Galvanizli çelik borular sıcak su temini için uygun mu?


5

Eski galvanizli çelik boruların hala kapalı alanda kullanıldığı eski bir binada yaşıyorum.

Bakır borulara geçmek yerine, bu galvanizli çelik boruları sıcak su için tekrar kullanabilir miyim (duş için bir gazlı ısıtıcıdan)?

Galvanizli çelik boruların, sıcak su ile kullanıldığında korozyona karşı çok hassas olduğu izlenimini edindim. Ancak bakır borulara geçmek istemiyorum çünkü galvanizli çelik boruların bir kısmı gazlı ısıtıcımın sıcak su çıkışının yanında uygun bir şekilde mevcut.


3
Önce boruları incelemeniz gerekir bu Eski galvanizli boruların içinde nasıl göründüğüdür.
Tester101

Thc, Test Cihazı 101, galvanizli borular duvarın içine gömülü olduğundan, değiştirilmesi zordur. Mümkünse tekrar kullanmayı tercih ederim.
JavaMan

2
İyi alıntılar bulmakta zorlanıyorum, ancak: sıcak suyun galvaniz kaplamayı etkilediği ve boru içerisinde korozyon ve birikme oranını arttırdığı düşünülüyor. Galvanizli borunun görünüşe göre Kanada'da (arıtılmış?) İçme suyu (içeride, yine de) koduyla izin verilmez. Suyunuzun kimyasal bileşimine bağlı olarak (pH, çözünmüş mineraller) boru ile reaksiyona girerek diğer kirletici maddelere (çoğunlukla şehir suyunda olmamanız durumunda bir sorun) neden olabilir. Genellikle duş suyu içmemenize rağmen, cildinize emilir ve havaya (ve ciğerlerine) yayılır.
gregmac

1
@gregmac Bu bağlantı artan korozyon ve boruda birikme konusundaki yorumunuzla aynı fikirdedir, ayrıca bir yan nokta olarak bakır ile gal arasındaki bağlantıya değinir, örneğin eskiden yeni sıcak su borusu.
UNECS

2
Tesislerimizde şehir suyunu kullanıyoruz ve her biri galvanizli boruya sahip olanların her biri aynı Test Cihazı tarafından gösterilen resimdeki gibi paslanmış ve yapışkanlaştırılmıştır.
The Evil Greebo

Yanıtlar:


2

Galvanizli borularınızı değiştirme fırsatınız varsa, bunu yapın. Bu, birçok duvar açmayı içeren uygunsuz bir projedir, ancak yorumlardan da anlaşılacağı gibi, galvanizli boru uzun vadede en iyi ihtimalle problemlidir.

Sık sık gelişir (kendi evimdeki ve kiralarımdaki gibi) pim deliği sızıntıları. Bu cephede galvanizli olan tek iyi haber şu ki - sakız sık sık bu iğne deliği sızıntılarını tekrar kapatacak, fakat bodrum tavanım her şeyi mahvetmeden önce onaylayacağı gibi, her zaman değil.


1

Bazı tesisatçılar ve yukarıdaki direkler, hemen hemen her zaman yapılması gereken galvanizli boruların değiştirilmesini önermektedir. Benim durumumda, değiştirmenin BAZI bir hata olduğuna inanıyorum.

Galvanizli çelik borularımı PEX borularla değiştirdim. İçinde yaşadığım eski ev kötü şekilde bozulmuş galvanizli drenaj borularına sahipti. Tüm drenaj sisteminin değiştirilmesi gerekiyordu.

Tesisatçı, diğer tesisatın (aynı zamanda galvanizli) arızalanmasının sadece bir zaman meselesi olduğunu belirtti. Tüm sıhhi tesisatın yerini almak için önerisini kabul ettim.

Su boruları kesildiğinde, boruların 50 yaşın üzerinde olmasına rağmen çok az korozyon olduğunu buldum. Bunun bir istisnası, sadece ¼ inç bir deliğe sahip olan vanadan duş başlığına giden borulardı (hala yeterli su basıncı).

Wikipedia, galvanizli boruların kullanım ömrünün 50-70 yıl olduğunu, bakırın da muhtemelen 70 için iyi olduğunu gösteriyor. PEX (çapraz elyaflı kauçuk) 25 yıl garantilidir ve kemirgenlerin ikiye çiğnememesi koşuluyla 50 (Wikipedia) için iyidir.

Meselenin oksidasyonla ilgili olduğu sonucuna vardım. Drenaj boruları daha hızlı paslanır, çünkü içlerinde hava vardır. Su boruları çok az oksijene sahiptir çünkü içerde daima su vardır (istisna: vanadan duş başlığına, hava olan yerler).

Boru korozyonu, temiz suya sahip olmanız koşuluyla, sağlığa zararlı hiçbir zararlı etkiye sahip değildir (kuyu sistemlerinde mineraller / kurşun olabilir).

Tedarik mağazalarındaki tesisatçılar bana şunları değiştirmelerini tavsiye ettiklerini söyledi: (1) drenaj boruları ve (2) ana su hatlarından mevcut çıkışlara kadar PEX veya bakır boru kullanın.

Her şeyi bir seferde yapmak için bir argüman var (sitedeki tüm malzemeler; belki de evi “yeni” tesisatla daha fazla satabilirsiniz). Fakat borularda çok fazla aşınma vardı (sadece% 5 -% 20 korozyon). Muhtemelen on yıl gecikmiş olabilecek 1.200 dolar ile 1.500 dolar harcadım.

Sitemizi kullandığınızda şunları okuyup anladığınızı kabul etmiş olursunuz: Çerez Politikası ve Gizlilik Politikası.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.