalem değil, Sharpie gibi, çizgiyi ayarlamak için kalem kullanın.)

  2. İsteğe bağlı: Kartı, hurda düz kenarı kesmek istediğiniz çizgiye mükemmel şekilde paralel olacak şekilde bir parça hurdaya takın.

  3. Keresteye götürün ve sizin için büyük masa testeresinde 1 $ karşılığında kesmelerini sağlayın.

Büyük, iyi aydınlatılmış otoparkları ve neon tabelaları olan alışveriş merkezlerinde büyük kutu mağazaları kereste değildir. Ne de ben onların 9 $ / saat katipler herhangi düzgün böyle bir kesim yapmak için güven olur eğer onlar değil testere vardı. Bir kereste, ön kapılarına 30 metre mesafede küçük bir otoparka, büyük bir kutu seçiminin çoğuna sahip küçük bir dükkana ve testereler ve her türlü kereste ile dolu büyük bir sırtlıkya sahiptir. Fiyatlar rekabetçi.


4
Hah, bir zamanlar büyük bir kutu dükkanındaydım ve iki beş ayak rafına ihtiyacım vardı, bu yüzden onlardan iki altı ayak rafı alıp kendim kesmek yerine ondan bir on raf raf kesmelerini isteyeceğimi düşündüm. Lekesiz olan testerenin yanında duran çalışan , üzgünüz, testerenin kapalı olduğunu söyledi. Müdür sordu mağaza kapatmadan önce "testere kapatmak" için mağaza politikası olup olmadığını sordu, kim dedi, "hayır, ama kim söyledi ki biliyorum: sadece testere temizleyen adam". İki kez temizlemek istemiyorsanız, bir testere kapanış saatinden önce neden temizlenir?
Eric Lippert

2
Büyük kutu dükkanları ile çeşitli deneyimler yaşadım. Bazen testere mevcut değildir ve kimse nedenini bile bilmiyor . Ancak, "Hassas kesimler yapamayız, böylece aldığınız şeyi alırsınız" - ve sonra 1/8'e kadar ölçmeye devam edip harika bir iş yaparlar ve genellikle şarj etmek için bile uğraşmazlar. "4 kesim ücretsiz ve 7 kesim var" -> "bu konuda endişelenme"
manassehkatz-Moving 2 Codidact

2
Bildiğim kadarıyla büyük kutu dükkanları sadece 90 derece kesim yapacak şekilde ayarlandı. OP'den daha açılı bir kesim yapmak için daha fazla kurulmazlardı.
stannius
Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.